"Nyt kun kesä mennyt on, syksy saapuu..."
Voisimme varmaan siis käydä käsiksi tähän visaiseen kysmykseen, eikös?
Voisimme varmaan siis käydä käsiksi tähän visaiseen kysmykseen, eikös?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Iällä ja rotusorrolla/rotusyrjinnällä ei ole mitään tekemistä keskenään, joten ikärasismia ei ole suomen kielessäkään (lue: ei pitäisi olla).
Åldersdiskriminering?
Eihän nimittäin rotuja ole (lue: ei pitäisi olla) olemassa.
En minä vielä niin vanha ole, etten erottaisi rotunaista vähemmän rodukkaasta!
Eihän nimittäin rumiakaan naisia ole (lue: ei pitäisi olla) olemassa.
on ikäsyrjintä.
Eihän rumia naisia onneksi olekaan olemassa! Nainen kuin nainen täyttää kevyesti kauneuden kriteerit.
Mutta rotunainen voittaa sentään aina vähemmän rodukkaan!
Lähinnä tässä askarruttaa mitä se on ruotsiksi.
Miten rotusorto ikään liittyy?
Sinulle ei näköjään kelvannut annettu vastaus, vaikka se on aivan oikein. Idiootteja varten on ruotsissakin termi "åldersrasism", jonka käyttö on fiksujen ruotsalaisten keskuudessa melkoisen harvinaista.
Täällä kai "second opinionin" kysymyminen on sallittua, jopa suotavaa, eikös vain?
Mitä tulee kysymyksiisi ikärasismi-sanan sisällöstä, niin sen selvittely kuuluu ymmärtääkseni tyyten muuille foorumeille.
Semantiikka ja etymologia lienevät melko tärkeä osa kielitiedettä.
Selviäisikö ikärasisimi mielestäsi tarkkaan ruotsiksi niillä keinoin?
Mikä ihme fiksaatio sinulla on tuohon jo alunperin joka kielellä virheelliseen termiin? Iällä ja rotuun perustuvalla syrjinnällä ei ole juuri mitään yhteyttä. Ikään pohjautuvaa syrjintää taas on valitettavan runsaasti joka kielialueella.
olet suuntautunut tarkastelemaan rorusyrjinnän asioita, (joka on sinänsä on hyvin kunnioitettavaa), minua taas kiinnosta ikärasismi, ja erityisesti ruotsiksi.
http://www.google.com/search?q=åldersrasism
Eräässä linkissä sanotaan:
»Åldersrasism är inget ord, att ha en ålder är inte att tillhöra en viss "ras";)»
Mutta tätähän lienee turha väittää sinulle?
http://liu.diva-portal.org/smash/get/diva2:25626/FULLTEXT01
Sana ”åldersrasism” näkyy esiintyvän tuossa julkaisussa vain yhden kerran:
»Det har diskuterats utifrån det mer folkliga begreppet ’åldersrasism’ och det i den vetenskapliga diskussionen mer etablerade ’åldersdiskriminering’ och ’ålderism’ (ageism) (Andersson 2002a; 2008; Bytheway 1995).»
Ikärasismi-käsitettä hyljeksitään siis Ruotsissakin akateemisissa piireissä, ja miksipä ei hyljeksittäisi! Nonsense-sanoja käyttävä munaa vain itsensä.
Eikö heidän tulisi todistaa se käsite vääräksi tieteellisin menetelmin?
"Ikäsyrjintä" on huomattavasti parempi ja kuvaavampi käsite kuin "ikärasismi", joka - kuten todettu - on aivan virheellinenkin. Ikäsyrjintä on nimenomaan syrjintää iän perusteella. Rasismi taas on etnisin perustein tapahtuvaa syrjintää.
Hänhän vuosien vieriessä sekä ikääntyi että vaihtoi etnistä viiteryhmäänsä. Voitaisiinko siis kuitenkin hänen kohdallaan puhua oikeutetusti ikärasisimista?
Jos vastaus on kyllä, niin miten se sanottaisiin ruotsiksi?
Ikärasisismi voisi olla ruotsiksi åldersrasisism – jos sellainen sana olisi suomenkaan kielessä. Täällä on kuitenkin jo pariin kertaan todettu, ettei edes ikärasismi/åldersrasism ole kielellisesti eikä mielelliseti järkevä käsite.
Ja sen Michael Jacksonisi kanssa voisit jo ottaa ja vaihtaa viite- ja keskusteluryhmää – jooko!
Sopii palata sitten, kun haluat keskustella järkevästä aiheesta järkevällä tavalla.
mutta kysyn, onko se kovin tieteellistä? Me tiedemiehet haluamme täällä keksittyä puhuman itse substanssista, siis ikärasisimin ruotsinnoksesta.
Tyyli tuntuu tutulta. Myös tuo pikainen hermostuminen toisten "jankutukseen". Kukahan tässä on soveltumaton nettikeskusteluun? Mutta eipä syrjitä ketään...