Raamatun kertomus ..

Käytännössä

.. siitä, miten vedestä tehtiin viiniä - mitä sanoo kemisti?

7

269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jee sukset!

      Etkö ole ikinä tehnyt kotiviiniä?

    • Joskus Nuorena
    • salaiset riitit

      Mentalistit voisivat saada koehenkilöille tehdä vedestä viiniä hetkessä. Kuitenkin se oikeasti on edelleen vettä vaikka koehenkilöt on manipuloitu niin että viiniltä maistuu.
      Muistan Oliver Hawk'in juottaneen hypnoosinäytöksessä raanavettä uskotellen laseissa olevan viinaa. Koehenkilöt tulivat juovuksiin.

      Perustuu siihen, että normi-ihmisen elimistössä on tainnuttavan vahvaa myrkkyä. Se voidaan ohjata myös tappavaksi kuten woodoo-ilmiössä on tapahtunutkin.

      Voidaan kysyä; oliko Jeesus taitava mentalisti?

      • sitroen.

        Eräitten vanhojen kirjoitusten mukaan Jeesus vietti huomattavan pitkän ajan Intiassa. Siellä on monta ihmeellistä, kummallista asiaa... Itsekin sellaista kokeneena.


    • Solved.

      Pikahiivakiljua, aivan varmasti.
      Turha tuota enää pohtia.

    • Kiesus taisi tietää käymisen salat. "Anna mulle vettä ja viinirypäleitä, niin muutan sen viiniksi". Ja katso - niin kävi!

    • tieteilijä

      Ei ole mahdollista -- siksihän sitä sanotaan ihmeeksi!

      Oikeesti, viini sisältää aineita, joita ei ole vedessä, tai joiden konsentraatiot lasketaan nanomooleissa litraa kohtaan. Jos tälle selitystä lähdetään hakemaan, niin kyseessä voisi olla psykologinen ilmiö: äijät oli niin humalassa, etteivät huomanneet juoman vaihtumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11566
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      61
      4151
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      139
      3410
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      227
      2715
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      130
      2432
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1909
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      349
      1286
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      71
      1115
    9. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      2
      1038
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      977
    Aihe