Kellon viisarit päällekkäin

Miten lasketaan täsmällinen kellonaika jolloin lyhyt ja pitkä viisari ovat päällekkäin. Jos kello 10-11 välillä viisarit ovat päälekkäin klo 10,54,33 niin miten tuo meneekään kaavamuodossa kun en tajua ?
62107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viisarit ovat 11 kertaa päällekkäin 12 tunnin aikana. Koska viisarit liikkuvat tasaisella nopeudella, päällekkäisyys tapahtuu silloin, kun keskiyöstä on kulunut n*12/11 tuntia, missä n on kokonaisluku.

Nyt muutetaan luku 10*12/11*3600 sekuntia tunneiksi, minuuteiksi ja sekunneiksi, josta vastaus.

Äänestä
  • Kiva että on olemassa laskukalleja :)

    Nyt avautui.

    Äänestä

  • kellon viisarit ovat alkaneet liikkua tasaisella nopeudella?

    Äänestä

  • viisaroitsija kirjoitti:

    kellon viisarit ovat alkaneet liikkua tasaisella nopeudella?

    Tein oletuksen laskujen helpottamiseksi. Aikoinaan lukiossa oli tuollaisia kelloja.

    Äänestä

Näissä ei aina kysytä koska viisarit ovat päällekkäin, vaan esim. koska viisarit ovat suorassa kulmassa toisiinsa nähden ?
Silloin ainakin minä laskisin näin:
Tuntiviisarin kulmanopeus on 360 astetta/(12*3600 s)
ja min.viisarin kulmanopeus on 360/(60*60).
Kulma= kulmanopeus*t. Min.viisarin kulmasta on kuitenkin vähennettävä tehdyt täydet kierrokset.

Kun nyt kysytään suoraa kulmaa, niin tulee kaksi yhtälöä:
360/(60*60)*t-(n*360)- (360/(12*3600) *t)=90 ja
360/(60*60)*t-(n*360)-(360/(12*3600)*t)=270
Ensimmäiset suorat kulmat tulevat jo ensimmäisellä kierroksella, joten n=0 , ja yhtälöt:
360*t/3600-360*t/(12*3600)=90, josta t=16 min 22 s, sekä
360*t/3600-360*t(12*3600)=270, josta t=49 min 5s
Toisella tunnilla n=2 jne, mutta on kuitenkin aina pähkäiltävä erikseen min. viisarin tekemät täydet kierrokset, eikä suoraan laittaa n=2,3,4 jne…

Tämäkin tehtävä menisi näin: 360*t/(60*60)-(n*360)-(360*t/(12*3600))=0,
ja nyt n=10, joten t=10*12*3600/11

Äänestä
  • hyvinkin tarpeellinen, ja kaukaa viisaasti tehty lisäys, tuo "mutta on kuit.."Toisella tunnilla n on nimittäin 1.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matka pitikkä kirjoitti:

Miten lasketaan täsmällinen kellonaika jolloin lyhyt ja pitkä viisari ovat päällekkäin. Jos kello 10-11 välillä viisarit ovat päälekkäin klo 10,54,33 niin miten tuo meneekään kaavamuodossa kun en tajua ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu