Ei koskaan ole kevät alkanut näin aikaisin. Syy aikaiseen kevääntuloon on ilmastonmuutoksen, ilmaston lämpeneminen, ihmisen päästämän hiilidioksidin vuoksi.
Viime vuosi oli kaikkienaikojen lämpimin ja tästä vuodesta on odotettavissa taas kaikkienaikojen lämpimin.
Viime vuosi oli kaikkienaikojen lämpimin ja tästä vuodesta on odotettavissa taas kaikkienaikojen lämpimin.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mitäs täällä taas hihhuloidaan heti aamusta.Onko jotain näyttö tuosta väittämästäsi vai kirjoitteletko taas ihan ajankuluksi roskaa palstalle, ei kyllä olisi mitään uutta.Isäsi huhujen mukaan liimaili 60-80 luvuilla sähkötolppiin omia käppyröitään todistaakseen muille ihmisen aiheiuttaman ilmastomuutoksen, ei ole kauas omena puusta pudonnut.
Aloittaja on täysin oikeassa. Lämpötilat nyt vastaavat huhtikuun alun normilämpöjä. Ja yhä kuumempaa on luvassa. Joten lopeta hörhöilysi.
Ensimmäinen kerta kun tänä talvena lämpötila voi käydä kahtena päivänä lähellä nollaa tai vahingossa jopa plussalla, joten lämpötilat sekoittuvat mukavasti näihin harvinaisen pitkiin pakkaslukemiin, joten se siitä.Jos et ole huomannut niin lämpötila on tullut alas globaalisti aika rajulla kädellä ja todennäköistä on että jatkuu.UAH ei ole näköjään päivittänyt pieneen aikaan käppyröitään, alkoi meneemään käyrät liian alas, noh kyllähän ne sieltä nousee ja päivittyy kunhan vain joku tuo hiukan hilloa pöytään.
Miksi valehtelet?
http://foreca.fi/Finland/Inari/tenday
Lämmintä pukkaa sunnuntaiksi
http://legacy.fmi.fi/img/saa/neito_2011010914_1845.gif
Denialistit ovat paniikissa, kun tammikuussa huidellan ennätyslämpöjä. Runaway on alkanut. Denialistit tuhoutuvat.
Kyllä, hihhulit paleltuvat hengiltä.
http://discover.itsc.uah.edu/amsutemps/execute.csh?amsutemps 001
Alamäki jatkuu.
ilmatouskovaisilla ilot vähissä.
Termisen vuodenajat määritellään vuorokauden keskilämpötilojen perusteella. Suomessa termisistä vuodenajoista pisin on talvi ja lyhyin kevät.
Suomessa termisten vuodenaikojen vaihtuminen määritellään perinteisesti seuraavasti:
* kevät alkaa, kun vuorokauden keskilämpötila nousee pysyvästi 0 asteen yläpuolelle
Lähde: Ilmatieteenlaitos
Joko se keskilämpötila nousi pysyvästi 0 asteen yläpuolelle?
Ja missäpäin Suomea?
Taidat valehdella.
Juu, olihan tulssa parina päivänä vähän pakkasta, mutta ihan mennään AGW-käsikirjoituksen mukaan. Nyt ollaan tekemässä ennätyksiä tammikuun alussa. Milloinkaan ei ole ollut näin lämmintä. Jokohan viimeienkin skeptikon silmät aukeaa? Eipä taida, on örkkyjen rähmä sen verran sitkoa. Tiede kartalla 24 h, se on selvää.
Ei kannata mielenterveysongelmaisille mitään selittää, ei mene kuitenkaan jakeluun. Parasta vaan nyökytellä - kyllä ne rauhoittuvat kun lääkkeet saadaan kohdalleen.
Mitäs minä ennustelin kevään alkamisesta?
Tais mennä nappiin!
No mitäs ennustelit? Kerro ihmeessä muillekin.
Hohheli otahan jo iltalääkkeet!
Kyllä ne hihhulit jaksaa paskaa jauhaa.Kukahan se on päättänyt mikä se ihanne keskilämpötila olis.Toivottavasti lämpenis oikein kunnolla ettei tarvis kärsiä pakkasesta koko talvea.
Ilmasto muuttuu ja on aina muuttunut suuntaan jos toiseen. Kyllä täytyy sanoa kun olen seurannu tätä ilmastokeskustelua että kyllä näillä alarmisteillä tai miksi heitä kutsutaankaan on todellisuudentaju kadonnut kokonaan. "hui me paistutaan" he he he...
en kiellä ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta, vaikka suhtaudunkin asiaan tietyllä epäilyllä, koska en pidä hyvänä uskoa sokeasti kaikkea mitä ihmisille milloinkin syötetään. Kas kun en voi olla unohtamatta sitä, että ihmisiä on onnistuttu kusettamaan muutamankin henkilön voimalla massoittain ja seuraukset eivät aina ole olleet mitään mukavaa katsottavaa.
että ihminen pystyy vaikuttaan suurestikkaan ilmastoon omalla toiminnallaan.On puhuttu paljon tulvista ja muista luonnonkatastrofeista niin ei ne sen kummempia ole kuin ennenkään,erona se että ihmisiä ja asutusta enämpi sekä tiedonkulku tapahtumista nopeampaa.Tietenkin luonnon muokkaus vaikuttaa.
itsekkin huomannut, että vuosien vieriessä jokaisesta ääri-ilmiöstä on onnistuttu ''löytämään'' jotain poikkeuksellista ja pelottavaa.
''Pahin tulva 50 vuoteen''
''Kylmin sää 10 vuoteen''
''Suurin sademäärän juuri tälle päivämäärälle''
''Kuivin kausi 20 vuoteen''
jne.
Tuollaiset parret tulevat esille melkein jokaisessa uutisoinnissa jostakin ääri-ilmiöstä. Se on mm. yksi syy miksi suhtaudun Ilmaston lämpenemiseen hieman epäillen.
''erona se että ihmisiä ja asutusta enämpi sekä tiedonkulku tapahtumista nopeampaa.'' Tottahan tuo on ja paranee edelleen.
eipäs nyt valehdella näin vuoden alussa 2008 tammikuussa joka ikinen päivä oli plussakeliä joten äläpäs valehtele tai pukki tuo sinulle ensi jouluksi 25 asteen pakkaset
Voiskohan lämmintä lokakuuta pitää aikaisen kevään merkkinä?
Juuri tuossa juteltiin naapurin kanssa, että näinköhän entiset ajat ovat palanneet kun tammikuun suojakin tuntuu tehneen comebackin lumen myötä. Katsotaan nyt muutama vuosi eteenpäin. AGW hihhulihan ei tiedä mitään näitä, kun on vasta kehdosta kontannut ja uskoo kaiken mitä joku idiootti saarnaa.
Niin missä?
Ai siis nuoskakelistä puhuit.
Nooh älä huoli loppuviikosta luvattiin Forecalla kylmenevää.
Heh, kjeh, heh, nuorisojengi (alle 40 v.) eivät edes tiedä mitä on suojasää ja mitä silloin ilmastossa tapahtuu kun tulee suojakeli. Ja sitten sitä ollaan niin asiantuntijoita, niin asiantuntijoita, että.. heh, kjeh, heh. talvinen suoja ei vielä tarkoita kevään tulemista, vielä vähemmän ilmaston lämpenemistä, kjeh, hehe he..
Kevään eteneminen sen kun vain kiihtyy!
Ja tämäkös hörhöjä harmittaa
Jaa missähän se kevät etenee? Ei ainakaan Suomessa kun puolen viikon maissa luvataan runsasta lumisadetta ja loppuviikoksi 15 asteen pakkasia Etelkä-Suomeen.
Kyllä nyt Hohhelia vituttaa kun kevät ei alkanutkaan.
Kyllä nyt lapsellista nikkivaras-retardia vituttaa, kun talvesta ei tullutkaan kylmin 1000 vuoteen.
Kyllä huihhelia harmittaa kun tämä talvi on jo nyt ollut kylmin kymmeniin tuhansiin vuosiin.
Ei edes -40 asteen pakkasrajaa ole vielä rikottu tänä talvena Suomessa.
1960-luvulla se rikottiin jokaikinen talvi. 1970- ja 1980-luvuilla useimpina talvina. Sen jälkeen aina vaan harvemmin.
Paikalliset ennätykset ei vaikuta koko Suomen tilastointiin niinkään.