Demareiden vaalikonkurssin syitä voisi pohtia tästä näkökulmasta.
9.6.2007 Sosdemien Paavo Lipponen vastaanotti, toiselta puolueelta, oikeistopuolue, Rkp:ltä kunnianosoituksen, Freduenthal-mitalin.
A.E. Freudenthal oli rkp:n henkinen isä ja saarnasi mm. suomalais-ugrilaisten alempirotuisuuttta itäruotsalaiseen heimoon verrattuna.
Tuollaisen mitalin vastaanotti Lipponen 9.5.07 TOISEN PUOLUEEN PUOLUEKOKOUKSESSA!!!!
Jos ette usko tässä linkki:
http://hbl.fi/text/ledare/2007/6/9/d2939.php
Oleellista tässä on se,että suomenkielinen media ei kerro tilanteesta mitenkään. Kaikkein hiljaisin on damareiden omat lehdeet.
HÄVETTÄÄKÖ??
Googlella tietoa: "Paavo Lipponen" "Freudenthal-medaljen"
Lipponen ja Freudenthal-mitali
2
360
Vastaukset
- Kokoomukselta?
Keiltä kaikilta Lipponen on valmis vastaanottamaan:
-mitaleita
-rahaa.
Hänhän sai vastikään 8000 euroa rkp:tä läheltä olevilta tahoilta työstään suomen kieltä vastaan. - nyt riittää
Sosiaalidemokraatit elävät jatkuvassa pelossa.
Puoluejohto toimii itsevaltiaana.
Päätöksiä tehdään joissakin suljetuissa kammioissa ja niistä ilmoitetaan, parhaassa tapauksessa puolueen alaportaille.
Puolue on 100% korporatiivinen.
Puolueessa ei koskaan keskustella, äänestetä keskustelun pohjalta.
Puoluekuri on valtava. Jos joku uskaltaa ajatella johdon linjasta poikkeavasti, hänen on oltava hiljaa. Ei sallita eriäviä mielipiteitä.
Tiedän mistä puhun. Olen X-sosiaalidemokraatti.
Lipposen toimet ovat ehdoton tabu.
Puolue ei koskaa sallisi keskustelua asiasta, koska keskustelu on samaa kuin kritiikki.
En hyväksy Lipposen toimia. Olen suomenkielinen. Suomen kansan enemmistön äidinkieli on suomi. Ruotsalainen nationalismi on hiipinyt sos.dem.puolueeseen ikäänkuin varas yöllä ja asettunut sitten asumaan puolueeseen.
Kukaan ei uskalla edes yhdellä sanalla puolustaa suomen kieltä ja suomenkielistä kulttuuria puolueessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3004856Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383099Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k603060Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn331590Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271272- 471219
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.151058Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781041Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais521019Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581011