Kauanko kestää - Anssi Rauramo?

Ej_vastikkeetta

Että saamme kuulla sinulta pakkoruotsinmyönteisen lausunnon jossakin mediassa? Muista velkasi!

3

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2011=1984
    • KePulit ry.

      Heikkihän ajoi jalankulkijan yli ja pakeni paikalta kotiinsa juomaan lisää alkoholia... ja sanoi poliiseille ottaneensa vasta kotona, vaikka lähti kostealta aterialta... Tyypillinen KePuli.


      MTK:n puheenjohtajana ollessaan Haavisto tuomittiin 29.6.1991 liikenteen vaarantamisesta, ruumiinvamman tuottamisesta ja liikennepaosta 72 000 markan sakkoon. Aarno Laitinen käsittelee Haavistoa kirjassaan Tamminiemen pesänjakajat.

      Lauantaiseura: Tamminiemen pesänjakajat, s. 5. Tampere: Kustannus-Vaihe Ky, 1981. 951-99336-6-2.


      http://fi.wikipedia.org/wiki/Heikki_Haavisto

      • HS - Kotimaa

        Ex-ulkomaatalousministeri Heikki Haavisto
        HS - Kotimaa - 24.3.1991 : ”Poliisi tutkii Heikki Haaviston pakoa yliajopaikalta

        Poliisi tutkii Espoon Tapiolassa sattunutta yliajoa, jossa Maataloustuottajain Keskusliiton puheenjohtaja Heikki Haavisto pakeni onnettomuuspaikalta ajettuaan autollaan jalankulkijan päälle.
        Haavisto ilmoittautui itse myöhemmin poliisille. Hän puhalsi poliisikuulusteluissa oman kertomansa mukaan alkometriin, joka osoitti 0,1 promillea.
        Puheenjohtaja Heikki Haaviston mukaan onnettomuus sattui tammikuun lopulla. Hän oli tulossa illalla töistä kotiin noin kello 21:n aikaan.
        Haavisto kertoo itse tapauksesta: "Humalainen jalankulkija syöksyi autoni eteen niin nopeasti, että en ehtinyt tehdä mitään. Siinä ei ollut jalankulkukaistaa. Ajoin hiljaista nopeutta. Järkytyin niin, että ajoin siinä lähellä olevaan asuntooni ja menin myöhemmin poliisin puheille ja kerroin, että näin oli tapahtunut."
        Ennen kuin Haavisto meni ilmoittautumaan poliisille, aikaa ehti hänen omien sanojensa mukaan kulua noin puolitoista tuntia.
        Hän kiistää olleensa alkoholin vaikutuksen alainen yliajon tapahtuessa. "En ollut, se ei kuulu tapoihini. Olin tehnyt pitkän työpäivän ja söin siinä hiukkasen. Alkometrin tulos tuli siitä, että kun vein auton pois, söin ja join olutta hiukan. Otin siinä ehkä puoli pulloa ennen kuin menin."
        Haavisto sanoo olleensa yhteydessä yliajon uhriin, joka sai onnettomuudessa pienen haavan. Haaviston autosta meni tuulilasi rikki.
        Heikki Haaviston mukaan jalankulkija oli suurin syyllinen onnettomuuteen. "Mutta ainahan kolarissa on molemmat osapuolet. Tämä on yleisen syyttäjän alainen asia, hän sitten harkitsee, mitä tekee."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe