Synkeän syksyn keskellä valoa ja jaksamista tuo arkeen tieto siitä, että jo muutama kepukähmy on saatu paljastettua, tutkintaan ja pois luottamustehtävistä. Syytteeseen joutuminen tapahtuu hetken päästä ja sitten päästään varsinaisiin tuomioihin ja vahingonkorvauksiin.
Kiitokset rehdelle suomalaislle toimittajille, jota ovat pitäneet kansallisen ylpeyden ja rehellisyyden lippua korkealla sielläkin missä mafiosot ja kähmyt sekä perunakellarin piilolaiset ja maksetut ja maksavat vaikuttajat ovat häpäisseet itsensä ja asiansa.
Media ansaitsee sen, että perustetaan uusi tiedotuspalkinto jaettavaksi toimitukselle, joka osoittaa uskallusta ja taitoa puuttua kansanvallan ja lain vastaisiin toimiin ja luoda valoa pimeisiin korruption kellareihin.
Medialle palkinto
42
417
Vastaukset
- Kanget kiinni!
Etelän Media ansaitsee korkeimman journalistipalkinnon toimistaan kepun rikollisten toimien paljastamisesta.
Kiitoe Etelän Media.- Hyvät yöunet
Päivän pelastaa se, että keskusrikospoliisi on aloittanut tutkimukset myös Vanhasen puuhista Nuorisosäätiössä. Tätä mätäpaisetta ei olisi saatu puhdistettua ja parannettua, ellei meillä olisi ollut rohkeita ja taitavia toimittajia ja toimituksia, jotka jaksavat panna itsensä peliin ja kestää korruptoituneiden satraappien pahanhajuista ja korvia särkevää huutoa.
Vanhanen on matkalla leivättömän pöydän ääreen, samoin useat muut kepu-mafiosot. SE tuottaa suurta tyydytystä ja onnea rehellisten ihmisten keskuudessa.
Kansalaiset voivat nukkua rahuhassa kun media valvoo kämyjä.
- Sain siltä paljon
Medialle kiitos, sain siltä paljon. Sain tietoa monta, kun niillä katson, erotan selvään kirkkaan ja mustan, korkean taivaan, sen tähtisen pohjan, läpi ihmisjoukon konnan, kiinni tahdon.
Medialle kiitos, sain siltä paljon. Sain siltä kuulon leveän virran, se imee öin ja päivin liverryksen, laulun, hylyn, naputuksen, haukun, sateen pauhun
ja ne kalseat äänet, joilla kepua kutsun.
Medialle kiitos, sain siltä paljon. Sain siltä äänen ja kirjainten muodon. Ne sanoiksi yhtyy ja lausuu selvään nimet kepun, kangen ja kuusysin heittää sille tielle, jota yksin kuljet.
Medialle kiitos, sain siltä paljon. Tiedot, joilla kestin kavalat tekosi kepu syntinen, viedyt rahat, lautakasat veronmaksajien, rahat nuorten, vuosien raadannan, moraalisi poljennan, pihas törkyn.
Medialle kiitos, sain siltä paljon. Se sydämen antoi, joka ilosta takoo, kun kasvavan huomaan ihmisen taidon, kun pahasta irti näen hyvän ja aidon, kun silmies syvää kirkkautta katson.
Medialle kiitos, sain siltä paljon, kun sain siltä naurun, sen vierelle itkun. Niin erotan selvään onnen ja tuskan, jokaisen laulun läikkyvän pohjan, yhteisen laulun, jota itsekin laulan.
Medialle kiitos, sain siltä paljon- Hemmetin loisto jutt
Tuostahan oikein innostuu. Mitenkäs se yksi laulu menikään...
Minä niin pidän noista meidän medioista
ne uskaltaa panna hanttiin herroille ja gorilloille
aina kun vain tarvis vaati paikalla on joka iikka
ja hemmetin loisto juttu aina olkoon journalistiikka....
- kypsyvät kaikille
Tuottaa syvää onnellisuutta ja rauhaa kuulla, että keskusrikospoliisi on aloittanut tutkimukset Vanhasen tekosista Nuorisosäätiössä. Jos rikokset ovat vanhentuneet, maine on liipasimella forever..
Tästä seuraa hyvä yöuni.
Kiitokset medialle. - kähmyt kuriin
Median valppaan toiminnan ansiosta on lopetettu muutaman keskisuuren kähmyn puuhastelut ja muut ovat saaneet tulla varovaisemmaksi.
Media paljasti picasso-pekkarisen ja sohva-sukarin väliset "transaktiot".
Media kaivoi esiin KEPU:n rahoitusmekanismit joitka puoluesihteeri oli pannut liikkeelle talousrikollisten kanssa.
Median valppaus esti kepurahoittaja kakkosta saamasta vuorineuvoksen arvoa.
Keva-kauppinen joutui jättämään kuntien eläkevakuutuksen.
Vihriälä jäi kiinni rahan kahmimisesta monella pallilla ja joutui tutkintaan.
Kanki-kaikkonen jäi kiinni nuorisosäätiön rahojen käsittelystä ja joutui tutkintaan
muistinsa menetänyt vanhanen on viimeinkin joutunut krp:n tutkimusten kohteeksi.
Medialle kiitos.
Hyvä aloittaa uusi aurinkoinen päivä, kun usampi kepukähmy on joutumassa vastuuseen tekosistaan. - Sunnuntainakin
On onni viettää aurinkoista sunnuntaita, kun tietää, että keskusrikospoliisin tutkinnat kepu-kähmyjen toimista jatkuvat viimeistään maanantaina aamulla.
Mitä luulette, miltä tuntuu olla tutkinnan kohteena epäiltynä virkatoimissa tehdyistä rikoksista?
Arvaamme, mitä tämä tuntuisi tavallisesta kansalaisesta, mutta mahtaako tuo paksunahkaisia kähmyjä liikauttaa? Yksikin juttuun sekaantuneista kertoi virkistyneensä ja levänneensä kun pääsi tervehenkiseen tutkintavankilaan kuukaudeksi. Ehkä siksi pitäisikin kysyä:
Miltä tuntuu syyttää epätoivoisesti mediaa rötöksien paljastamisesta, kun tuollaista on ihan turhaa selittää rikosta epäilevälle poliisille?- sdpeekö
Miksi kähmyrahaa vaaditaan takaisn poliitikoilta, sillä rahahan päätyi MEDIALLE. Miksi esim. Sdp:n piti palauttaa kähmyraha, vaikka raha meni Hesarille vaalimainiksiin. Eikös Hesarin nyt pitäis palauttaa kaikki saamansa kähmyraha puolueille, jotka ovat joutuneet palauttamaan rahat !!! MEDIA VAATTI MORAALIA, MUTTA EI ITSE NOUDATA SAMAA MORAALIA !!!!! MEDIA VAATII VAIN UUSIA VAALEJA SAADAKSEEN LISÄÄ KÄHMYRAHAA !!!
- oman osansa
sdpeekö kirjoitti:
Miksi kähmyrahaa vaaditaan takaisn poliitikoilta, sillä rahahan päätyi MEDIALLE. Miksi esim. Sdp:n piti palauttaa kähmyraha, vaikka raha meni Hesarille vaalimainiksiin. Eikös Hesarin nyt pitäis palauttaa kaikki saamansa kähmyraha puolueille, jotka ovat joutuneet palauttamaan rahat !!! MEDIA VAATTI MORAALIA, MUTTA EI ITSE NOUDATA SAMAA MORAALIA !!!!! MEDIA VAATII VAIN UUSIA VAALEJA SAADAKSEEN LISÄÄ KÄHMYRAHAA !!!
vaalimainonnasta, julkaisemisen maksua vastaan. Ei sitä (siinä vaiheessa) kiinnosta mistä ne rahat ovat tulleet, eikä sillä ole mainostilan myynnissä mitään merkitystäkään.
- kiitoksiaaaa
itseäsi, hyvämieli.
- Kiitos kansalta
Kannattaa kansalaisten kiitellä kriittistä ja älyllistä mediaa, joka on ryhtynyt julkistamaan kepu-kähmyjen hämäräperäisiä kepulointeja. Kuten Tervo sanoi, hänen kirjansa on liian maltillinen verrattuna siihen mitä teoksen julkistamisen jälkeen on paljastunut kepulaisten kähminnöistä, jotka nyt ovatkin rikospoliisin tutkinnassa.
Korruption ja muun rikollisuuden paljastaminen on kansallinen etu, erityisesti se on tavallisen kansalaisen ja vaeronmaksajan etu. Yhteisten rahojen väärinkäyttäjät joutuvat nyt edesvastuuseen ja se on ONNEA tässä korruption onnettomuudessa. Päivän pelastaa se, että tietää kepuhähmyjen odottavan tutkintaa, tuomiota ja kähmäillyn omaisuuden takaisin maksua. Kepulandiassa täytyy ainakin siistiä pahimpia törkeyksiä. Kepulaisia kähmäreitä kauhistuttaa maan kaikissa kolkissa ilmituon mahdollisuus.
Jos mielesi on apea, muista että keput joutuivat käpälälautaan... eikä tässä vielä kaikki.... - ghuuio
Kiitos kansalta kirjoitti:
Kannattaa kansalaisten kiitellä kriittistä ja älyllistä mediaa, joka on ryhtynyt julkistamaan kepu-kähmyjen hämäräperäisiä kepulointeja. Kuten Tervo sanoi, hänen kirjansa on liian maltillinen verrattuna siihen mitä teoksen julkistamisen jälkeen on paljastunut kepulaisten kähminnöistä, jotka nyt ovatkin rikospoliisin tutkinnassa.
Korruption ja muun rikollisuuden paljastaminen on kansallinen etu, erityisesti se on tavallisen kansalaisen ja vaeronmaksajan etu. Yhteisten rahojen väärinkäyttäjät joutuvat nyt edesvastuuseen ja se on ONNEA tässä korruption onnettomuudessa. Päivän pelastaa se, että tietää kepuhähmyjen odottavan tutkintaa, tuomiota ja kähmäillyn omaisuuden takaisin maksua. Kepulandiassa täytyy ainakin siistiä pahimpia törkeyksiä. Kepulaisia kähmäreitä kauhistuttaa maan kaikissa kolkissa ilmituon mahdollisuus.
Jos mielesi on apea, muista että keput joutuivat käpälälautaan... eikä tässä vielä kaikki....Julkisuuden henkilö sanoi erälle -kuuluu samaan sarjaa kuin nämä suomen...."Painu hiiteen senkin haaska. Mene kotiin ja käy kylvyssä", Ja ei hän jättänyt asiaa siihen, tunki vielä pari dollaria nais toimittajan viini lasiin ja( olivat jossain aulassa tilaisuudessa) " kAI SINÄ TIEDÄT MITÄ TUO TARKOITTAA OLET MYYNYT ITSEÄSI KOKO IKÄSI KAHDESTA DOLLARISTA". Nainen, tämä säälimätön kovapintainen toimittaja ruperi itkemään, tiäx. Tämmöstä otetta suomeen kans, ei meidän taarvitse sietää mitä tahansa.
Naistoimittaja ei vienyt asiaa oikeuteen koska olisi joutunut olemaan vaiti koko prosessin ajan ja se oli liikaa. - ja ovat ilkeitä
ghuuio kirjoitti:
Julkisuuden henkilö sanoi erälle -kuuluu samaan sarjaa kuin nämä suomen...."Painu hiiteen senkin haaska. Mene kotiin ja käy kylvyssä", Ja ei hän jättänyt asiaa siihen, tunki vielä pari dollaria nais toimittajan viini lasiin ja( olivat jossain aulassa tilaisuudessa) " kAI SINÄ TIEDÄT MITÄ TUO TARKOITTAA OLET MYYNYT ITSEÄSI KOKO IKÄSI KAHDESTA DOLLARISTA". Nainen, tämä säälimätön kovapintainen toimittaja ruperi itkemään, tiäx. Tämmöstä otetta suomeen kans, ei meidän taarvitse sietää mitä tahansa.
Naistoimittaja ei vienyt asiaa oikeuteen koska olisi joutunut olemaan vaiti koko prosessin ajan ja se oli liikaa.Mafiosoilla on gangstereiden tavat ja käytöstavat. Juuri tuota kähmyt ovat yrittäneet tiedotusvälineisiin, kun toimittajat ovat julkistaneet kähmyjen edesottamuksia.
On tietysti kohtuutonta, että tavalliset toimittajat joutuvat työssään tekemisiin hyypiöiden kanssa. Juuri siksi asiat tulee siirtää mahdollisimman nopeasti poliisin ja syyttäjien selvitykseen. He ovat tottuneet asioimaan roistojen kanssa.
- Päivän pelastus
Tiedotusvälineiden reippaiden otteiden seurauksena ovat viranomaiset joutuneet aloittamaan tutkintaa myös johtavien kepu-satraappien kohdalla.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Oikeuskansleri selvittää Vanhasen jääviyttä RAY-rahojen jaossa/11...
Taas päivä on pelastetettu, kun tietää, että media valvoo ja pakottaa jopa kepun korruptoimaa hallintoa toimintaan.- jos ne vielä kaivaa
sen ukk:n pois sieltä kivenalta ja joutuu syytteeseen virkansa väärin käytöksestä.Pelottaa niin vietävästi
- kähmyjä vastaan
jos ne vielä kaivaa kirjoitti:
sen ukk:n pois sieltä kivenalta ja joutuu syytteeseen virkansa väärin käytöksestä.Pelottaa niin vietävästi
Odota kunnes Moskovan arkistot aukeavat. Sitten vasta näemme maalaisliitto-kepun korruption syvymmät syöverit.
- medialle kiitos
Median ansiosta tiedämme että kepusatraapit ja rikolliset ryyppäsivät 500 € kuntien eläkeläisten rahaa - ilmeisesti juuri kepun vaalirahoituksen valmisteluissa. Päälle päätteeksi väärennettin kuitti.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/10/kevan_kuittisotku_etenee_syyttajalle_1080755.html?origin=rss
Onnea on tietää, että juttu menee tutkinnan jälkeen syyttäjälle.
Kiitokset media ! - Medialle kiitos
Media uutisoi jälleen päivän kirkastavan jutun. Ylen paljastama kepulaisen "nuoriso"säätiön satraappien korruptio on johtanut rikostutkimusten syvenemiseen. Kepusatraapit joutuvat leivättömän pöydän ääreen vastaamaan rötöksistä. Nyt on tutkinnassa lahjuksen antaminen ja ottaminen. Molemmissa päissä istuvat kepusatraapit.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Poliisi epäilee Nuorisosäätiötä lahjuksen antamisesta/1135250454773- ovat ilmeiset
Kannattaa pitää mielessä vanhasen johtaman kepulaisen nuorisosäätiön vaalirahoituskuviot ja käynnissä olevat rikosepäilyt. Siinä on yksi merkittävä syy vanhasen antautumisilmoitukseen. Näytöt muodostuvat ilmeisesti kiistattomiksi, koska kirjanpitoa transaktioista on RAY:n ja valtioneuvoston asiakirjoissa. Oletettavaa on, etteivät esitutkinnan kohteeksi joutuneet esiinny puoluejohtajaehdokkaina vaan pelkkinä taustavaikuttajina.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Poliisi epäilee Nuorisosäätiötä lahjuksen antamisesta/1135250454773
Hämärien vaalirahoittajien kanssa asiat hoituivat paperilapuilla ja käytäväkeskusteluilla, joista ei jätetty kirjanpitoa. Ellei Nova olisi mennyt konkurssiin, olisi suuri osa toteutuneesta - kirjanpidossa näkyvästä - vaalirahoituksesta jäänyt salatuksi.
Tämänkin pesän paljasti ansiokkaasti media rehellisten kansalaisten iloksi ja kähmyjen syväksi häpeäksi.
- konnatkiikkiin
Tai joku vastaava palkinto tutkivalle rehelliselle medialle.
Voisi olla vaikka 1 milj. euroa.
Se varmasti kannustaisi puuttumaan epäkohtiin ja tulisi silti halvemmaksi kuin rötöstelevät poliitikot.- ja säästö
Voisiko RAY kirkastaa kuvaansa ja perustaa tuon media-palkinnon? Samalla vältettäisiin kelvottomien tilintarkastajien palkkaamisen kulut.
- päivän paras
Synkkään syksyyn tuo iloa ja valoa media, joka julkaisee rikollisten väärinkäytöksiä.
Jälleen yksi kepusatraappi kävelee kohti leivätöntä pöytää ja täysin ansaittua, syvää, viiltävää, mutaista, rasvaista, kepulaista HÄPEÄÄ!!
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Yle Kelan tukema säätiö jakoi vaalirahaa Juhantalolle/1135250643830- kepu-aina
"Juhantalo kertoo, ettei hänen johtamassaan säätiön hallituksessa ole keskusteltu tai päätetty minkään puolueen tukemisesta. Hänen mukaansa toimitusjohtaja Raimo Kalliokoski on ostanut seminaariliput hänen kanssaan keskustelematta."
Taas on tapahtunut "yllättäen ja tilaamatta"
Uskokoon ken tahtoo.
- Tämä on ihanaa
Media antoi kansalle historallisen joululahjan, johon poliittisen järjestelmän toiminta ei riittänyt. Kiitos!
On rohkaisevaa ja tuo hyvän mielen, kun kähmyt pakotetaan kantamaan poliitista vastuuta tekosistaan.
Mm. vaalirahakäminnät ja yleishyödyllisten säätöiden lypsäminen sekä suhteet maksaviin politiikan ostajiin tulivat ilmi median reippaan toiminnan ansiosta. Leivättömän pöydän lähestyminen pakotti kepu:n vaihtamaan kasvonsa menettänyttä johtoa.
Bravo, Etelän Media ! - Sandra Suomalainen
Kannatetaan!
- 1PAAVO46
NÄILLE KANSANPUOLUSTAJILLE.
ROISTOT VALTAKUNNANOIKEUTEEN.
RAHAT LILUKSILTA JA HÄRMÄLÖILTÄ TAKAISIN.
MÖNKÄREELLE POTKUT RAY,STÄ
OLI SILLOINEN KUPPAMINISTERI KUN
NÄMÄPÖLLÖT PÄÄTÖKSET HYVÄKSYTTIIN,
JOTEN HÄNKIN ON KORVAUSVELVOLLINEN. - iooiioioioioioi
ja sitä palkintoa ei sitten KUKAAN politiikko pääse jakamaan, eikä varsinkaan katkerat kepuliinit!!
- breshnevin pusut!
Jalasmökki/vladimirov-väyrysen esiintyminen vallanhalussaan nostaa vanhempien kansalaisten mieleen muistoja edellisiltä vuosikymmeniltä, jolloin mediaa itsesensuroitiin, heitettiin myllynkirjeillä, vaiennettiin presidentin mahtikäskyillä ja kyykytettiin itärajan takaisilla ukaaseilla ja terviisipoikien viesteillä.
Presidenttiäkin valittiin valitsijamiesvoimin ja kepu yritti viimeisenä jaa nk. "sammutetuin lyhdyin" jo alkoholisoitunutta Karjalaista moskovan terveisten ja kähminnän voimin presidentiksi. Väyrynen oli tässä puuhassa mukana. Juuri kansalaisten inho salakähmäistä kepu-kähmintää ja itä-poliitikkoja vastaan nosti Koiviston äänimäärän korkeimmilleen. Ihmiset olivat saaneet tarpeekseen kabinettipolitiikasta ja kähmyreistä.
Salailu ja sammutetut lyhdyt olivat mahdollisia, koska tiedonvälitys oli kahlittu ja kansalisilla ei ollut mahdollisuutta saada ääntään kuuluviin. Satraappien kähminnät painettiin villaisella eikä asioista kirjoitettu. Katkeroitunut väyrynen joutuikin myöhemmin puhumaan meeeeediapelistä, joka myöhemminkin edes hidasti satraapin vehkeilyjä.
Etelän media on avannut kansalaisille demokratian väyliä ja kertonut myös valtaa pitävän eliitin korruptiosta. Tästä syystä mtk-kepu on joutunut uusimaan edes kasvojaan ja ripustaa kesällä uuden rusetin vahan ja muuttumattoman, tunkkaisen agraari-tukiaispakettinsa päälle.
Hyvä Etelän Media, pitäkää yhä kansakunnan lippua korkealla. - Oikea foorumi
Päivän paras uutinen kansanvallan kannalta on KRP:n aloittamat toimet Kepu-Vanhansen tekosien tutkimiseksi Nuorisosäätiön / RAY:n välisissä raha-asioissa
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Nelonen KRP selvittää Vanhasen rikosepäilyä/1135252442341
Tästä löytyvät avaimet myös Vanhasen poliittisen antautumisilmoituksen taustalle.
Media siirsi korruption käsittelyn oikealle foorumille: Keskusrikospoliisille ja syyttäjälle sekä lopulta tuomioistuimiin. - jatkakaa toki
Media on jo olosuhteiden pakosta politiittinen erotuomari ja jopa rikoksien paljastaja. Korruptoituneet kepulaiset eivät kerro toimistaan rehellisesti vaan koettavat peittää ja sumuttaa sekä teeskentelevät muistamatonta....
Poliitikkojen toimia valvovat korkeimmat oikeusviranomaiset ovat halvaantuneessa tilassa. Ei heillä ole ollut osuutta eikä arpaa kun politiittista järjestelmää on korruptoitu ja uskottavuus on viety. (Mistä heille maksetaan palkkaa? Kuka selvittäisi, miksi he ovat sivustakatsojia omassa virkatyössään? Onko heidätkin valittu liian läheltä korruptioon luistaneita poliitikkoja?)
Nyt ilmeisesti esitutkinnassa olleet ovat vuotaneet poliisin selville saamia korruptioskandaalin yksityiskohtia lehdistöön. Kiitos HS niiden julkistamisesta. Tiedot tervehdyttävät ajattelua ja politiikkaa enemmän kuin mikään muu.
Toivottavasti media yhä jaksaa kaivaa esiin kepun korruptiota. Päätoimittajien pitää maksaa henkilökunnalle likaisen työn lisää kepun sotkujen penkomisesta. Ja sitten hommiin...- klnökljn
DEMARITURUNEN istuu jo vankilassa, KILJAVAOPISTON väärinköytöksiä tutkitaan, MISSÄ OVAT EDUSKUNNAN URHEILUKERHON RAHAT ?, Milloin tutkitaan TARJA HALOSEN saamat lahjukset vakuutusyhtiiöltä A-Studion mukaan; tutkinta pyyntö oikeuskanslerille on jo tehty? MUISTAAKO TARJA HALONEN, MILLOIIN HÄN SAI LAHJUKSET ? MUISTAAKO TARJA HALONEN MILLOIN JA PALJONKO HÄN SAI TUKEA oikeudessa olevalta ja rikosepäilyjen koheena olevalta RIIHISÄÄTIÖLTÄ ? Vai saako Tarja Haloselta kysyä yleensä mitään, koska HÄN voi suuttua ja pahoittaa mielensä.
- synkeät luvut
klnökljn kirjoitti:
DEMARITURUNEN istuu jo vankilassa, KILJAVAOPISTON väärinköytöksiä tutkitaan, MISSÄ OVAT EDUSKUNNAN URHEILUKERHON RAHAT ?, Milloin tutkitaan TARJA HALOSEN saamat lahjukset vakuutusyhtiiöltä A-Studion mukaan; tutkinta pyyntö oikeuskanslerille on jo tehty? MUISTAAKO TARJA HALONEN, MILLOIIN HÄN SAI LAHJUKSET ? MUISTAAKO TARJA HALONEN MILLOIN JA PALJONKO HÄN SAI TUKEA oikeudessa olevalta ja rikosepäilyjen koheena olevalta RIIHISÄÄTIÖLTÄ ? Vai saako Tarja Haloselta kysyä yleensä mitään, koska HÄN voi suuttua ja pahoittaa mielensä.
Katsotaan nyt keiden kepulaisten kohdalla alkaa häkki heilua. Tietysti saattavat päästä ehdollisilla tuomioilla, mutta ikuinen häpeä jää. Siitä jää poltinmerkki ja varoittava esimerkki historiaan. Ulospääsyä ei enää ole.
- patevaan
synkeät luvut kirjoitti:
Katsotaan nyt keiden kepulaisten kohdalla alkaa häkki heilua. Tietysti saattavat päästä ehdollisilla tuomioilla, mutta ikuinen häpeä jää. Siitä jää poltinmerkki ja varoittava esimerkki historiaan. Ulospääsyä ei enää ole.
http://shamaani.blogit.kauppalehti.fi/blog/18264
Hän näki hänet ken muni tiun ja kilju sen. Pakinaa pilakuvien kera!
Hhahahahahahahahahahah.....
- !!!
http://blogit.iltalehti.fi/kalle-isokallio/2010/04/20/median-moraali/
Toimittajien keskuudessa nostetaan nykyään sankareiksi toimittajia, jotka kertovat saaneensa käsiinsä rikostutkinnan esitutkintamateriaalia. Moinen ihailu on huolestuttavaa. Sekä oikeusvaltion että toimittajien hartaasti vaaliman lähdesuojan kannalta.
Lain mukaan esitutkintamateriaali on salaista kaikilta osin. Jos asia etenee syytteeseen asti, vasta silloin se muuttuu julkiseksi. Ei edes aina silloinkaan kaikilta osin, koska tuomioistuin voi todeta, että materiaalissa on osia, jotka edelleen julistetaan salaiseksi.
Lainsäätäjällä on ollut hyvät ja vankat perusteet salassapidolle. Esitutkinnan aikana poliisilla on käytössään laaja valikoima pakkotoimia, joiden avulla se pystyy hankkimaan mitä tahansa materiaalia, liittyy se tutkittavaan asiaan tai ei. Siksi osa materiaalista voidaan syytteen nostamisen yhteydessä määrätä salassa pidettäväksi. Puhumattakaan siitä, jos syytekynnys ei ylity. Silloin kaikki esitutkinta-aineisto on sellaista, jota poliisilla ei pitäisi lainkaan olla.
Jos maan tavaksi muodostuu se, että esitutkintamateriaalia tulevaisuudessakin jatkuvasti vuodetaan julkisuuteen, se johtaa siihen, että poliisin esitutkinnan aikana käyttämiä pakkotoimia on rajattava. Esitutkintamateriaalia vuotavat henkilöt ja niitä julkaisevat mediat haittaavat siis oikeuslaitoksen toimintaa. Tahallisesti, tyhmyyttään tai rahanhimossaan.
Toimittajien lähdesuojan kannalta asia on myös ongelmallinen. Esitutkintamateriaalin vuotaminen on rikoslain 38. pykälän mukaan joko salassapitorikos tai salassapitorikkomus. Toimittaja, joka vaikka vain pyytää materiaalia tai tarjoaa palveluksesta kahvit tai rahaa, voi syyllistyä rikokseen yllyttämiseen. Lähdesuojaan vetoaminen voi siis muuttua toimittajan oman rikoksen peittelyksi. Se ei voi, eikä se pidä olla lähdesuojan tarkoitus, eikä sitä saa sallia.
Niiltä medioilta, jotka käyttävät rikoksella hankittuja tietoja uutisoinnissaan voi aiheellisesti kysyä, millä moraalilla he katsovat olevansa sen jälkeen asemassa, jossa he voivat puolustaa oikeusvaltiota tai toimittajien lähdesuojaa?
Tutkivan journalismin tavoitteena tulee olla laillisesti hankittujen tietojen pohjalta tehdyt uutiset. Jos laillisessa uutishankinnassa halutaan suojata lähde, se sallittakoon. Rikollisten suojaamiseen lähdesuojaa ei saa käyttää.
Jotta en itse syyllisty syyttömien mustamaalaamiseen totean, että toimittajat ovat voineet saada viime viikon ”esitutkintamateriaalin liitteet” viranomaisten sijasta tutkinnan kohteena olleelta henkilöltä. Jos niin on asian laita, rehellisyyden nimissä se olisi pitänyt kertoa, vaikka nimen olisikin jättänyt kertomatta ”lähdesuojaan vedoten”. Muuten syyllistettiin aiheettomasti esitutkinnassa mukana olleet viranomaiset. Jos niin on, sekään ei osoita medialta kovin tasokasta moraalia. - lehdistön tehtävä
!!! kirjoitti:
http://blogit.iltalehti.fi/kalle-isokallio/2010/04/20/median-moraali/
Toimittajien keskuudessa nostetaan nykyään sankareiksi toimittajia, jotka kertovat saaneensa käsiinsä rikostutkinnan esitutkintamateriaalia. Moinen ihailu on huolestuttavaa. Sekä oikeusvaltion että toimittajien hartaasti vaaliman lähdesuojan kannalta.
Lain mukaan esitutkintamateriaali on salaista kaikilta osin. Jos asia etenee syytteeseen asti, vasta silloin se muuttuu julkiseksi. Ei edes aina silloinkaan kaikilta osin, koska tuomioistuin voi todeta, että materiaalissa on osia, jotka edelleen julistetaan salaiseksi.
Lainsäätäjällä on ollut hyvät ja vankat perusteet salassapidolle. Esitutkinnan aikana poliisilla on käytössään laaja valikoima pakkotoimia, joiden avulla se pystyy hankkimaan mitä tahansa materiaalia, liittyy se tutkittavaan asiaan tai ei. Siksi osa materiaalista voidaan syytteen nostamisen yhteydessä määrätä salassa pidettäväksi. Puhumattakaan siitä, jos syytekynnys ei ylity. Silloin kaikki esitutkinta-aineisto on sellaista, jota poliisilla ei pitäisi lainkaan olla.
Jos maan tavaksi muodostuu se, että esitutkintamateriaalia tulevaisuudessakin jatkuvasti vuodetaan julkisuuteen, se johtaa siihen, että poliisin esitutkinnan aikana käyttämiä pakkotoimia on rajattava. Esitutkintamateriaalia vuotavat henkilöt ja niitä julkaisevat mediat haittaavat siis oikeuslaitoksen toimintaa. Tahallisesti, tyhmyyttään tai rahanhimossaan.
Toimittajien lähdesuojan kannalta asia on myös ongelmallinen. Esitutkintamateriaalin vuotaminen on rikoslain 38. pykälän mukaan joko salassapitorikos tai salassapitorikkomus. Toimittaja, joka vaikka vain pyytää materiaalia tai tarjoaa palveluksesta kahvit tai rahaa, voi syyllistyä rikokseen yllyttämiseen. Lähdesuojaan vetoaminen voi siis muuttua toimittajan oman rikoksen peittelyksi. Se ei voi, eikä se pidä olla lähdesuojan tarkoitus, eikä sitä saa sallia.
Niiltä medioilta, jotka käyttävät rikoksella hankittuja tietoja uutisoinnissaan voi aiheellisesti kysyä, millä moraalilla he katsovat olevansa sen jälkeen asemassa, jossa he voivat puolustaa oikeusvaltiota tai toimittajien lähdesuojaa?
Tutkivan journalismin tavoitteena tulee olla laillisesti hankittujen tietojen pohjalta tehdyt uutiset. Jos laillisessa uutishankinnassa halutaan suojata lähde, se sallittakoon. Rikollisten suojaamiseen lähdesuojaa ei saa käyttää.
Jotta en itse syyllisty syyttömien mustamaalaamiseen totean, että toimittajat ovat voineet saada viime viikon ”esitutkintamateriaalin liitteet” viranomaisten sijasta tutkinnan kohteena olleelta henkilöltä. Jos niin on asian laita, rehellisyyden nimissä se olisi pitänyt kertoa, vaikka nimen olisikin jättänyt kertomatta ”lähdesuojaan vedoten”. Muuten syyllistettiin aiheettomasti esitutkinnassa mukana olleet viranomaiset. Jos niin on, sekään ei osoita medialta kovin tasokasta moraalia.Kepun satraappien röstöstelyn julkistaminen on tietysti kiukkua herättävä asia kepu-eliitille. Kyse on julkisten varojen käytöstä ja poliittisen järjestelmän sääntöjen noudattamisesta. Kun asiaa on normaalissa menettelyssä tiedusteltu ovat kepusatraapit väittäneet olevansa tietämättömiä omista asioistaan tai sitten "puhuneet niin totta kuin osaavat".
Se, ettei syytekynnys ylity tai ettei rötöstelijöitä tuomita EI tarkoita sitä, ettei mitään moitittavaa jopa rikollista olisi tapahtunut. Juuri moraalin ja poliittisen järjestelmän rikkomukset ovat raskaita ja häpeällisiä vaikka niistä ei saisikaan oikeuden tuomiota. Julkisuus auttaa kansalaisia arvoimaan edustajien moraalia, kykyä, taitoa sekä heidän taustayhteisöjensä - joskus nolostuttavaa - laatua.
Onneksi kepu-kekkoslaiset neuvostoajat ovat ohi ja lehdistö saa kirjoittaa oikeista asioista. - peliä kiihdytetään
!!! kirjoitti:
http://blogit.iltalehti.fi/kalle-isokallio/2010/04/20/median-moraali/
Toimittajien keskuudessa nostetaan nykyään sankareiksi toimittajia, jotka kertovat saaneensa käsiinsä rikostutkinnan esitutkintamateriaalia. Moinen ihailu on huolestuttavaa. Sekä oikeusvaltion että toimittajien hartaasti vaaliman lähdesuojan kannalta.
Lain mukaan esitutkintamateriaali on salaista kaikilta osin. Jos asia etenee syytteeseen asti, vasta silloin se muuttuu julkiseksi. Ei edes aina silloinkaan kaikilta osin, koska tuomioistuin voi todeta, että materiaalissa on osia, jotka edelleen julistetaan salaiseksi.
Lainsäätäjällä on ollut hyvät ja vankat perusteet salassapidolle. Esitutkinnan aikana poliisilla on käytössään laaja valikoima pakkotoimia, joiden avulla se pystyy hankkimaan mitä tahansa materiaalia, liittyy se tutkittavaan asiaan tai ei. Siksi osa materiaalista voidaan syytteen nostamisen yhteydessä määrätä salassa pidettäväksi. Puhumattakaan siitä, jos syytekynnys ei ylity. Silloin kaikki esitutkinta-aineisto on sellaista, jota poliisilla ei pitäisi lainkaan olla.
Jos maan tavaksi muodostuu se, että esitutkintamateriaalia tulevaisuudessakin jatkuvasti vuodetaan julkisuuteen, se johtaa siihen, että poliisin esitutkinnan aikana käyttämiä pakkotoimia on rajattava. Esitutkintamateriaalia vuotavat henkilöt ja niitä julkaisevat mediat haittaavat siis oikeuslaitoksen toimintaa. Tahallisesti, tyhmyyttään tai rahanhimossaan.
Toimittajien lähdesuojan kannalta asia on myös ongelmallinen. Esitutkintamateriaalin vuotaminen on rikoslain 38. pykälän mukaan joko salassapitorikos tai salassapitorikkomus. Toimittaja, joka vaikka vain pyytää materiaalia tai tarjoaa palveluksesta kahvit tai rahaa, voi syyllistyä rikokseen yllyttämiseen. Lähdesuojaan vetoaminen voi siis muuttua toimittajan oman rikoksen peittelyksi. Se ei voi, eikä se pidä olla lähdesuojan tarkoitus, eikä sitä saa sallia.
Niiltä medioilta, jotka käyttävät rikoksella hankittuja tietoja uutisoinnissaan voi aiheellisesti kysyä, millä moraalilla he katsovat olevansa sen jälkeen asemassa, jossa he voivat puolustaa oikeusvaltiota tai toimittajien lähdesuojaa?
Tutkivan journalismin tavoitteena tulee olla laillisesti hankittujen tietojen pohjalta tehdyt uutiset. Jos laillisessa uutishankinnassa halutaan suojata lähde, se sallittakoon. Rikollisten suojaamiseen lähdesuojaa ei saa käyttää.
Jotta en itse syyllisty syyttömien mustamaalaamiseen totean, että toimittajat ovat voineet saada viime viikon ”esitutkintamateriaalin liitteet” viranomaisten sijasta tutkinnan kohteena olleelta henkilöltä. Jos niin on asian laita, rehellisyyden nimissä se olisi pitänyt kertoa, vaikka nimen olisikin jättänyt kertomatta ”lähdesuojaan vedoten”. Muuten syyllistettiin aiheettomasti esitutkinnassa mukana olleet viranomaiset. Jos niin on, sekään ei osoita medialta kovin tasokasta moraalia.Luultavasti tietoja ovat vuotaneet lehtiin kepulaiset itse. He koettavat saada kaiken suttaisen korrputiosotkun eroavan Vanhasen piikkiin ennen vaaleja, jotta valokeilaan ja rahoituksen kohteeksi voidaan nostaa uusi suurmaanomistajien vaalitäky, joka väittää jälleen olevansa "rehellisintä mitä kepu voi tarjota".
Kepun vaalituloksen kannalta olisi katastrofaalista, jos skandaalit ja oikeudenkäynnit jatkuvat ensi kevääseen. Siksi pelinsä pelannut Vanhanen urhattiin ja hänet istutetaan jollekin kultaiselle tunkiolle veronmaksajien elätettäväksi. - !!!
lehdistön tehtävä kirjoitti:
Kepun satraappien röstöstelyn julkistaminen on tietysti kiukkua herättävä asia kepu-eliitille. Kyse on julkisten varojen käytöstä ja poliittisen järjestelmän sääntöjen noudattamisesta. Kun asiaa on normaalissa menettelyssä tiedusteltu ovat kepusatraapit väittäneet olevansa tietämättömiä omista asioistaan tai sitten "puhuneet niin totta kuin osaavat".
Se, ettei syytekynnys ylity tai ettei rötöstelijöitä tuomita EI tarkoita sitä, ettei mitään moitittavaa jopa rikollista olisi tapahtunut. Juuri moraalin ja poliittisen järjestelmän rikkomukset ovat raskaita ja häpeällisiä vaikka niistä ei saisikaan oikeuden tuomiota. Julkisuus auttaa kansalaisia arvoimaan edustajien moraalia, kykyä, taitoa sekä heidän taustayhteisöjensä - joskus nolostuttavaa - laatua.
Onneksi kepu-kekkoslaiset neuvostoajat ovat ohi ja lehdistö saa kirjoittaa oikeista asioista.Just joo..tuosta Nuoriosäätiöstä punikit jaksaa vouhottaa. Mutta sen sijaan
eduskunnan urheilukerhosta kavallettiin yli 150.000 euroa ja SDP:n kansanedustaja oli ko.
kerhon puheenjohtajana ja vielä tilintarkastajanakin demareita.
Ei Nuorisosäätiön kulunkeja veronmaksajat joudu maksamaan..mutta tämän urheilukerhon kavalluksen
kustantaa veronmaksajat ...siis julkisia varoja - suhteellisuudentaju on jotenkin kadoksissa kun kannetaan huolta jostain 23.000 eurosta jonkin säätiön rahoista...mutta olan kohautuksella ohitetaan eduskunnassa tapahtunut kavallus - ....johtuukohan se siitä, että kysessä on SDP:n valvoman yhdistyksen kavallusjuttu ???. - röh röh
!!! kirjoitti:
Just joo..tuosta Nuoriosäätiöstä punikit jaksaa vouhottaa. Mutta sen sijaan
eduskunnan urheilukerhosta kavallettiin yli 150.000 euroa ja SDP:n kansanedustaja oli ko.
kerhon puheenjohtajana ja vielä tilintarkastajanakin demareita.
Ei Nuorisosäätiön kulunkeja veronmaksajat joudu maksamaan..mutta tämän urheilukerhon kavalluksen
kustantaa veronmaksajat ...siis julkisia varoja - suhteellisuudentaju on jotenkin kadoksissa kun kannetaan huolta jostain 23.000 eurosta jonkin säätiön rahoista...mutta olan kohautuksella ohitetaan eduskunnassa tapahtunut kavallus - ....johtuukohan se siitä, että kysessä on SDP:n valvoman yhdistyksen kavallusjuttu ???.Eduskunnassa on tapahtunut taloudenhoitajan tekemä kavallus eli rikos, josta syyllinen 100% varmasti joutuu käräjille. Se on oikein. Mitä ihmettä tässä on?
Rötöstelyistä pitää joutua julkisuuteen ja tuomiolle. Tämä on tietysti kepulaisille uutta ja kiusallista, mutta olisi pitänyt ajatella ennenkuin valitsee johtoon henkilöitä, jotka eivät ole tehtäviensä tasalla - ainkakaan yleisessä merkityksessä eikä pelkästään kepulaisen kähminniän rapakossa.
- lakeurenkutsu
Suomalaiselle medialle joka on tämän keskustan rosvouksen ja lahjukset ja mätäpaiseen tuonut esiin,
Tietää ainakin seuraavissa vaaleissa mitä puoluetta EI äänestä!
PerusSuomalaiset kiittää! - ontotuudenaika
Suomalaiselle medialle!!!!
- liikaa löylyä
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Merisalo Ylelle Puoluepomot tiesivät kertomaansa enemmän KMS-tuesta/1135259615094
Agraareille ja pikkunousukas-kähmyille media on niitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.202665Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162101961Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591748Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021561Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491466Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2071348- 961246
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521157Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171045Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil14932