Laajeneeko avaruus?

holmesi

Laajeneeko avaruus ja mikä on avaruuden aktuaalinen luonne?

7

89

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 500000

      Vain liike on olemassa.

      • perustietoa

        Liike on vain optinen harha, koska pimeydennopeus kumoaa valonnopeuden ja antimateria tekee energian voimattomaksi. Oikeasti siis mikään ei liiku mihinkään.


    • vastarannan kiiski

      Jospa avaruus ei laajene, vaan meidän mittayksiköt metri ja kilometri tms. pienenevät.

      • al_jabr

        Jos fyysisten kappalten koko pysyy entisenä, mutta niiden välimatka kasvaa niin, että nopeuden lisääntyessä ei tarvita energiaa, on asiallista sanoa, että avaruus laajenee. Tutkimusten mukaan tämä tilanne vallitsee.

        Jos kappelten välimatka kasvaisi samassa suhteessa kuin kappaleet suurenisivat ja valonnopeus suurenisi, tilanne olisi matemaattisesti ekvivalentti, sillä ABSOLUUTTISTA mittatikkua ei ole. Emme kuitenkaan voisi verifioida emmekä falsifioida edellistä havainnoin, joten se jää pelkäksi ajatuskokeeksi ja tieteen ulkopuolelle.
        .


    • zpii

      Fysiikot sanovat, että avaruus laajenee, mutta se näkyy vain galakseissa, pienemmässä mittakaavassa painovoima ja sähkövoima estävät sen.

      Tätä tuntuu oudolta. Esimerkiksi elektronit ja protonit joutuvat siis koko ajan taistelemaan tätä laajuntumista vastaan, pitääkseen etäisyytensä samoina, ja siis onnistuvat tässä tehtävässään? Täytyyhän sen jotenkin vaikuttaa niihin, siis laajenemisen. Olisiko niillä esimerkiksi eri massa tai kokonaisenergia, jos maailmankaikkeus ei laajenisi?

      • al_jabr

        Tässä tulee nyt mutua, koska en ole alan asiantuntija. Olen ymmärtänyt asian siten, että KAIKKI VOIMAT VAIKUTTAVAT KAIKKEEN KOKO AJAN, mutta jossakin tulee raja, jolloin poistovoima on suurempi kuin vetovoima. Rajan sisällä, siis galaksiryhmien sisällä vetovoima olisi suurempi, rajan ulkopuolella, siis galaksiryhmien ulkopuolella, poistovoima olisi suurempi.

        Ainetta koossa pitävät voimat, vahvavoima, heikkovoima ja sähkövoima eivät käsittääkseni muuttaisi avaruuden lajenemiseen tarvittavaa voimaa, joten atominkin sisällä vallitsisi jonkinlainen voimien resultantti. Joka tapauksessa avaruuden laajenemiseen tarvittava voima olisi kovin pieni verrattuna ainetta koossapitäviin voimiin. Onko näin?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      306
      10905
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      335
      7554
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2057
    4. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      2043
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      125
      1817
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1561
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1221
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      49
      1013
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      868
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe