Mikä oli se keskiajan lämmin?

Steurastaja

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet mielisairas
      • Steurastaja

        Oliko teillä koulussa välitunti, se ei ole keskiaika.
        Olenkin epäillyt opetuksen tasoa peruskoulussa nykyään.
        Keskiaika oli jotakuinkin 1000 vuotta sitten, samaan aikaan kun viikingit
        mellastivat Grönlannissa maata viljellen.
        Osaatko pikkasen käntää, Grönland = vihreämaa.Ehkä vähän vaikeeta.
        http://tinyurl.com/yac6a6f


      • olet mielisairas
        Steurastaja kirjoitti:

        Oliko teillä koulussa välitunti, se ei ole keskiaika.
        Olenkin epäillyt opetuksen tasoa peruskoulussa nykyään.
        Keskiaika oli jotakuinkin 1000 vuotta sitten, samaan aikaan kun viikingit
        mellastivat Grönlannissa maata viljellen.
        Osaatko pikkasen käntää, Grönland = vihreämaa.Ehkä vähän vaikeeta.
        http://tinyurl.com/yac6a6f

        Miksi saatanan huuhaa-hörhö et häipyisi helvettiin häiriköimästä tätä palstaa noilla täydellisen idioottimaisilla ja lapsellisilla ja mielisairailla huuhaa-hörhöilyilläsi ja aivottomilla salalittoteorioillasi? Miksi olet noin saatanan tyhmä ja lapsellinen ja mielisairas pelle?


    • scepdius

      Jospa AGW tarkastelee ilmiötä vain paikallisuuden kautta? Siis että Pohjois-Amerikan lämpökausi oli paikallinen, samoin Euroopan, samoin Aasian ja Australian ja Uuden-Seelannin. Ja latinalaisessa Amerikassa oli myös useita paikallisia lämpökausia. Afrikassa oli myös paikallisia lämpökausia. Siis AGW:n tulkinnan mukaan nämä olivat kaikki vain paikallisia ilmiöitä, joilla ei ollut mitään tekemistä toistensa kanssa. Sama aikajana on vain sattumaa. Ehkä tämä selittää ajattelun erikoisuuksia?

      • ämseesee

        Ja ihmeellisntä on se, että alarmistit eivät vaadi omalta AGWltään sitä että pitäisi lämmetä jokaisessa maailman kolkassa. Tätä kuvaa termin "ilmastonlämpeneminen" muuttaminen "ilmastonmuutokseksi"

        Ja tällaisiahan ilmastonmuutokset ovat aina olleet. Jossain lämpenee, jossain kylmenee, jossain pysyy samana. Myös keskiajalla on havaittu merkittäviä muutoksia ilmastossa joka puolella maailmaa jokseenkin samana ajanjaksona.

        Siksi pitäisi puhua myös keskiajan ilmastonmuutoksesta, Medieval Climate Change.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1220
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      703
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      658
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe