Elikkäs ongelmana on nyt itselläni paino. 72/165 ei vaikuta kovinkaan mukavalta yhtälöltä, eikä peilistäkään ole kiva katsella roikkumahan alkua. Haluaisinkin tehdä pysyvän elämäntapamuutoksen ruokatottumusteni suhteen, jotta voisin joskus mahdollisesti päästä ihannepainooni 65kg. Ikää itselläni on pian 17vuotta. Mutta asiaan:
Paljonko ikäiseni pitäisi syödä päivässä?
(kalorimäärä, montako kertaa päivässä, mitä yms.)
Mitä vaikutuksia liikunnalla voisi olla laihdutuksessa?
(lihaksien kasvun vaikutus painoon, kalorinkulutus, hauskat tavat liikkua...)
Millaisia ruokia pitäis ehdottomasti välttää?
(herkut, pizzat, hiilihydraatti pitoiset tuotteet..?)
Mitä kannattaa syödä?
(kasvikset, hedelmät, täyttävät ruoat)
Jeps. Että tällaista. Itselläni myös terveellisesti syönnissä häiritsevät ruoka-aine allergiat, sekä oudot, selittämättömät reaktiot syömiseni suhteen. Maitoa ja perunaa en voi syödä ja myös lämmitettyn omena kuuluu samaan kastiin. Kasviksista pidän raakoina, mutta heti jos ne valmistaa esim. höyrystäen, keittäen, paistaen, kuullottaen yms yms, aiheuttavat nämä aineet oksennusreaktion syystä tai toisesta, sekä hyvin huonon olon. Myös kuumat nesteet (kaakao, lämmin vesi, tee, kahvi, keitot...) aiheuttavat jo pieninä määrinä hyvin suurta pahoinvointia. Esim. puoli mottia lämmintä vettä saa itseni voimaan niin pahoin että lähes oksennan.
Mitä tässä sitten voisi tehdä? Kannattaisiko aluksi palata vanhaan hyvään mittaan - älä osta karkkia, herkkuja yms. ja vain leipää jonka kuitupitoisuus on noin 6%? Neuvoja kaivataan!
Miten voin laihtua?
1
239
Vastaukset
- k mikko
LUKIOAJOISTA LÄHTIEN OLEN PIENIN POIKKEUKSIN HARRASTANUT KERTAVUOROKAUTISTA RUOKAILUA.
USEIMMITEN VASTA ILLALLA TAI ILTAYÖSTÄ RUUALLE RUPEAN. OLEN HAVAINNUT TÄMÄN ITSELLÄNI HYVIN TOIMIVAN. ELOPAINONI ON VUOSKYMMENIÄ KILON,PARIN LYHYTAIKAISIN VAIHTELUIN 65 KILON TIENOILLA PYSYNYT. JA JOS NOUSEMAAN RUPEAA,HETI LUSIKAN LIIKETTÄ HIDASTAN.
TÄSSÄ YHTEYDESSÄ HALUAN ARVOISALTA, SUURELTA LUKUPIIRILTÄ TIEDUSTAA MUIDENKIN KOKEMUKSIA KERTAVUOROKAUTISESTA ATERIOINNISTA.
VIIMEAIKOINA OLEN AAMUIN TYÖMATKALLE LÄHTIESSÄNI HANASTA PARI HÖRPPÄYSTÄ KYLMÄÄ VETTÄ RIIPAISSUT JA KAKS PALAA KSYLITOLPURKKAA POSKEEN MATKAEVÄÄKS. JOSKUS VAJAAN DESIN JOTAIN MEHUKEITTOA TAI pikku NOKAREEN LAITILALAISEN SALONIEMEN MAINIOTA KUTUN JUUSTOA.
TOKI, JOS PÄIVÖSEN KIERTYESSÄ JOKU YSTÄVÄLLINEN SIELU KÖYHÄÄ KULKURIA RUOKKIA TAHTOO,EN SIITÄ YLEENSÄ KOSKAAN KIELTÄYDY. AINAHAN SE KOTIIN PÄIN ON.
7.2.2010 POSTIA ODOTTAEN IKIRAITIS JA MUUTOINKIN TERVEESTI ELÄMÖIVÄ ... k mikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62905
- 119704
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79680- 39630
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm36621- 86547
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante110535- 41481
- 37475
- 70456