enäisyyspuolue
Itsenäisyyspuolueen pj. Antti Pesonen on mukana Järviradion
eurovaalitentissä la 7.9. klo 17-19.
Ohjelmaa voi kuunnella suorana lähetyksenä myös nettiradiosta
http://www.jarviradio.net/nettiradio_player.php
EU-vaalitentti,mukana Pesonen
3
60
Vastaukset
- näitä vain lisää.
Oli todella mielenkiintoinen keskustelu, siinä käytiin läpi niin monia
asioita että täytyy oikein sulatella vähän aikaa, vaikka noita samoja
asoita Pesonen käsittelee blokeissaan.
Mukana Pirkko Mattila (PsP) Peter Öhman (KD) ja Pesonen (IPU)
Oli mukava kuunnella keskustelua jossa ei puhuttu toisten päälle,
eikä juontajat keskeyttäneet,antoisa palaveri monella tapaa. - lujeskellaan ja,,,
Äskettäin tehtiin perustuslain muutos, jossa siihen lisättiin lause ”Suomi on Euroopan unionin jäsen”. Tämä muutos toi ristiriidan maamme perustuslain sisälle. Suomen itsenäisyys ja EU-jäsenyys eivät voi käytännössä toteutua yhtä aikaa.
YK:n poliittisia oikeuksia koskeva sopimus lähtee siitä, että jokaisella kansalla on itsemääräämisoikeus.
Mitä ero EU:sta merkitsee? Ja mitä se ei merkitse?
Euroopan talousaluesopimus (Eta) takaa samat olosuhteet ihmisten vapaalle liikkumiselle ja kaupankäynnille – elintarvikekauppaa lukuun ottamatta – kuin EU-jäsenyys. Myös osallistuminen opiskeluohjelmiin toimii Etan kautta. Eta-sopimus on Suomen osalta voimassa. Suomi voi siis siirtyä EU-jäsenyydestä Eta-sopimukseen.
Eta-sopimustakaan ei välttämättä tarvita, sillä Sveitsin mallin mukaan on mahdollista solmia erillisiä sopimuksia EU:n kanssa.
EU:sta eroamisesta ei tarvitse maksaa mitään sakkomaksuja.
Koska EU määrää jäsenmaidensa kauppapolitiikasta, on EU:n ulkopuolella mahdollista tehdä kahdenvälisiä tai laajempia kauppasopimuksia niiden yli 160 valtion kanssa, jotka eivät kuulu EU:hun.
Suomi maksaa EU:lle nyt vuosittain tullitulot huomioiden lähes tuhat miljoonaa euroa enemmän kuin siltä saa. Nämä maksut säästyvät kun Suomi eroaa unionista.
Suomi voi EU:n ulkopuolella toteuttaa sellaista politiikkaa jota haluaa. Päätösvalta lainsäädäntöön siirtyy Brysselistä Suomen eduskunnalle. Jos täällä halutaan tehdä EU:n mallin mukaisia päätöksiä, siihen on mahdollisuus, mutta ei enää pakkoa.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/141946-erotaan-eusta-miksi-ja-miten
________
On mielenkiintoista huomata tuokin seikka mikä keskusteluissa tuli
esiin, miksi pankit lainaa rahaa sijoittajilta kun se kuuluisi olla päinvastoin. - siinäsitäollaan
Soinikin on valmis nostamaan eläkeikää, eikä mitään kynnyskysymyksiä
ole kunhan pääsee hallitukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238439Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1036642Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783830- 853548
- 1653010
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432929- 472897
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista402762Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222476Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962084