Hyvää päivää kaikille kiven koville tutkijoille, (ja kaltaisilleni maalikoillekin)
Olen yrittänyt opettaa pojalle nyrkkeilyä, mutta pojan kiinnostus näyttää kuitenkin suuntautuvan "kovempaan" suuntaan.
Eli meillä on kotona 10v. vesseli joka on kantanut kohta tonnin maasälpää yms. kiviä kirjahyllyyn.
Mietin että eiköhän ole aika toivoa joulupukilta jotain kirjaa maaperämme kivistä. Ongelman tuottaa kuitenkin isän tietämättömyys. Tuo uusi "lehtisarja" ei oikein iske. Loputon määrä muutaman sivun monisteita, ja (joku kiven palanen), jonka hinnat kallistuu loppua kohti, ja kun myynti tippuu alle tuottavuusrajan, loppuu se sarja siihen.
Eli mikä vois olla hyvä "kivikirja" tuon ikäiselle vesselille?
Rankama Kalervo on näköjään tehnyt "Suomen geologia" nimisen kirjan, mutta se on jo 60-luvulta, joten liekkö kuvat viihdyttäviä (tai edes väreissä)
Eli vinkit olis tervetulleita?
MIKÄ OLISI MUKAVA KIRJA 10V. VESSELILLE, JOKA ON HURAHTANUT KIVIIN?
Tuleva...
3
743
Vastaukset
- löytyä
kirjakaupoista:
KIVET VÄRIKUVINA / LAITAKARI, ILKKA 1970
Kivet ja mineraalit värikuvina / Schumann, Walter / Otava, 1989
Kuva kivestä tai mineraalista ja sanallinen selostus tarkemmin. Olen käyttänyt niitä vuosikymmeniä ja ne ovat pieninä ka keveinä helpot mukanakuljetettavat.
Uudempia:
Kivet ja mineraalit Suomen luonnossa / Taipale, Kalle / Otava, 2010
Jokamiehen geologia / Taipale, Kalle / Kirjayhtymä, 1995
Tämä on iso ja raskas mutta mielenkiintoinen kertomus Suomen kallioperän synnystä.
Suomen kallioperä : 3000 vuosimiljoonaa / Suomen geologinen seura, 1998
Tämä on samaa, mutta vähän kevyempänä
Tulivuorista jääkausiin : Suomen maankamaran kehitys / Taipale, Kalle / WSOY, 1991
"Geologian harrastaja"Kaikki nuo jo mainitut, tästä on hyvä(halpa) alkaa:
http://www.e-julkaisu.fi/gtk/retkeilijan-kiviopas/- ...ja kaunis.
Vaikea on enää tämän tyhjentävää vastausta toivoa? (`C´,)
Kiitokset myös Arkhimedekselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1314694Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka713448Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b361551Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja21444- 991294
- 191987
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552959Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek171933Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma99913- 59845