Perjantain lakko ei ole normaali työtaistelu, vaan poliittinen lakko, jollaiset virkamiehiltä on kielletty. OAJ on kyllä luvannut hoitaa sakot jäsentensä puolesta, mutta ei ammattijärjestöjen valta nyt niin suurta ole, että ne voisivat pakottaa jäsenensä rikokseen.
Eli: opettaja ei osallistu lakkoon, tekee normaalisti töitä => ei seurauksia, muutama vasemmistoaktiivi luultavasti kuittailee opettaja osallistuu lakoon, ei tee töitä => laiton lakko, jonka rahalliset seuraukset OAJ hoitaa Väite, että olisi pakko lakkoilla voidakseen pysyä liitossa, ei siis päde.
Opettajat kieltäytyvät lakosta !
8
<50
Vastaukset
- Lakkoilunyt
olisikin ollut kummallista, eihän hallituksen esitykset oikeastaan koskeneet opettajia mitenkään !
Millä lailla ne sitten opettajia koskevat? Opettajat eivät tee pyhisin töitä, eivätkä tee ylitöitäkään ainakaan virallisesti. Kesäloma on niin pitkä, että muiden akavalaisten liittojen edustajat vittuilivat viime viikolla opettajille lehdissä siitä, ettei näiden lomien pituuteen koskettu kuten heidän. Ensimmäisen sairaslomapäivän korvauksettomuus toki koskee opettajiakin, mutta koska sijaisten hankkiminen on vaikeaa, opettajat tulevat sairaana useammin töihin (mistä toki hatunnosto) kuin muiden alojen työntekijät eli tappionsa on siltäkin osalta pienempi kuin muilla.
- mina.ole.tama
Koitatko kirjoitta tuon toisen kappaleen uudestaan. Siitä ei ota tolkkua muut kuin Ala-Vetelin apteekkarin rouva.
- Jotainsellaista
että voi olla tekemättä työtä, eikä silti osallistu lakkoon, mutta se voidaan tulkita lakkoon osallistumiseksi kun ei tee työtä, selkiskö ?
- Ei_voi_osallistua
Poliittinenlakko, ja valtionvirkamies. Tai kunnanvirkamies.
Siitä laissa määritelty sanktiot.
esim. poliisi olisi pian entinen. - Enosallistu
en osallistu jää työt tekemättä.
- Joillain_huoltakin
51 000 jäsenen Suomen Ekonomit päätti maanantai-iltana, ettei järjestö ole mukana perjantaina järjestettävässä mielenilmauksessa.
Suomen Ekonomit kuuluu Akavaan. Keskusjärjestö on suosittanut, että jäsenliitot osallistuisivat tapahtumaan.
Ekonomit päätti irtautua mielenilmauksesta jäsenäänestyksen jälkeen. Äänestys järjestettiin, koska liitto sai jäsenistöltä jyrkkää palautetta asiasta.
Kyselyyn vastasi yli 12 000 jäsentä, joista 54 prosenttia oli sitä mieltä, että järjestön tulee julkisesti sanoutua irti mielenilmauksesta. Vastaajista 14 prosenttia olisi toiminut Akavan suositusten mukaan ja 32 prosenttia jättänyt asian jokaisen jäsenen päätettäväksi.
– Itse asiassa tämä on tilanne nytkin, eli kullakin jäsenellä on itse oikeus päättää osallistumisestaan, liiton puheenjohtaja Timo Saranpää kertoo Lännen Medialle.
Saranpää myöntää, että ekonomien ratkaisu on poikkeuksellinen. Yleensä liitot noudattavat keskusjärjestöjen suosituksia.
– Jäsenemme ovat hyvin huolestuneita siitä, mitä taloudelle tapahtuu. He kokevat, että tämänkaltainen mielenilmaus tai mielenosoitus ei tuo ratkaisuja Suomen tilanteeseen, Saranpää sanoo.
Suomen Ekonomit toivoo, että työmarkkinaosapuolet palaisivat neuvottelemaan ratkaisuista, jolla julkisen sektorin velkaantuminen saataisiin kuriin ja talous kasvamaan. - Parempaakin
parempi päätös..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 425682
- 435203
- 483648
- 133613
- 313096
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise883033- 452768
- 562673
- 482286
- 381784