Ateistin opinkappaleet

Tietoailmiöstä

Saatat kuvitella, että voisi olla houkuttelevaa kysyä ateistilta kadulla, miksi olemattomia asioita pitäisi kieltää ja näitä vastustaa ja miksi tämä johtaa aktiiviseen Raamatun lukemiseen. Kaikki tämäntapaiset johtavat kuitenkin ylimieliseen mulkaisuun ja vaikenemiseen. Kaikkien kannalta on helpompaa ja parempaa pysyä yksinkertaisesti kaukana heistä.

Ateistien verivihollinen on kristinusko ja moni ateisti onkin lukenut raamatun paremmin kuin useimmat kristityt. Sensijaan juutalaisuuden ja islamin kritisoiminen on ateistien mielestä rasismia, ja muita maailmanuskontoja ateistit pääsääntöisesti tuntevat hyvin huonosti, jollei lainkaan.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoailmiöstä

      Tähän perimmäiseen kysymykseen (jota "fiksut" ihmiset ovat miettineet ranskalaisissa kuppiloissa ruma baskeri ja hintahtavat viikset päässään) ollaan vihdoinkin löydetty vastaus. Vastaus löydettiin luotettavan oloisen ja fiksulta vaikuttavan uskonnonharjoittajan (lue. hihhuli) kanssa käydyn keskustelun yhteydessä.
      Kysymys: Mistä tiedät Jumalan oleman olemassa?
      Hihhuli: Koska raamattu sanoo niin ja raamattu on ainoa oikea totuus.
      Kysymys: Mistä tiedät raamatun olevan oikeassa?
      Hihhuli: Koska raamattu on Jumalan sana ja tällöin kiistämätön tosi.
      Näin ollen pettämättömällä logiikalla ja kylmällä päättelykyvyllä on todistettu Jumalan olemassa olo. Ja kaikki jotka vieläkin kehtaavat väittää vastaan, kivitetään. Niin kuin vanhoina hyvinä aikoina, partoihin pukeutuneiden naisten toimesta.

    • Tässätotuus

      ,,Ateistien verivihollinen on kristinusko ja moni ateisti onkin lukenut raamatun paremmin kuin useimmat kristityt. Sensijaan juutalaisuuden ja islamin kritisoiminen on ateistien mielestä rasismia, ja muita maailmanuskontoja ateistit pääsääntöisesti tuntevat hyvin huonosti, jollei lainkaan.,

      • Tässätotuus

        Nykyinen tieteellinen käsitys Jeesuksen olinpaikasta on yllättävän yksimielinen ja myös melko kaksimielinen. On tehty useita havaintoja ja huomattu järjen totuuksia, joiden perusteella Jeesuksen voidaan sanoa toimivan hotelli- ja ravintola-alalla. Viimeksi hänet on havaittu toimineen hotelli Tornissa pikkolona. Hän oli voimakkaasti motivoitunut viemään ihmisiä ylä- ja alakertaan. Hän oli myös äärimmäisen lahjakas asiakaspalvelussa. Tunnetuimpia repliikkejä olivat tervehdykset "Älkää peljätkö, sillä minä olen teidän kanssanne" ja "Minä menen pois. Sitten te etsitte minua, mutta kuolette synteihinne. Minne minä menen, sinne ette te pääse". Yleensä hän meni vip-tilaisuuteen tervehtimään muita Beatlesin entisiä jäseniä. Tällöin hänellä oli yleensä silmälasit. On kuitenkin kiistanalaista, tarvitseeko Jeesus oikeasti silmälaseja.

        http://hikipedia.info/wiki/Tiedosto:Christ-middle-finger.jpg


    • tässä-pari-kappaletta

      Mitä olisi olemattomien asioiden kieltämistä. Sekö, että olemattomien Jumalien palvominen kiellettäisiin? Sehän kuullostaisi lähinnä kristittyjen touhulta.
      Hieman kärjistäen voisi sanoa, että Päivi Räsäsen edustama kristinusko lähtee siitä, että se mitä ei ole erikseen sallittu on kielletty ja itse lähtisin siitä, että mitä ei ole nähty tarpeelliseksi kieltää olisi sallittua. Noin karkeasti.

      • Niinpirutekee

        Että kaikella valheen voimalla vaan eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      295
      2183
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      210
      2099
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1193
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1175
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1121
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1060
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe