Kiinalainen Peer-Reveiw tutkimus todistaa vastaansanomattomin todistein että IPCC on väärässä:
Keskiajan lämmin kausi oli kuumempi.
Kiinalainen tutkimus vahvistaa että Keskiajan lämmin kausi oli merkittävästi nykypäivää lämpimämpi
kuin nykyinen ilmasto. Tutkimus tuo myös esille suorat todisteet että MWP oli globaali ilmiö, ei vain
paikallinen Euroopan alueen ilmaston tila, kuten IPCC väittää.
http://www.c3headlines.com/2010/09/chinese-peer-reveiwed-study-provides-overwhelming-evidence-that-ipcc-is-wrong-medieval-warming-was-h.html
Uusi MWP tutkimus
17
317
Vastaukset
- huohh...
http://www.fmi.fi/abc/index.html?N=272#272
"Keskiajan lämpökausi oli ilmastollisesti lämmin kausi Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa suunnilleen 100 vuotta vuoden 1000 molemmin puolin. Grönlannissa lämpökausi alkoi jo ilmeisesti 600-luvulla. Suomessa Keskiajan lämpökausi ajoitetaan aikavälille 980 - 1250 j.Kr. Talvet olivat silloin erityisen lauhoja ja lumettomia Keski-Suomessa. Keskiajan lämpökausi ei kuitenkaan ole ollut maapallon laajuinen, vaan enemmän paikallinen ilmiö. Norjassa viljakasveja kasvatettiin huomattavasti pohjoisempana kuin nykyään. Islanti ja Grönlanti asutettiin Keskiajan lämpökaudella."
http://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_Warm_Period
"The Medieval Warm Period (MWP) or Medieval Climate Optimum was a time of warm climate in the North Atlantic region"
http://en.wikipedia.org/wiki/File:2000_Year_Temperature_Comparison.png
"Northern hemisphere temperature reconstructions for the past 2,000 years"
http://www.skepticalscience.com/Was-there-a-Medieval-Warm-Period.html- scepdius
:-DDDDDDDD
- s
Ei ei en kestä enää,tilasin kyllä ajan mielenterveysvastaanotolle mutta tuollaiset tutkimukset horjuttavat pahasti uskoani.Lopeta, Steurastaja.
- wty,
"Science in China Series D"....
No justiinsa.
:D- ytw
Science in China Series D: Earth Sciences
Science in China Series G:Physics, Mechanics & Astronomy
Science in China Series A:Mathematics
Science in China Series C: Life
Justiinsa. - eeeheehhhhh....
ytw kirjoitti:
Science in China Series D: Earth Sciences
Science in China Series G:Physics, Mechanics & Astronomy
Science in China Series A:Mathematics
Science in China Series C: Life
Justiinsa.Alkaa poikuleilla ilmeiseti lootan pohjat paistamaan.
Mikähän "julkaisusarja" seuraavaksi framille? Journal of Ouagadougoun ammattikorkeakoulu?
: D - mennen tullen
eeeheehhhhh.... kirjoitti:
Alkaa poikuleilla ilmeiseti lootan pohjat paistamaan.
Mikähän "julkaisusarja" seuraavaksi framille? Journal of Ouagadougoun ammattikorkeakoulu?
: Donko sinulla jotain ennakkoluuloja kiinalaista tiedeyhteisöä kohtaan?
Taitaa kiinalainen tiede kyllä pestä Ilmatieteen laitoksen pamfletit mennen tullen - uhhuh...
mennen tullen kirjoitti:
onko sinulla jotain ennakkoluuloja kiinalaista tiedeyhteisöä kohtaan?
Taitaa kiinalainen tiede kyllä pestä Ilmatieteen laitoksen pamfletit mennen tullenOn.
Kiina ei ole kunnostautunut muussa kuin uskomuslääketieteessä kaiken maailman jauhettuine sarvikuonon sarvineen. Teknologiapuolella tuotteet jyräävät älyttömillä voluumeilla ja halvoilla hinnoilla, pellistä taivuteltua roskaa.
Hanki kiinalainen auto niin pääset jyvälle missä mennään... - ,2
uhhuh... kirjoitti:
On.
Kiina ei ole kunnostautunut muussa kuin uskomuslääketieteessä kaiken maailman jauhettuine sarvikuonon sarvineen. Teknologiapuolella tuotteet jyräävät älyttömillä voluumeilla ja halvoilla hinnoilla, pellistä taivuteltua roskaa.
Hanki kiinalainen auto niin pääset jyvälle missä mennään...Kinuskit tekevät justiinsa sellaista paskaa mitä typerät "vihreät" länsimaalaiset tilaavatkin.
- ytw
,2 kirjoitti:
Kinuskit tekevät justiinsa sellaista paskaa mitä typerät "vihreät" länsimaalaiset tilaavatkin.
Kiinalaiset jos ketkä ovat ruudinkeksijöitä!
- amisfyysikko
uhhuh... kirjoitti:
On.
Kiina ei ole kunnostautunut muussa kuin uskomuslääketieteessä kaiken maailman jauhettuine sarvikuonon sarvineen. Teknologiapuolella tuotteet jyräävät älyttömillä voluumeilla ja halvoilla hinnoilla, pellistä taivuteltua roskaa.
Hanki kiinalainen auto niin pääset jyvälle missä mennään...ole paljon toimivanpi avaruusohjelmakin kuin euroopalaisilla.
- Sähköteuastaja
ytw kirjoitti:
Kiinalaiset jos ketkä ovat ruudinkeksijöitä!
Että tutkimuksen selitteleminen on alarmistille liian kiinalainen juttu.
Tuskin kukaan alarmisti edes tajusi sinunkaan "heittoa", mua kyllä hymyilytti. - hohhoijjaaa
Sähköteuastaja kirjoitti:
Että tutkimuksen selitteleminen on alarmistille liian kiinalainen juttu.
Tuskin kukaan alarmisti edes tajusi sinunkaan "heittoa", mua kyllä hymyilytti.Ja edelleen alarmistit on ihan kuutamolla.
Mikään ei ole muuttunut.
- Malli1942
Keskiajalla kuoli ihmisiä mustaan surmaan enemmän kuin toisen maailmansodan seurauksena. Siis kuolemat toisessa maailmansodassa eivät mitenkään voineet olla ihmisten aiheuttamia. MOT.
- Malli1942.hoitoon
Nyt on vanha ukko seonnut täydellisesti. Viekää jo ihmeessä hoitoon.
- Juna.meni.jo
Hyvin on tyypillistä taas alarmistien vasta-argumentointi julkaistuun tieteelliseen tutkimukseen, jossa selkeästi todetaan asioita, jotka eivät sovi alarmistien uskontoon.
Ei siis ainuttakaan asia-argumenttia ole kohta kymmenen vuoden aikana löytynyt. Pelkkää puuta heinää ja epätoivoista mölinää kuten nyt vaikka tämä viimeisin tuolta 1942:lta.
CAGW uskovien alarmistien aika on ohi ja hyvä niin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14811017
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485403Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414215Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352674Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1011588Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?751445Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396