Hinkley Point C - ydinvoimala jättitukiaisin

Britanniaan on suunnitteilla kahden ydinreaktorin, yhteensä n. 3200MWe, ydinvoimala, joka olisi ehkä ensimmäinen julkisin valtion tukiaisin rakennettu ydinvoimala EU:ssa. Rakentaja, Ranskan valtiollinen sähköyhtiö EDF, ei olisi lähtenyt hankkeeseen ilman veronmaksajilta luvattua tukea.
(Aiheesta on täällä ollut hajanaista keskustelua, mutta nyt halua koota tapauksen uutisoinnit.)

Millainen tuo kohua herättänyt yhteiskunnan tuki sitten olisi? HS.fi kertoo 22.10.2013 näin:

"So­pi­mus on 35-vuo­ti­nen. Hal­li­tus si­tou­tuu mak­sa­maan tä­nä ai­ka­na EDF:n Hink­ley Point C:ssä tuot­ta­mas­ta säh­kös­tä 92,5 pun­nan (noin 109,4 eu­ron) ta­kuu­hin­taa me­ga­wat­ti­tun­nil­ta. Ta­kuu­hin­ta on noin kak­sin­ker­tai­nen säh­kön ny­kyi­seen tuk­ku­mark­ki­na­hin­taan ver­rat­tu­na.

Jos EDF pää­tyy ra­ken­ta­maan Bri­tan­niaan myös toi­sen voi­ma­lan, ta­kuu­hin­ta las­kee kol­mel­la pun­nal­la. Ta­kuu­hin­taan on las­ket­tu myös ydin­jät­teen kä­sit­te­ly."
http://www.hs.fi/paivanlehti/talous/Britannia päätti rakentaa uuden ydinvoimalan/a1382337415649?src=haku&ref=arkisto/

Tekniikka & Talous täydentää:

"Tukiaisia korotetaan infalaation myötä, eli ne tulevat kasvamaan vuosikymmeniä."
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/ydinvoima hinnoittelee itsensa pihalle tyly graafi/a944920?service=mobile&page=3

5.10.2014:

"Itävallan hallituksen ympäristöministeri on luvannut viedä hankkeen laillisuuden EU:n oikeusistuimien ratkottavaksi, jos EU:n komissio antaa sille hyväksynnän."

"Itävallan ympäristöministeri Andra Rupprechter nimittää uutistoimisto AFP:n mukaan hanketta skandaaliksi, koska se rikkoo EU-lakeja sallituista valtiontuista ja myös kilpailulakeja.

Rupprecheterin ja hänen kannattajiensa väitteiden tehoa heikentää se, että esimerkiksi Saksan valtion on annettu tukea uusiutuvan energian tuotantoa eri tavoin.

Ydinvoiman tuotannossa ei ole koskaan käytetty sellaista takuuhintatukea, jota Britanniassa nyt ehdotetaan."
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1412474899373


Nyt Saksakin harkitsee oikeustoimia EU-päätöksen johdosta.

"Germany may consider legal action over EC’s Hinkley approval
(Montel) Germany may consider “legal steps” over the European Commission’s approval of a UK subsidy to EDF to build the 3.2 GW Hinkley Point nuclear plant, government officials said on Thursday."
http://www.montel.no/StartPage/SubPage.aspx?id=549518

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ranska viivyttää investointipäätöstä.
      http://www.bbc.com/news/business-31434420

      - Lopullista investointipäätöstä odotettiin vuoden 2014 loppuun mennessä, ja siirtyi vuoden 2015 1. neljännekseen, mutta määräaika siirtyi taas vuoden 2015 ensimmäiseen neljännekseen. Nyt sekin määräaika näyttää epätödennäköiseltä.

      Itävallan valitus EU:lle Hinkley C:n tuesta voi myös vaikuttaa Ranskan investointipäätöksen siirtymiseen. Itävalta itse on ilman ydinvoimaa, eikä sen sähkötoimijat osta maahan ydinsähköä:
      http://nucleotidings.com/article/nuclear-reactors-206-austias-electricity-now-100-non-nuclear

    • Outoa, ydinvoiman vastustajat kun ovat täällä jo pitkään väittäneet, että ydinvoima saa julkista tukea... Nyt tästä tuleekin ensimmäinen tuettu ydinvoimala? Hmm...

      Mutta hyvähän tämä olisi. Jos tuetaan tuulivoimaa, miksei ydinvoimaakin?

      • Suoria julkisia tukia ydinvoimalle on tarjonnut vain USA

        "TheRat
        25.2.2015 10:12

        Outoa, ydinvoiman vastustajat kun ovat täällä jo pitkään väittäneet, että ydinvoima saa julkista tukea... Nyt tästä tuleekin ensimmäinen tuettu ydinvoimala? Hmm..."

        Asia on aika yksinkertainen: julkista tukea on sekä suoraa että epäsuoraa. Epäsuoraa julkista tukea kutsutaan myös piilotueksi. Toistaiseksi vain USA on tarjonnut ydinvoimalle suoraa julkista tukea:

        "6. Ydinvoiman tuet ja verot

        "Missään Euroopan maassa ei makseta suoraa julkista tukea ydinvoimatuotannolle. Tulevaisuudessa Iso-Britannia maksaa mahdollisesti tuotantotukea uudelle suunnitellulle Hinkley Point C-laitokselle sähkön takuuhinnan muodossa (”strike price”). [55] Maailmassa ainoa maa, joka on tarjonnut suoria julkisia tukia ydinvoimalle, on Yhdysvallat. Vuoden 2005 energia-asetuksen (”Energy policy act”) mukaan USA:ssa ensimmäiset 6000 MWe uutta ydinvoimakapasiteettia saavat tukea 18 tai 21 $/MWh ensimmäiseltä kahdeksalta käyttövuodeltaan verovähennyksen muodossa (”production tax credit”). Sama energia-asetus sisältää myös muita tukimuotoja liittyen mm. käytöstä poistoon ja ydinvastuuseen. [10]

        Euroopan unionin valtiontukisäännöt sisältävät uusiutuvien energiamuotojen valtion tuet, mutta viime aikoina on keskusteltu ydinvoiman sisällyttämisestä valtiontukisääntöihin. Komission sisäinen dokumentti liittyen uusiin valtiontukisääntöihin vuodettiin heinäkuussa 2013 saksalaiselle sanomalehdelle Süddeutsche Zeitung4. Dokumentin mukaan komissio harkitsi ydinvoiman sisällyttämistä uusiin valtiontukisääntöihin, mitä mm. Saksa ja Itävalta vastustavat voimakkaasti. Euroopan komissio päätti kuitenkin lokakuussa 2013, ettei ydinvoimaa sisällytetä uusiin valtiontukisääntöihin. [56] Näin ollen mahdolliset jäsenmaiden ydinvoiman valtiontuet käsitellään erikseen eikä valtiontukisääntöjen puitteissa."
        http://energia.fi/sites/default/files/ydinvoima.pdf


    • matti.lappi

      Miksei muuten ydinyhtiöt maksa Suomessa lainkaan veroja, kuten tuulivoimalayhtiöt?

      Saati maksa EDES vastuuvakuutusmiljardejaan!

      Vaan valtio maksaa ne ja mm. ydinjätteen (Posiva) miljardipeittäjäiset myös!

      Melkonen LEIJONA tukiaismuoto tääkin. Kun kolmannes ydinvoimaloiden PERUSTULOISTA tekaistaan laittomalla Mankkala VERONKIERROLLA!

      Ihmetyttää sitäkin enemmän miksi TVO/ Fennovoima EI. Mutta Fortum KYLLÄ maksaa?

      • Yritys maksaa veroja lähinnä tuloksesta. Fennovoima ei ole voittoa tehnyt, joten verojakaan ei sitä kautta tule.

        Työntekijöiden palkoista verot tietysti maksetaan, samoin kuin ALV:kin.

        Mitä muuta pitäisi maksaa?


    • jkjgfr

      On se vaan kummaa, että Fortum ydinyhtiönä KTYLLÄ maksaa veroja, kuten tuulivoimalatkin!

      Mutta TVO ja Fennovoima rikoksen uusijoina EI!

      Tällaiset myriadien piilotukisysteemit kun vielä pitää sisällään mm. ydinalan VASTUUVAKUUTUSTEN valtion maksut, ydinjätteen VALTION piilotukiaiset. niin ihmetellä pitää miksi moisia LOISIA valtion armeijoille hyysätään?..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe