Hyvää itsenäisyyspäivää!

K.K.Korhonen

Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Teille, joille Suomen vapaus ja itsenäisyys on kallis asia. Ja mm. eilisen ”suuret suomalaiset”-kisan lopputuloksista voidaan vetää johtopäätös, että se on kallis suomalaisten suurelle enemmistölle, kun Suomen vapauden ja itsenäisyyden halua parhaiten symboloivat hahmot Mannerheim, Ryti ja Ehrnrooth saivat yhteensä selvästi yli puolet annetuista äänistä. Ja myönnän, että ei Kekkonenkaan ihan väärässä seurassa ollut, niin paljon kuin hänen elämäntyöhönsä ristiriitaisuuksia ja arvomerkitykseltään kiistanalaisia asioita sisältyykin. ”Vaalin” tuloksista päätellen näin ajattelee myös moni keskustalainen.

Katsoin aamulla tv 2:sta uusintana tulleen veteraanikonsertin Hamina-tattoosta vuodelta 2000. Vanhan kuorolaisen silmäkulmat tuppasivat kostumaan nähdessäni millaisella hartaudella nuo veteraanit lauloivat noita sodan ajan laulujaan, moni kuorolaisista tosin näytti olevan ”vain hengessä mukana”. Olen ollut monta kertaa mukana Hamina-tattoossa, katsomassa vain, en esiintymässä, mutta tuona vuonna en ollut.

Helsingin Sanomissa on haastateltu Mannerheim-ristin ritarien johtohamoa Pentti Iisaloa, Paavo Lipposen enoa. Hänhän sai ritariristinsä jo 1941, ja veljessarjassahan oli toinenkin, jo edesmennyt ritari ja kolmannellekin veljelle ristiä oli ehdotettu! Toivottavasti tänään kaikki nuo yhdeksän vielä elossa olevaa ritaria pääsevät linnan juhliin, jonne heitä ruvettiin kutsumaan vasta Martti Ahtisaaren toimesta. On heidän joukossaan minunkin hyvä tuttavani, entinen kerhotoverini Väinö Albin Hämäläinen.

Sitten katsoin tv 3:lta tulleen ohjelman ”Vaaran vuodet 1944-48". Uusinta sekin oli, mutta edelleen vaikuttava ja ajatuksia herättävä. Kyllä se Paasikivi oli ihan toista maata suurena suomalaisena kuin Kekkonen. Ohjelmasta kävi taas kerran hyvin selville, että Paasikivi torjui päättävästi sellaista Neuvostoliiton taholta tullutta, johon Kekkonen aina myöntyi. Kävi selville myös se, että ei Neuvostoliitto olisi missään tapauksessa hyökännyt Suomeen, eikä se ruvennut tukemaan edes kotikommunistiemme vallankaappaussuunnitelmia. Siis sillä väitteellä, että Kekkonen ”pelasti” Suomen Neuvostoliitolta, ei kerta kaikkiaan ole mitään pohjaa.

Mutta olkaamme tänään iloisia ja onnellisia siitä, että olemme itsenäisiä ja vapaita, ei niinkään Kekkosen ansiosta kuin hänestäkin huolimatta! Näen rohkaisevia merkkejä siitä, että Keskustan nykyiset johtavat poliitikot ovat palaamassa arvoihin, jotka olivat korkealle arvostettuja Maalaisliitossa ennen Kekkosta ja hänen vaikutustaan. Olkaamme iloisia, että Keskusta haluaa liittyä itsenäisyyttämme vahvistavaan rintamaan niillä arvoilla, tavoitteilla ja toimintatavoilla kuin meidän nykyisessä tilanteessamme, osana suurta eurooppalaista vapaiden kansojen perhettä tulee tehdä.

Siis Hyvää Itsenäisyyspäivää kaikille, tietenkin myös isänmaallisiksi tunnustautuville keskustalaisille!

12

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antiteesi

      Hyvin kirjoitit taas. Marskista kantani on raadollisempi, mutta kokonaisuutena kirjoituksesi kuvastaa tasapainoista ja positiivista pohdintaa tasavallan tilasta ja sen tilaan vaikuttaneista persoonista. Luin myös haastattelun Mannerheim-ristin ritari Iisalosta, joka näyttää edelleen olevan täydessä vedossa rauhanajasta huolimatta. Onnea hänellekin.

      Hyvää Itsenäisyyspäivää.

    • Keskustaporvari

      Historialliset tosiasiat tuntien ja Risto Rytin epäoikeudenmukaisen tuomitsemisen "sotasyyllisenä" ja sitä seuranneen unohduksen tietäen, on varsin kiva huomata, että häntä vihdoin arvostetaan. Eikä mahdollinen arvostuksen puute ole tähänkään saakka johtunut muusta kuin silkasta tietämättömyydestä.

      Itsenäisyydestä sen verran, että vaikka 6.12 onkin minulle lähinnä itsenäisyyden muistopäivä, niin arvokas päivä se on silti. Todellisia itsenäisyyspäiviä Suomessa vietettiin vuosina 1991,92,93 ja 94.

      • poroporvari

        Teflon-Eskohan se Suomen unioniin vei.


    • Peilaaja
    • stara

      Marsalkka Mannerheim on todellinen suurmies. Hän voitti sosialidemokraatit ja kommunistit punakapinassa, puolusti urheasti Suomea naapurin punaisten hyökätessä Suomeen.

      Kekkonen jatkoi punikkien kurissa pitämistä Suomessa, mutta ei sentään ottanut heitä hengiltä. Kekkosen jälkeen punikit ovat ottaneet vallan Suomessa, media on punikkien vallassa, korkeisiin virkoihin punikit nimittävät toisiaan.

      Nyt, jos koska Suomi tarvitsisi Mannerheimin kaltaisia suurmiehiä, jotka pitäisivät kommunistit ja sosialidemokraatit kurissa. Eivät punikit halua itsenäistä Suomea, vaan ovat myymässä sitä sinne tänne, juuri nyt näkyy Bryssel olevan punikkikauppiaiden markkinapaikkana.

      • täydellisesti

        Olet oikeassa Mannerheimin suhteen. Juuri nuo olivat hänen motiivinsa. Hyvin alhaisia motiiveja siis. Moni uskoo, että Mannerheim olisi ollut todellinen suurmies.


    • MaissiAnaalAUJompenKAMU

      Kekkonen oli suurmies, joka pelasti Suomen.
      Hyvää heinäpäivää vain Sinulle MunakarvaVanhus!

    • MaissiAnaaliAUJombenKAMU

      Et Sinä MunakarvaVanhus mikään isänmaallinen ole! Olet tsadilainen. Heistä useimmista on isänmaallisuus kovin kaukana.

    • TankerosiaHölmölle

      Kaksi tolloa amfetamiinitripin jälkeisellä masennuskaudella palstalla älykkyyttään esittelemässä.

    • Avauksessa oli hienosti oivallettu se että Paasikiven linja oli aivan eri asia kuin Paasikiven-Kekkosen linja. Paasikivi tuki selkärankaisesti K.A. Fagerholmin Sosialidemokraattista vähemmistöhallitusta 1948-1950. Kekkonen taas menetteli aivan toisin 1958.

      • Mitä.väliä

        Ketä kiinnostaa?

        Amfetamiini trippi näköjään jatkuu ja jatkuu.


      • Mitä.väliä kirjoitti:

        Ketä kiinnostaa?

        Amfetamiini trippi näköjään jatkuu ja jatkuu.

        Hoh hoijaa. Etkö häirikkö parempaa herjaa keksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe