Onko laillista syrjiä työnhakutilanteessa uskonnon perusteella? Tällä hetkellä on esim. Jyväskylän seurakunnassa avoinna toimistotyöntekijän paikka, mutta tehtävän vaatimuksissa sanotaan suoraan, että valittavan on oltava ev.lut. seurakunnan jäsen. Voiko tällainen syrjintä olla laillista vielä tänä päivänä? Jos olet pätevä työhön, mutta olet vaikkapa katolilainen tai muslimi, et pääse työhön.
Olisiko laillista, jos kaikkien Nokialle työhön otettavien olisi omistettava Nokian osakkeita? Enpä usko. Miksi seurakunnat saavat kategoroida ihmisiä uskonnon perusteella?
Olisiko laillista, jos kaikkien Nokialle työhön otettavien olisi omistettava Nokian osakkeita? Enpä usko. Miksi seurakunnat saavat kategoroida ihmisiä uskonnon perusteella?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen huolestuneesti seurannut keskustelua seurakunnista:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/502211
Maallistuvat kirkolliset vaikuttajat yms.
Onko ajan ilmiö se että tämä pahuudeksi tulkittava on soluttautunut kirkolliseen työhön ja ilmenee näin?
Kertokaa joku!! Kuka/mikä näitä tekoja tekee?
Kirkolisesta työstä tehdään vastenmielistä ihmisten mieleissä - media? Vastauksia pyydän!
Olipa tyhmä kysymys ja vielä tyhmempi esimerkki.
Eroan siis kirkosta! Ja liityn vihtahousun palvojiin!
Höpö, höpö ja huomenna lissää! Ei vihtahousua tarvitse palvoa, vaikka kirkosta eroaakin. Luuletko sinä, että kirkko ketään pelastaa? Hyvin on kirkko sinuakin jymäyttänyt, jos niin ajattelet! Kyllä se on vain ja ainoastaan usko Jeesukseen, joka ihmisen pelastaa, eikä mikään kirkko!
Tyhmä kysymys. Samalla logiikalla voit valittaa siitä että bussikuskiksi ei pääse jos ei osaa ajaa bussia. Turha valittaa sillä sinä et vain ole pätevä tuohon työhön.
Kysymys on täysin asiallinen. En ole hakenut kyseiseen työhön, koska en ole ev.lut. seurakunnan jäsen, muut kriteerit täyttäisin. Mitä lisäpätevyyttä työhön tuo ev. lut. jäsenyys? Tarvitaanko toimistotyössä rippikoulussa opetettuja asioita?
Yhdenvertaisuuslain pykälä 6 kieltää syrjinnän uskonnon perusteella, miksi seurakunnat saavat rikkoa lakia?
Ev.lut. kirkon jäsenyys on toimistosihteerin tehtävässä tärkeää varsinkin asiakaspalvelun takia. Jos omainen soittaa vereslihalla järjestelläkseen omaisensa hautausta, minusta on tärkeää, että hän tietää voivansa tulla ymmärretyksi toimistosihteerin taholta muutoinkin kuin teknisten järjestelyjen osalta. Sama koskee kasteita, häitä jne.
Seurakunta EDUSTAA kristillistä uskoa ulospäin. Siksi on täysin selvää, että työntekijän on oltava kirkon jäsen.
Uskoa voi myös ilman että kuuluu kirkkoon. Kumpi on parempi työntekijä seurakuntaan, uskova kristillisten arvojen mukaan elävä ihminen joka ei kuulu kirkkoon, vai kirkon jäsen joka ei juuri uskosta perusta? Ev.lut kirkkoon kuuluu valtava määrä ihmisiä, jotka eivät käy kirkossa eivätkä elä kristillisten arvojen mukaan.
Väitätkö "johan nyt" aivan tosissasi että kirkkoon kuulumaton tai vaikkapa ortodoksi ei osaa kohdata hautajaisjärjestelyjä hoitavia omaisia hienotunteisesti ja asiaan kuuluvalla tavalla? Suru on surua ja rakkaus on rakkautta uskonnosta riippumatta. Eikö Jeesus ole opettanut, että kaikki ihmiset ovat saman arvoisia? Mihin siis syrjintä uskonnon mukaan perustuu?
ei minusta pitäisi hakea kirkon palvelukseenkaan. Jos haluaa kirkolta palkkansa saada, olisi kyllä syytä myös maksaa sitä kirkollisveroa. Niin yksinkertaista se viime kädessä on. Monet kyllä haluaisivat saada kaikkea, mutta mitä he ovat valmiita antamaan?
Moni kunnan työntekijä asuu naapurikunnassa, eikä siten maksa kunnallisveroa siihen kuntaan jossa on töisää. Kunnallisalan töihin siis samanlainen vaatimus: jos haluat kunnalle töihin, pitää maksaa veroa kyseiselle kunnalle, ja jos joudut muuttamaan naapurikuntaan niin kengän kuva takalistoon!
Kirkko ei ole kunta. Ei noita voi verrata keskenään.
Eli siis kirkko saa toimia oman mielensä mukaan Suomen laista välittämättä. Kirkko on täysin muun yhteiskunnan ulkopuolella toimiva elin, jota ei voi verrata mihinkään muuhun yhteisöön.
Edelleenkään en ole saanut selville, miksi seurakunnat saavat syrjiä työhönotossa uskonnon perusteella. Mihin se perustuu? Ei ainakaan lakiin eikä raamattuun.
Miksi yhteisöpedagogi,jolla ei ole tutkinnossaan kirkollisen nuorisotyönpätevyyttä ei saa hakea seurakunnilta työpaikkaa?Näköjään tilaipäistyöntekijäksi voi kelvata, mutta ei vakivirkaan.Olen sentään ollut aktiivisesti mukana seurakuntien kerhonohjaus jutuissa.
Opiskelen viheralaa ja kuulun ev. lut. kirkkoon. Monissa seurakuntapuutarhurien viroissa vaaditaan jäsenyttä ja riittävää kokemusta hautaustoimesta. Ymmärrän kyllä, että esim. papeilta voidaan vaatia jäsenyyttä, mutta sitä en että kaikilta kannattaisi. Mulla se ongelma on se, että haluaisin vaihtaa ortodoksikirkkoon, mutta sillä sitten ilmeisesti tuhoaisin mahdolliset työpaikkavaihtoehdot. Vai onko se riittävää kokemusta ev.lut. kirkosta jos olen siellä käynyt riparin, koulun uskontotunnit sitä lajia ja ollut niitten hautausmaalla töihin?
Käsittääkseni seurakunnat vaatii, että kesätyöntekijöidenkin on kuuluttava kirkkoon. Eli siis nuoren, joka haluaa hautausmaallee kesäksi puutarhahommiin, on oltava seurakunnan jäsen. Tämän perusteella voisi olettaa, että puutarhurinkin täytyy olla jäsen.
Tietääkö kukaan onko kirkosta eroaminen laillinen irtisanomisperuste seurakunnissa? Jos vaikka on jo valmiiksi ev.lut seurakunnan palkkalistoilla, ja liittyykin ortodoksikirkkoon, niin saako työnantaja purkaa työsopimuksen sillä perusteella? Irtisanominen uskonnon perusteella missä tahansa muussa työpaikassa katsottaisiin laittomaksi syrjinnäksi.
olla laillista, mutta kyllä sitä tapahtuu.
Eikä se ole pelkästä srk:n jäsenyydestä kiinni.
Jos se naama ei miellytä pomoja ja kirkkoneuvoston puheenjohtajaa, niin ei ole mitään -siis EI MITÄÄN- toiveita saada vakityötä. Sijaisuuksiin voit päästä, mutta et vakityöhön.
Olin kolme vuotta yhtäjaksoisesti srk:lla tuuraajana kiinteistöpuolella, enkä saaanut vakityötä, koska en osannut nuolla niiden kolmen ratkaisevan ihmisen persreikää.
Ihan sama, mitä työkaverit ja lähiesimies sanoi tai toivoi, kun piiri pieni pyörii...
Missään ei ole niin tekopyhää ja ilkeää porukkaa kuin srk:lla. Ja etenkin niissä, jotka päättävät asioista.
ei siellä pärjää, ellei osaa mielistellä ja näytellä parempaa.