ev.lut. kirkkon Kari Mäkiselle

Huomenna jos homoavioliitot voittaa eduskunnan äänestyksen sinun myötävaikutuksellasi, niin maanantaina käyn kirkonherranvirastossa ja eroan johtamastasi kirkosta.

50 vuotta ole ollut jäsen, en aktiivinen uskovainen, mutta koko 50.v ikäni siihen kuulunut ja veroni sille maksanut.

En eroa netissä, vaan kirkonherranvirastossa ja syy eroamiseeni on Kari Mäkinen ja mitä siinä menetän ? Ainostaan seurakuntasanomat joka tulee postilaatikkoon kerran viikossa.

Jos sinulle periaatteet ja omantunnonkysymykset ovat tyhjän kanssa, kait ne sitten minullekin ovat.

Sinä olet Piispa ja minä vain jäsen seurakunnassasi, jonka puolesta kannatat homoille avioliitto-oikeutta jäsentäsi kuulematta et ole minun moraalinvartia.
33123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Ei voita! Ei todellakaan. mene nyt nukkumaan ihan rauhassa ja huomenna oon hyvä päivä. Jumalan siunausta Sinulle♥

Äänestä

Jos homoliitot sallitaan ja kirkko on yhtä myötämielinen kuin nytkin niin sitten lähtee.. nimittäin paikan päällä kansliassa ero homo-kirkosta. Koko ikäni olen ollut jäsen ja hoitanut "velvollisuuteni", mutta homo homman on liikaa. Siinä menee se raja !

Äänestä

Eroa ihmeessä. Mitä useampi kaltaisesi eroaa, sitä todennäköisemmin saamme kirkkohäät homoille. Muista, seurakunta on yhteisö, jolla on äänioikeus. Me homot voitamme äänestyksen, kun te eroatte.

Äänestä
  • Eroan juuri siksi, etten halua olla homoyhteisössä.
    '
    Eiköhän kristityt löydä oman kirkon, jossa saarnaa Jumalan pyhään sanaan tukeutuva pappi.

    Äänestä

  • Homokirkko ei ole Jumalan kirkko. Homot riehukoot omissa kirkoissaan. Siellä riehuu saatana innoissaan.

    Äänestä

Et ilmeisesti ymmärrä.. ei ole kirkkoa ilman heteroja, on vain pelkkä homokirkko silloin jossa on muutama tuhat jäsentä koko maassa. Oikea kirkko ei homoja hyväksy eikä tule hyväksymään.

Äänestä

Rappio on yhtä varmaa kuin korttitalossa nimeltä EU sen jälkeen kun unohdetaan omat säännöt.

HOMOT EI KIRKKOA TULE PYSTYSSÄ PITÄMÄÄN SE ON VARMA.

Äänestä

Kunniota isääsi ja isääsi/ äitiäsi ja äitiäsi.

http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/4.html

Kunnioita isääsi ja äitiäsi.

Jumalan tahto on, että jokaisella lapsella on isä ja äiti. Heille kuuluu erityinen arvo ja kunnioitus siksi, että he ovat vanhempiamme.

Äänestä

Älä tee aviorikosta.

Jumala on luonut ihmiset miehiksi ja naisiksi. Seksuaalisuus on osa Jumalan luomistyötä. Sen tarkoitus on palvella miehen ja naisen välisen suhteen syntymistä ja säilymistä. Aviosuhteessa voimme tuottaa toiselle iloa, oppia palvelevaa rakkautta ja kasvattaa uutta sukupolvea.

Avioliitto on perheen perusta. Julkinen sitoutuminen ja yhteiskunnan vahvistus antavat sille turvan. Elinikäisessä avioliitossa miehen ja naisen suhde voi parhaiten toteutua Jumalan tarkoittamalla tavalla.

Avioliiton suojelemisen vaatimus koskee sekä omaa että toisten avioliittoa. Käskyn piiriin kuuluu ihmisen koko elämänkaari. Rakkaudesta ja vastuusta irrotettu seksuaalisuus orjuuttaa ihmistä ja vahingoittaa sekä häntä itseään että toisia.

Avioliiton rikkominen haavoittaa syvimpiä ihmissuhteita ja horjuttaa elämän perusrakennetta. Puolisoiden keskinäinen anteeksiantamus ja tahto sitoutua toisiinsa saattavat kuitenkin auttaa vaikeastakin umpikujasta. Avioliiton lopullinen särkyminen voi johtaa avioeroon.

Päätös uudelleen avioitumisesta on vastuullinen ja vakava. Sen tuominen Jumalan ja ihmisten eteen ei kysy vain tahtoa sitoutua vaan myös armoa ja anteeksiantamusta.

Äänestä
  • Missä raamatussa lukee avioliitto.Ei missään testamentissa vaan se on kirkon keksimä juttu ja sama tämä kirkkovero ei kuulu uskontoon jota yritykset maksaa ja tavallinen tallaaja.

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    Missä raamatussa lukee avioliitto.Ei missään testamentissa vaan se on kirkon keksimä juttu ja sama tämä kirkkovero ei kuulu uskontoon jota yritykset maksaa ja tavallinen tallaaja.

    Kymmenykset...

    Äänestä

Kari Mäkinen on Ylen ykkösaamussa sanonut, ettei usko Raamattuun, vaan Jumalaan, joten tällainen Jumala voi silloin olla vaikka Aku Ankka.

Äänestä
  • "Uuden testamentin kokoaminen alkoi 100-luvulla. Lopullisesti Uuden testamentin kaanon vakiinnutettiin 390-luvulla kirkolliskokouksissa."

    Toivottavasti uskot alkukristittyjen päässeen Taivaaseen, vaikka heillä ei ollut Raamattua. 390 vuotta ilman Raamattua. Ne olivat pitkiä vuosia ja sinä uskot, että me pärjäämme heikommin?

    Kerropa suoraan, oletko sitä mieltä, että me olemme menettäneet jotain sellaista, mitä alkukristityillä oli? Yhteyden Jumalaan. Kirja ei ole sama asia.

    Äänestä

Ilmestyy silloin kun lopun ajat on lähellä.. Nykyinen meno alkaa käymään tuohon muottiin jo varsin hyvin.

Äänestä

Tänään ratkeaa kuulunko minä vielä maanantaina kirkkoon.

Äänestä

Ihan turhaa jäädä kirkkoon joka on hyljännyt ylimmän ohjekirjansa
Raamatun.
Ei sellaisella kirkolla ole tulevaisuutta, hengellisesti.
Tokihan sinne voi lipua porukkaa jotka eivät viis veisaa mitä Jumala asiasta
on mieltä.

Äänestä

Hyvä nimimerkki "vaan tiedoksi",

Minua sinun touhusi eivät kiinnosta vähääkään. Niin kauan kuin kirkossa riittää muutama satatuhatta maksajaa, minun asemani on turvattu eikä millään muulla ole väliä. Luuletko sinä houkka, että vähenevät kirkollisverot merkitsevät vähennystä meidän kirkon pamppujen palkkaan? Minä saan kivat edut ja palkka on se vanha miljoona eläkkeeseen asti ja ovat minulla asiat kunnossa sen jälkeenkin, vaikka muutaman miljoonan työsuhdeasunnosta pitäisikin lähteä.

Meillä ei olisi taipuvaa selkärankaa, jollei jumala olisi tarkoittanut sitä taivutettavaksi.

Ystävällisin terveisin

Kari ja kollegat

Äänestä

Sielunlaissa naisellisen tajunnan omistava arkkipiispa Mäkinen ei tiedä totuutta Jeesuksesta eikä edes homoseksuaaleista. Heprealainen Jeesus muuttui kidutuksen takia Golgatan ristillä homosta heteroksi, minkä ansiosta hänestä tuli Rooman ensimmäinen paavi Pietari, Raamatun eräs kirjoittaja. Jumala on siis rahan mielikuva, ja aikuiset homoseksuaalit tekevät kakaroita samanlaisiksi pelleiksi. Jos homoavioliitot hyväksytään Suomessa, se vain nopeuttaa kristinuskon ja juutalaisuuden lopullista tuhoa.


https://www.facebook.com/groups/389891377829035/418083548343151/

Rukoilkaa demokraattinen ISIS; se tekee teidät sielunlaissa vapaiksi.

Äänestä

Siis tämä piispahan on Vapaamuurari ja muurarithan palvovat siellä ylemmissä asteissa saatanaa. JOten ihan hyvin sopii tämä homokehitys kuvioon.

Äänestä

eroakirkosta.fi muista
t. avaaj a

Äänestä

jo 4000 eronnut tänään kirkosta.

Äänestä

Kirkossa on eri mielipiteitä siitä, miten tulee suhtautua homoseksuaaleihin. Eri mielipiteille on myös tilaa. Ne nousevat erilaisista tavoista lukea sekä tulkita Raamattua.

Tänään piispat Björn Vikström sekä Seppo Häkkinen ovat yhdessä sanoneet hyvin, että
"Kirkko on Raamatun mukaan yksi Kristuksen ruumis ja kristityt ovat sen ruumiin jäseniä. Ruumis tarvitsee jokaisen jäsenensä ja jokaisen jäsenen lähteminen sattuu. Kirkko tarvitsee sinua".

"Meillä kaikilla on unelmamme kirkosta. Mutta meidän tehtävämme on rakastaa kirkkoa eikä unelmaamme. Meidän tulee rakastaa kirkkoa sellaisena kuin se on eikä sellaisena mitä se voisi olla. Tämä koskee sekä uudistushaluisia että perinteisemmin ajattelevia."

Tämä piispoilta, jotka ovat tunnetusti olleet eri linjoilla suhteessa tasa-arvoiseen avioliittolakiin.


Vilppu H.
pappi

Äänestä
  • Saatana sanoo aivan tuota samaa.

    Äänestä

Kari Mäkinen on vapaamuurari, ja siis saatananpalvoja.

Äänestä

Että kaikki johtajamme alkaa kuulua tähän kyseiseen järjestöön..? Kenen ohjeita ja politiikkaa sitten tehdään? Luultavasti ei ainakaan kansalaisten edun mukaista.

Äänestä

Huomasin että Kari Mäkisen erottamiseksi kerätään adressia netissä ja siellä on kohta jo noin 1000 nimeä. Eikö olisi järkevämpää, että yksi arkkipiispa lähtee kuin että tuhannet ihmiset hänen vuokseen eroavat kirkosta. Kurkkaa www.adressit.com.

Äänestä

Fariseukset vauhdissa niinkuin Jeesuksen aikaan...

Äänestä

Allekirjoitin tänään EroaKariMäkinen-adressin. Eihän se tietty Mäkistä hetkauta, kunhan saa hengailla sateekaariporukkansa seurassa ja kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaan tiedoksi kirjoitti:

Huomenna jos homoavioliitot voittaa eduskunnan äänestyksen sinun myötävaikutuksellasi, niin maanantaina käyn kirkonherranvirastossa ja eroan johtamastasi kirkosta.

50 vuotta ole ollut jäsen, en aktiivinen uskovainen, mutta koko 50.v ikäni siihen kuulunut ja veroni sille maksanut.

En eroa netissä, vaan kirkonherranvirastossa ja syy eroamiseeni on Kari Mäkinen ja mitä siinä menetän ? Ainostaan seurakuntasanomat joka tulee postilaatikkoon kerran viikossa.

Jos sinulle periaatteet ja omantunnonkysymykset ovat tyhjän kanssa, kait ne sitten minullekin ovat.

Sinä olet Piispa ja minä vain jäsen seurakunnassasi, jonka puolesta kannatat homoille avioliitto-oikeutta jäsentäsi kuulematta et ole minun moraalinvartia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu