Mitä eroa on Ruotsissa toimivalla äärioikeistolaisella Sverigedemokraateilla ja Suomessa toimivalla äärioikeistolaisella Ruotsalaisella kansanpuolueella?
Mielestäni ei mitään eroa kun tutustuu noiden kahden puolueen ideologiaan ja asenteisiin muita kohtaan.
Mielestäni ei mitään eroa kun tutustuu noiden kahden puolueen ideologiaan ja asenteisiin muita kohtaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ruotsidemokraatit ovat selvästi humanistisempiä ja kannattavat tasa-arvoa ja oikeudenmukaisuutta.
Heillä on myös selkeä ohjelma, eikä heidän ole tarvinnut kieroilla aatteessaan!
RKP on kavala kiero suomalaisvastainen rasisti puolue, jonka historia on täynnä ylimielisyyttä kieroilua, rasismia ym Suomalaisvastaista toimintaa nykypäivään asti.
RKP on susi lampaiden vaatteissa!
Ruotsidemokraatit ilmoittavat selkeästi olevansa rasismin vastainen puolue, joka kunnioittaa maansa
alkuperäis rotuja.
RKP:ssä FREUDENTHAL luokitellaan humanistiksi!
"REPIKÄÄ SIITÄ"
RKP on rikollisten, maahanmuuttajien, erityisesti muslimien ja kaikenlaisten pahantekijöiden tukija. Sverigedemokraterna edustaa ihan päinvastaista maailmakuvaa. Ei rikollisille, ei maahanmuuttajille jne
Ruotsidemokraatit hyväksyvät maahanmuuttajat, kunhan tulijat kunnioitavat maan lakeja ja ovat kykeneviä intekroitumaan Ruotsalaiseen yhteiskuntaan.
Ruotsidemokraatit korostavat sitä, että maahanmuuttajia ei pidä laittaa etuoikeutettumpaan asemaan kuin muutkaan ihmiset.
He myös korostavat, ettei maahan mutto pidä olla niin suurta, ettei sen tuomia sosiaalisia ym paineita ei ole hallittavissa.
Maahanmuuttajissa olevat kovanluokan rikolliset/raiskaajat puolue haluaa karkoitettaviksi Ruotsista.
Ruotsidemokraatit tulevat olemaan yksi maan suurimmista puolueista tulevaisuudessa.
Perinteiset puolueet ovat erityisen huolestuneita
tästä kehityksestä.
Ruotsalaiset hyysärit kritiikillään edes auttavat puolueen kannatusta eniten esim:Mona sahlin
kaikki puolueesta esitetty kritiikki onkin käänteisesti kääntynyt puolueen eduksi.
Hyvä kirjoitus, SD on kirjaimellisesti eri maata kuin RKP.
http://sverigedemokraterna.se/
Niiden kannatus on aina laskussa. Sitäpaitsi se on JO LIIAN MYÖHÄISTÄ!
20% Ruotsin väestöstä on maahanmuuttajia ja lisää tulee vaan joka vuosia. Vuonna 2030 luku on jos puolet väestöstä maahanmuuttajia.
SD puolustaa kaikkien syntyperäisten ruotsalaisten oikeuksia, kun RKP vain 5%:n kansanosan etuoikeuksia.
SD:n rasisimi kohdistuu ulkomaisiin, mutta RKP:n kotimaisiin ihmisiin.
Tässähän ne oleellisimmat erot.