Purukumin poisto penkistä ?

Lähteekö

Takapenkin kangasverhoiluun on kesän aikana ilmestynyt mm. purukumia erilaisten rasvaläikkien lisäksi. Onko kokemuksia penkin kangasverhoilun puhdistuksesta ? Miten purkka ja muu töhnä lähtee parhainten ? Kiitos vihjeistä.

9

6569

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Häppä-Erkki

      Koetas viinaa. Voi olla denaturoituakin, ellei raaski konua käyttää :)

    • Keima

      ...kylmäsprayllä, pakasta ja raaputa!

      • Pocce

        Tai sit jäitä pussiin ja hetkeks päälle. Kylmänä raaputetaan pois. Sit puhdistusaineella väriläikkä veks.


    • jooo

      mikrokuituliinalla hangaten

    • Teppox

      Lähtee kylmällä, itse laitoin pussiin jäitä ja pidin pussia purkan päällä ainakin puoli tuntia. Kyllä se purkka lähti ainakin osittain, mutta ei ihan ensimmäisellä pyyhkäisyllä. Hyvin takertuvaista semmoinen purkka.

      • Teppox

        Kävi tosiaan vielä niin hassusti, että yksi perheenjäsen istui purkan päällä ja purkka oli penkissä. :(


    • kokeillut

      Takapenkeissä harvemmilla on lämmitystä tms. joten -> penkin istuinosa irti (lähtee yleensä helposti) ja eikun painepesurilla suihkuttelemaan. Pesuaineen voi ensin hangata vaikka juuriharjalla kankaaseen - ja pesurilla sitten huuhtelu (ei ehkä kaikkein terävimmällä suihkulla, vaan sillä viuhkamaisella). Penkki kuivuu sisällä päivässä.

      Millään vippaskonstilla et saa yhtä hyvää tulosta kuin näin. Purukumin poisto onnistuu parhaiten kovalla pakkasella, jolloin se on haurasta jäätyneenä (jos se ei irronnut ed. käsittelyssä).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      48
      2509
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2497
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2382
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2155
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1877
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1695
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1153
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1034
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1015
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      896
    Aihe