Sähkön oikea hinta

"32 Vastausta 34 Lukukertaa

stuxnet
12.5.2014 10:32

Sähkön oikean hinnan tietää Luonto, jonka resursseja hyväksikäyttäen sitä tuotamme, mutta Luonto ei osaa meille suoraan kertoa, minkä hinnan se haluaisi meidän maksavan energiaresurssiensa hyödyntämisestä. Markkinataloudessa tuotteen hinta määräytyy mm. kysynnän ja tarjonnan perusteella, ja hiukan samoin voidaan ajatella Luonnon resurssien hintojen muotoutuvan: kysynnän ja tarjonnan välisestä tasapainosta. Käytännössä se tarkoittaisi sitä, että kulutamme Luonnon resursseja vain sen verran, kuin Luonto pystyy niitä korvaamaan resurssejaan uusimalla tai kasvattamalla. Soveltamalla tuo sähkön tuotantoon saadaan sähkön oikeaksi hinnaksi se, minkä verran sen tuottaminen uusiutuvilla energioilla maksaa. Samalla taataan myös kestävän kehityksen periaatteen mukainen sähköntuotanto.

Edellä kerrottu on tietenkin idealismia, mutta tosiasia on se, että energia yleensäkin on aivan liian halpaa, koska ihmiskunta ryöstää Luonnolta sen energiaresursseja. Uusin esimerkki asiantuntijoiden havahtumisesta energian hinnan pienuuteen saadaan Ylen Etelä-Savon Tiedon väärti -kolumnisarjan kolumnista "Sähkö on vähintäänkin hintansa väärti" (kirjoittanut tekniikan tohtori Juha Korpijärven), http://yle.fi/uutiset/tekniikan_tohtori_juha_korpijarvi_sahko_on_vahintaankin_hintansa_vaarti/7227765 (8.5.2014)

Kolumnissa otetaan mainiosti kantaa sähkön hintaan eri näkökulmista (esim, tuottaja, kuluttaja), mutta siinä esitetään myös erittäin hyvän ehdotus:

"Sähkö on hintansa väärti

Täällä kylmässä pohjolassa tarvitsemme runsaasti energiaa elääksemme. Tärkeää olisi kuitenkin varmistaa tulevien sukupolvien hyvät elämän edellytykset pallollamme. Maksamalla fossiilisilla polttoaineilla ja ydinvoimalla tuotetusta energiasta nyt enemmän saisimme uusiutuvat energialähteet kilpailukykyisemmiksi, ja vähentäisimme hiilidioksidipäästöjä yhteiseen ilmakehäämme.

Meidän ei tulisi iloita ainoastaan veroistamme vaan myös korkeammasta sähkön hinnasta. Sähkö on vähintäänkin hintansa väärti."

Tuossa on ajatusta. Vaikka olemmekin itsekkyytemme ajamana tehneet vääriä ratkaisuja, voimme yrittää korjata sitä maksamalla energiasta korkeamman hinnan jälkeläistemme hyväksi. Esimerkiksi ydinsähkön hinta voitaisiin periaatteessa jopa kolminkertaistaa, koska niissähän hyödynnetään luonnon resursseja vain 1/3 ja loput 2/3 käytetään vesistöjen tai ilmakehän lämmittämiseen. Ydinjätettä, jota voidaan pitää Luonnon suurimpana vaarana, ydinvoimalat tuottaa sekä hyödynnetystä että tuhlatusta energiasta.


Tämäkin on tärkeää tietää:

"Myöskään ydinvoiman hintaan ei pystytä sisällyttämään satojen tuhansien vuosien päähän ulottuvaa jäteongelmaa, massiivisten - vaikkakin harvinaisten suuronnettomuuksien kustannuksista puhumattakaan."

Kaikki ydinonnettomuuksien aiheuttamat kustannukset pystytään kattamaan asettamalla ydinsähkölle sen mahdollistava hinta."

_____
Viestin poistolle ei voi olla mitään kirjoitettuihin sääntöihin perustuvaa syytä, joutun joudun kirjoittamaan viestin uudelleen, kunnes valvojat
- kertovat syyn viestin ja viestiketjun poistoon, tai
- lopettavat viestin perusteettomat poistot

Tiedoksi @Suomi24 @Aller

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mauri lappi

      Uudenpolven OL-3 ja Fennovoiman tyyppisten Pu-239 polttolaitosten sähkön hinta on 12 kertaa korkeampaa, kuin tämänhetkinen sähkön hinta. Eli Japanin tietojen mukaan huimaavat 37,5snt/kWh!

      Ei siis MIKÄÄN ihme, ettei mm. TVO.n johto ole uskaltanut edes hiiskua miksi OL-4 hanke kaadettiin kannattamattomana. Tai miksi OL-3 hirviöhinnoista ei ole hiiskuttu sitten 2009 "arvuuttelujen".

    • Kun sähkön ja energian hinta saadaan tasolle, jossa niiden kulutus on rajoitettu sopusointuun luonnon kestävän kehityksen kanssa, ollaan hyvin lähellä niiden oikeita hintoja. Silloin myös kytkös talouskasvun ja luonnon saastumisen välillä heikkenee, /1/. Kaikki mitä olemme saaneet aikaan, on lähtöisin luonnosta ja sen resursseista, joita olemme riistäneet luonnolta hintaa kysymättä. Toimintamme vaarantaa ja omien jälkeläistemme selviytymismahdollisuudet itse aiheuttamillamme globaaleilla ympäristöongelmilla.

      /1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14081674/talouskasvu-suurin-saastuttaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      80
      8016
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6053
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      85
      5543
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5466
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4710
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      121
      2462
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1329
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1154
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      52
      1153
    Aihe