Muistan Joulun 1978. Seuroihin oli tullut pääasiassa vanhuksia. Lehti-ilmoituksin oli pyydetty tulemaan RY tiloihin.
Tapahtumat alkoi. Saarnamies, jonka sukunimi alkaa H:lla pyysi kaikkia "epäuskoisia" poistumaan RY tilasta. Hän myös lukitsi oven, ulospääsyä ei ollut.
Alkoi julma kokous. Vanhus edessä, itkien rukoillen. Anteeksi ei saanut, siitä piti huolen julmuri.
Jatkossa muutin pois, en tiedä jatkotapahtumia mutta...............
Olen kulkenut hautuusmaalla, tämän hoitomiehen nimen olen lukenut hautakivessä. Mihin lie joutunut?, Ilmeisesti helvettiin.
Siis joka itsensä ylentää, se alennetaan.
Mutta sen voi sanoa. Hyvää ihmistä "yritettiin hoitaa". Turhaan. Näin käy muillekkin.
Ja Jouluna.
Hoitokokouksia oli Jouluna
8
350
Vastaukset
- sai
kammetuksi itsensä taivaaseen.
- Kusta
maita ja mantuja, poikkeilen hautausmaillaq ja kuseskelen epämiellyttävien tyyppien haudoille. Annan kusen lorista piven päältä yli sukunimen ja yli etunimen, syntymä- ja kuolinaikojen; pakkasella kusi jäätyy keltaiseksi kusipuikoksi yli kanervien jqa kynttilöiden. Ja jos paskahätä siinä sattuu yllättämään, pruikkaan ripulin lyhdyn päälle. Selkis?
- poispois
Poistakaa se viesti!
- heitetyn
mummon haudalle kävelylläni entisessä kotikaupungissani. Näytti kuolleen 1994, viimeisenä noin kymmenenä elinvuotenaan en enää häntä nähnyt. Häntä kiusattiin jatkuvasti hoitokokouksissa -yksinäistä vanhusta, jolla ei ollut edes yhtään sukulaista puolustamassa. Kolme kertaa hän "synteihinsä sitomisen" jälkeen palasi seuroihin armoa hoitomiesjulmureilta anelemaan, mutta neljäs kerta oli hänellekin liikaa... ei enää palannut kiusattavaksi.
Toivottavasti hän ei katkeroitunut Jumalalle SRK:n ja paikallisen Ry:n psykopaattien toimista vaan käsitti nämä nöyryyttämiset sielunvihollisen työksi. Kyllä Jumalan armo hänellekin riitti, siitä ei ole epäilystäkään, vaikka SRK:n armo ei riittänytkään. Rauha hänen sielulleen.- Albertin kertomus?
Onko tämä se Albertin aikoinaan kertoman hoitokokoustarinan vanhus, vai onko näitä "sarjatulella" saa.tanalle heitettyjä vanhuksia enemmänkin?
- Oi kuinka ihanata
Nnäistä tapauksista pitäisi koota kirja. Omat polut blogissa on kertomus Tampereen ry.ltä samalta vuosikymmeneltä. Siellä se oli alkanut laulukirja asiasta.
http://freepathways.wordpress.com/2009/06/29/tampereella_1976/ - Kielenhoitohenkilö
Muista edelleen, että joulu kirjoitetaan pienellä alkukirjamella...
- Helvetin lieskat!
Jos ei ole hoitojulmurille lähimmäisten nöyryyttämisestä tuntoa tullut ja pyytänyt anteeksi myös uhriltaan, on lopullinen sijoitus siellä alakerrassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483