Virkamiehen tietomyynti MTV-uusille...

Outoako?

Huomasiko joku muukin eilen 3-kanavan uutisissa, kun kerrottiin siitä poliisijohdon tms. virkamiehestä, joka yritti kaupata salaisia tietoja MTV-uutisille, sähköpostin/tekstiviestin alussa "nimen" Kotteri Perhonen?

Kotteri Perhonen = Petteri Korhonen!

Onko tuo viestin lähettäjän tai saajan pseudonymi? Dadadada, dadadada... Salaliittoteoriat ym. spekulaatiot käyntiin ;)

8

238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poliisin ylijohto

      Yksi myy tietoa. Toinen huumeita. Kolmas toimittaa matkustusasiakirjoja afrikan ihmis-salakuljettajille. Neljäs miinoittaa epäiltyjen rekisteriä valtioiden johtajilla...

      Oikein nätisti läävä sekaisin.

    • Lauri T

      tapaus näyttä siltä että tuollaista toimintaa on harjoitettu. taannoinhan tuosta puhuttiin ihan ääneen. nyt vain kotteri perhonen jäi haaviin kun ei heti tiedetty sen olevan poliisi ollenkaan ja luultiin kysessä olevan jonkin muun. ei kai "hyvin pidetty" ja "hyvä työssään" kehuttu rikosetsivä tee jotain noin naurettavaa ja hullua ellei ole viitteitä suuremmasta käytännöstä.

    • Salakähmä

      Ainakin tietovuodot loppuu kun nyt kaikki tietävät ettei toimittajiin voi luottaa. Oikea lottovoitto niille, jotka haluavat pitää asiat salassa.

      • Arto L

        Oikea huomio ja johtopäätös asiasta. Mielestäni MTV teloi tässä demokratian julkisuus periaatteen kuolinvuoteelle useaksi vuodeksi.
        Eihän tietoja ole pakko käyttää, mutta ei ole myöskään aihetta uutisoida että vuotoja olisi tarjolla.
        Aikoinaan yhdysvalloissa hallinto yritti vaientaa lehdistön kovalla kädellä ja kävivät siitä jopa oikeutta. Meillä Suomessa MTV tekee mediasta hallinnon käsikassaran,
        mutta mitä MTV tästä hyötyy ? Ei tama ainakaan katsojien luottamusta nosta.

        Onko median tarkoitus olla "hyvä veli" istuvalle hallinnolle ja vahvistaa sen viestiä, vai tulisiko median olla kyseenalaistamassa istuvaa hallintoa ja tuoda asioita kansalaisten tietoon ?Mielestäni tama jälkimmäinen.


    • Rikollispoliisit

      Huumekaupasta ei tullut tarpeeksi rahaa.

    • palkankorotus

      en ole paljoakaan ihmetellyt huumepoliisin rikostutkintaa. olin aikoinaan äärimmäisen järkyttynyt kun mieheni sanoi että minun pitää pelätä aarnion huumepoliisia. kysyin että miksi koska en ole sellaisten aineiden kanssa tekemisissä enkä ole koskaan ollutkaan. mieheni sanoi että mutta tämä henkilö kuuleman mukaan järjestää. pystyy kuulemma mihin vaan. silloin ajattelin että onkohan mieheni seonnut mutta nyt ymmärrän. sen minä haluaisin tietää että onko aarnion huumepoliisi sukua vantaan energinan insinöörille ja tietosuojavaltuutetulle. rikollisuutta tukeva tietosuojavaltuutettukin saa rauhassa toimia tässä yhteiskunnassa ilman rangaistusta tekemisistään. kas kun eivät lähde marssimaan ja pyydä taas lisää rahaa yhteiskunnalta.

      • palkankorotus

        opiskeluaikanani poliisi iski kaverini ravintolassa ja oli kaverini mukaan manipuloinut ja puhunut koko illan kaikkea minua vastaan sekä yrittänyt vaatia ettei kaverini olisi minun ystävä. kaverini oli äärimmäisen järkyttynyt ja kertoi olevansa asiasta hyvin huolestunut. lisäksi on ollut turhia pysättämisiä liikenteessä jolloin poliisi on kysellyt että "saatana mitä teet keskustassa tähän aikaan" ( 7.30 aamulla) ja "saatana etkai vain töihin oo menossa" yms. että eikö pitäis lisätä resursseja ja korottaa palkkaa että saatais uusia puuttineita rekistereihin.


      • palkankorotus
        palkankorotus kirjoitti:

        opiskeluaikanani poliisi iski kaverini ravintolassa ja oli kaverini mukaan manipuloinut ja puhunut koko illan kaikkea minua vastaan sekä yrittänyt vaatia ettei kaverini olisi minun ystävä. kaverini oli äärimmäisen järkyttynyt ja kertoi olevansa asiasta hyvin huolestunut. lisäksi on ollut turhia pysättämisiä liikenteessä jolloin poliisi on kysellyt että "saatana mitä teet keskustassa tähän aikaan" ( 7.30 aamulla) ja "saatana etkai vain töihin oo menossa" yms. että eikö pitäis lisätä resursseja ja korottaa palkkaa että saatais uusia puuttineita rekistereihin.

        mielestäni huumeiden käytössä ei ole mitään pahaa niin kauan kun et ole kenellekään sivulliselle mitään pahaa tehnyt. jokainen saa minun puolestani käyttää mitä haluaa. lakiin tulisi saada tehostettu pykälä lääkärien tekemistä huumepillerien holtittomasta määräämisestä ja nimenomaan silloin että niitä yritetään väen väkisin kaupitella ihmisille jotka ei niitä tarvitse ja nimenomaan halua. lisäksi näitä sotketaan täysin turhina ja vaivihkaa henkilön edes tietämättä tavallisten toimenpiteiden( esim. leikkaus) yhteydessä. tämä merkitsee käytännössä samaa kuin joku tulisi kaudulla ja pistäisi sinulle huumetta väkisin. tällaisilla aineilla ei ole kaiken lisäksi mitään tehoa eikä merkitystä leikkauksissa. eivät ne ole mitään puudutteita. lääkärien tekemä rikollisuus ja lääkkeillä pahoinpitely tulisi ehdottomasti saada suurempaa huomiota ja tehostettua puuttumista koska jokainen tietää että tilanne on räjähtänyt käsiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe