Valaiseva kuvaus insinöörityöstä

Linkin antaja 21983

Tässä esimerkissä on sivuasia mihin tarkoitukseen kyseinen laite on tehty. Olennaisinta on insinöörauksen luonteen kuvailu.

Videon ymmärtämiseksi pitää kuitenkin mainita, että aiheena on 3 kertaisella äänennopeudella 24 kilometrin korkeudessa tuhansia kilometrejä lentävä SR-71 blackbird ja sen edeltäjät. SR-71:den titaanipinta kuumenee joissain kohdin jopa 500 asteeseen mikä asettaa suunnittelulle, rakentamiselle ja lentämiselle erityisiä haasteita. SR-71 oli tarkoitettu Neuvostoliiton ja itäblokin valokuvaukseen ja elektroniseen tiedusteluun myös rauhan aikana.


http://www.youtube.com/watch?v=h5hDjcF9lGo

Dokumentin yleistieteelliseltä kannalta vähemmän oleelliset osat on linkitetty sivuun, oheen ja käyttäjän youtube-kanavalta, joten dokumentin voi katsoa ykkösosasta alkaen jos haluaa. Myös ihan eri dokumentteja SR-71:stä on linkitetty sivusta.

Kaiken tekniikkaan liittyvän väen ja opiskelijakunnan on syytä nähdä sitä dokumenttia (mielellään tekstitysten kanssa ja suurempiresoluutioista versiota jos jostain lötyy). Ja tämä kattaa myös osan poliitikoista ja virkamiehistä, alkaen ilmavoimien teknisestä henkilökunnasta.

Tuntuu, että esim. jostain Nokian läpimurto-puhelimesta tai tukiasemasta pitäisi tehdä samanlainen dokumentti. Tai jostain jäänmurtajasta tai muusta hyvin erikoisesta laivasta.

Itse lentokoneeseen liittyen voi arvata, että se on lentänyt myös Suomen yli 1970-luvulla, ja jossain ilmavoimien tutkien mittauksissa näkyi sen heijastus, joka oletettavasti luokiteltiin UFO:ksi. Ehkä ilmavoimat arkistoi kaiken tutkadatansa ja jos niin on, niin jotain vanhimpia tutka-magneettinauhoja voisi alkaa jo julkistaa.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkin antaja 21983

      Tässä on parempi linkki, video alkaa lähempänä kohtaa jossa puhutaan SR-71:n rakentamisesta:

      http://www.youtube.com/watch?v=su8rDySH6DY

      Edellisessä linkissä puhutaan ensin U2 tai U-2 lentokoneesta joka sekin on hyvin erikoinen saavutus.

    • suomessakin osattiin

      Pitäisi kai mainita että suomalaisen Rauma-Repola yhtiön rakentamat Mir-sukellusveneet valmistettiin huomattavasti korkealaatuisemmasta metallista, kuin amerikkalaiset titaanista valmistetut SR-71 tiedustelukoneet. Edes amerikasta ei löytynyt yhtä korkealuokkaista osaamista.

      • Ja sitten kävi niin, että amerikkalaiset pakottivat lopettamaan täällä koko firman, sillä tuotteet olivat aivan liian hyviä. Siis kyseessä olivat sotilasstrategiset syyt.

        Varmaan firman voisi taas pistää pystyyn, sillä tilanne on nykyään toinen, eikä niitä kilpaileviakaan yrityksiä taida juuri olla.


    • joksus ihmettelen

      että mitä ihmiset avaruudesta hakee? Muita "älykkäitä" ja tunteellisia olentoja, joilla on planeetalla ilmakehä ja sopiva lämpötila. Eikö lähempää löydy? Kuten omalta planeetalta? Voi v*ttu mitä komiikkaa. Vaikka onhan se hyvä tietää ja osata luoda tarvittaessa uusi, mikäli vanha menee elinkelvottomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5040
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1219
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1149
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1103
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      743
    Aihe