Eli nyt on käynyt niin, että kannettavani ei pääse internettiin wlanilla. Käytössäni on D-link -524, jonka koneeni löytää, mutta kyseinen laite ei yhdistä internettiin. Vian en usko olevan koneessa sillä pöytäkoneemmekaan ei pääse nettiin tuolla laitteella, mutta kylläkin kaapelilla.
Kannettava vain ilmoittaa yhteyden olevan vain paikallinen. Asetuksista on jo yritetty säätää kaikkea ja laitteita bootattu eikä mikään tunnu auttavan. Eikä tämä ole ainut kerta kun D-linkin kanssa on ollut onglemia. Useimmiten homma hoituu laitteen uudelleen käynnistämisellä ja aina ei silläkään. En keksi muuta kuin että D-Linkissä olisi jotain vikaa...
Onko jollain samoja ongelmia ja osaisiko joku neuvoa mistä vika voisi löytyä
WLAN ongelmia
1
611
Vastaukset
- MVJ
> pöytäkoneemmekaan ei pääse nettiin tuolla laitteella, mutta kylläkin kaapelilla.
Onko kyseinen kaapeli ethernet-kaapeli? Mihin laitteeseen se on nettiin päästäessä kytketty, tähän DI-524:ään vaiko ADSL-modeemiin, johon myös DI-524 todennäköisesti on kaapelilla kiinni? (Arvaukseni on, että ADSL-modeemiin.)
> Asetuksista on jo yritetty säätää kaikkea ja laitteita bootattu eikä mikään tunnu auttavan.
Tarkalleen ottaen mitä asetuksia on yritetty säätää ja miten? Minkä merkkinen ADSL-modeemi sinulla on?
> Eikä tämä ole ainut kerta kun D-linkin kanssa on ollut onglemia. Useimmiten homma hoituu laitteen
> uudelleen käynnistämisellä ja aina ei silläkään. En keksi muuta kuin että D-Linkissä olisi jotain vikaa...
Jos ADSL/reititin ei ole D-Linkin tuote, se todennäköisesti käyttää sisäverkossa eri osoiteluokkaa kuin D-Linkillä yleinen 192.168.1.*. Tällöin on *käyttäjän* asia kertoa laitteille asetukset, joilla ne löytävät toisensa ja osaavat toimia yhdessä.
Oletan, että sinulla on ADSL/reititin -yhdistelmälaite ja olet hankkinut D-Link DI-524:n vain saadaksesi langattoman verkon. DI-524 taas on reititin/WLAN -yhdistelmälaite, eikä yleensä kotikäytössä ole tarvetta (eikä järkeä) pitää kahta peräkkäistä reititystä päällä. Tee siis näin:
1. Anna vanhan ADSL/reitittimesi asetusten olla pääosin kuten tähänkin asti, koska sen kautta yhteys jo toimii langallisesti. Jos tällä laitteella on käytössä DHCP-palvelin, rajaa sen osoiteavaruudesta (esim. alkupäästä) yksi osoite pois.
2. Vaihda DI-524:n admin-salasana. Anna äsken ADSL/reitittimellä poisrajattu IP-osoite DI-524:lle. Ota DI-524:ltä pois päältä DHCP-palvelin ja DNS Relay -toiminto.
3. Laita DI-524:llä langattoman verkon asetukset kuntoon:
a) Suojaus WPA2 tai WPA, vähintään WEP (tai edes MAC-suodatus).
b) Vaihda oletuskanava 6 esimerkiksi kanavaksi 1 tai 11.
c) Laita tukiasema toimimaan vain g-standardin mukaisesti, jos ja todennäköisesti kun sinulla ei ole kotona vanhoja, vain b-standardia tukevia verkkosovittimia.
d) Vähennä antennin lähetystehoa - toimintavarmuus paranee ja datansiirtonopeus lyhyellä kantamalla (=asunnossasi) kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931494
- 741344
- 501267
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041168- 511145
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9945- 36807
- 60751
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715