Joakim Strand tähtää eduskuntaan Vaasan vaalipiirissä

maaritwilliams

Joakim Strand, 28, on tänään ilmoittanut asettuvansa ehdolle sitoutumattomana RKP:n listoilla Vaasan vaalipiirissä. Joakim Strand toteaa seuraavaa

"Aion tehdä täysillä töitä sen eteen että Vaasan seudulla ruvetaan aidosti puhaltamaan yhteen hiileen."

"Viimeisten 20 vuoden kehitys ei voi jatkua seuraavat 10 vuotta."

"Vaasan seudun tulee panostaa siihen että olemme riittävän monessa asiassa Suomen paras, Euroopan paras tai maailman paras. Vain täten pystymme pitämään myös maaseudun elinvoimaisena tulevaisuudessa."

Strand on koulutukseltaan juristi Helsingin yliopistolta ja ekonomi Hankenilta, jossa hänellä on myös tohtoriopiskelijapaikka. Strand istuu Vaasan kaupunginvaltuustossa toista kautta ja on Vaasanseudun Urheiluhallit kuntayhtymän hallituksen puheenjohtaja. Hän työskentelee vaasalaisessa UpCode Ltd. yhtiössä International Operations Managerina. Strand on aikaisemmin pelannut jalkapalloa 1 divisioonassa Vasa IFK:n riveissä.

Strandin toivomus oli asettua ehdolla sitoutumattomana, ja kyselyitä on tullut myös muista puolueista: "RKP osoitti mielestäni hienoa avoimuutta kun toivottivat minut sitoutumattomanakin tervetulleeksi mukaan."

16

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasaboende

      Lopettaisiko Strand Vaasan saarron eli liittäisikö hän yhteistyöstä kieltäytyvät naapurikunnat Vaasaan? Se olisi parhaaksi koko seudun kehitykselle.

      • bbbbbbbbbbb

        Jaaha, Strand on uusi Håkan Nordman, jolla kusetetaan suomenkielisten äänet Rkp:lle...


    • sjsjjssjjsjsj

      Suomi on pullollaan lahjakkita ihmisiä

      • Parramatta

        "Suomi on pullollaan lahjakkita ihmisiä."

        Valitettavasti tämä Strand ei kuulu niihin.


    • God Morgon

      Hän haluaa päästä ampumaan ihmisiä, hän keskustelee palstalla itsensä kanssa päivät pitkät, hän on mielestään kansanedustaja-ainesta.
      Kuka hän on?

    • kklö890

      Minä äänestän Joakim Strandia!

    • Kuntakoko

      Strandin maailma loppuu siinä missä Vaasan raja kulkee.

    • ääni joakimille

      17.4. me äänestämme Joakim Strandia

      • Eivainenkaan

        Kiiltokuvapoika ääniharavana, ei äänestetä!!!!!!.


    • Erkki epäileväinen

      Sunnuntaina 03.04.2011 Mustasaaren Folkhälsanin talossa pidetyssä keskustelutilaisuudessa tuli taaskin selvääkin selvemmäksi se, että nimenomaan RKP on tämän alueen kehityksen tehokkain jarru. Epäilen suuresti että Joakim Strand ei näitä kuvioita saa muutettua, oli hänellä sitten kuinka paljon tahtoa hyvänsä! Nämä vanhat jäärät eivät siiliasemistaan luovu ennenkuin luut haudassa vaalenevat!

    • Fiksu äijä!

      Todellakin äänestän Strandia! Saman verran älyä herran päässä kun kaikkien tällä palstalla häntä morkkaavien päässä kertaa 10!

      Harmittaa varmaan ku ite on raksalla ja toisella maisterin sekä pian proffan paperit..

      En mä ainakaan mitään idioottia halua eduskuntaan. Kyllähä sen huomaa minkälainen porukka on SDP:n Urpilaisen paikalleen äänestänyt. Köyhät äänestänyt köyhien propaganda...

    • Todella fiksu nuorimies..Äänestän. Strad katsoo koko Vaasan seudun etua

    • Tenure Track

      Stad opiskelee ensin maisteriksi ja sitten proffaksi, huomatkaa
      että järjestys on tämä, ja vasta sitten hänet nimitetään
      Vaasaan prosessoriksi pysyvämmin.

    • Nukkuuhan toesettii.

      Oesko psykopautti. kuulostaa uneksijalta no nukkuuhan toesettii.

    • Mietinpäs

      Osaako joku sanoa miten Strand on ajanut sairaiden, vanhusten ja omaishoitajien etua politiikassaan tähän asti? Vai onjo ajanut aina säästöjä näihin? Kiinnostaisi tietää, ääneni riippuu siitä...

    • +1

      Ääni Joakim Strandille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      71
      2571
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      89
      2456
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      20
      2181
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      45
      1854
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      94
      1820
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      118
      1735
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      259
      1689
    8. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      11
      1168
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      29
      1120
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      325
      1050
    Aihe