Pelkästään tällä ensimmäisellä sivulla:
Tala yllyttää lietsomaan hurri... Tapio.Rau...
R-lapioijan eväät todella vähissä heikki_tala
RKP:n huoli ja pula heikki_tala
Heikki pahassa pulassa Tapio.Rau...
NYT Heikki nopeesti uusia aloi...
H. Tala ja suomenruotsalaisten... Ioni¤
Riikinruotsalainen näkemys, jo... heikki_tala
Kuinka suhtautua Heikki Talaan? Huolestunut-
Hyvä Heikki Tala! suomenkie...
Miten Heikki Tala pääsi ehdokk... Bäre
HameTala Kysyjä.
Sinulle , Heikki Tala gubbe.
Voitko Heikki Tala laittaa bara finska
OIKEIN ONNELLISTA UUTTA VUOTTA - ja kielivapauteen johtavaa vuosikymmentä!
http://www.simplesite.com/Tala
Tala yllyttää lietsomaan hurri... Tapio.Rau...
R-lapioijan eväät todella vähissä heikki_tala
RKP:n huoli ja pula heikki_tala
Heikki pahassa pulassa Tapio.Rau...
NYT Heikki nopeesti uusia aloi...
H. Tala ja suomenruotsalaisten... Ioni¤
Riikinruotsalainen näkemys, jo... heikki_tala
Kuinka suhtautua Heikki Talaan? Huolestunut-
Hyvä Heikki Tala! suomenkie...
Miten Heikki Tala pääsi ehdokk... Bäre
HameTala Kysyjä.
Sinulle , Heikki Tala gubbe.
Voitko Heikki Tala laittaa bara finska
OIKEIN ONNELLISTA UUTTA VUOTTA - ja kielivapauteen johtavaa vuosikymmentä!
http://www.simplesite.com/Tala
Vastaukset 44
Vanhimmat
eikä se kuka sen saa aikaiseksi.
Kuningas?
Palstan kuningas on "Fitti-setä". Kukaan muu ei ole yltänyt yli 1000 lukukertaan sen jälkeen kun F5 nappisi jäädytettiin! Vittumaista, mutta, aaaahh, niin totta. Haista vaikka kalsareitani valepukki.
Siis Tapio Rautalapio ja samalla myös sinä itse Dårka. Jokainen tietää, että tällä palstalla on tasan yksi ja ainoa sveko. Tämä on tullut todistettua jo niin monta kertaa. Lukuisat ajallisesti lähekkäiset viestit eri nikeiltä eli samaa sontaa eri paketissa, samanlainen kirjoitustyyli, roolijakaumat eli yhdellä nikillä kirjoitetaan vain yhdenlaisia viestejä, näistä poikkeuksena Tapsa joka toimii ns. yleis- tai päänikkinä.
"Kuninkuus ei näytä olevan vähääkään uhattuna"
Ei todellakaan ole! Palsta ei pyörisi montaa päivää ilman Järvenpään sylttytehdasta!
ja juuri sen vuoksi meidän kielivapauden puolustajien on jatkettava keskustelua siihen asti, että pakkoruotsi on juurittu ja suomen kieli säädetty ainoaksi viralliseksi kieleksi Suomessa.
" juuri sen vuoksi meidän "
Kas, kuningas käyttää itsestään jo majesteetillista monikkoa :D
eihän kukaan edes lue juttujasi - pipipää.
kolahtaa kertakaikkisen pahasti, kun noin hatuttaa - mahtaa pullasorsaa kyrsiä.
Pakollinen ruotsinkieli kouluissa tulee ajanoloon lakkaamaan suomessa, sillä eihän kukaan viitsi aikaansa ja henkisiä voimavarojaan tuhlata tarpeettomaan. Englanti nousee käyttökieleksi virastoissa ja liike-elämässä koko maamme alueella.
On ymmärrettävää, että ruotsinkieltä ihannoivat tekevät kaikkensa, että pakkoruotsi ei poistuisi, mutta niin kuitenkin tulee käymään.
"Englanti nousee käyttökieleksi virastoissa ja liike-elämässä koko maamme alueella."
Junttilandialaiset ovat nyt hädässä. Tukirekkavuorot on kaksinkertaistettava heti, sillä; englanti tulee, eikä kukaan Junttilandiassa osaa edes välttävää suomea.
Niin, sinun kaltaisillesi olisi tietenkin pitänyt sanoa. Suomenkielen lisäksi. Ettehän te ymmärrä muuta kuin selkokieltä, jos sitäkään.
kuten muutkin palstan pellehermannihöyrypäät tapiorautalalapio ja fittifattasedät sekä -tädit.
Miksi netti fenno uskoo, että muutkin näkisivät netti fenno -unia?
on syntynyt. Taitaa se kuitenkin pitää paikkansa - tunnusta nyt vaan, kaikkihan sen jo tietävät.
pidä suomenkielen lippu korkealla!
Heikki Tala on aiemmin kertonutkin kirjoittelevansa 'vakavasta yhteiskunnallisesta ongelmasta'.
Niinpä näkyy :D
Siitähän hän juuri kirjoittaakin. Ei se kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö jotkin viesteistä voisi käsitellä tätäkin palstaa. Mene muualle saivartelemaan. Eikö sinulla tosiaan ole parempaa tekemistä kuin kytätä mitä se Heikki kirjoittaa ja sitten yrittää etsiä kaikkea mahdollista huomautettavaa?? Luulisi, että sinua kiinnostaisi enemmän kielikeskustelu kuin Heikki Tala. Noh, fetissit kullakin.
Suomalaisen yhteiskunnan kehittymisen kannalta ruotsinkielinen eliitti ja virkamieskunta ja ruotsin kielen käyttö hallinnon kielenä on ollut valtava riski ja jarru satojen vuosien ajan, erityisesti koska koulutus, varsinkin korkeampi koulutus on ollut suomenkielisten ulottumattomissa.
Se on ollut todella vakava yhteiskunnallinen ongelma ja uhka suomenkielisille.
Luojan kiitos, pikku hiljaa ruotsinkielisyyden pakotuksesta ja alistamisesta ollaan pääsemässä eroon. Satojen ja satojen vuosien sitkeän ponnistelun jälkeen!
Vielä on tekemistä, jotta kaksikielisyyden aiheuttamista taloudellisista rasituksista ja ylimitoitetuista ryöstöeduista päästään vapaaksi.
Voimia Talalle ja kaikille meille muille taisteluun, jotta lopultakin pääsisimme vapaaksi vieraan vallan ja kielen alamaisuudesta
Jenkkejä ihannoiden olette jo luovuttaneet suomenkielisen korkeakouluopetusen englanille. Siinä ei ruotsinkielellä ole osaa eikä arpaa, senhän jo ymmärtää tyhmempikin.
Pakko huomauttaa, että koulutus ja varsinkin korkeampi koulutus oli kaikkialla vain harvojen ulottuvilla 1800-1900 -luvuille saakka.
Millainen uhka se sitten oli kansalle, siihen jäisin odottamaan selitystä. Kuinka on?
Suomenkielinen kansa ei voinut päästä varsinkaan korkeamman koulutuksen piiriin, koska sinne pääseminen edellytti ruotsinkielisyyttä.
Siksi Suomeen ei saatu suomenkielistä virkamieskuntaa, opettajia, pappeja, lääkäreitä, jne jne
Rahvaan pääsy oppimaan lukemista ja kirjoittamista oli Suomessa mahdollista vasta hyvin myöhään, 1900-luvun alkupuolella.
Muualla Euroopassa omakielinen koulu oli ollut rahvaan ulottuvilla paljon paljon aikaisemmin.
Suomessa ruotsinkielinen hallinto jarrutti vakavasti suomenkielisen yhteiskunnan kehittymistä.
Se oli suuri hidaste suomenkielisen kulttuurin kehittymiselle ja siksi meillä ei todellakaan ole mitään syytä tuntea minkäänlaista kiitollisuutta tai kunnioitusta tai veljeyttä ruotsalaisia tai ruotsinkielistä yläluokkaa kohtaan.
Edellä jo kerroinkin, että kansalla ei ylipäänsäkään ollut juurikaan mahdollisuuksia päästä koulutuksen piiriin muuallakaan. Ruotsinkielisen talonpojanpojan tie koulutukseen ei ollut juurikaan helpompi kuin suomenkielisen. Se nyt kuitenkin on Ruotsinvallanaikaisen Suomen kunniaksi sanottava, että täällä nyt sentään ainakin yritettiin opetettaa koko kansalle jonkinlainen lukutaito jo 1600-luvulla.
"Rahvaan pääsy oppimaan lukemista ja kirjoittamista oli Suomessa mahdollista vasta hyvin myöhään, 1900-luvun alkupuolella.
Muualla Euroopassa omakielinen koulu oli ollut rahvaan ulottuvilla paljon paljon aikaisemmin."
Suomi tosiaan jäi kehityksessä jälkeen jouduttuaan takapajuisen Venäjän valtapiiriin. Muissa Pohjoismaissa oppivelvollisuus saatiin aikaiseksi 1800-luvun puolivälin vaiheilla, Suomessa vasta itsenäistymisen jälkeen ja tosiasiassa osa syrjäseutujen suomalaisista ei ollut oppivelvollista vielä 1930-luvullakaan.
Herra isä, miten ruotsalaiset ja saksalaiset ja italialaiset ja kiinalaiset ja japanilaiset jne jne ovat korkeimmassa opetuksessa ja tieteen ja tutkimuksen tulosten julkistamisessa ottaneet käyttöön englannin kielen hyvin pitkälle?
Luojan kiitos, maailman tuhansia eri kieliä puhuville kansoille on löytynyt yhteinen lingua franca. Se tuo valtavasti hyötyä tutkimustulosten saattamiseksi nopeasti kaikkien maailman kansojen yhteiseksi hyödyksi.
Vai meinaatko että tutkimustulokset pitäisi julkistaa vain ruotsiksi?
Suomi jäi jälkeen koululaitoksen kehityksessä, koska ruotsinkielinen virkamieseliitti suostui vain ruotsinkielisten koulujen perustamiseen. Esim Espoossa jopa pikkilanka-aidalla yritettiin estää suomenkielisen koulun toiminta. Tuo tapahtui 1900-l alkupuolella, vaikka Suomi oli jo yli sata vuotta aikaisemmin irronnut Ruotsista. Silti ruotsinkieliset edelleen julmasti pakottivat kansaa ruotsinkieliseksi. Suomenkielistä kirjallisuutta ei myöskään sallittu, paitsi uskonnollisia kirjoja pienessä määrin. Kansa ei voinut opetella lukemaan, kun ei ollut omakielisiä kirjoja.
Suomenkielisen rahvaan mahdollisuudet itsensä sivistämiseen olivat todella olemattomat. Sitä pitäisi ruotsinkielisten ja ruotsalaisten hävetä,. Varsinkin 2009 olisi sitä pitänyt muistaa, ja pahoitella. Yhteiseen juhlaan ei todellakaan ollut aihetta.
"Suomi jäi jälkeen koululaitoksen kehityksessä, koska ruotsinkielinen virkamieseliitti suostui vain ruotsinkielisten koulujen perustamiseen. Esim Espoossa jopa pikkilanka-aidalla yritettiin estää suomenkielisen koulun toiminta."
Ympäröikö ruotsinkielinen virkamieseliitti suomenkielisen koulun Espoossa? Taidat juksata.
Suomi jäi länsimaista jälkeen takapajuisen tsaarinhallinnon takia.
Nimenomaan Espoon ruotsinkieliset jopa piikkilanka-aidalla yrittivät estää suomenkielisen väestön pääsyn omakieliseen kouluun.
Sitä teidän ruotsinkielisten pitää hävetä!
sillä suomenkielisellä kansalla ei ollut omankielistä yliopistoa ennen vuotta 1922, jolloin Turun suomalainen yliopisto aloitti toimintansa kansalta kerättyjen varojen turvin. Ruotsinkielinen eliitti teki kaikkensa suomalaisten ylemmän koulutuksen estämiseksi.
Minulla on vanhoja hammaslääkärimatrikkeleita, joista käy selkeästi esiin se, että hammaslääkärienkin suuri enemmistö oli ruotsinkielisiä, vaikka koulutuksen aloitti fennomaani Matti Äyräpää 1892. Äyräpää muuten piti Finska läkaresällskapetin 50-vuotisjuhlassa 28.9.1885 seuran ensimmäisen suomenkielisen esitelmän "Mitenkä hammaslääkäri tieteen-opetus meillä on asetettava". Tosin sitä ennen käytiin keskustelu, jossa päätkseksi tuli: "Mötet beslöt upptaga denna fråga till diskussion om tiden medgåfve det" - eli otetaan keskusteluun, jos aika sallii. No, aika salli Matin pitää esityksensä sillä seurauksella, että suuri joukko seuran jäseniä marssi mielenosoituksellisesti ulos salista - ruotsinkielisten korvat eivät kestäneet ylempää suomen kieltä.
Tänään on edetty niin pitkälle, että ruotsinkielisillä pitää olla kiintiöt, jotta pääsisivät opiskelemaan edes hammaslääkäriksi.
"Nimenomaan Espoon ruotsinkieliset jopa piikkilanka-aidalla yrittivät estää suomenkielisen väestön pääsyn omakieliseen kouluun."
No olivatkohan kyseessä ruotsinkieliset viranomaiset kuten edellä annoit ymmärtää, Espoon ruotsinkieliset vai kenties yksittäinen maanomistaja, jonka maalla kyseinen koulu sattui sijaitsemaan?
Oliks tää ny se sama Äyräpää, joka keplotteli vaimolleen erivapauden harjoittaa hammaslääkärin ammattia, vaikka tällä ei ollut minkäänlaista teoreettista koulutusta.
Ehkäpä Tala omana aktiivikautenaan 30 vuotta sitten pyrki nimenomaan samaan ajaessaan alas suomalaista hammaslääkärikoulutusta?
No, Talan aiheuttamia vahinkoja on sittemmin paikkailtu (kuten hammaslääketieteeseen sopii) ja avattu uudestaan suljettuja tiedekuntia.
taaskaan itse asiaan puuttunut?
Se että te RKP:n hurrit olette tehneet kaikkenne estääksenne suomenkielen nousun...
Ette kykene siihen enää..
ja PIAN. teidän etuoikeutenne ja ohituskaistanne ovat historiaa..
Ymmärrän että kaltaistasi PISA-hörhöä kaivelee.
PS mene hoitoon jakomielitautinen
Mitä jos ottaisit asioista selvää, enne tulet tänne mesuamaan. Kyllä maamme ruotsinkieliset ovat yrittäneet ylläpitää Suomen kieltä ja kulttuuria, fennomaanien vastustuksesta huolimatta. Tutkippa vaikka hieman Åbo Akademin historiaa, jos vaikka viisastuisit asian suhteen. Ja turhaa alkaa se hurrittelu ja huorittelu, olen täysin suomenkielinen.
Ruotsinkieliset puolustavat suomalaisuutta, kuten August Ahlqvist muinoin.
mutta käyppä vaikka ulkona ja kuuntele. Kuuletko suomea vai jotain muuta. Minun on melko vaikeaa ymmärtää sitä kieltä, jota Suomessa nykyään puhutaan. Englanti on jo rapauttanut sen, meidän kauniin suomenkielemme, niin pahasti. Kannattaisi ottaa mallia ruotsinkielisistä ja alkaa valaimaan Suomen kulttuuriperinteitä ja puhdasta suomenkieltä, sillä nykymenolla ei suomea kohta ole.
Kyllä Isoäiteen jutut ovat aina yhtä lataasia, vaikka nikki olisi mikä tahansa.
kun rupee poika jo näkeen isoäiteensäkin. Mutta tuollako kuittaat tosiasiat?
Efter det att finskspråkiga juntar har börjat förstöra folks tänder har allt inom ämbetet varit åt helvetet, frånsett tandläkarnas arvoden. De mest snikna gnidarna lyckades med att pensionera sig med full pension redan vid 50 års ålder! Fy fan vad svinaktigt!!
Kirjoitin sen isoäiteen isolla alkukirjaimella ja pohjalaisittain vanhan nimimerkkisi mukaan. Täältä lakeudelta sinäkin lienet. Isoäitee, YlenAnna ja ties mitä, mutta samat hölmöilyt.
Suomea meilläpäin puhutaan, tietty.
Pitäisihän nyt sinun August tietää, hän joka kannusti suurta suomalaista kirjailijaa, Aleksis Kiveä omalla persoonallisella tavallaan.
Keskustelustahan sinä et tunnu mitään tietävän, mutta Hyvää Yötä silti!
Heikki Tala on unien kohde myös fitti-ja fattasedällä sekä näistä uneksijoista kaikista kahelimmalla eli dorkanpaljastimella.
"tapiorautalapiohan näkee unta Heikki talasta"
No, en sentään! Enhän ole netti fenno.
pakkoruotsi kannatuksesta kertoo, että kansasta 66 % vastustaa sitä ja voisi ottaa sen tilalle vaikkapa Venäjän. Hienoa.
Tämä on hyvä asia Talan kannalta. Niitähän on viimeaikoina piisannut paljon.
minua asian johdosta. Kiitos KALEVA ja viisi muuta Väli-Suomen sanomalehteä - suurkiitos. Kun vielä lisäämme viime vuoden saldon YLE:n TV1:n ja TV2:n kontribuutiosta pakkoruotsin poistotalkoissa, niin tosi hyvältä näyttää - Tala är silfver!
on vielä jäänyt sensuurilta huomaamatta. ;-)
Tuon 4.1.2010 jälkeen onkin tapahtunut tosi paljon kielipuolue RKP:n suuntaan. Koko tammikuu on ollut vanhassa mediassa yhtä pakkoruotsikeskustelua. RKP:llä ja Suomen ruotsalaisilla on huomattava yliedustus opetusministeriön tuntijakoryhmässä. Silti RKP:llä on valtava pelko, että pakkoruotsi poistetaan peruskoulusta. Suomen ruotsalaiset ilmeisesti luulevat, että peruskoulu ja perustuslaki ovat yksi ja sama asia. Mutta ei perustuslaki edellytä peruskouluun pakkoruotsia. Eikä muuten edes virallista kaksikielisyyttä, sillä perustuslaki säätää Suomeen vain kaksi kansalliskieltä. Niinpä riittää se, että suurempi (91 % väestöstä) kansalliskieli säädetään ainoaksi viralliseksi kieleksi.
Noita asioita aion painottaa ensi torstaina Konstsamfundenissa pidettävässä suomenkielisessä RKP-seminaarissa. RKP järjestää samana päivänä myös englanninkielisen kehittämisseminaarin. Eikö olekin mielenkiintoista, RKP:llä on seminaarit vain suomeksi ja englanniksi! No, nehän tosiasiassa ovat kielet, joita suomalaiset osaavat ja haluavat osata. Pakkoruotsi sucks!