Suomi kiristää rengasvaatimuksia - Tässä ehdotukse

TIUKATRENKAAT

Suomi kiristää rengasvaatimuksia - Tässä ehdotukset

Suomi kiristää rengasvaatimuksia - Tässä ehdotukset
Talouselämä26.11.
Per Pettersson
JAA ARTIKKELI
Rengasvaatimuksia tiukennetaan Suomessa osana tieliikennelain kokonaisuudistusta, kertoo Autorengasliitto.

Raskaan kaluston talvikauden rengasvaatimuksia on viime vuosina tiukennettu merkittävästi Ruotsissa, Norjassa ja Venäjällä. Liikenne- ja viestintäministeriön mukaan kaikki renkaisiin liittyvät määräykset tarkistetaan Suomessa tieliikennelainsäädännön kokonaisuudistuksen yhteydessä. Uudistukseen liittyvät lakiesitykset on tarkoitus antaa eduskunnalle syyskaudella 2016.

Rengasalan tekninen foorumi on julkaissut ehdotuksen raskaan kaluston talvikauden rengasvaatimuksiksi. Ehdotuksella tavoitellaan liikenneturvallisuuden ja liikenteen sujuvuuden parantamista talvikeleillä. ”Rengasvaatimuksia pitäisi kiristää samansuuntaisesti kuin naapurimaissamme samalla kertaa kaikkien keskeisten tekijöiden osalta”, teknisen foorumin puheenjohtaja Juha Mustakangas painottaa.


Ehdotus koskee kuorma- ja linja-autoja sekä perävaunuja, joiden kokonaispaino on yli 3,5 tonnia. Auton vetävillä akseleilla tulisi käyttää joulu-, tammi- ja helmikuussa M S- tai 3PMSF-merkittyjä talvirenkaita.

Renkaiden urasyvyys ohjaavilla ja vetävillä akseleilla tulisi olla talvikaudella vähintään 5 millimetriä sekä muilla akseleilla ja perävaunussa vähintään 3 millimetriä . Uudet vaatimukset koskisivat myös Suomessa liikkuvia ulkomaisia ajoneuvoja.

Poliisi, Autonrengasliitto ja Liikenneturva toteuttivat tienvarsitarkastuksia viime talvena eri puolilla Suomea kahdeksalla paikkakunnalla ja valtatie 21:n varrella. Tutkimuksessa tarkastettiin yhteensä 645 raskasta ajoneuvoa tai ajoneuvoyhdistelmää, joista vajaat 15 prosenttia oli ulkomaille rekisteröityjä. Yksittäisiä renkaita oli kuorma-autoissa yhteensä 4 534 kappaletta ja perävaunuissa 4 502 kappaletta.

Tienvarsitarkastuksissa oli urasyvyydeltään laittomia (alle 1,6 mm) renkaita vain 0,4 prosenttia. Tarkastetuista renkaista vain 2,4 prosenttia ei täyttänyt rengasalan teknisen foorumin ehdottamia tiukempia urasyvyysvaatimuksia (vähintään 3 mm tai 5 mm pyörän sijainnin mukaan) talvikaudelle. Lisäksi joka viidennessä tapauksessa vetopyörien rengastus ei täyttänyt ehdotettua talvirengasvaatimusta.

“Tämän tutkimuksen valossa ehdotuksemme talvikauden urasyvyysvaatimuksiksi ei aiheuttaisi lisäkustannuksia raskaalle liikenteelle, koska käytössä olevat renkaat harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta täyttävät jo nyt ehdotetut vähimmäisurasyvyydet. Myös vetäville akseleille ehdotetun talvirengasvaatimuksen aiheuttama kustannusvaikutus jäisi varsin vähäiseksi”, Mustakangas arvioi.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vajakit-pakkohoitoon

      Nastarenkaat vaan noihinkin alle ja mielellään hyvissä ajoin ennen talven tuloa.

    • PussiKuski88v

      Nastarenkaat tai lumiketjut pakollisiksi kaikille ympäri vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3374
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1923
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe