Kuorma-autoksi rekisteröitävä paku

Sprinter

Tarkoitus olisi hakea Saksasta iso paku, jonka saa rekisteröityä kuorma-autoksi Suomessa. Sellainen, jossa on istuinpaikkoja 1 4. Olen katellut tiettyä MB Sprinter mallia, mutta kokonaispaino siinä ihmetyttää: Saksassa näyttää kokonaispaino olevan juuri rajalla eli 3500 kg, sama malli on Vehon listoilla kok.painolla 3550 kg. Kuka sen kokonaispainon ratkaisee, onko se 3500 kg (eli paku, josta menee autoveroa) vai 3550 kg (kuorma-auto, ei autoveroa eikä käyttömaksua)? Vaikuttaako se jos autolla on Saksassa LKW Zulassung (luokiteltu kuorma-autoksi)?

Onko kellään kokemusta tällaisen auton tuonnista?

10

10723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulen, en tiedä

      Luulen, että omapaino kantavuus = kokonaispaino. Eli jos kantavuutta lisätään (kuten kuorma-autoksi rekisteröitäessä tehdään) saadaan kokonaispainoksi suurempi, eli kuorma-auton kantavuus. Näin ollen sen voi rekisteröidä kummaksi vaan, auton paino ei muutu, kantavuus vaan.

      • taida

        mennä noin!


    • Auttaa
    • meillä omat säänöt

      ainakaan saksalaisessa rekisteriotteessa oleva maininta auton tyypistä ei merkkaa täällä mitään. Saksassa yli 2000 kg kok. painoinen ajoneuvo voidaan rekisteröidä kuorma-autoksi. Meillähän homma menee juuri (pilkulleen) pykälien mukaan ja kokonaispainon on oltava vähintään 3501 kg (joka tapauksessa yli 3500 kg) ennen kuin voidaan puhua kuorma-autosta. Raha ratkaisee sovietfinlandiassa - autoasioissa!

    • LTAoy

      Jos apu kelpaa... Lappeen Tuontiauto Oy 050 3377377

      • Light Truck

        Joo, ei saksalainenkaan valmista suomen markkinoille eri alustoilla mutta sama korimalli olevia kuorma-autoja. Vaikka AKE muuta sanookin. Painonkorotus aina 4000kg helppo homma (niin Saksassa). Mutta 3501 vakuutuksien vuoksi paras.


    • sprintteri

      Veholta paperi että kok.massa voidaan muuttaa 3550 kg:aan. Ja uusi valmistajankilpi korotetulla massalla entisen viereen.

      • Niin mutta millä rahalla?

        Mitä Veho rosvoaa tuosta paperista, onko tietoa?


      • joo

        joo kenenkähän vehon äijän nimi siihen käy ja mistä sen löytää ???
        Nyberg lommilasta ei ainakaan ollut kovin avulias.
        ?????


      • tietämätön

        terve,

        putosin vähän kärryiltä tossa valmistajan kilven
        kohdalla, mistä se on hommattava, Veholta samalla kertaa kun hakee paperin vai auton myyjäliikkeestä vai Daimler-Benz:ltä Saksasta ?

        Autohan täytyy rekisteröidä ulkomailla ensin kuorma-autoksi ennenkun tuo sen Suomeen, kaipa ne
        siinä yhteydessä jotain lappuja/kilpejä antaa.
        Mahtaako Itävallassa olla samat pelisäännöt kun Saksan puolella ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      22
      3492
    2. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      104
      1684
    3. Mikset laita viestiä?

      Sille sun ikävän kohteelle?
      Ikävä
      103
      1321
    4. Tiesitkö mies että musta tulee sun vaimo?

      Niinpä, aika järisyttävä uutinen
      Ikävä
      66
      1044
    5. Manipuloitu Raamattu

      Manipuloitu Raamattu https://www.youtube.com/watch?v=XOZ4C8qWWrQ Tässä leikkaamattomassa videossa Mauro Biglino käsitte
      Hindulaisuus
      317
      992
    6. Jos sattumalta

      kohdataan ja näet että minäkin näen sut niin a. lähdetkö pois b. sanot hei tai muuta c. katsot hiljaa ja odotat mitä
      Ikävä
      71
      941
    7. Kertokaapa miehet

      Nyt sitten minkälainen nainen on mieleenne? Tuli siis mieleen tuosta toisesta aloituksesta. Jossa nainen ei saisi olla l
      Sinkut
      142
      920
    8. Lähtee järki sun kanssa mies

      Mitä ihmettä sä minusta haluat? Ole rehellinen, ei tätä kestä erkkikään.
      Ikävä
      58
      874
    9. Kerrohan minulle nainen viisain

      Että mikä minun ongelma oikeasti on?
      Ikävä
      67
      842
    10. Martina instassa kehuu omia nuorekkaita kasvojaan..

      Kyllä on sitten nuorekas,not! Täynnä täytaineita tämä nainen ja näyttää joka päivä enemmän samalta kun joku naisista B
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      841
    Aihe