Osaako kukaan neuvoa minua ja kertoa miksi helluntaikirkko perustettiin "helluntaiherätyksen" keskeltä? Oliko raha tai taloudelliset tuet motiivina, vai mikä? En ole missään löytänyt mitään selittelyjä sille miksi se perustettiin, enkä edes syitä sille, miksi monet helluntaiseurakunnat ovat liittyneet siihen mukaan. Tietääkö joku teistä? Mitä helluntaikirkon perustaminen on mielestänne saanut aikaiseksi?
Vastaukset 8
- Virallisesti hellari
Samasta syystä, kuin Vapaakirkkokin aikoinaan. Miksi metodistikirkko tai babtistikirkko? Miksi ette ihmettele ja demonisoi niitä?
Aikanaan kun helluntaikirkko oli jo perustettu, seurakunnassa pidettiin gallup, jossa tiedusteltiin heidän kantaansa liittymisestä siihen. Perusteluina käytettiin mm. taloutta ja avioliittoon vihkimisoikeutta. En muista mikä jälkimmäisessä muuttui, jos liitytään helluntaikirkkoon.
Mutta kyllä se melkoisen selvää oli, että "kirkollistuminen" tuo sellaisia etuja, joita silloisella helluntaiherätyksellä ei ollut.- body
Helluntaikirkko perustettiin koska nykyaika elää demokraattisessa ajassa ja hellariseurakunat elävät kuin " pellossa " vailla demokraattista toimintamallia.
Hellariseurakuntien naisilla ei ole mitään mahdollisuutta toimia vanhimpana, kun seurakuntien hallintomalli on primitiivisestä menneisyydestä.
Nykyaikaan kuuluu tasa-arvo ja silloin seurakuntien naisillakin pitää olla oikeus toimia srk vanhimpana.
Helluntaikirkko toimii sekä demokraattisesti että tasa-arvoisesti ja hyvä niin.- kirkotonmyösolen
"body
2.10.2011 14:28"
- hell.kirkko ei ole sanut aikaan muuta, kuin liikkeen hajoamisen.
Nyt on hell.srk:n sisällä helluntaiklirkko, tai päinvastoin ja eri aikoina kokoontuvat. Samat uskovat ei enää tule toimeen entisten seurakntalaisten kanssa ja päinvastoin.
Mitä hyvää näinollen on koko hommassa? Ei mitään, vain negetiivista hengellisessä mielessä.
On väärä motiivi, että raha ratkaisee, eli avustusten saanti valtiolta.
Varmaa on se, että koko hell.kirkkohomma ei ole Jumalasta. Koko apostolinen pohja katoaa kirkkon liittymisen myötä seurakunnista. Se on jämpti niin.
Ja nykyaikaiset jutut ei saa mennä Raamatun edelle, eli ei naisia vanhimmistoon.
hell.kirkon perustaminen oli kirous hell.herätykselle.
- ml213.
Jos pohditaan porttoa ja porton tyttäriä, niin luonnollisesti näitä tulee yhdistää myös nimi; kirkko. Eli suuresta,- pikkuhiljaa yhdistymisestä on kysymys ja tämä ilmenee myös nimessä.
Hienosti sanottuna väärästä ekumeniasta on kysymys. Samaistuuhan kaikki pienet puolueet suuremman mallin mukaan ja päämäärä on samaistunut porttokirkko tyttärineen, joka tulee aikanaan pitämään suuret sukujuhlat yhdessä. Tottaki siihen liittyy porkkanoita maailman/kin taholta.
Uskonnollisuuteen liittyy vahva mielenohjaus ja siksi Jumala on ilmoittanut lähtemään tästä ulos.- hell.kirkkolainen
Kyllä minun mielestäni uskovilla ei ole mitään tekemistä Yhdistyspohjaisten
järjestöjen kanssa.
Vanhat Rukoushuone-yhdistykset ovat samassa rekisterissä Vapaa-ajattelijoiden
ja nuorisoseurojen kanssa.
On raamatullisempaa kuulua siihen rekisteriin, joka osoittaa selvästi sen, että
on kysymys hengellisestä järjestöstä eli kirkkokunnasta, eikä samaan
rekisteriin maallisten yhdistysten kanssa!
Toisinsanoen on kysymys rehellisyydestä ja uskottavuudesta!
- ei toisten pesiin
Ei varmaankaan ole väärin perustaa Helluntaikirkkoa, mutta on mielestäni väärin perustaa se toisen jo olemmassa olevan sisälle. Miksi he eivät perusta ihan omaa kirkkoansa ja omia toimintojansa puhtaalta pöydältä, sensijaan, että aiheuttavat paljon pahaa mieltä valtaamalla toisten rakentamat salit ja rakennukset. Eiköhän se ole kuin käenpoika, joka työntää pois entiset asukit. Eli perustakaa vaan niin paljon eri kirkkoja kuin haluatte, mutta tehkää ne ihan itse.
- aglius
Kertoisko joku TOSIHELLUNTAILAINEN miksi se, että koko helluntaiherätys on syntynyt yhdistysaikana, ei ole haitannut ollenkaan !
Miksi se on nyt yhtäkkiä alkanut haittamaan että olllaan samassa mapissa maallisten yhdistyseten kanssa !
Ja sitten nämä kirkolliset ovat kohta järkiään pyrkimässä politiikkaan ja kaikkeen maalliseen vaikutamiseen päät koklmantena jalkana.
eli keksisitte nyt edes jotain todellista syytä tälle hössötyksellenne niin siinä sitä olisi USKOTTAVUUTTA edes pikkuisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars2033393- 1031568
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2631188- 1301168
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä921046- 99888
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun113732Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa59730Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108708- 39637