Tarkka korkeusmittari suunnistuksessa

Korevu

Jos joutuu käyttämään vanhan koulun metodeja suunnistuksessa GPSn sijaan, niin millaista olisi suunnistaa kartan ja kompassin lisäksi myös 0,5 metrin tarkkuuteen pystyvän korkeusmittarin avulla?

Kartta, kompassi, askelmittari ja korkeusmittari voivat olla myös elektronisia, joten siinä tapauksessa kysytään, millainen ohjelmisto sitä varten olisi?

Ilmanpaine vaihtelee sen verran sään vuoksi, että se voidaan mitata vain suhteessa aiempiin paikkoihin, jos säästä johtuvaa ilmanpainetta ei tiedetä tarkasti. Pitää olettaa, että säästä riippuva ilmanpaine pysyy tarpeeksi vakaana liikkumisen aikana tai jostain on saatava korjauslukemia, jotka voivat sisältyä myös erikoiseen sääennustukseen.

Tuulella rinteen tuulen puoleiselle sivulle muodostuu hieman patopainetta ja vastakkaiselle puolelle alipainetta, mikä tuo epätarkkuutta korkeusmittauksiin, ellei rinteestä tehdä aerodynaamista simulaatiota tuulen nopeuden ja suunnan perusteella.

Vesillä jos maata ei näy, vastaava suunnistusmetodi käyttäisi kaikuluotaimen antamia lukemia ja nopeusmittauksia.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öksyilevä

      Ei taida millään onnistua. Ilmanpaineen nopea vaihtelukin on paljon suurempaa kuin 0,5 m:n korkeuserosta johtuva. Ja tokko noin tarkkaa mittaria onkaan.

      Ehdottaisin sitä samaa, jonka totesimme jo varusmiesaikana suunnistusta harjoitellessamme -70 luvulla. Korkeuskäyrät pitäisi jollain konstilla merkitä maastoon. Onhan se kornia, että kartta antaa meille sellaista tietoa, jota todellisesta maastosta et löydä sitten millään. Suunnista siinä sitten.

    • airfoil joka ei kirj

      Korkeusmittaus on hyödytöntä.

      Ainoastaan silloin mittauksesta olisi hyötyä jos on eksynyt, voi katsoa kartalla millä korkeuskäyrällä sijaitsee ja koittaa siitä korkeuskäyrän läheltä etsiä tunnistettavia maastomerkkejä. Jos alueella on paljon mäkiä ei voi edes silloin tietää millä kumpareella sijaitsee . Ne korkeuskäyrät kertovat ilman mittariakin nouseeko vai laskeeko maasto edessä päin ja millaisella paikalla sillä hetkellä on jos on loiva harjanne se erottuu kartalta ilman korkeusmittaria, jos vain osaa lukea karttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3062
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2334
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2163
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      348
      1928
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      75
      1427
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe