Tutkittua tietoa

TutkijaMutilainen

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sentinvenyttäjät

      Huhhuh. Ja tutkimukseen näköjään valikoitu savolaiset peräkammarin pojat rippikouluikäisine autoineen. Hitusen pisti silmään mm. maininta, että kitkarenkailla ajetaan ympäri vuoden. Vielä jos/kun ne ne renkaat, joita kesällä pyritään ajamaan loppuun on ne samat (vuosimallia 2008 tjsp), mitä käytetyn auton mukana tuli, niin ei ihme, että on vaikeeta...

      Ihan samalla lailla ne ajaisi jyrsimilläkin vuoden ympäri, jos se olisi sallittua. Osa tekee joka tapauksessa näin! Ja jyrsimistähän saa "hyvät" kesärenkaat, kun nyppii nastat pois. Mutta sitten joutuu seuraavaksi talveksi hommaamaan uudet talvikumit. Jyrsimen pito kun on niiden nastojen varassa.... sehän näkee jo siitä, miten nopeaan pito heikkenee jo ihan alkuvaiheessa, heti, kun nastat kuluvat pyöreäpäisiksi, minkä jälkeen pito on mustalla jäällä jo varsin surkeaa.

      • nastaPitääKitkaEi

        Mistä päättelit että tutkimus on tehty savolaisista peräkammarinpojista, siksikö kun kyseinen VTT:n tutkimus on julkaistu Savon Sanomissa. Sama artikkeli on ollut myös Hesarissa. On Hesanpään tutkimus tehty Punavuoren hipstereistä vai Tzadiin muuttaneista maalaispojista tai jopa mamuista?


    • kitkat_jo_alla

      Ei kyse ole paremmuudesta, vaan siitä ajaako niin repivällä ja riskipitoisella tavalla että katsoo tarpeelliseksi käyttää jäälle (ei siis lumelle) tarkoitettuja nastoja lähes puolet vuodesta.

      Yksi tuttu osti 75 hv:n autoonsa testivoittaja-Hakkapeliitta 8:t. Jonkinmoinen ylilyönti, vaikka pystyyhän pikkuautollakin revittelemään liukkailla kun käyttää pienempiä vaihteita. Minun samankokoisessa autossa on 100 hv, ja hyvin riittää nastattomien talvirenkaiden pito kun en ole tunkemassa ahtaimpiin rakoihin silloin kun suolatut tienpinnat ovat pääseet jäätymään.

      Jos en hiekoita omaa pihaani kun vesisateiden jälkeen pakastaa on paikoin talvikengilläkin liukasta, eli tunnistan kyllä ne "pääkallokelit".

      • osta.auto

        Ajaako joku ihan oikeasti noin pienitehoisilla mopoilla?
        Moottoripyörässänikin on kirkkaasti enemmän tehoa ja autossani kominkertainen määrä.


      • teiniHevosetRulaa

        Vai hevosvoimat ratlkaiseen luikkaalla kelillä pärjäämisen, itse olen luullut että tilannenopeus ja tilanneäly on se oleellinen asia?


    • Kjell.L.Pippelström

      Tärkeintä on, että mies tietää, mitä tekee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6336
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4062
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3373
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      13
      3044
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2332
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2317
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1926
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1842
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      28
      1594
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1392
    Aihe