Osama: "Testamenttini Amerikan kansalle".

Respect!

Aivan kuten suomalainen hiihtäjäkarpaasi Mika Myllylä aikoinaan julkaisi kirjoituksen otsikolla "Testamenttini Suomen kansalle", on Osama bin Ladenkin julkaissut testamenttinsa Amerikan kansalle:

Dubai. Al-Qaida-johtaja Osama bin Laden varoittaa ennen kuolemaansa nauhoitetussa viestissä, ettei Yhdysvalloissa ole turvallista ennen kuin palestiinalaisten turvallisuudesta on huolehdittu. Viesti julkaistiin sunnuntaina islamistisella Shamikh1.net-sivustolla, joka on usein toiminut al-Qaidan viestien välittäjänä.

Bin Laden osoitti viestin suoraan Yhdysvaltain presidentille Barack Obamalle.

"Amerikka ei voi uneksia turvallisuudesta ennen kuin me elämme turvatuissa oloissa Palestiinassa. On epäoikeudenmukaista, että te elätte rauhassa, kun veljemme ovat turvattomia Gazassa", sanoi miesääni, jonka kerrottiin kuuluvan bin Ladenille.

Puhuja syytti Yhdysvaltoja huonoksi kuuntelijaksi.

"Jos voisimme lähettää teille sanallisia viestejä, meidän ei olisi ollut pakko käyttää lentokoneita viestinviejinä", nauhalla sanottiin.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Bin Laden osoitti viimeiseksi jääneen viestinsä suoraan Obamalle/1135265988837

Mika Myllylä: "Testamenttini Suomen kansalle":
http://keskustelu.suomi24.fi/node/89944

2

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin lähti

      Laadenin Osku, eikä ikinä näe testamenttinsa toteutuvan. Eikä kukaan muukaan. Palestiinan valtiota ei tule, sota Lähi-idässä jatkuu ikuisesti.

    • Ukko oli pihalla

      Eipä ne jenkit sille paljon voi, että palestiinalaiset joutuu elämään Hamasin ja Fatahin hirmuhallinnossa. Palestiinalais arabien ei tarttis muuta kuin tunnustaa Israelin valtio ja vihdoin suostua rauhaan, niin se olis siinä. Mutta aina kun Israelin puolelta heidän vaatimuksiinsa suostutaan, niin nämä hyväkkäät keksivätkin vaatia vielä vähän lisää, ettei vaan tarttis ottaa vastuuta oman valtion muodostamisesta. Ilmeisesti ovat liian laiskoja siihen. Samaa jengiä kuin Osamakin. Viihtyvät ilmeisesti parhaiten vesipiipun ääressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6059
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2130
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1962
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      68
      1127
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      912
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe