Hoitokokouksia oli Jouluna

joulupyhimys

Muistan Joulun 1978. Seuroihin oli tullut pääasiassa vanhuksia. Lehti-ilmoituksin oli pyydetty tulemaan RY tiloihin.

Tapahtumat alkoi. Saarnamies, jonka sukunimi alkaa H:lla pyysi kaikkia "epäuskoisia" poistumaan RY tilasta. Hän myös lukitsi oven, ulospääsyä ei ollut.

Alkoi julma kokous. Vanhus edessä, itkien rukoillen. Anteeksi ei saanut, siitä piti huolen julmuri.

Jatkossa muutin pois, en tiedä jatkotapahtumia mutta...............

Olen kulkenut hautuusmaalla, tämän hoitomiehen nimen olen lukenut hautakivessä. Mihin lie joutunut?, Ilmeisesti helvettiin.

Siis joka itsensä ylentää, se alennetaan.

Mutta sen voi sanoa. Hyvää ihmistä "yritettiin hoitaa". Turhaan. Näin käy muillekkin.

Ja Jouluna.

8

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sai

      kammetuksi itsensä taivaaseen.

    • Kusta

      maita ja mantuja, poikkeilen hautausmaillaq ja kuseskelen epämiellyttävien tyyppien haudoille. Annan kusen lorista piven päältä yli sukunimen ja yli etunimen, syntymä- ja kuolinaikojen; pakkasella kusi jäätyy keltaiseksi kusipuikoksi yli kanervien jqa kynttilöiden. Ja jos paskahätä siinä sattuu yllättämään, pruikkaan ripulin lyhdyn päälle. Selkis?

      • poispois

        Poistakaa se viesti!


    • heitetyn

      mummon haudalle kävelylläni entisessä kotikaupungissani. Näytti kuolleen 1994, viimeisenä noin kymmenenä elinvuotenaan en enää häntä nähnyt. Häntä kiusattiin jatkuvasti hoitokokouksissa -yksinäistä vanhusta, jolla ei ollut edes yhtään sukulaista puolustamassa. Kolme kertaa hän "synteihinsä sitomisen" jälkeen palasi seuroihin armoa hoitomiesjulmureilta anelemaan, mutta neljäs kerta oli hänellekin liikaa... ei enää palannut kiusattavaksi.

      Toivottavasti hän ei katkeroitunut Jumalalle SRK:n ja paikallisen Ry:n psykopaattien toimista vaan käsitti nämä nöyryyttämiset sielunvihollisen työksi. Kyllä Jumalan armo hänellekin riitti, siitä ei ole epäilystäkään, vaikka SRK:n armo ei riittänytkään. Rauha hänen sielulleen.

      • Albertin kertomus?

        Onko tämä se Albertin aikoinaan kertoman hoitokokoustarinan vanhus, vai onko näitä "sarjatulella" saa.tanalle heitettyjä vanhuksia enemmänkin?


    • Oi kuinka ihanata
    • Kielenhoitohenkilö

      Muista edelleen, että joulu kirjoitetaan pienellä alkukirjamella...

    • Helvetin lieskat!

      Jos ei ole hoitojulmurille lähimmäisten nöyryyttämisestä tuntoa tullut ja pyytänyt anteeksi myös uhriltaan, on lopullinen sijoitus siellä alakerrassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe