Aivan kuten suomalainen hiihtäjäkarpaasi Mika Myllylä aikoinaan julkaisi kirjoituksen otsikolla "Testamenttini Suomen kansalle", on Osama bin Ladenkin julkaissut testamenttinsa Amerikan kansalle:
Dubai. Al-Qaida-johtaja Osama bin Laden varoittaa ennen kuolemaansa nauhoitetussa viestissä, ettei Yhdysvalloissa ole turvallista ennen kuin palestiinalaisten turvallisuudesta on huolehdittu. Viesti julkaistiin sunnuntaina islamistisella Shamikh1.net-sivustolla, joka on usein toiminut al-Qaidan viestien välittäjänä.
Bin Laden osoitti viestin suoraan Yhdysvaltain presidentille Barack Obamalle.
"Amerikka ei voi uneksia turvallisuudesta ennen kuin me elämme turvatuissa oloissa Palestiinassa. On epäoikeudenmukaista, että te elätte rauhassa, kun veljemme ovat turvattomia Gazassa", sanoi miesääni, jonka kerrottiin kuuluvan bin Ladenille.
Puhuja syytti Yhdysvaltoja huonoksi kuuntelijaksi.
"Jos voisimme lähettää teille sanallisia viestejä, meidän ei olisi ollut pakko käyttää lentokoneita viestinviejinä", nauhalla sanottiin.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Bin Laden osoitti viimeiseksi jääneen viestinsä suoraan Obamalle/1135265988837
Mika Myllylä: "Testamenttini Suomen kansalle":
http://keskustelu.suomi24.fi/node/89944
Osama: "Testamenttini Amerikan kansalle".
2
69
Vastaukset
- Niin lähti
Laadenin Osku, eikä ikinä näe testamenttinsa toteutuvan. Eikä kukaan muukaan. Palestiinan valtiota ei tule, sota Lähi-idässä jatkuu ikuisesti.
- Ukko oli pihalla
Eipä ne jenkit sille paljon voi, että palestiinalaiset joutuu elämään Hamasin ja Fatahin hirmuhallinnossa. Palestiinalais arabien ei tarttis muuta kuin tunnustaa Israelin valtio ja vihdoin suostua rauhaan, niin se olis siinä. Mutta aina kun Israelin puolelta heidän vaatimuksiinsa suostutaan, niin nämä hyväkkäät keksivätkin vaatia vielä vähän lisää, ettei vaan tarttis ottaa vastuuta oman valtion muodostamisesta. Ilmeisesti ovat liian laiskoja siihen. Samaa jengiä kuin Osamakin. Viihtyvät ilmeisesti parhaiten vesipiipun ääressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226059- 292130
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.681127- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24912Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765