Hurriomisteinen Suomen media

h.tu

Hallinto- ja kuntaministeri Mari Kiviniemi on joutunut viime aikoina kulkemaan henkivartioiden kanssa (Helsingin Sanomat 29.11.2009, s. A5). Mitään sen tarkempaa selitystä henkivartioiden läsnäololle ei ole annettu, mutta päätelläänpä hieman: Kyse on poikkeuksellisesta tilanteesta, josta voidaan päätellä, että Suomen turvallisuusviranomainen (Suojelupoliisi) pitää perusteltuna epäillä Kiviniemen terveyden olevan uhattuna. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Kiviniemen henkeä on uhattu. Kumma juttu, asiaa ei ole millään tavalla uutisoitu. Ja syy löytyy tietenkin siitä, että kun motiivi uhkailuun on vain ja ainoastaan ruotsinmielisillä tahoilta, ja koska Suomen media on vahvasti ruotsinmielisten hallinnassa, niin tappouhkauksia ei tietenkään ole tuotu julkisuuteen, kun uutisointi näyttäisi ruotsinmieliset huonossa valossa.

Ruotsinmielisten tahojen virallisen propagandan mukaan suomenruotsalaiset ovat sivistynyttä väkeä ja öykkäröinti on alempirotuisten ja vähempiälyisten (RKP:n henkisen isän, Freudenthalin doktriini) suomenkielisten geneettinen erityispiirre. Sillä mennään, että palstatilaa saa sitä vastoin runsaasti jonkin pienen kunnan perussuomalaisten varavaltuutetun läpät Facebookissa.

8

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakava tilanne

      Henkivartijoiden lisääminen on noteerattu jo ulkomaisissa medioissa.

    • XYXYXY

      niin köyhiä ja saamattomia, että ruotsinkielisen väestön on ylläpidettävä mediakin tässä maassa?

      • juu juu

        ole kiinni, vaan omistuksesta. Milläs sitä esim. Erkon imperiumin kaadat.


      • ei ihme
        juu juu kirjoitti:

        ole kiinni, vaan omistuksesta. Milläs sitä esim. Erkon imperiumin kaadat.

        Internetissä oli ruotsinkielisäuhkauksia.
        Oli mm., että "Mennään täältä pohjanmaalta joukolla ja estetään kiviniemen pääsy kokoukseen eduskuntaan. Kun poliisi tulee, paskanmme sen päälle, seeivoi mitään, koska meitä on 50.000 ruotsinkielistä." Tällainen juttu oli joku aika sitten.
        Ei ihme, että laittoivat vartijat.


      • Dummbomm
        ei ihme kirjoitti:

        Internetissä oli ruotsinkielisäuhkauksia.
        Oli mm., että "Mennään täältä pohjanmaalta joukolla ja estetään kiviniemen pääsy kokoukseen eduskuntaan. Kun poliisi tulee, paskanmme sen päälle, seeivoi mitään, koska meitä on 50.000 ruotsinkielistä." Tällainen juttu oli joku aika sitten.
        Ei ihme, että laittoivat vartijat.

        Kukahan talalainen tuonkin lehtijutun tulkkasi? Se on kyllä käännetty ihan omanmaun mukkaa.
        Jos tuo juttu oli muka syynä vartioiden järjestämiseen, niin jo on tyhmää ja ymmärtämätöntä päättäjäporukkaa maassamme. Ei ihme, että maamme tärkeät asiat päätetään Brysselissä.


    • Maarit W

      "Laughing is an expression of joy that comes from the heart. Good humor is edifying and encouraging."

      Anteeksi! Olisin halunnut opettaa sinulle riemuruotsia, eikä minun olisi tarvinnut nauraa sinulle?

      Hymyillään, kun tavataan.

      - Maarit

      • suosittelen

        Thors sai kiintiömitalin. Laittakoon sen riemureikäänsä.


      • riemurasiaan
        suosittelen kirjoitti:

        Thors sai kiintiömitalin. Laittakoon sen riemureikäänsä.

        Lainaus:
        Näin se vaan silti pakkoruotsitus menee ja mikä pahinta näissä ruotsinkielisten palvelujen vaatijoissa on se moraalinen puoli, että suomenkielisen vëstön täytyy (yli 90%)maksaa itse veroissaan ko. oma ruotsinkielisen eliitin palvelukielensä eli pakkoruotsi ja maan kaksikielisyys.

        Kukaan ei ole pystynyt sanomaan kaksikielisyyden kustannuksia. Arviot nousevat kymmeniin miljardeihin suomenkielisten (yli90%) maksamiin veroeuroihin vuosittain.

        Epäilen vahvasti, että pakkoruotsin taustalla piilee maailman ehkä suurimman käännösbisneksen vuotuiset miljardituotot svenska Finlands folkting- nimiselle järjestölle tai sen ohjaamille rahastoille?

        Mitä maksaa esim. eduskunnan kaikkien papereiden ja puheiden käännökset ruotsiksi?

        Jos poliisin, armeijan, presidentin kanslian,oikeuslaitoksen jne. laitosten ja ministeriöiden paperit ja puheet käännetään ruotsiksi, niin siitä kertyy rajun luokan liiketoiminta.

        Kuka ne käännökset tarkastaa?

        Esim. Seuraava lomake on suomeksi ÄIDINKIELITIEDON MUUTTAMISILMOITUS mutta ruotsiksi se on käännetty ÄIDINKIELEN MUUTTAMISILMOITUS.

        http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asiointi_ja_lomakkeet/lomakkeet/maist_vrk_5_05_fi_sv/index.html

        Käsittämätön virhe tai käsitettävä tahallisuus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      188
      11678
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8164
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6116
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5056
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      38
      4832
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      44
      4436
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      108
      4332
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      113
      3774
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3300
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe