Tuulivoimayhtiöt haluavat tariffin piiriin uusimalla uudehkoja myllyjä
Tuulivoimayhtiöt suunnittelevat uusivansa alle 10 vuotta vanhoja voimaloita. Yhtiöitä houkuttelee mahdollisuus päästä osalliseksi runsaasta tukikakusta. Esimerkiksi Kemin Ajoksessa olevien myllyjen uusimiselle on jo myönnetty rakennuslupia. Uusiminen riippuu tukipäätöksestä. Yle uutisista.
Anteeksi opiskelijat, vanhukset ja lapset. Pääomasijoittajat tarvitsevat lisää tuottoa kun ahneudelle ei ole rajoja. Verorahojen uudelleen ohjausta.
Kaikkien aikojen iltalypsy menossa
12
<50
Vastaukset
- rehellistäpeliä
Haminan energian voimalat ovat näemmä tehneet maailmanennätyksen tuulivoimaloiden käyttäasteessa. Ainakin jos uskomme käyttöinsinööri Heikki Lappalaista.
""Lappalaisen mukaan voimalat ovat toimineet hyvin.
– Tällä hetkellä voimalat ovat toimineet ihan kiitettävästi. Käyttöasteet ovat olleet 97 prosentin paremmalla puolella.""
http://yle.fi/uutiset/tuulivoimayhtiot_haluavat_tariffin_piiriin_uusimalla_uudehkoja_myllyja/8277405- huulestamenee
Käyttöaste on aivan harhaanjohtava termi, mutta tuulesta temmattuna sillä hämätään ihmisiä luulemaan aivan jotain muuta tuulivoimalan tehokkuudesta.
- uskonkappale
- hollantilainen tutkimus osoitti ,että mylly tekee töitä 1700 tuntia / vuosi eli tarkalleen saman tuntimäärän kuin tavallinen duunari ,että mä uskon niitä ku ne käyttää eniten myllyjä.
- Sänködopingia
Nuo myllyt on rakennettu aikana jolloin tuulimyllyille myönnettiin huomattava investointituki. Nyt aiotaan uusia niin että päästään tukitariffin piiriin. Näköjään tuulivoima tarvitsee tukiruiskeen 10 vuoden välein. Voidaan puhua sähköntuotantodopingista.
- ikävältänäyttääsipilä
Todella hyvä aloitus. Asia on juuri näin.
Oli todella ikävä havaita, kuinka keskustapuolue käänsi takkinsa. Mieluummin leikataan yhteiskunnan perusrakenteista kuin luovutaan ylisuurista tuliaisista tuulivoimalle.
Kaiken takana haisee korruptio ja likainen raha. - sikamaista
http://www.talouselama.fi/uutiset/tama on suomi arvaat varmaan minka kaupan sahkolaskua sinakin maksat/a2322895?b=u_arvopaperi
Lue tuolta lisää, miten S-kauppa tekee rutosti rahaa tuulisähköllä veronmaksajien kustannuksella. - kolmepilkkukuusi
Tällä kirjoitushetkellä Suomen tuulivoimakapasiteetista on käytössä 3,6 %. Voiko tässä olla tulevaisuuden pelastajaksi. Iso ei, kun 96,4 % veronmaksajien tuettu tuulta seisoo lavat pystyssä.
- tällä-hetkellä
Kokonaissähkönkulutuksesta 4 promillea. On siinä naurussa pitelemistä.
http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/voimajarjestelman-tila/Sivut/default.aspx - tuosta-sen-näkee
Jokainen tuulimyllyillä tuottamatta jäänyt megawattitunti säästää veronmaksajien kukkaroa. Toivottavasti tuulettomat kelit jatkuu.
http://tuulivahinko.fi/
- jiihhjbkjb
- järjetöntämenoa
Eduskunnassa talousvaliokunnan puheenjohtajan Kaj Turunen 12.9.2015 tuulivoiman syöttötariffin kustannuksta:
" Syöttötariffin kustannukset tulevat olemaan suomalaiselle veronmaksajalle yli 3 miljardia euroa. Summa on niin valtava, että sillä voisi korjata kaikki Suomen tiet, perua pienituloisiin ja eläkeläisiin kohdistuvia leikkauksia ja perua valtion omaisuuden myyntejä."- mustaaenergiaa
Turunen on täysin oikeassa. Ihmettelenkin, että Keskusta ja Vihreät ovat valmiita romuttamaan tämän yhteiskunnan perusrakenteet tuulivoiman hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263038
- 681487
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761073Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45921
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45858Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746