http://yle.fi/uutiset/nakokulma_koskenkorva_siberia__rinkebysta_paivaa/7761481
Taas joku YLE:n toimittaja vierailee Ruotsissa. Jutun ensimmäinen kappale on pyhitetty tietysti Ruotsin ylistämiseen. ;-)
Kuulemma vieläkin(!) me saamme vaikutteita muualta Ruotsin kautta? Kuulemma "halusimme tai emme"? No svekotoimittaja varmasti haluaa, vaikka emme saakaan!
Totuushan on, että nykyisessä maailmassa vaikutteet tulevat netin välityksellä suoraan muualta. Ei todellakaan Ruotsin kautta, kuten svekotoimittaja valheellisesti väittää.
YLE:n toimittaja taas käymässä Ruotsissa!
4
172
Vastaukset
- sivistys.
Pitkään svekot väittivät, että sivistys tuli Ruotsista. Sitten tuo väite todistettiin vääräksi(mm. Klinge). Sivistys tuli Suomeen suoraan Euroopasta ja vieläpä suunnilleen samaan aikaan kuin Ruotsiin.
Siksi svekot ovat keksineet tuon "Ruotsin kautta"-argumentin. ;-)
Kysymys: Onko se jotenkin kotkalaisten ansiota, kun sen sataman kautta tuodaan tavaraa Itä-Suomeen? Ei tietenkään! Kyse on vain logistiikasta.
Kunhan svekojen pitää vain väkisin keksiä syys, miksi meidän pitäisi olla kiitollisia ruotsalaisille. - Nuivista nuivin
Ruotsiin on pitkä laivamatka. Siellä ei ole mitään mielenkiintoista. Taxit ryöstää heti satamassa. Viron kautta on lyhyempi matka Eurooppaan.
Ruotsi jää vähän sivuun!- suomalaisuutta arvostava
Eniten ihmettelen sitä, miten suomalaiset vaan jaksaa ja jaksaa ylistää, vaikka joku esim. tuossakin jutussa on huutanut "SIBERIAA" ja "koskenkorvaa" rakkaasta Suomesta. Missä on selkäranka ja hälytyskellot näillä heikkoitsetuntoisilla ihmisillä?
- Niin_no
Jopa näytti voimansa, nerokas institutet,
raju on mielestään, täällä herrfolkets tutet.
On joukossamme vielä, selkeä luokkajako,
sitähän se Ruotsikin, fennon päähän tako!
Fennolapsi ainiaan, on svekolle vain susi,
totesi Husis, eikä se varmasti ollut pusi...
Meitä vain vähän, heidän yhteiskuntaluokka,
on pelkkä orja, sopii finnelle pelkkä kuokka.
Muuttuupa maailma, vaikk'ei Ulla sitä tajua,
on tuolle ummikolle, meno pian varsin rajua.
Onhan jo herralle, niin tärkeää yksilöllisyys,
aiheutti tuo sen, koitti partilleen kylmä syys!
Joko YLE on SVT?
HS = Röyhkeää lehtimiestaidottomuutta!
Iltalehti nyt = Pakkoruotsi aina!
Olen allerginen Närpiön tomaateille.
Sanonpa vielä yhden asian: Ahvenanmaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931071
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48482- 31469
- 34447
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14441- 38434