Sosiaalikapitalismi eli finanssikapitalismi sosial

SosialisoiTappionsa

Sosiaalikapitalismi eli finanssikapitalismi yksityistää suurpelurien voitot, mutta sosialisoi tappiot eu-kansalaisten/veronmaksajien maksettaviksi. Suuri pyramidihuijaus jota testattiin ensin Suomessa 90-luvun pankkikriisissä, ja kun huomattiin että kansa todella maksaa pankkien holtittoman luotonannon, sitä laajennettiin koko eu-tasolle. Tällä varallisuuden uusjaolla eu-oikeiston hyväveljet jakavat valtionomaisuuden pilkkahintaan toisilleen kun maat saadaan ensin eurokriisillä velkoihin, ja ne joutuvat myymään valtionomaisuuden puoli-ilmaiseksi. Samalla saadaan hyvinvointipalvelut purettua, työehdot, palkat, eläkkeet ja sosiaaliturva alasajettua, jotta isännät saavat edullista työvoimaa.

Suuri kusetus joka menee läpi kun rahavallan omistama media sitä tarpeeksi toistelee.

Esko Ahon hallituskin joutui ottamaan 50 miljardia euroa valtionvelkaa peitelläkseen puoli-ilmaiseksi oikeiston omistajaluokalle myydyn pankkien pakkohuutokaupatun omaisuuden mm. yksityisten asuntoja ja yritysten kiinteistöjä ym. omaisuutta. Vaikka joku olisi maksanut niistä käyvän hinnan, pankit myivät alehintaan oikeistokavereilleen, ja roskalainat jäivät veronmaksajille ja niitä paikattiin suurella valtionvelalla. Näin finanssikapitalismi varastaa kavereilleen valtionomaisuutta ja jättää jälkeensä suuret valtionvelat, jonka takia hyvinvointipalveluita joudutaan alasajamaan.

Velanantaja (pankit) sosialisoi kommunismityyliin holtittoman luotonannon tappionsa kansan maksettavaksi. Oikea tapa olisi Islannin malli, jossa pankit maksavat itse virheensä. Jos pankki tai useampi kaatuu, niin voi, voi virheistä maksetaan. Ei niitä laiteta yhteiskunnan piikkiin. Pankeilla on 100 000 euron talletussuoja, jolla tavallinen tallettaja saa omansa pois.

Islannin malli oli oikea ratkaisu, ja nyt maa on taas iskussa, toisin kuin eurokriisimaat jotka ottivat kriisirahaa maksaakseen pankeille niiden omat kämmit, eli holtittoman luototuksen.

Finanssikapitalismi yksityistää pankkien ja suurpelurien voitot, mutta sosialisoi kommarityyliin tappiot kansalaisten/veronmaksajien maksettaviksi. Sitä oikeistolaista sosiaalikommunismia.

2

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bernerpolitiikka

      EKokoomusmafia SSS-perskekoporvarihallituksen johdolla haluaa muuttaa Suomen markkinatalousmaasta kapitaalikommunismin mallimaaksi, joka yksityistää yritysten ja sijoittajien voitot mutta sosialisoi tappiot ja kulut yhteiskunnan/veronmaksajien maksettaviksi, mm. osan palkan maksusta palkkatuen, 9€/pvä tukityön ja nyt koko palkanmaksun sosialisoivan työnäytteen muodossa. Koska palkanmaksua sosialisoidaan yhteiskunnan maksettavaksi, sosiaaliturva siirtyy työttömiltä ja huono-osaisilta ihmisiltä yrityksille, usein hyvin menestyville yrityksille mm. pikaruokaketjut, vuokratyöfirmat jne.

      90-pankkikriisistä se alkoi, jossa kansa maksoi pankkien holtittoman luotonannon virheet ja Björn Wahlroos sekä monet muut bisnesmiehet rikastuivat veronmaksajien avustuksella. Valtiolle päätynyt omaisuus huutokaupattiin pilkkahintaan oikeiston hyväveljille ja tappiot yhteiskunnalle piilotettiin Esko Ahon pääministerikaudella massiivisella valtiovelan otolla, nykyrahaksi muutettuna 50 mrd euroa. Vain Jyrki Kataisen porvarijohdolla on otettu enemmän 50 mrd euroa, tosin rahan arvokin nykyään pienempi.

      Eurokriisi eli maailman suurin pyramidihuijaus toteutettiin Suomen 90-luvun pankkikriisin opilla vain suuremmassa mittakaavassa. Ja taas kansa maksoi, nyt EU-kansat. Taas holtitonta luototusta antaneet rahoituslaitokset ja sijoittajat pelastettiin EU-veronmaksajien rahoilla ja hyvinvoinnin purulla monesta maasta. Islanti teki toisin, se laittoi pankit maksamaan ihmisten sijaan. Nyt ollaan yhtiöittämässä, yksityistämässä ja myymässä luonnolliset monopolit ja valtion omistukset sekä kansallisomaisuus mm. metsät, juomavedet, tiestö ym. ym.

    • RappariveljilleMän

      Fakta on kyllä näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1231
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1067
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      57
      853
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      726
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      719
    6. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      714
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      712
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      696
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      688
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      651
    Aihe