Katsoitteko tänään Tulli ohjelman? Itse sitä harvoin katsoin mutta järkytyin kun näin mitä siellä tehdään.
Eli siis tulli valvoo alkon viallisten alkoholipullojen tyhjennystä koska alkon ei tarvitse sitten maksaa niistä veroa. Tämähän on ihan ok, mutta tapa jolla se toteutetaan ei ole.
Eli Alko ilmoittaa että heillä on viallisia alkoholituotteita joista he eivät halua maksaa alkoholiveroa koska niitä ei voi asiakkaille myydä.
Tätä varten Tullista lähtee autolla kaksi henkilöä tarkastamaan pitääkö tämä paikkansa. Eli kaksi henkilöä ajaa ties miten monta kilometriä johonkin perähikiän alkoon ja tarkastavat siellä noin 8 viallista alkoholipulloa. Eli siis tämä todellakin tapahtui Suomen television Tulli nimisessä tosi-tv sarjassa.
Sitten nämä virkailijat vielä valvoivat kun Alkossa joku kattoo nämä juomat lavuaariin. Eli tähän hommaan meni kahdelta tullivirkailijalta matkoineen ehkä noin 3 tuntia plus Alkossa olevan työntekijän aikaa?!?!?!? Mitä hemmettiä Suomessa tapahtuu? Eli 8 viallisen alkoholituotteen vuoksi lähetetään paikalla joku tullin partio?!?!?
RATKAISU:
Eikö alko voisi kuvata videolla vialliset pullot, ja myös sen kun ne kaadetaan lavuaariin. Tämän voisi joku Tullissa hyväksyä etänä netissä sitten kun kerkiää ja prosessi olisi hoidettu. Eli noin 7 henkilötyötunnin sijaan noin 15minuuttia. SOPISIKO?!!?!?!?
Käyttäkää nyt herranjumala tässä taloustilanteessa vähän järkeä?!?! Sääntösuomi on sääntösuomi mutta eikö löydy maalaisjärkeä?!?!?!?!
Kostona muutan Suomesta pois, vien perheeni ja yritykseni vaikka Portugaliin ja maksan iloisena auringonpaisteessa veroni johonkin muuhun maahan!!! hyvää Joulua!!
Sääntösuomi osa 1/loputon
Jooseppikakkonen2
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501507
- 591441
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101038- 60841
- 49814
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit85596Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556