Suomi maksaa päästökauppaan liittyvää maksua noin 10 Miljardia euroa vuodessa.
Samaan aikaan suomi ottaa lainaa 20 M€ josta uutta lainaa on 8 M€.
Suomen valtion velka tulee nousemaan 50M€ 100 M€:oon.
Kysynkin. Mitä järkeä tässä on?
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/06/valtion_taloustasapaino_painui_miinukselle_766226.html
Ja mistä puhumme. CO2:sta jota on ilmakehässä 380ppm.
Se on noussut 280ppm:tä 380ppm:ään sadassa vuodessa.
Tosin tässä jätetään kertomatta -40 luvun arvot.
Paljonko tuo 380ppm sitten on.
Minä kerron.
Piirtäkää maahan kilometrin mittainen viiva.
Se on 1 000 000 milliä.
380ppm on 380 milliä
eli kilometrin viivaan verrattuna CO2 pitoisuus ilmakehässä,
on 38 senttiä.
Ja kun huomioimme nousun 100ppm, joka on sen 10 senttiä, niin tämä 10 senttiä maksaa meille 10 000 000 000 euroa joka vuosi.
Samaan aikaan suomi ottaa lainaa 20 M€ josta uutta lainaa on 8 M€.
Suomen valtion velka tulee nousemaan 50M€ 100 M€:oon.
Kysynkin. Mitä järkeä tässä on?
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/06/valtion_taloustasapaino_painui_miinukselle_766226.html
Ja mistä puhumme. CO2:sta jota on ilmakehässä 380ppm.
Se on noussut 280ppm:tä 380ppm:ään sadassa vuodessa.
Tosin tässä jätetään kertomatta -40 luvun arvot.
Paljonko tuo 380ppm sitten on.
Minä kerron.
Piirtäkää maahan kilometrin mittainen viiva.
Se on 1 000 000 milliä.
380ppm on 380 milliä
eli kilometrin viivaan verrattuna CO2 pitoisuus ilmakehässä,
on 38 senttiä.
Ja kun huomioimme nousun 100ppm, joka on sen 10 senttiä, niin tämä 10 senttiä maksaa meille 10 000 000 000 euroa joka vuosi.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ja kasvihuoneisiin lisätään hiilidioksiidipitoisuudeksi jopa 1000ppm, että kasvit kasvaisivat paremmin.
Tässä hyvä kuvaaja tuosta hauhistuttavan hiilidioksidin muutoksista viimeisen 50 vuoden ajalta.
http://www.drroyspencer.com/library/pics/50-years-of-co2-0-to-100.gif
Tiedoksi hiilidioksidimääristä, että 380ppm ei ole yhtään mitään ! Ja me maksamme 10 miljardia vuodessa.
Tavallisessa sisäilmassa eli huoneistossa edes 5000ppm ei vielä haittaa!!!
Vasta yli 40 000ppm alkaa pienoinen myrkytysvaara, ja täällä panikoidaan 380ppm!!
Tavallisilta veronmaksajilta 10 miljardia vuodessä, ja EI MISTÄÄN SYYSTÄ ?
Hallituksen kannattaisi vähän paneutua asioihin,..tanan kenkälankkiministerit !
Yli 2% eli 2000 PPM aiheuttaa jo oireita.
5% eli 5000 PPM on työpaikoilla maksimi sallittu arvo.
Yli 10% eli 10 000 PPM aiheuttaa jo pahoja oireita ja tajuttomuuden 15 minuutissa.
Yli 40% eli 40 000 PPM aiheuttaa välittömän hengenvaaran.
http://www.ttl.fi/internet/ova/hiilidioksidi.html
Ilmakehässä hiilidioksidin kaksinkertaistuminen esim. 350 - 700 PPM nostaa globaalia lämpötilaa noin 3 astetta.
Nollia puuttui:
2% = 20 000 PPM
5% = 50 000 PPM
10% = 100 000 PPM
40% = 400 000 PPM
"Ilmakehässä hiilidioksidin kaksinkertaistuminen esim. 350 - 700 PPM nostaa globaalia lämpötilaa noin 3 astetta."
Voisitko ystävällisesti kertoa mistä olet tuon 3 asteen nousun saanut. Voisit esimerkiksi kertoa kuka, missä ja milloin on tämän mullistavat tutkimustuloksen julkaissut.
IPCC, etsi tuolta:
http://www.ipcc.ch/
Syytät toista valehtelijaksi vaikka itse kirjoitat puutaheinää.
Minä sentään korjasin virheeni heti, jota tuo retard ei tee ikinä.
Retard väitti 40 000 PPM:n aiheuttavan pienoisen myrkytysvaaran, vaikka se ei sitä tee. Mutta 400 000 PPM aiheuttaa ison myrkytysvaaran.
Sinähän se vasta pässi olet. Väität, että 2000ppm aiheuttaa oireita, mutta työpaikoilla saa olla 5000ppm. Tajuatko tyhmyyttäsi?
Huoneilmassa 5000ppm ei tee yhtään mitään. Paniikkia otetaan 380ppm:stä!!!
"IPCC, etsi tuolta:
http://www.ipcc.ch/"
Kuule, vedä sinä käteen!!!
Laskepas sinäkin retard omat nollasi uudestaan.
2% eli 20 000 PPM aiheuttaa pieniä oireita.
Työpaikoilla maksimi on 5% eli 50 000 PPM.
Huoneilmassa 5000 PPM eli 0,5% ei todellakaan aiheuta mitään ongelmaa.
Mutta muutos 280 - 380 PPM ilmakehässä on jo nostanut maapallon keskilämpötilaa lähes yhden asteen.
Sinä muistaakseni kaipasit asiallista keskustelua. Onko tuo nyt sitten sitä?
Miksi hörhöilet hohhoijaa. EI CO2:n ppm NOSTA MITÄÄN LÄMPÖTILOJA, PUUPÄÄ.
Kun sinun kanssasi ei voi asiallisesti keskustella. Esitin sinulle kysymyksen ja vittuilet, että katso ICCP:stä.
Mikä tuo ICCP on?
Miksi minun pitäisi etsiä sinulle jokin tieto IPCC:n raporteista? Sinulle tekisi ihan hyvää etsiä se itse ja tutustua samalla niihin raportteihin.
Maailman tiedeyhteisö nyt kuitenkin on vaan ihan eri mieltä asiasta kuin sinä retard. Vain sinä hörhöilet.
olkoon vaikka cccp.
SINÄ väitit: Hiilidioksidin kaksinkertaistaminen lisää lämpötilaa kolmella asteella.
Pyysin sinua todistamaan väitteesi esittämällä tutkimuksen jossa näin todetaan, mutta sinun mielestäsi minun pitäisi se etsiä jostain IPCC:n opuksesta??? Hullua!
Ei Hohhoijaa/brwtrwt voi tietenkään kertoa lähteitään kun hän on ymmärtänyt väärin koko asian.
Hiilidioksidimäärän kaksinkertaistaminen nykyisestä nostaa globaalilämpötilaa noin asteen verran. Tämän myöntää myös IPCC. Tähän on lisätty sitten kaksi astetta joka on oletettu tulevan ns. positiivisesta palautekytkennästä eli käytännössä vesihöyrystä.
Kuitenkin uusimmat tiedot viittaavat siihen että tuo positiivinen palautekytkentä onkin todellisuudessa negatiivinen.
Tällöin lopputuloksena on vain noin asteen globaali lämpeneminen kun hiilidioksidimäärä kaksinkertaistetaan nykyisestä.
Minä olen lukenut IPCC:n raportit, ja niin siellä vaan sanotaan. Enkä ala käymään niitä uudestaan läpi jonkun retardin mieliksi. Sinun ne kannattaisi lukea.
Sitä paitsi, jo tehdyt havainnot tukevat kyseistä arviota. Jo tapahtunut noin 35 % lisäys 280 - 380 PPM on lisännyt säteilypakotetta noin 1,6 W/m2, joka vastaa pyöreästi noin yhden asteen lämpenemistä.
Se yhden asteen lämpeneminen on tapahtunut jo 35% hiilidioksidin lisäyksellä, kuten tuohon alemmas juuri kirjoitin.
10 mrd käytetään? Meneekö se ilmastoa edesauttaviin toimiin, vai rahoitetaanko sillä köyhempien EU-maiden kasvavaa kulutusta? Ken tietää?
" Meneekö se ilmastoa edesauttaviin toimiin"
Tämä on tyhjä, josta maksetaan
Mitä se 1000000 milliä edustaa?
Ilmakehässä on CO2:sta 380 ppm eli 380 miljoonasosaa 100 %:sta.
Siksi otin käsitteeksi miljoona milliä eli kilometri
Verrataanpas torakanperseemme ja kastemadon älykkyysosamäärää asteikolla 0-1000000.
Aivan niin, ne näyttävät molemmat olevan yhtä matalalla, jokseenkin lähellä nollaa.
Hörhö päästettiin siteistä.
Näitkö mukavia unia? hah hah haaaaaa...näit unia ;-) Hauskaa sarkasmia.
Vain sinä olet hörhö.
rationaaliselta liiketoimelta tähän nykyiseen ilmasta maksamiseen verrattuna.
Kuka käärii hyödyt maksuista?
Aivan sekopäisen kahelia toimintaa kenkälankkiministereiltä.
Lahjoitetaan 10 miljardia euroa "joistain päästöistä", veronmaksajien rahoja.MIHIN?
Eihän "päästökauppa" mitään kauppaa ole, vaan antamista ilman mitään vastinetta!
Meidän tavallisten Suomalaisten rahoja vaan jaellaan surutta.
Loistavaa toimintaa porvarihallitukseltamme, maksamme näitä vielä kauan!!!
Niin, mihin ne suomalaisten veronmaksajien rahat menevät? Lähetetäänkö niistä puolet IPCC:lle ja puolet Al Gorelle, vai oletkohan sinä vain umpihullu retard.
Kerro meille kaikille, mihin tuo 10 M€ käytetään?
Mitä sillä saavutetaan ja mitä sitten, kun tavoite saavutettu?
Pystytkö kertomaan?
Koska ilmeisesti olet täysin kädetön ja kyvytön itse etsimään edes Suomen valtion budjetteja, niin autetaan hieman, tuolta näet mihin suomalaisilta kerätyt verovarat käytetään:
http://budjetti.vm.fi/indox/tae/2009/ta2009 lta.pdf
Kertoisitkos itse, mikä tuo teidän ilmastoretardien usein mainitsema 10 miljardia euroa on? Mistä/keneltä ja miten se kerätään? Sehän on yli neljännes koko Suomen valtion vuoden verotuloista.
Kiitoksia vaan Suomen budjettia koskevista tiedoista, mutta eiväthän Suomen teollisuuden maksamat päästöluparahat suinkaan verokertymään mene.
Kun menisivätkin.
lehdistä, niin ei voi kuin ihmetellä tämän maan hallituksen toimintaa.
Vanhushoito todella retuperällä, oppilashuolto retuperällä.
Säästöjä, säästöjä, säästöjä
Ilmastonmuutokseen löytyy miljardeja rahaa.
Kaikki laskutetaan kansalaisilta tyhjästä ilmasta.
Mikä saa hyväosaiset ihmiset niin sokeiksi, että sulkevat silmänsä oikeilta ongelmilta.
Lasten pahoin vointi ja vanhusten heitteile jättäminen on poliittinen rikos ja ministeriöt pitäisi laitta vastuuseen tästä.
Ääni Vataselle on kannanotto, joka on tärkeä viesti poliitikoille, ettei ilmastonmuutos ole uskottavaa rahastusta enään, jos koskaan on ollutkaan.
Muuten en kokoomuksesta perusta.