Paavo Lipponen on saanut Rkp:n ja folktingin

heikki_tala

mitalit työstään suomenruotsalaisuuden ja ruotsin kielen hyväksi. Niinpä on mielenkiintoista saada lukea hänen muistelmansa.

KUTSU LEHDISTÖTILAISUUTEEN
Paavo Lipponen, Muistelmat I
Paavo Lipponen, SDP:n pitkäaikainen puheenjohtaja, kahden hallituksen pääministeri ja entinen eduskunnan puhemies tuo nyt julkisuuteen oman näkökulmansa vuosikymmeniin ja tapahtumiin, jotka puhuttavat suomalaisia edelleen.
Muistelmat I (WSOY) kertoo Lipposen elämän ja uran lähtöasetelmista, joiden perustalle hänen poliittinen ajattelunsa ja toimintansa rakentuu. Teoksen kaari etenee lapsuusvuosista aina 1970-luvun lopulle saakka.
Tervetuloa julkistamaan Paavo Lipposen Muistelmat I keskiviikkona 21.10. klo 10.00 WSOY, Jalmari-kabinetti Bulevardi 12, Helsinki
Lipposta haastattelee tilaisuudessa kolumnisti, tietokirjailija Risto Uimonen.
”Suomen poliittista historiaa en ole kirjoittanut uudestaan. Sen sijaan harjoitan häpeämätöntä menneisyyden hallintaa. Se on välttämätöntä, sillä jopa ammattihistorioitsijat ovat kirjoittaneet Suomen uudemmasta historiasta asenteellisesti, puutteellisen aineiston ja heikon lähdekritiikin varassa. Kerron oman käsitykseni, omiin muistikuviini, kirjallisuuteen, tätä teosta varten tehtyyn lisätutkimukseen ja dokumentteihin perustuen siitä, mitä tapahtui 1960- ja 70-luvulla.”

Suomalaisuuden Liiton puheenjohtajana ja Suomen Mieli -lehden päätoimittajana olen saanut kunnian olla kutsuttujen joukossa. Mielenkiintoinen keskiviikko tiedossa! ;-)

8

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikö totta?

    • realisti.

      Kijoittaako Lipponen taas samassa hengessä kuin mitä kirjoitti sivistyneistä ihmisistä (oliko sen kirjan nimi "järki voittaa"?), että surut ovat mahdottoman sivistyneitä ja suomalaiset ovat uskomattoman sivistymättömiä, varsinkin sellaiset suomalaiset, jotka ovat uskaltautuneet arvostelemaan pakkoruotsittaja-Lipposta.

      Lipponen on niin epäisänmaallinen mies, että ei viitsis oikein edes Lipposeen päin vilkaista, jos ohi sattuis kävelemään.

    • pepppp

      se että miten hän saattoi ottaa tämän tunnetun rasistin (freudnethal) nimellä kulkevaa mitalia vastaan.
      Jäännää kuulla sinun kuulemisesi sieltä. Hyvä keskustelu muuten tuolla Uudessa Suomessa. Hieman hämminkiä Hämmingin blogissa

      • maissa::::

        .

        lipposia kutsutaan "quislingeiksi"

        .


      • ihmetellä täytyy

        Ei kukaan ota vastaan rotuteorioiden kannattajan nimeen annettavaa mitalia, jos ei kannata Freudenthalin teorioita.


    • Taisto.

      Lipponen sanoi TV-haastattelussa, että "en ole koskaan väittänyt, että ruotsinkielen pitäisi olla pakollinen kouluissa". Ajatelkaa!

      Hän sanoi noin, vaikka koko pääministeri-aikansa ajoi raivokkaasti pakkoruotsi-asiaa. Voiko tekojen ja puheiden välinen ristiriita enää suuremmaksi kasvaa?

      Paavo on tyypillinen poliitikko. Valehtee niin, että korvat heiluu. Moraalista ei tietoakaan.

    • V. Huttunen

      Paavolle olisi jo aikaa sitten pitänyt myöntää SL:n mursunpersemitali!

      • Pipo.

        Hattu on on yhtä tyhjä kun kassa. Faktat ja fyrkat loppu. Lippospaavo joutunee tulostamaan mursunpersemitalin kuvan ja liimaamaan sen jonkun varakkaamman säätiön prenikan päälle ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6084
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2863
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe