Jacob M. Appel, bioeetikko ja lääketieteen historioitsija puhuu litiumin ja muiden "voimistajien" lisäämisen puolestaan julkiseen vedenjakeluun. Hän uskoo niiden olevan hyväätekeviä lisiä juomaveteen ja väittää että kaikki vastustus perustuu väärään oletukseen että luonnollinen vesi on parempaa kuin keinotekoisesti parannettu. Artikkelissa hän lainaa Japanilaista tutkimusta joka väittää litiumin vähentävän itsemurhia.  
Litiumia käytetään kaksisuuntaisen mielialahäiriön hoidossa 
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaksisuuntainen_mielialahäiriö#Litium 
NY Times on julkaissut jutun jossa myönnetään lääkkeitä olevan julkisessa vedenjakelussa. Näihin lääkkeisiin kuuluu Ibuprofeeni, Naprokseeni, anti-epilepti ja anti-ahdistus lääkkeitä.
New York Times & Big Think Pushing for Lithium and Other Drugs in Water Supply - Alex Jones Tv 1/3  
http://www.youtube.com/watch?v=8iDtTVOVPS4&playnext=1&videos=5oPbEK1GGdk&feature=sub
Bioeetikko: Litiumia juomaveteen
22
644
Vastaukset
- ja voin hyvinJuon vain pullovettä. Olen juonut nyt vain pullovettä noin 1,5 vuotta ja terveydentilani on oleellisesti parantunut. Monet varoittelevat pulloveden suuresta bakteerimäärästä, itselleni paras todistus on jokatapauksessa oman olotilani huomattava parantuminen. - on hyvin useinjollei jopa aina, lisätty fluoria. 
- pullovesi,hah!on hyvin usein kirjoitti:jollei jopa aina, lisätty fluoria. Esim: Pepsin ja Coca-Colan oli painostuksen jälkeen pakko ilmoittaa myydyimpien vesiensä tuoteselosteissa, että pullojen sisältö on peräisin kraanasta. 
 http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/92082-suuri-huijaus-kallis-pullovesi-onkin-kraanavetta
- NukkumattiXMyös parasetamoli ja sen tapaan toimivat kemikaalit juomaveteen joutuneena (esim. vedenpuhdistuksen lääkejäämät) tai ilmaan aerosolina ruiskutettuna voivat aiheuttaa apatiaa, empatiatason laskua ja tunnehuippujen latistumista - siis tyypillistä lammaslaumakäytöstä - lauman jota on helppo hallita. 
 -
 Selvisikö kemikaaliruiskutusten syy?
 http://keskustelu.suomi24.fi/t/14279564/selvisiko-kemikaaliruiskutusten-syy
 Yleinen lääke voi lieventää kivun mutta latistaa tunteet
 Lähde: http://www.iltalehti.fi/terveys/2015041519519906_tr.shtml
 Keskiviikko 15.4.2015 klo 10.42
 "Parasetamoli voi olla hengenvaarallinen liikakäytössä, mutta turvallisinakin annoksina se voi turruttaa tunteesi - etkä edes huomaa näin käyneen.
 Parasetamoli saattaa tutkimuksen mukaan turruttaa tunteesi.
 Parasetamolista eli asetaminofeenista on löydetty uusi haittavaikutus: se turruttaa sekä positiivisia että negatiivisia tunteita.
 Tutkimukseen osallistuneille näytettiin hyvin miellyttäviä ja hyvin ikäviä valokuvia. Ne tutkimukseen osallistuneet, jotka olivat syöneet parasetamolia, kuvailivat tunteitaan lievemmiksi kuin ne, jotka olivat syöneet lumelääkettä.
 Aiemmissa tutkimuksissakin on osoitettu, että parasetamoli tehoaa paitsi fyysiseen kipuun myös psykologiseen kipuun. Tuoreessa tutkimuksessa päästiin hieman pidemmälle, koska se osoitti myös sen, kuinka paljon tunteen lievenivät.
 Tutkimus tehtiin The Ohio State Universityssä, ja tutkimus julkaistiin Psychological Science -lehdessä.
 Iso ero tunteissa
 Useimmat tutkittavat eivät huomanneet lääkkeen vaikutusta tunteisiinsa. Tätä tutkijat pitävät merkittävänä tietona.
 Tutkittavat olivat opiskelijoita. Ensimmäisessä ryhmässä oli 82 opiskelijaa, joista puolet söi 1000 milligrammaa parasetamolia ja puolet söi lumelääkettä. Erilaisia tunteita herättäviä kuvia esitettiin tunnin kuluttua lääkkeen nauttimisesta.
 Kuvissa oli muun muassa itkeviä, aliravittuja lapsia ja toisaalta myös lapsia, jotka leikkivät iloisesti kissanpentujen kanssa. Jokaisen kuvan näyttämisen jälkeen tutkittavan piti määritellä kuvan positiivisuus tai negatiivisuus pisteiden avulla. Tämän jälkeen tutkittavia pyydettiin katsomaan samaa kuvaa uudelleen ja kertomaan, miten suuren tunteen se heissä herätti asteikolla nollasta kymmeneen.
 Parasetamolia nauttineet arvioivat kuvia vähemmän dramaattisiksi kuin ne, jotka olivat syöneet lumelääkettä. Vaikutus oli pienempi sekä ikävien että iloisten kuvien suhteen. Sama päti heidän omien tunteittensa suhteen.
 Esimerkiksi erittäin surullinen kuva aliravituista lapsista tai hyvin hilpeä kuva kissanpennuista ja lapsista sai käytetyllä asteikolla plaseboa syöneillä aikaan keskimäärin 6,76 suuruisen reaktion. Parasetamolia nauttineilla tunnereaktion suuruus oli keskimäärin 5,85.
 Mikä kaikki vaikuttaa?
 Tutkijat miettivät, että yksi selitys tälle tunteiden latistumiselle voisi olla se, että parasetamoli jollakin tavalla muuttaa ihmisen tapaa arvostella eikä vain tunteiden voimakkuutta.
 Näyttäisi siis siltä, että kyseessä ei ollut ero arviointikyvyn muutoksessa, vaan itse tunteiden tuntemisessa.
 Tehty tutkimus tukee teoriaa, jonka mukaan hyvin erilaiset arkiset asiat voivat vaikuttaa siihen, miten voimakkaasti koemme elämässämme hyvä ja pahat asiat".
 --
 Tämäkö selittäisi kemikaalilentojen syyn, sekä ihmisten koventuneiden oikeistolaisten asenteiden nousun ihmisläheisyyden sijaan? Kemikaalilennot sumuttavat parasetamolin tapaan vaikuttavia kemikaaleja, jotka vaikuttavat ihmisten tunteiden tuntemiseen, turruttaen niitä, mm. empatiakykyä lamaamalla, aiheuttaen kemiallisen psykopatian piirteitä???
 Tällaista on selvästi havaittavissa ajassa.
 --
 Selvisikö kemikaaliruiskutusten syy?
 http://keskustelu.suomi24.fi/t/13544284/selvisiko-kemikaaliruiskutusten-syy
 --
 Turun taivaan vanat
 http://keskustelu.suomi24.fi/t/14267121/turun-taivaan-vanat
 --
 Veteen laitetaan litiumia
 http://keskustelu.suomi24.fi/t/13883554/veteen-laitetaan-litiumia
- ChempolTrailsKuulostavat tyypillisiltä trumputinistipersujen oireilta. Onko eliitti luomassa sotaa kemikaalimuokkauksella? Islamisteja noilla kemikaaleilla on sitten ruiskutettu jo kauan. 
- TTimo333Juu! 
 Just tuon takia lääkkeitä testataanki sokkotesteillä, kun on olemassa toi ihan oikea ns. placebovaikutus!
 Jos sä USKOT, että se pullovesi on joku ihmeaine joka tekee sulle hyvää, niin sillon se tekee sulle hyvää! ;) Got it?
 
- ...Juokaa energiajuomia Esim: RED BULLIA se kasvattaa pällejä! 
 Energiajuomalla tarkoitetaan kofeiinipitoisia virvoitusjuomia, joita mainostetaan piristävinä. Energiajuomat eivät muutoin poikkea sokeria sisältävistä tai sokerittomista virvoitusjuomista, kuin että energiasisällön sijasta niiden piristävä vaikutus yritetään saada aikaan piristeillä: esimerkiksi kofeiinilla, guaranalla tai tauriinilla
 http://fi.wikipedia.org/wiki/Energiajuoma
 Tauriini (C2H7NSO3, 2-aminoetaanisulfonihappo) on biologisesti tärkeä kemiallinen yhdiste. Se eristettiin ensimmäisen kerran vuonna 1827 sonnin sapesta.
 Energiajuomiin tauriinia on lisätty 1990-lopulta asti. On kuitenkin tutkittu ettei tauriinilla ole niissä merkittävää terapeuttista, joskaan ei haitallistakaan vaikutusta.HÄH SIVUA MUUTETTU 2.4.2010
 http://fi.wikipedia.org/wiki/Tauriini
 Tauriinia on suhteellisen helppoa valmistaa teollisesti. Lähtöaineena on 1,2-dikloorietaani eli etyleenidikloridi, jota saadaan öljynjalostuksen yhteydessä tuotetusta eteenistä liittämällä eteenimolekyyliin klooria.
 1,2-dikloorietaanin pääkäyttökohde on muoviteollisuudessa vinyylikloridin (CH2=CH-Cl) valmistus, mutta sitä käytetään myös lähtöaineena synteettisen tauriinin teollisessa valmistuksessa. 1,2-dikloorietaania on käytetty myös lisäaineena lyijy-yhdisteitä sisältävissä bensiineissä.
 1,2-dikloorietaani on Suomessa luokiteltu työministeriön päätöksellä syöpävaaralliseksi aineeksi.
 http://fi.wikipedia.org/wiki/1,2-dikloorietaani
 "On kuitenkin tutkittu ettei tauriinilla ole niissä merkittävää terapeuttista, joskaan ei haitallistakaan vaikutusta".SALIKAA MUN NAURAA!- KokomustaAgenda"Terveen ihmisen litium saa täysin apaattiseksi ja flegmaattiseksi. Tässä tilassa mikään ei tunnu miltään, mikään ei aiheuta ilon tunteita, muttei myöskään sureta. On vain loputon tylsyys jossa aika matelee". 
 Olen huomannut roskaruuan ja sokerin vaikuttavan aivan samoin. Ei siis tarvitse ihmetellä miksi meidät koitetaan saada sokerihumalaan roskaruualla ja miksi niitä mainostetaan joka paikassa. Ihmiset halutaan typistää ja kastroida apaattisiksi laumasieluiksi.
 
- M.C.Litium voi olla hyväkin lääke vakavasta bipolaarisesta mielialahäiriöstä kärsivälle. Sitä käytetään useinmiten kuitenkin viimeisenä vaihtoehtona, mikäli muilla valmisteilla ei hoitovastetta saavuteta. 
 Terveen ihmisen litium saa täysin apaattiseksi ja flegmaattiseksi. Tässä tilassa mikään ei tunnu miltään, mikään ei aiheuta ilon tunteita, muttei myöskään sureta. On vain loputon tylsyys jossa aika matelee.
 Itsemurhia ehkäisevä vaikutus perustuukin ilmeisesti apaattiseen tilaan, jolloin itsemurhan tekemiseen vaadittavaa agressiivisuutta ei ole, vaikka kuoleman toiveet mielessä liikkuisivatkin.
 Litiumin lisäämisellä juomaveteen vaikuttaisikin olevan ainoastaan politiikkaan liittyviä tarkoitusperiä, yleisen terveydenhoidon suhteen sillä ei liene mitään asiallisesti perusteltua tekemistä.- kansastaei millään ole mitään väliä. 
 Ja tätä ainetta käytetään aika paljon, kun seurataan kuluneen vuosisadan historiaa, kansojen mentaliteettia ja viime vuosien tapahtumia.
- videollakansasta kirjoitti:ei millään ole mitään väliä. 
 Ja tätä ainetta käytetään aika paljon, kun seurataan kuluneen vuosisadan historiaa, kansojen mentaliteettia ja viime vuosien tapahtumia.04.55 min >--- 
 http://www.youtube.com/watch?v=nVxyUMZgec4&playnext=1&videos=K51A0_V6rKo&feature=sub
- ccxxsille on myös yksi sana: depressio. 
 
- ........................................ 
- holo-kaustiHölmöt ei huomaa miten ihmisiä näännytetään melkein kuin juutalaisia kaasusuihkuissa. Nyt homma toimii vain hitaammin ja hienovaraisemmin. Keinoja on monia. Kohdekin on vaihtunut sitten 40-luvun. Voitaisiinko sanoa että osat ovat vaihtuneet? 
- Hyvinvointia liikaa?Tuntuu lähinnä pitävän lääketehtaat toiminnassa,ja ruuhkauttaa aikanaan erikoissairaalat,koska kyse on ilmeinen joukkokokeilu,jos se juomavedenkatta suoritetaan? Silloin lääkeannostus tulee myös halvemmaksi ilman Mielenterveys-asemia ja Terveyskeskuksia.Lääketehtaat voivat myös samalla kehittää lääkkeitä useampiin tauteihin samoin lääkkein.Vanhentuneita lääkkeitä ei myöskään kukaan kontrolloi vesijohto vedestä.Jos Ihmisillä tulisi tauteja enemmänkin,voisi se olla jokin epidemia mikä milloinkin tms? Ilmeisesti yhteiskunta säästäisi näin kuten lääkkeiden muutoksissa halvimpiin? 
- Myrkyt pois vedestähttp://www.adressit.com/fluori 
 http://www.youtube.com/watch?v=7hW0_UMtsb4
- miten kehtaathyi vittu oksettaa nähdä alex jonesteinin naama 
- litissä ollaanKyllä sitä litiumia voi tilatakin , jos haluaa. Mm. Britanniasta. 
 Tuossa litiumia orotaattimuodossa, löytyy myös aspartaattina.
 http://bigvits.co.uk/product.asp?pid=921&cid=301&tid=&bid=
- TTimo333Juuei! :/ 
 Ensinnäki: Lääkinnällisesti käytetään vaan noita Litiumin suoloja! :)
 Toiseksee: "Common side effects include increased urination, shakiness of the hands, and increased thirst. Serious side effects include hypothyroidism, diabetes insipidus, and lithium toxicity."
 Toisaattaas olla kohtalaisen kohtalokasta jos saa sivuvaikutukseks ton lisääntyneen juomisen tarpeen, ja koska sitä on juurikin vedessä, niin ...
 Ja kolmanneks: "Lithium salts have a narrow therapeutic/toxic ratio, so should not be prescribed unless facilities for monitoring plasma concentrations are available."
 Niin sit jokaisen tarttis sit käydä solkenaa verikokeissa koska ton lääkinnällisen ja myrkyllisen pitosuuden rajan on melko olematon! :)
 Ja sittenki vielä myrkytyksiä tapahtuis varmaa ihan solkenaan!
 Ei jatkoon!
- jkiyfcbKerro tämä myös kaverillesi! 
 Apteekista voi ostaa hammastahnaa johon ei ole lisätty flooria!
 Turkulaiset juo vettä jonka on kertaalleen juonut Tamperelaiset!
 Tamperelaisten jätevesi esipuhistetaan ja valutetaan 2012 virtaankankaan soraharjuun. Jonka jälkeen se pumpataan sieltä puhdistukseen ja juotetaan Turun, Naantalin ja Raision seudun veronmaksajille!
 Vedenpuhdistuslaitokset ei pysty puhdistamaan synteettisiä "e-pillerien jämiä" vedestä!
 Turun airiston kaloissa on huomattu suuria määriä "e-pillerien" jäämiä, joistakin kaloista on tullut kaksineuvosia! 8(- Turuntaudin.syy.selvisi"Turkulaiset juo vettä jonka on kertaalleen juonut Tamperelaiset! 
 Tamperelaisten jätevesi esipuhistetaan ja valutetaan 2012 virtaankankaan soraharjuun. Jonka jälkeen se pumpataan sieltä puhdistukseen ja juotetaan Turun, Naantalin ja Raision seudun veronmaksajille!"
 Ei helvetti, nyt tiedämme turkulaisten ongelmien syyn, juovat tamperelaisten kusta, mielialalääkkeitä ja ehkäisyainejäämiä.
- TTimo333No NOI mainitsemas niistä se ny PIENIN ongelma on, mut funtsinet ne joutuu juomaa TAPOLAN JÄÄMIÄ?! *Yööööökkk* 
 Hmmm!? Eiku nii! Turkulaisistahan nyt puhuttiinkin?!
 Eli: on toi sittenki ihan jees!
 PS: Mitä helvettiä on "floori"?! :D Lattia vai?
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset758322
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905747
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1014532
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut463901
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi643778
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät453662
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään283448
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572869
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972843