Tuulisähköhullutusta

tuostakin_näkee

Noillakin sadoilla miljoonilla olisi ollu parempaakin käyttöä. Jokainen tuulivoimalla tuottamatta jäänyt megawattitunti säästää veronmaksajien kukkaroa.
http://tuulivahinko.fi/

12

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskukone

      -- miten toi 105e on laskettu , jostain se summa on tullunna, ei se ilmasta oo tempastu ?

      • kaskukone

        Laskettu, että kuka tahansa voi laittaa myllyn pystyyn veronmaksajien rahoilla ja tienata sillä vielä lisää.


      • kaskukone kirjoitti:

        Laskettu, että kuka tahansa voi laittaa myllyn pystyyn veronmaksajien rahoilla ja tienata sillä vielä lisää.

        Upeaa katsoa miten jälkeläisillemme rakennetaan turvallisempaa tulevaisuutta - väliaikaisesti tosin vain, mutta sittenhän tuulivoima toimii omillaan, ja hyvä niin! (Ydinvoima saa ja tarvitsee vieläkin käyttöön tukea ydinvastuulain perustella).


    • NäinSeMenee

      Laskentaperuste:
      * tuulivoiman tuotantomäärä kertaa syättötariffi (105 euroa/MWh)
      * sähkön markkinahinta
      Erotuksen kustantaa veronmaksaja

    • ViisasBill

      Järkimies tämä Bill. Selvähän se, että Maailman rikkain ei voi olla tyhmä.

      http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/bill-gates-nykyisten-uusiutuvien-energiamuotojen-tuet-ovat-rahan-tuhlausta/700955/

      " Maailman rikkaimman miehen (Bill Gates) mielestä tukiaisraha pitäisi laittaa innovointiin ja uusien energiamuotojen kehittämiseen, eikä olemassa olevien ratkaisujen rahalliseen pönkittämiseen.

      Gatesin mukaan nykyiset arviot 20 vuoden päästä kulutetuista energiamääristä ovat saavuttamattomissa nykyisillä vihreillä energiatekniikoilla."

      • Syöttötariffin tarkoitus on tehdä itsensä tarpeettomaksi - eli se auttaa tekniikan kehittymistä kilpailukykyiseksi. Ydinvoima saa käyttötuen ydinvastuulain perusteella, käytännössä se on alivakuutuksen avulla saavutettu kilpailuetu.


    • metsapuilta

      Tuuli- ja aurinkosähkö eivät ratkaise energiantuotannon ongelmia vaan aiheuttavat niitä. Maailmalla näkee, ettei tuulivoimaloita rakenneta hyvien tuuliolosuhteiden vaan hyvien tukiaisten alueilla. Aurinkosähkö nimenomaan jyrkentää sähkön kysyntävaihtelun ongelmaa. Toistaiseksi sähkön varastointi kesästä talveen maksaa vähintään satoja kertoja enemmän kuin sen tuottaminen.

      • Viherpiipertäjätvittuun

        Jaa missäkähän maailmalla, kysyn vaan? Kalajoella vai ihan oulussa asti käyny?
        Pelkästään euroopassa on todella suuria tuulivoimapuistoja, meressä ja maalla, vuorilla ja laaksoissa. Suomessa se ei toimi just teikäläisten takia, voimalatuotanto olis suomessa toiminu, viherpiipertäjäthän sitä vaati, perustettiin jopa tehtaita niitä varten, mutta kun jonnekkin niitä suunniteltiin niin eiköhän löytyny joku oravan paska tai linnut lentelee rupeleihin. Selitä mulle tämä vihreitten toiminta!
        Vaikka esim hollannin rannikolla yhdessä tuulivoimapuistossa on enemman myllyjä kuin suomessa yhteensä, kiitos viherpiipertäjien. Juuri vihereitten takia moni valmistaja meni konkurssiin kun tuotantoa ei saatu toimimaan näiden terroristien takia.
        Kyllä tuulivoima kannattaa ja kehitys menee eteenpäin, kävin kattomassa aaltovoimalaa joka oikeasti toimii ja vuorovesi voimalat toimii myös. Vassariviheriät pitäs pistää sinne liito-orvanpesään


    • Tuulipönttö

      Tuulisähkön kiinteistövero on 1 % ja muilla 3 %.

    • Wastatuuli
      • Lama-pakottaa

        Nyt on sellaiset ajat että kaikki turhat karsitaan, tukiaiset ensisijaisina. Vain rehellisesti, ilman tukiaisia toimivat jäävät käyttöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4786
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      173
      4302
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      130
      3930
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3912
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3691
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3518
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3064
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2726
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      16
      2486
    Aihe