Joutsenon vastaanottokeskuksessa joukkorähinä

suvaitkaamme

29

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unelmoikaamme

      Meillä on unelma! Meillä on unelma! Kädet ilmaan ihanaa! Aaltoliikkeitä tehkää!

    • alabamaalabam

      Niinku elukkalauma, laumassa yhden kimppuun. Aikoikohan ne syödä sen yhden.

      • sggsgfgaef

        elukoilla on elukan vaistot,näitä pitää hyyssätä tänne verovaroin!!!!!!!!!!


    • yhyhyh

      unelma toteutuu, mitäs tuohon sanomista.

      mutta se kuka vielä väittää ettei nämä rauhanuskonnon edustajat ole uhka yhteiskuntarauhalle, niin syököön päänsä.

    • bbfndbfmfkfkflfbn

      tuo ei liity mitenkään itärajaan, mutta saihan YLEnanti sen silti mainittua:)

      • aom

        Ei liity itärjaan olet oikeassa,mutta tuskin siinä itärjaa sen vuoksi mainittiinkaan ,että sillä tuossa merkitystä olis.Paikannettiin vain aluetta ei se itärjä niin tuttu meille länsiasukkaille kuitenkaan ole.


      • www2

        Jaa, Uralillako aattelit sen olevan?


    • SAUNAN_TAAKSE

      "Kähkönen kertoo, että hyökkääjät olivat käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, jotka on tarkoitus poistaa maasta syyskuun lopussa."

      Mikä vittu tuossa maksaa, että laittomat maahantunkeutujat saavat vielä viettää yli kuukauden ilmaista lomaa täyshoidolla????!!!!!!

      KENKÄÄ AHTERIIN JA HETI!

      • 18-6

        Kuulehan, tuo reilu kuukauden kuuttua on vasta toiveajattelua. Lähes jokainen tekee SPR:n lakimiesten avustuksella valituksen hallinto-oikeuteen käännytyksestään. Vain ne käännytetään, jotka eivät valita.
        Tunnetusti hallinto-oikeuden ovat heti valituksen saatuaan kieltäneet poliisilta käännytyspäätöksen toimeenpanon, kunnes asia on käsitelty. Siihen saattaa mennä 1-2 vuotta ja piikki on tietysti auki.
        Kun kaiken tämän kerrot 15.000:lla, niin käsität millaisessa liemessä pieni Suomi on, tai ainakin tulee olemaan.
        Väkirikkaimmissa maissa, missä on satojatuhansia pakolaisia prosessi saattaa kestää 5-10 vuotta.


      • en-oikein-usko

        Kauas afriikkaan on tieto tullut pölvästien maasta kaukana pohjoisessa, missä on loppuelämä turvattu isompaa vaaivaa nä'kemättä kunhan sinne ensin pääsee keinolla millä hyvänsä.

        Kun sitte on päästy perille,onhan se pettymys jos ei nuo pövästit vääräuskoiset syystä tai toisesta ei ota maahansa elintasopakolaista.
        Rähinähän siitä syntyy!
        Mutta ei kaikki toivo ole menetetty ennen kun on maasta tosiaan poistettu.
        Se poistaminen voi viellä olla kiven takana ,vaikka karkoitus päätös on voimassa.


      • pirullinen_ongelma

        Se on kuules niin, että nämähän valittavat päätöksestä ja tuomarien pitää saada näillä myös tienata.En usko tällä syönnillä ,että nuista yhtään ulos saadaan kuukaudessa eikä kahdessa. Kaksi vuottakin voi tehdä tiukkaa.

        HEI' "MEILLÄ ON ONGELMA!"


      • Täsmennys
        en-oikein-usko kirjoitti:

        Kauas afriikkaan on tieto tullut pölvästien maasta kaukana pohjoisessa, missä on loppuelämä turvattu isompaa vaaivaa nä'kemättä kunhan sinne ensin pääsee keinolla millä hyvänsä.

        Kun sitte on päästy perille,onhan se pettymys jos ei nuo pövästit vääräuskoiset syystä tai toisesta ei ota maahansa elintasopakolaista.
        Rähinähän siitä syntyy!
        Mutta ei kaikki toivo ole menetetty ennen kun on maasta tosiaan poistettu.
        Se poistaminen voi viellä olla kiven takana ,vaikka karkoitus päätös on voimassa.

        Nämä rähinöijät ovat albaaneja jotka hyökkäsivät venäläisen kimppuun.


    • suuri_ongelma

      Tottakai meillä on "UNELMA" sehän on oikein torikokouksilla päätetty.
      Mutta jos puhutaan asiaa välillä,vaikkakin ilman torikokouksia.Meillä
      on"ONGELMA",joka satvarmasti on suurempi kun näiden torikokousten "UNELMA"

    • Mitävittua-joku

      venäjältä hakee turvapaikkaa suomesta ???? Onko se homo vai mikä ???????????

      • omon

        Ei kai Venäjällä homoja ole?


    • haaveet_toteen

      Lisää vaan näitä moniosaajia tänne, sehän on vihervasureiden haave.

    • Rsuhanuskonnon

      Rauhanenkelit siellä levittävät rauhansanomaa. Unelma toteutuu.

    • kaikki_takaisin

      Ei kauan kestänyt, kun alkoi tapahtua. Kauheaa ajatella, josko joku noista saisi turvapaikan.

    • varoitettu_on

      Nuo hylätyt elintasourffarit ovat vaarallisia. Jos he vaikka tappavat jonkun, heitä ei palauteta, vaan alkaa oikeusprosessi jota seuraa muutama vuosi linnaa hienoissa olosuhteissa. Paremmissa kuin kotimaassa. Siksi nuo pitää pitää poissa tavallisten ihmisten keskuudesta palautukseen saakka.

    • Rikastuiko-joku

      Kuka? Missä? Miten?

    • ONSETYHMÄSAATANA

      SUOMESSA ON NYT TYHMIN PÄÄMINISTERI IKINÄ.
      SAATANAN TYHMÄ.
      JUHA SIPILÄ ON TÄYSI PELLE. SÄÄLITTÄVÄ REPPANA.
      .
      IL 24.8.2015 klo 15.14
      Pääministeri Juha Sipilän (kesk) mielestä Välimereltä Suomeen tulevia pakolaisia ei ole sopivaa nimittää elintasosurffareiksi.
      Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo lähetti perjantaina tiedotteen, jossa hän vaati "elintasosurffarien" käännyttämistä pikaisesti. Puoluesihteerin mukaan todellista hätää kärsiviä on Suomeen tulevista korkeintaan viidennes.
      - Sotaa pakoon tulevia ei todellakaan ole sopivaa nimittää noin, Sipilä arvioi maanantaina.
      .
      Nyt saatanasti palautetta eduskuntaan, kyllä se jotakin vaikuttaa.
      [email protected],[email protected], [email protected]
      https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/nykyiset_kansanedustajat/Sivut/default.aspx
      [email protected]

    • mellakoita.tiedossa

      Ennustan että vielä jotain todella pahaa tapahtuu näiden ulkomaanelättien taholta kantasuomalaisia ja toisiaan kohtaa kunhan niitä otetaan tarpeeksi paljon ja niitä makuutetaan kuukausikaupassa laiskana.

    • suunnattomarikasja

      Ei voi kuin ihmetellä miten tuolta "suunnattoman rikkaasta ja voimakkaasta" venäjänmaasta vaan riittää noit aturvapaikanhakijoita?

    • tulee.suvaita

      YKSITTÄISTAPAUS!!!!!

    • Suvaitkaa

      Suvaitkaa saatana

    • Marssikengät_kiiItää

      Konsertti pystyyn, unelma alkaa toteutua!

    • kaunis_saranda

      En kyllä tajua miksi jostain Albaniasta tulee turvapaikanhakijoita. Kävin siellä viime vuonna Korfun matkan yhteydessä. Tuleva lomakohde ainakin tämä Saranda varmasti, köyhä kai se maa on mutta rauhallista oli. Muutama romanilapsi kaupitteli koruja.
      Eikö nyt voisi sitä omaa maata rakentaa siellä?

      • albania_on

        helvetinmoinen läävä. Täynnä rikollisia, mustalaisia ja huoria. Ja mainitsemasi Saranda on täysi slummi.


      • ympäriämpärieurooppaa

        Vaikka nämä rettelöitsijät olivatkin albaaneja niin eihän se sitä tarkoita että he automaattisesti ovat Albaniasta lähtöisin.

        Sama porukka on Kosovossa enemmistökansallisuutena ja Makedoniassakin näitä riittää. Ja Kosovo jos mikä on varsinainen läävä, täysin EU:n rahahanojen varassa.

        Todennäköisesti tämä käännytyspäätöksen saanut porukka koostui elintasopakolaisista; olivat jotain kautta kuulleet kuinka helppoa ja vaivatonta Suomessa eläminen on ja yrittivät päästä osingoille. Minkään kotimaansa konfliktin takia he eivät ainakaan ole Suomeen tulleet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe