parhaimmat palkat?

poika87........

Aloitin nyt lukemaan yliopistossa geologiaa ja varsinkin kallioperägeologia kiinnostaa.

Mitä sivuaineita kannattaa ottaa kemian lisäksi, jos meinaa päästä vähän paremmille palkoille ja SAADA TÖITÄ?

(TIEDÄN, ettei geologien palkat päätä huimaa, joten älkää keskittykö siihen.. kertokaa vaan, millä aloilla ne ovat geologeilla korkeimmat)

Malmi/kaivosgeologia olisi varmaan hyvä vaihtoehto? Tietääkö joku palkoista?

Olisiko hyvä lukea sivuaineena pitkä kemia vai esim. kem fysiikka, kem tilastotiede, kem tietojenkäsittelytiede ??
Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä? Entä kauppatieteet?

Onko jotain ideoita...? Opo vaan selitti jotain diibadaabaa, että kannattaa osata kemiaa ja Suomessa paljon kaivosyrityksiä.

6

3024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En itse kyllä valitseisi ammattia palkan perusteella, tosin taidat olla geologiasta kiinnostunut yleensä ja nyt vain hienosäädät asioita. Kannattaa valita ala joka kiinnostaa, ja on silloin mukavaa tehdä. Jos ajattelee vain palkkaa, minun mielestä työ käy silloin rasittaksi ja tympeäksi, ja silloin kärsii työtehokin.

      Jos olet kiinnostunut töistäsi, olet samalla motivoitunut, silloin työtehosi on parempi, ja se tuskin jää sitten esimiehiltäsi näkemattä, sinusta tulee kysytty mies alalla. "ota se, se on paras". Jolloin saat konsanaan enemmän palkkaa, kuin valitsemalla etukäteen erikoisjutun, jossa et ehkä ole niin motivoitunut.

      Kun ilmeisesti olet hetken aikaa jo yliopistossa ollut. Mitä aineita teillä siellä opetetaan, ja kuinka alusta esim kallioperägeologia opetetaan? Millainen on suunnilleen tyypillinen päiväsi yliopistolla? :)))

      • bergsman

        >> Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä?


      • bergsman
        bergsman kirjoitti:

        >> Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä?

        Esim kalliomekaniikan kursseista voi olla hyötyä.


      • alkup.

        Siis en todellakaan ole valinnut geologian opintoja korkean palkan toivossa. En minä sentään niin tyhmä ole ;) Mutta kunhan kiinnostaa mikä geologian osa-alueista on sellainen missä voi tienata.

        Ja kallioperägeologiaa muutenkin alkaisin lukemaan, samapa se missä siinä sitten erikoistuu. Kyllä nyt paremman palkan toivossa voi jo vähän joustaa kiinnostuksen kohteissa. Kun siis kallioperä kiinnostaa ja on aina kiinnostanut hyvin paljon.

        Olen siis ihan uusi opiskelija ja en tiedä sen enempää, kuin että nyt ekana vuonna alkaa meillä kallioperägeologia perusteet. Mutta varsinainen erikoistuminen alkaa varmaan kandin jälkeen (?)

        Tyypillinen päiväni yliopistolla on ainakin tänä syksynä ollut sellainen että on kemian luentoja, ehkä kemian laboratorioharjoituksia, maantieteen kaltaisia luentoja (yhteinen luento ainakin mantsalaisten kanssa) ja sitten kivien tunnistusta. Hipelöidään siis konkreettisesti kiviä ja harjoitellaan tunnistamaan mineraaleja ja kivilajeja kaavoineen & silikaattiryhmineen & kiderakenteineen. Tällainen konkreettinen harjoittelu on oikein mielenkiintoista!


      • alkup.
        bergsman kirjoitti:

        Esim kalliomekaniikan kursseista voi olla hyötyä.

        Kiitos vinkeistä :)


    • maewa

      Jos tutkijan uralle suunnittelet suuntaavasi (tosin palkat on huonot), niin sitten suosittelen ainakin sitä tilastotiedettä. Nykyään kun pakkaa olemaan niin, että jos jotain haluat julkaista yhtäänkään paremmissa sarjoissa, niin tulosten tilastollisen tarkastelun pitää olla kunnossa tai käsikirjotus tulee bumerangina takaisin. Tämä siis maaperägeologin näkökulmasta - pätenee kovallakin puolella...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4984
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1772
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      289
      1636
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1584
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1448
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1217
    7. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      1191
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1180
    9. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1129
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      69
      1121
    Aihe