Helluntailaisuus perustuu vastustamiseen

vauvavalelija

Helluntailiikkeen identiteetti taitaa perustua ainoastaan luterilaisen uskon vastustamiseen. Se on tullut jotenkin selväksi näitäkin sivuja lukiessa. Vai mitä?

Kaste = tunnustusteko, siinä ei tapahdu mitään, kaikki muu on taikuutta
Ehtoollinen = muistoateria, siinä ei tapahdu mitään, kaikki muu on taikuutta
Usko = oma päätös, sitä ei saa aikaan Jumala, koska vapaa tahto ja ratkaisu

14

169

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ujmmju

      Helluntailaisuus perustuu taikauskoon, kuten muutkin uskonnot.

    • saasilmätkinavata

      Helluntai perustuu Raamattuun ja edustaa tässä maassa aidointa Apostolien opetuksen seuraamista.

      Mitä se "usko" on jota luterilaisuus edustaa tässä maassa noin 99% edustuksella?

      kehtaako joku olla sitä mieltä että siinä tulee jollain tavalla ilmi juuri tuo Raamatun malli!

      • Henok

        Oikeilla lutherilaisilla on käytössään tunnustuskirjat ja täten heillä on sama usko ja sama oppi. Lutherilaisuudessa ei uskoa eikä oppia arvostella ihmisten lukumäärän mukaan vaan Raamatun sanan perustalla. Oppi on Jumalan ja usko Jumalan on Jumalan lahja.
        Uudestikastetuilla on Raamatun sanan ulkopuolinen oppi.


      • ujmmju

        Olet oikeassa. Helluntai perustuu Raamattuun, eli tarukokoelmaan.
        Joka ottaa Raamatun tosissaan on taikauskoinen.


      • tosipaljonluetaan
        ujmmju kirjoitti:

        Olet oikeassa. Helluntai perustuu Raamattuun, eli tarukokoelmaan.
        Joka ottaa Raamatun tosissaan on taikauskoinen.

        Raamattu on mailman luetuin kirja, tiesitkö sitä?

        taisit kuulla ensi kerran senkin totuuden.


      • ujmmju
        tosipaljonluetaan kirjoitti:

        Raamattu on mailman luetuin kirja, tiesitkö sitä?

        taisit kuulla ensi kerran senkin totuuden.

        Tiesin, mutta sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, onko kirjan tarinat totta vai ei.
        Horoskooppeihin uskovia on enemmän maailmassa kuin Raamatun jumalaan uskovia. Ennustavatko siis horoskoopit tulevaisuutta koska niin moni lukee niitä?


    • SanallaSanoen

      Matteuksen evankeliumi: 12:30 joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.

      Juudaan kirje: 1:12 he likapilkkuina teidän rakkausaterioillanne julkeasti kemuilevat ja itseään kestitsevät. He ovat vedettömiä, tuulten ajeltavia pilviä, paljaita, syksyisiä puita, hedelmättömiä, kahdesti kuolleita, juurineen maasta reväistyjä,

      1.Korinttolaiskirje: 5:2 ja te olette paisuneet pöyhkeiksi! Eikö teidän pikemminkin olisi pitänyt tulla murheellisiksi, että se, joka on tuommoisen teon tehnyt, poistettaisiin teidän keskuudestanne? 5:13 mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha.

      Matteuksen evankeliumi: 15:13 mutta Hän vastasi ja sanoi: "Jokainen istutus jota Taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois.

      Luukkaan evankeliumi: 11:23 joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan, ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.

    • 33.pyhityksen.aste

      Helluntailaisuuden juuret ovat anabaptismissa, joka syntyi Lutherin uskonpuhdistuksen siivellä. Anabaptistit kuitenkin aloittivat välittömästi hyökkäämään Lutherin opetuksia vastaan ja siitä lähtien helluntailaisuus on vastustanut kaikkea kristinuskon opetusta, opettaen mm. täsmälleen päinvastoin kuin luterilaisuus.

      Itse helluntailaisuus syntyi 1800-luvun lopulla muutamien vapaamuurariveljien luomuksena, jotka kaikenlisäksi olivat vieläpä Ku Klux Klanin jäseniä. Helluntailaisuus pitää opillisesti sisällään vapaamuurareiden opettaman, pelastusopin erilaisia askelia noudattaen, sekä pyhityksen kautta kilvoittelun "korkeammille tasoille", sekä myöskin klaanin rasistiset rotuopit. Kyseessä on luciferismi.

      Jo 1500-luvulla Luther inhosi heitä, sanoen heidän lipevälle johtajalleen: "Meissä on eri henki."

      • Lutteraikakoneellako

        >>>Itse helluntailaisuus syntyi 1800-luvun lopulla muutamien vapaamuurariveljien luomuksena, <<<

        >>>Jo 1500-luvulla Luther inhosi heitä, sanoen heidän lipevälle johtajalleen: "Meissä on eri henki."<<<

        Helluntailaisuus syntyi 1800 luvun lopulla, ja Luther sanoi heidän johtajalleen jo 1500 luvulla???? Matkustiko Luther aikakoneella tulevaisuuteen ja kävi puhuttelemassa tulevia "vastustajiaan".


      • Miten joku viitsii kirjoittaa tällaista soopaa. "opettaen mm. täsmälleen päinvastoin kuin luterilaisuus." Mitähän tuokin tarkoittaa? Luterilaisen ja helluntailaisen opin ero on suuressa mittakaavassa loppujen lopuksi erittäin pieni, käytännössä olematon.


      • puhupyttyyn

        älä sinä soffi puhu paskaa!


      • jaikaliiii
        Tipale kirjoitti:

        Miten joku viitsii kirjoittaa tällaista soopaa. "opettaen mm. täsmälleen päinvastoin kuin luterilaisuus." Mitähän tuokin tarkoittaa? Luterilaisen ja helluntailaisen opin ero on suuressa mittakaavassa loppujen lopuksi erittäin pieni, käytännössä olematon.

        Pyhällä Hengellä täyttynyt Raamattuun perehtynyt luterilainen uskova ei poikkea Pyhällä Hengellä täyttyneestä ja Raamattuun perehtyneestä helluntailaisesta uskovasta ollenkaan. He ovat saman Isän lapsia ja ymmärtävät Raamatun samalla tavalla. Vaikka vivahdeeroja opissa voikin olla. He kokevan hengen yhteyttä Pyhässä Hengessä.


    • KTS--

      Soffixiina on oikeessa. Luther huomasi anabaptismin ja hurmoshengellisyyden vaarat ja kirjoitti ankaria sanoja heitä vastaan. Anabaptismi ja hurmoshenkisyys aiheuttivat Saksan talaonpoikaiskapinan jossa hurmahenget polttivat vastustajiaan elävältä. Talonpoikien asema oli toki kehno ja Luther halusi sitä parantaa mutta ei väkivallalla.

      Luther kirjoitti kovia sanoja myös juutalaisuutta vastaan, koska he herjasivat Jeesusta ja kristinuskoa.

      Eli molemmat tahot aiheuttivat itse sen mitä tilasivatkin.

      Sama koskee nykyisiä laitalahkoja.

      Jämpti nii!

      • surkeakohtalo

        Ja heti aamusta aikuisen kirjoissa oleva mies kirjoittaa tuollaista roskaa!

        mikä meni pieleen, oliko ankara lapsuus, isä tukisti ja äiskä poltti suun kuumalla vesivellillä vai?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1449
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      249
      1010
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      762
    4. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      93
      761
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      713
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      609
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      573
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      564
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      40
      481
    12. 31
      471
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      47
      441
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      75
      440
    15. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    17. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      27
      400
    18. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      30
      393
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      390
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe