Sex vs. Intelligence: Bigger balls mean smaller brain
http://news.mongabay.com/2005/1213-bats.html
Lepakoilla on havaittu aivojen koon olevan kääntäen verrannollinen kiveksien kokoon.
Tuo sivu, http://www.mongabay.com , on muutenkin oikein mielenkiintoinen.
Seksi vastaan älykkyys
5
286
Vastaukset
- kylän isomela :-)
Älykkyyttä ei ole testattu. Lisäksi on vertailtu eri lepakkolajeja.
"... that testis size is inversely related to brain size. In other words, the bigger the balls of a bat species, the smaller its brain. "
"Comparing brain size and testis size for 334 species of bats..."
Minusta ei ole mitenkään itsestään selvää että eri lajien aivojen kokoeroat kertoisivat jotakin älykkyyden eroista noiden lajien välillä. Ruumiin kokokin pitäisi ottaa huomioon.- luultavasti vaikutta
Se otsikko "Sex vs. Intelligence: Bigger balls mean smaller brain" olikin ilm. leikkimielinen. Joka tapauksessa evolutiivinen vaikutushan siinä on näkyvissä, eli lepakko lentävänä eläimenä ei pysty kantamaan sekä isoja aivoja että isoja munia. Jommasta kummasta on tingittävä. Kyseessä on tietysti lajin ominaisuus, ei evoluution vaikutus näy yksilön kivesten tai aivojen kokoeroissa. Vertailu tehtiin nimenomaan suhteellisilla mitoilla, eli suhteessa ruumiin painoon.
- olen aina sen
tiennyt että pelkästään seksin perään vonkuvat ihmisetkin ovat älyllisesti muita tyhmempiä, sillä ne jotka ajattelee syvällisiä, seksin osuudeksi jää murto-osa ajatuksista.
- opå
Seksin tarkoitushan onkin vain lisääntyä, ei siihen älykkyyttä tarvita.
- näin on asia
Mustilla on isommat kivekset ja pienemmät aivot suhteessa valkoisiin. Vastaavasti aasialaisilla on edelleen tästä pienemmät kivekset ja isommat aivot. Mustillehan syntyy myös useammin kaksosia kuin valkoisille. Edelleen valkoisille syntyy enemmän kaksosia kuin aasialaisille.
Mustat ja aasialaiset edustavat siten yhden strategisen ulottuvuuden kahta eri pistettä, joiden väliin valkoiset sijoittuvat (ollen kuitenkin lähempänä aasialaisia). Mustat panostavat suhteessa enemmän jälkeläisten määrään, aasialaiset jälkeläisten laatuun. Lopputulos voi kuitenkin olla sama eli sama määrä jälkeläisiä säilyy hengissä lisääntymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 78992
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm75763J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp81725- 119724
- 54709
- 108656
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante111573- 46552
- 41498
- 18498