Arkkipiispa tuomitsee maahanmuuttokriitikot natseiksi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/154827-arkkipiispalta-natsivertaus-tvssa-tamankaltainen-voi-johtaa-vastaavaan
Hän myös vaatii kaikille samaa sosiaaliturvaa, eikä katso hyvällä, että perheenyhdistämistä tehdään vaikeammaksi. Kirkkoko rahoittaa?
Arkkipiispa leimaa natseiksi
124
310
Vastaukset
- dfkjhgfd
Mäkinen ei näköjään tiedä mitään megalomaanisesta valtionvelastamme.
- läääkkeet
Otahan megalomaanikkourpo lääkkeesi
- cfvgojhgf
läääkkeet kirjoitti:
Otahan megalomaanikkourpo lääkkeesi
KpkkareTROLLIko siellä leukailee?
- pyh1123154
Kirkolta verotusoikeus pois ja yhdistykseksi ilman valtion tukia.
- 12347
pyh1123154 kirjoitti:
Kirkolta verotusoikeus pois ja yhdistykseksi ilman valtion tukia.
Onnekseni tuli erottua kirkosta jo vuosia sitten, ei tarvitse Kari Mäkisen palkanmaksuun osallistua, pitäköön mölyt mahassaan.
- lopunaikaaeletään
Arkkipiispa halunnee islamilaisen seurakunnan arkkipiispaksi.
Hän halunnee häätää Suomalaiset ne vähätkin jotka kirkossa käyvät pois.
Kuinkas muuten.
Kun hallitus sortaa niin kirkkokin.
Kyllä on suomalainen suomalaiselle tyly.
- huhhuhsentäs
Olipa haastattelu.
- iFÖo
Mäkisen tyypillisiä puheita.
Että on osattu oottaakki tuontuyylisiä häneltä, millon sanoo.. - kukkuakans
lisää vaan muslimeja ja homoille täydet oikeudet haukkua metä rasisteiksi, jos sanomme että emme usko homojen pystyvän elämään avioelämää! Tätä kannatta arkkipiispa Mäkinen! Miksi sille eik kukaan sano, äänestää jaloilanne ja lähtekää ev.lu.kirkosta nii eikö ala ääni kellossa muuttua...leipäpappihan se on eikä muuta!
- cvljhds
kukkuakans kirjoitti:
lisää vaan muslimeja ja homoille täydet oikeudet haukkua metä rasisteiksi, jos sanomme että emme usko homojen pystyvän elämään avioelämää! Tätä kannatta arkkipiispa Mäkinen! Miksi sille eik kukaan sano, äänestää jaloilanne ja lähtekää ev.lu.kirkosta nii eikö ala ääni kellossa muuttua...leipäpappihan se on eikä muuta!
Mistä nämä arvoliberaalit ovat saaneet päähänsä että homous ja lesbous olisi normaalia ihmisluontoa?
- delta00
Olisko kenties koraanissa tällaisia suuria, joissa nämä katsotaan normaaliksi?
Josko se mäkinen on jo alkanut kallistua islamin suuntaan, kirkoista moskeijoita.
- realismi
no selvähän se on että koko euroopassa maahanmuutto vastaisuus kasvaa ja lopputulema voi olla arvaamaton jos tällä kertaa koko eurooppa nousee vastustamaan samoin kun saksa 30 luvulla siittä ei hyvä heilu?
- PeeJiiPee
Enemmistön reaktio tulee luonnonlakina.
- 3234234
–Eurooppalainen muisti saattaa olla siinä suhteessa myös aika lyhyt. Meillä on hirvittäviä esimerkkejä myös 1900-luvun historiassa siitä, että jos tähän ei havahduta, mihin tämä saattaa johtaa. Toisten ihmisten arvo joko väheksytään tai mitätöidään, Mäkinen sanoi.
Hän myöntää viittaavansa natsi-Saksaan.
–En sano, että nyt oltaisiin siinä tilanteessa, mutta minusta on syytä havahtua siihen, että tämänkaltainen asennoituminen silloin jos se menee kovin pitkälle saattaa johtaa vastaavaan. Ihmisen arvosta on jokatapauksessa kysymys ja siitä on nyt pidettävä huolta, Mäkinen totesi.
Mäkinen on 100% oikeassa, halla-aivoisten maahanmuuttokriitikoiden valituksesta huolimatta.- cdfgkjhgfd
Suomen valtion rahat ovat loppuneet jo aikoja sitten. Kaikesta joudutaan Suomessa tinkimään. Ensi vuonna alakavat Sipilän taloustalkoot vaikuttaa täysillä mm. terveydenhuollossa.
- kohta-lähtee
suomi suomalaisille matut ja suvakit vittuun
- Menetin_toivoni
Turhaan kirjoitat. Jo US:n otsikko on normaali "maahanmuuttokriittiselle" kyllin haastava lukea. Leipätekstiin ei enää pysty. Ei vaan pysty.
- rahapapit
tällaisia kieroutuneita pappeja, oikein suomalaistenvihaajia,
onneksi olen eronnut kirkosta, ja taas lähtee iso joukko, tällaisten "sielunpaimenien" vuoksi.
Irja askola yhtä oksettava lesboämmä. - Virkavaatiiesilläoloa
rahapapit kirjoitti:
tällaisia kieroutuneita pappeja, oikein suomalaistenvihaajia,
onneksi olen eronnut kirkosta, ja taas lähtee iso joukko, tällaisten "sielunpaimenien" vuoksi.
Irja askola yhtä oksettava lesboämmä.Totta on, että jotkut papit puhuu aivan levottomia. Miten tällaiset ovat voineet Suomessa päästä korkeisiin virkoihinsa? Ovat varmaan pitäneet suunsa kiinni silloin, kun valinnat ovat olleet käynnissä.
Itse käännän pikaisesti kanavaa, jos ruutuun ilmestyy Mäkinen tai Askola. Ei niitä jaksa katsella eikä kuunnella. - todella_vastuutonta
Ainakin minun osaltani tuo Mäkinen on niin oikeassa,että eroan kirkosta.
En halua olla edesauttamassa Suomen tuhoamista.Suomen sosiaaliturva on käsittääkseni tarkoitettu Suomen väestölle,joka on viisimiljoonaa vähän yli.
Koko maailman sos toimistoksi suomesta ei ole,sitä ei ymmärrä tai halua myöntää
isopalkkaiset piispat.
Mitä nuo ukot yleensä ajattelevat ?
Tuomonen on vastuutonta puhetta.
Joskus olis viisasta olle ihan hiljaa. - rahajaleipäpapit
rahapapit kirjoitti:
tällaisia kieroutuneita pappeja, oikein suomalaistenvihaajia,
onneksi olen eronnut kirkosta, ja taas lähtee iso joukko, tällaisten "sielunpaimenien" vuoksi.
Irja askola yhtä oksettava lesboämmä.Dinosaurusaikoina, lukiota käydessäni, uskonnonhistorian opettajana toimi pappi, joka naama punasena "saarnasi" politiikkaa kaiket opetustunnit. Tunnin lopulla määräsi seuraavat läksyt. Eipä tuosta haittaakaan ole ollut: en ole aikuisiälläni kirkkoon kuulunut eikä jälkipolvi ole rippikouluja käynyt. Olen heille sanonut, että tehkää valintanne uskonnon suhteen, kun asiasta jotain ymmärrätte.
- Turhaa.pelleilyä
Tällaisella arkkipiispalla ei paskankaan virkaa.
- uusnimike
Olet täysin väärässä, sillä on juuri paskanvirka :)
- öyhh.höh
Jääkö palkka alle 10 000 e/kk. Ei paskempi homma. Äijä sotkee käsitteet valtion kirkko ja kirkon valtio.
- helppoatuloa
Kirkko käsittääkseni toimii verovaroin.
- 65600
Äijäpaha tuhoaa kirkon.
- arkkipelle
Minä erosin kirkosta jo 20 vuotta sitten.
Jos toi pelle tulee jossain pimeällä vastaan niin saatan laittaa vastapalloon.- Joku_on
Hieno mies olet. Varmaan kristitty. Toista maata kuin ne muslimit, vai mitä?
- ongelmanluohän
Kun jammu setä on saman arvoinen ihmisenä lastentarhan työtekijän kanssa. Kannattaa katsoa itseään peilistä.
- Stanan_Natsi_PIRU
Arkkipiispan älykkyysosamäärä ei riitä ymmärtämään, että hän itse on mitä pahin NATSIPIRU, joka haluaa terroristien raiskaavan mahdollisimman paljon nuoria suomalaisia tyttöjä.
- YK_kansanvaihtooperaatio
Pallinkuskaajien dhimmikirkossa ei ole pian enää piispanasunnon sponsoreita jäljellä, jahka Mäkinen suustaan vielä muutaman "MUUNNELLUN TOTUUDEN" ilmoille paukauttaa.
https://suomimedia.wordpress.com/2015/08/09/totuus-mamut-saavat-moninkertaisesti-enemman-tukia-kuin-kantasuomalaiset/ - kiitosetukäteen
Te vajakit rasistit voitteolla jo hiljaa, kun teillä ei ole mitään järkevää sanottavaa.
- EipäKestäKiittää
Onneksi sinulla on.
Varmaan tyhmin kommentti tänään - tai tällä viikolla.
Tosin harvinaisen rakentava, vihervasemmisto sektorin älynlahjat huomioon ottaen. - aatuolikunnonkaveri
Vielä tulee aika, kun teidät suvakit teurastetaan samassa nipussa partalasten kanssa.
- jokaiselleomansanyt
Jätkä oppinu jostain muotitermejä, joita toistelee. Kaikki vajakkeja ja rasisteja. Unohdit natsit, ne on myös muodissa.
- kivaMaksaa
Valtionkirkko on määritellyt linjansa. Nyt on itsekunkin määriteltävä positionsa tämän kirkon suhteen.
Jatkossa tulee todella nähtäväksi, mikä ryhmä edustaa enemmistöä. Kaikki tämä hulvaton meno on jo johtanut siihen, että esim. pienituloisen eläkeläisen veroprosentti on ensivuonna 26.
On kiva olla jotain mieltä, mutta kun talouden realiteetit tulevat vastaan, alkaa kriitikoiden vyöry. - Niinkö_leimasi
–En sano, että nyt oltaisiin siinä tilanteessa, mutta minusta on syytä havahtua siihen, että tämänkaltainen asennoituminen silloin jos se menee kovin pitkälle saattaa johtaa vastaavaan
- typerykset
”Te ryöstätte lapsiltanne” – taloustieteen nobelisti Stiglitz kummeksuu Suomen leikkauksia ja työmarkkinauudistuksia
Taloustieteen nobelisti Joseph Stiglitz arvostelee leikkauksia ja työmarkkinauudistuksia
Taloustieteilijä Joseph Stiglitz, 73, tunnetaan euroalueen kovan talouskuripolitiikan arvostelijana. Nyt miehen hampaissa on Suomen hallitus.
"Sisäiset devalvaatiot eivät ole toimineet lähes koskaan", Stiglitz sanoo viitaten hallituksen suunnitelmiin leikata palkkoja viennin edistämiseksi.
"Tästä kertoo se, että lähes kaikki maat ovat hylänneet kiinteät valuuttakurssit."
Nobelisti selittää: Tulojen leikkaus syö kotimaista kysyntää ja tuo painetta hintojen yleiselle laskulle eli deflaatiolle, mikä vaikeuttaa kotitalouksien ja yritysten kykyä selvitä veloistaan.
"Tässä lyödään vetoa siitä, että vientisektori elpyy nopeammin kuin kotimainen sektori surkastuu. Euroalueella pelkästään Espanjan vienti on reagoinut merkittävästi palkkojen laskuun. Todennäköisesti lopputulos onkin vain heikompi talous."
Stiglitz on saapunut Suomeen YK:n kehityspoliittisen tutkimuslaitoksen Widerin konferenssiin. Hän sanoo ymmärtävänsä täysin niitä kymmeniä tuhansia suomalaisia, jotka kokoontuivat perjantaina osoittamaan mieltään.
"Ei ole mitään mekanismia, jonka kautta sairaanhoitajan palkan leikkaus edistäisi suoraan vientiä. Ainoa peruste on, että se rahoittaa yrityksille suunnatut verohelpotukset. Mielenosoittajilla on tosi hyvä syy epäillä, että kyse on vain hallituksen lahjasta yrityksille."
Stiglitz korostaa, että monet ongelmistamme ovat seurausta euron rajoituksista, kuten oman valuutan menetyksestä ja talouskuria vaativista säännöistä.
Entä jos euroa ei saada rukattua kasvumyönteisempään suuntaan?
"Silloin teidän kannattaisi harkita eurosta lähtöä. Tiedän, että se kuulostaa radikaalilta, mutta tällä hetkellä kaltaisenne pienet taloudet maksavat siitä liian korkean hinnan", hän sanoo.
"Loppujen lopuksi euro on vain pala paperia. Jos euroa ei voida uudistaa, voi olla tarpeen haudata koko yhteisvaluutta eurooppalaisen projektin pelastamiseksi."
Kimmo Räisänen
Joseph Stiglitz pitää Suomen hallituksen talouspolitiikkaa epäonnistuneena.
Joseph Stiglitz pitää Suomen hallituksen talouspolitiikkaa epäonnistuneena.
Juuri nyt Suomen pitäisi Stiglitzin mielestä vahvistaa taloutta velkaelvytyksellä.
"Se olisi ehdottomasti järkevää. En puhu lomailusta, vaan ihmisiin ja infrastruktuuriin investoimisesta sekä uusien teollisuudenalojen rakentamisesta."
Nobelisti ihmettelee ajatusta, että leikkaukset ovat välttämättömiä, koska lastenlapsille ei haluta jättää velkataakkaa.
"Tuo on niin täysin väärin. Ryöstätte lapsiltanne, kun ette tee järkeviä investointeja ilmaisella rahalla. Nuorten tulevaisuudennäkymien tuhoamisella tulee olemaan poliittisia ja sosiaalisia seurauksia. Maanne hallitus rapauttaa Suomen tulevaisuutta."
Suomessa kuulee toisinaan, että Stiglitzin kaltaiset amerikkalaisekonomistit eivät ymmärrä maamme erityisolosuhteita.
Yhdysvallat voi Meksikon rajaa raottamalla saada aina miljoonia työntekijöitä lisää. Suomessa työvoima supistuu ja talouden kasvupotentiaali on entistä heikompi. Ja koska kasvu on tulevaisuudessa heikompaa, väite kuuluu, elvytys tarkoittaisi vain entistä kovempaa kiristystä tulevaisuudessa.
"Tässä olisi ehkä hitunen totuutta, jos ette kärsisi työttömyydestä", Stiglitz sanoo. "Kyllä, kasvunne on heikompaa tulevaisuudessa, mutta leikkaukset heikentävät sitä entisestään!"
Hän lisää, että elvytys on todellista työn tarjontapolitiikkaa, koska se antaa ihmisille mahdollisuuden päästä kiinni työelämään.
"Kyse on nimenomaan siitä, että supistuvan työvoiman oloissa on entistä tärkeämpää lisätä potentiaalista kasvua. Te toimitte nyt täysin päinvastoin, kun kasvatatte työttömyyttä."
Stiglitzin mukaan ihmisiä ei kannata nykytilanteessa myöskään patistaa kepillä töihin.
"Tällä hetkellä ongelmanne on kysynnän puute. Näillä toimilla tuodaan laskupainetta palkoille, syödään kysyntää ja pahennetaan työttömyysongelmaa."
Suomen nykytilanteessa työnhakijoiden määrän kasvattaminen ei Stiglitzin mukaan luo lisää työtä.
"Ajatuskin on absurdi. Meillä Yhdysvalloissa oli taantuman huipulla viisikymmentä työnhakijaa jokaista työpaikkaa kohti. En ole koskaan nähnyt mitään järkevää analyysia siitä, miksi työnhakijoiden määrän lisääminen olisi ollut hyvä asia taloudelle." - typerykset
Professori Suomen talouden virheestä: Hirveitä lukuja - siis aivan kauheita
Juha-Pekka Tikka
17.12.2015 klo 10:39 (päivitetty 17.12.2015 klo 11:12)
Taloustieteen professorin mukaan "vieläkään ei näytetä uskovan, että nyt on tosi kysymyksessä".
Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Virén kirjoittaa Uuden Suomen puheenvuorossa mustasta lokakuusta. Suomen tavaraviennin arvo supistui peräti 11 prosenttia, kaupan myynti 6,5 prosenttia, teollisuustuotanto 0,8 prosenttia ja kokonaistuotanto 1,8 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
Vuoden 2015 tammikuun ja lokakuun välisenä aikana bruttokansantuote on 0,3 prosenttia pakkasella ja teollisuustuotanto laskenut 1,6 prosenttia.
– Kaikkiin näihin lukuihin liittyy omia erityispiirteitään, mutta mikään ei enää muuta sitä tosiasiaa, että vuodesta 2015 tulee yksi Suomen taloushistorian huonoimmista, Matti Virén kirjoittaa.
Kuluvan vuoden budjettia tehtäessä kasvuksi oletettiin 1.2 prosenttia, joten ennustevirhettä näyttää kertyvän noin puolitoista prosenttia. Virénin mukaan "se on nykytilanteessa sietämättömän paljon".
– Yhteenlaskettu ennustevirhe on yli 14 prosenttia, mikä on hirveä luku. Siis aivan kauhea! Asiaa ei yhtään auta tieto siitä, että joissain tutkimuslaitoksissa tehtiin vielä suurempia ennustevirheitä.
Professorin mielestä ekonomistien on ehkä paras kieltää ammattinsa kolmasti kuin Pyhä Pietari.
– Mutta vieläkään ei näytetä uskovan, että nyt on tosi kysymyksessä. Olen suoraan sanoen kauhuissani, kun niin monet puhuvat vakavalla naamalla kansalaispalkasta, vapaasta liikkuvuudesta ja fossiilisten polttoaineiden täyskiellosta ikään kuin ne olisivat joitain talouden pelastusenkeleitä.
– Jos halutaan saada talous polvilleen ja IMF:n, EKP:n ja Komission Troikka istumaan hotelli Torniin ja hoitamaan Suomen taloutta omien viranomaisten sijaan, niin silloin se käy, hän toteaa.
Matti Virénin mukaan lama vain pahenee, jos mitään ei tehdä.
– Se ei käänny itsellään nousukaudeksi, vaikka kuinka manaisi.
– On puututtava julkisen sektorin kokoon ja siirryttävä (vai pitäisikö sanoa: palattava) markkinatalouteen. Markkinatalouden pelisäännöillä ne muutkin kasvavat taloudet toimivat. Vai onko se liian yksinkertaista, Virén kysyy. - typerykset
Maahanmuutto ei ole uusi Nokia, vaan työttömyyskriisi
Maahanmuutto on hankala asia. Oheisessa kuvassa on EU:n tilastolaitos Eurostatin työttömyystilasto maittain, ikäryhmittäin ja ns. kansallisen alkuperän mukaan.
Suomessa täällä syntyneiden parhaassa työiässä (25-54) olevien työttömyysaste on 6,7 prosenttia, kun taas EU:n ulkopuolella syntyneiden työttömyysaste on 19,7 prosenttia - kolminkertainen siis.
Ruotsissa, joka on hyötynyt kuulemma tavattomasti maahanmuutosta, samat luvut ovat 4,9% ja 25,6% - yli viisinkertainen.
EDIT: vahingossa väärän taulukon takia päivitin lukuja ja selitän niistä lisää tässä
EU-maista muuttaneiden työttömyys on paljon alhaisempi kuin ei-EU-maista muuttaneiden. Kun muistetaan, että EU-maiden ulkopuolelta tulee porukkaa myös USA:sta, Kanadasta, Australiasta, Itä-Euroopasta, Aasiasta, niin valtavan eron EU-ja ei-EU-maissa syntyneiden välillä aiheuttaa Lähi-Itä ja Afrikka.
Työttömyysaste maalaa ruusuisen kuvan
Jos olet työvoiman ulkopuolella - kurssilla, eläkeläisenä, opiskelijana - niin sinua ei lasketa työttömäksi. Jos teet edes vähän töitä, vaikka jossain työpajaharjoittelussa - sinua ei lasketa työttömäksi. Jos teet kuukaudessa tuhannen euron tilin minimipalkkaisessa osapäivätyössä, ja yhteiskunta tulee vastaan asumis- ja toimeentulotuen myötä, niin et ole työtön. Jos on kotiäitinä pienten lasten kanssa, ei ole työtön. Pikkuvihjeenä, jos katsotaan työllisyysasteita ja palkkasummia, luvut ovat vielä karmeampia.
Lähtömailla on eroja
Lähtömaalla on valtava merkitys. On ymmärrettävää, että ns. tuhoutuneissa maissa ei välttämättä ole mahdollisuutta käydä koulua, jossa oppisi lukemaan ja kirjoittamaan, tai tyydyttävää englanninkielentaitoa - eikä varsinkaan suomea tai sammapåsvenskaa. Siellä ei ole konttoreita, missä oppisi heiluttamaan hiirtä aina kun esimies kävelee työpisteen ohi.
Syyriassa oli ihan oikean kansantalous ennen sodan syttymistä. Maataloutta, kaivosteollisuutta ja öljynporausta. Koulutettua työvoimaa. Arvaan, että Saksa imuroi leijonanosan integroitavissa olevista syyrialaisista. Ne, jotka eivät ole syystä tai toisesta työn perässä tai jotka tietävät itsekin omat mahdollisuutensa integroitua heikoiksi, päätyvät sinne, missä on ok sosiaaliturva ja hyvä todennäköisyydet mm. perheenyhdistämiselle.
Suomelle taas huonoimmat kortit
Suomeen tulleista turvapaikanhakijoista suurin osa tulee Irakista, Somaliasta ja Afganistanista. On todennäköistä, että tällä porukalla on ihan yhtä heikot lähtökohdat kuin aiemmillakin tulijoilla. Olen aivan varma, että heidän integroitumisensa tulee olemaan huonompaa, kuin keskimäärin EU-maihin suuntautunut EU:n ulkopuolelta tullut muuttovirta tähän asti. Ehkä toteumat ovat jotain Ruotsin luokkaa.
Toisessa kuvassa on sitten Saksassa muutamien etnisten ryhmien työllisyyslukuja. Nekään eivät ole kaunista katseltavaa. Ikävänä tietona lisättäköön, että ongelmat muiden EU-maiden kokemusten mukaan sekä työllisyyden että koulutuksen osalta jatkuvat myös seuraavassa maahanmuuttajasukupolvessa. Huono tilanne periytyy, ja ongelma jatkuu.
Roskamedian ohi avainkysymykseen: onko integrointi edes mahdollista?
Koko tämä vellova keskustelu ja surkea uutisointi (ehkä teen vinoiluartikkelin HS:n ja Ylen viimeaikaisesta toimittelusta, joka on samassa luokassa Iltalehden pääkirjoittelun kanssa) kuvottaa jo minua. Luvut ovat kenen tahansa googlattavissa. Asiassa ei ole minkäänlaista epäselvyyttä. Silti uutisoidaan, mitä sattuu - tai pikemminkin, mitä halutaan. Miksi?
Ei, kyse ei ole Suomen impivaaralaisuudesta, persuista, #unelmista, tötterömiehestä tai sekaisin olevista viestimien toimituksista. Kyse on siitä, että joillakin ihmisillä on kovin heikot eväät sellaiseen elämään, jota länsimaissa odotetaan elettävän. Jos tätä ei tunnusteta, kaikki kärsivät. Edes maahanmuuttajataustaisten nuorten kouluarvosanojen nostaminen korkeammaksi, kuin mitä he ansaitsisivat, ei auta. Se on sitä samaa valehtelua.
Miten työvoimapula ja huoltosuhden korjaantuisi? Integroimalla paremmin kuin kukaan, koskaan, missään? Jätetään budjetoimatta ja kertomatta, koska muu olisi vihapuhetta?
Jos joillain on perusteltua syytä epäillä, että osaisimme hoitaa hommat paremmin kuin Saksa ja Ruotsi, niin siitä vain kertomaan. Se olisi rahanarvoista tietoa, ja sekä Suomen kansantalous että turvapaikanhakijat hyötyisivät siitä.
Aiheesta lisää:
Eurostat: Migration integration statistics – employment
Eurostat: Migrant integration – education indicators in 2014
Proportion of early school leavers in the EU notably higher for non-EU citizens than for nationals- cfvkjhgf
Hyvä kommentti.
- Historianharrastaja
Hyvä kommentti, ei ole lisättävää.
- mäkinenkömaksaa
Hyvä kirjoitus, ja täyttä asiaa. Tänne suomeen tulee vain hyödytön rupusakki, sivistymätöntä, osaamatonta ja kaikenlisäksi laiskaa porukkaa. Missä on suvakit huutamassa suomen kestävyysvajeen pelastamisesta? Tainneet järjenjättiläiset tajuta viimein, että tämä maahanTUNKEUTUVA roskasakki vain lisää kestävyysvajetta.
- todellakinLeimasi
Tuolla "tämänkaltainen asennoituminen" nimenomaan leimasi, on hän asetti ne argumentit haastattelussaan "asennoitumiselle".
Käytännössä, niiden argumenttien perusteella, hän leimasi maahanmuuttokriittiset natseiksi, koska "asennoituminen" täyttää arkkipiispan tunnusmerkistön.- todellakinLeimasi
on hän asetti po. kun hän asetti, typo
- musupiispa
Evlut kirkolla on kyllä kyky saada seurakuntalaiset vihaamaan itseään. Tuo muslimi-invaasio ei liity kirkolle pätkääkään. Hoitaisi omat asiansa. Kun kirkko sekaantuu politiikkaan on kaulanvenytys lähellä.
- huomaatko
Se on valtionkirkko!
- natsiperkele
Emme ole kirkon valtio
- eionnistu_mäkinen
Typerät piispat kuvittelevat pystyvänsä syleilemällä muuttamaan islamin Suomessa inhimilliseksi.
- Uskovainenenenene
(Uudestisyntynyt)Kristitty ei ole sellainen joka edistää toiminnallaan islamin sanoman leviämistä. Siitä voi jokainen vetää omat johtopäätöksensä. Hädänalaisia tulee auttaa mutta joka sorkkansa tähän muslimien suunnitelmaan pistää ja auttaa sen editymisessä/leviämisessä on sama kun auttaisi suoraan perkelettä. Auttakaa mieluiten hädänalaisia kristittyjä syyriassa/irakissa joita nämä meillekkin tulevat rauhan muslimit yrittävät silpoa ja kiduttaa. Miettikää haluatteko olla oikeasti mukana auttamassa pahuuden leviämistä eli islamia???islam on pahempaa kuin suora saatanan palvonta. Islam tulee valkoisin vaattein ja saa valheeseen kaikki mukaan näköjään jopa ns nimikristityt joilla ei ole henkilökohtaista uskoa. Uskovainen ihminen ei palvele epäjumalaa ja esim auta islamia leviämään eurooppaan...pimeyden voimat jylläävät tässä maahnmuuttoasiassa ja olen todella sit mieltä että loppu on tultava pian ja rajoille saatava todella tiukka valvonta. Meidän Jumala on järjestyksen ja oikeudenmukaisuuden Jumala. Jumalan tahto ei ole se että tulee epäjärjestystä ja rikollisuutta, ja sitä tulee kun maahamme tulee ihmisiä joilla on aivan eri käsitys oikeasta ja väärästä kun meillä. Miettikää jos meillä olisi liikenteessä monet liikennesäännötkin? Kansat on kyllä tarkoitettu eri kansoiksi ja nyt kun rikotaan tätä vastaan koetaan seuraukset jotka on nähtävissä jo nyt. Rikollisuus lisääntyy eikä kukaan ole turvassa enää tuolla ulkona kun muslimi tulee ja raiskaa tai räjäyttää. Tämä on nyt valitettaavaa mutta totta. Islam on peto jota ei pysäytetä millään hepposilla keinoilla todellakaan....ymmärrättekö mitkä pahuuden voimat siinä vaikuttaa?? Hävetkää nimikristityt jotka puolustatte islamia...
- Maijjjuleeena
Aamen. Kiitos tästä:)
- vgblkjhgf
En voi käsittää piispoja pappeja jotka haluavat islamin lisääntyvän Suomessa. Ne eivät ole kaikki harmittomia laardipalloja kauhtanoissaan vaan haluavat päästä komentamaan meitä.
- Tosijuttujavaan
Niin monet kristityt ovat myyneet itsensä jo islamin palvonnalle ja edistämiselle. Eivät tajua edistävänsä tällä ihmisoikeuksien loukkaamista ja terrorismia. Ja kaikenlista vääryyttä. Nämä piispat ovat kovia eksyttäjiä ja eksyneet monet täysin..
- natsiperkele
vgblkjhgf kirjoitti:
En voi käsittää piispoja pappeja jotka haluavat islamin lisääntyvän Suomessa. Ne eivät ole kaikki harmittomia laardipalloja kauhtanoissaan vaan haluavat päästä komentamaan meitä.
Sahaavat omaa oksaansa poikki. Maahan mätkähtäminen sattuu
- Sananlähettiläskö
Huonoin arkkipiispa,mitä Suomella on koskaan ollut.
Oikea Jumalan pilkka.Lopunajalla tulee eksyttäjiä minun nimessäni,älkää uskoko
heitä.Sanoi Jeesus.- Kskskslslsl
Juuri näin. Tuntuu että monet paikat on täynnä näitä mädättäjiä. Tuo mäkinen varmaan hyväksyy homoudenkin vaikka se kielletään raamatussa. Monesti parempi lukea/kuunnella vaan raamatun tosiasioita kun ihmisiä jotka eksyttää puheillaan. Eksytystä on valitettavan monessa paikassa kun papilla ei ole omaa uskoa.
- ihmeBantu
Jos uskonnollisten joulutarinat hermostuttaa, tässä vara parempi. Hyvää joulua!
https://www.youtube.com/watch?v=ubETBfYVEKo - Tarkoitusperät_Ja_Mäki
Onko Sipilä ja Mäkinen NWO-pelureita, joille on maksettu tästä? Eikö pastorin koulutus anna ymmärrystä uudenajan islmain leviämispyrkimyksille, vai mistä moinen "uuslukutaidottomuus" tulee?
Soroksen ja siionistien joulusanomaa ei ihan pikkuisen naiiville kirkonmiehelle:
‘National Borders Are The Obstacle’ for refugees says Soros
http://allnewspipeline.boards.net/thread/6896/national-borders-obstacle-refugees-soros?page=1
Soros Admits Involvement In Migrant Crisis: ‘National Borders Are The Obstacle’
http://www.breitbart.com/london/2015/11/02/soros-admits-involvement-in-migrant-crisis-national-borders-are-the-obstacle/
"by Nick Hallett2 Nov 201511,947
Billionaire investor George Soros has confirmed he wants to bring down Europe’s borders, following the accusation made last week by Hungarian Prime Minister Viktor Orban.
--
Last month, Mr Orban accused pro-immigration non-governmental organisations (NGOs) of “drawing a living from the immigration crisis,” singling out those funded by Mr Soros.
George Soros is a firm backer of transnational bodies such as the European Union, and his Open Society Foundation (OSF) provides assistance for pro-migration activists. He is well-known for his support for “progressive” causes such as the Centre for American Progress, Hillary Clinton and Barack Obama.
The OSF website explains: “We believe that migration and asylum policy should be grounded in economic and demographic realities, not driven by temporary political considerations or popular misconceptions."
Haku: "Soros paid the transporting of refugees to europe"
The White House And Soros-Backed Open Borders Group Strategize About Bribing Immigrants To Naturalize Before 2016
Photo of Ian Smith
Ian Smith
http://dailycaller.com/2015/04/23/the-white-house-and-soros-backed-open-borders-group-strategize-about-bribing-immigrants-to-naturalize-before-2016/
"Last week, the White House Task Force on New Americans held a briefing at the Soros-funded, pro-open borders Migration Policy Institute to push its new “Strategic Action Plan on Immigrant & Refugee Integration.”
Read more: http://dailycaller.com/2015/04/23/the-white-house-and-soros-backed-open-borders-group-strategize-about-bribing-immigrants-to-naturalize-before-2016/"
George Soros Demands EU Accept 1 Million Refugees (Costing €15 Billion) Per Year For Foreseeable Future
Submitted by Tyler Durden on 09/27/2015 14:15 -0400
http://www.zerohedge.com/news/2015-09-27/george-soros-demands-eu-accept-1-million-refugees-costing-€15-billion-year-foreseeab- Rikollis-rahoitus
Soroksen leiriin kuuluu tämä siionisti.
Barbara Lerner Spectre calls for destruction of Christian European ethnic societies
https://www.youtube.com/watch?v=MFE0qAiofMQ
Austrian intelligence says US organizations are funding immigration into Europe
by Steve Goode • August 16, 2015 • 20 Comments
http://whitegenocideproject.com/austrian-intelligence-says-us-organizations-are-funding-immigration-into-europe/
"An anonymous employee from the Austrian Defense Office, which is operated by the Austrian Federal Ministry of Defense, says that some groups in the USA are paying smugglers to get more African and Middle Eastern immigrants into Europe.
“Traffickers demand exorbitant sums to bring refugees to Europe illegally. The conditions are often very poor, but still a transport does currently cost 7000-14000 Euro…” the Austrian Defense Office employee told Info-Direkt.at.
“There are insights that organizations from the US have created a co-financing model and contribute substantial amounts to trafficker’s costs.”
“Not every refugee from North Africa has 11,000 euros in cash. Nobody asks where the money comes from.”"
Soroksen oma kuva, ehkä kirjoitti tämän?
SEP 26, 2015 41
Rebuilding the Asylum System
https://www.project-syndicate.org/commentary/rebuilding-refugee-asylum-system-by-george-soros-2015-09
Poliitiikan ulkopuolelta tuleva aggressiivinen, vihamielinen, toisuskoinen, brutaali "megagangsteri", "Englannin punnan kaataja". - Venäläistä_rulettia
Soroksen syndikaatti-sivuston juttu:
Refugees and Reform in Europe [=Pakolaiset ja uudistaminen Euroopassa]
Mohamed A. El-Erian
https://www.project-syndicate.org/commentary/rebuilding-refugee-asylum-system-by-george-soros-2015-09
Kun joku rikas alkaa puskea demokraattisen, poliittisen järjestelmän ohi omaa agendaa, siinä katoaa mm. omaisuudelta ja maaomistukselta pohja, ehkä katoaa myös valtion uskonnot. Toiminta on häikäilemätöntä, merirosvotouhua.
- Samaamieltä
"Uskovainenenene"Sanoo totuuden.
- Kauheetatouhua
Lopunaikoina tulee eksyttäjiä. Hyvänä esimerkkinä piispat jotka hyväksyvät homouden ja islamin.
- dbvcxz
Ilmeisesti koska piispat ja papit hyväksyvät kaiken mikä murentaa ev.lutuskon perustaa ja Raamattua ei enää arvosteta.
- eroan_kirkosta
Mihinkähän Suomi tarvitsee tuomosia piispoja ?
Jotka ei ymmärrä ,että Suomi on liian pieni kansakunta
toimimaan kokomaailman sos toimistona.
- ytgo8b
VÄKEVÄ EKSYTYS
"Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: 'Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä.....Ja monta väärää profeettaa nousee ja he eksyttävät monta" (Mat.24:4, 11).
"Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää, niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä, tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua. Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen, että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen" (2.Tes.2:1-7).
Ensimmäinen asia, jonka Jeshua antoi tulemuksensa merkiksi, on vakava varoitus eksytyksestä, joka on saavuttanut ja tulee saavuttamaan monet. Kautta historian on ollut eksyttäjiä ja eksytystä, mutta erityisesti lopun ajassa, Herramme tulemuksen ajan läheisyydessä, sielunvihollinen tulee tekemään kaikkensa, jotta hän saisi eksytettyä mahdollisimman monta ihmistä. Messiaan tulemuksen läheisyyden eksytyksen virtaukset tulevat olemaan niin kavalia, että monet valituistakin ovat vaarassa joutua eksytysten lumoihin (Mat.24:24). - uygyoboub
Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi
"Jospa kärsisitte minulta hiukan mielettömyyttäkin! Ja kyllähän te kärsittekin. Sillä minä kiivailen teidän puolestanne Jumalan kiivaudella; minähän olen kihlannut teidät miehelle, yhdelle ainoalle, asettaakseni Kristuksen eteen puhtaan neitsyen. Mutta minä pelkään, että niinkuin käärme kavaluudellaan petti Eevan, niin teidän mielenne ehkä turmeltuu pois vilpittömyydestä ja puhtaudesta, joka teissä on Kristusta kohtaan. Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte."
"Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi. Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi. Ei siis ole paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen" (2.Kor.11:1-4, 13-15).
"Sentähden, kun meillä on tämä virka sen laupeuden mukaan, joka on osaksemme tullut, me emme lannistu, vaan me olemme hyljänneet kaikki häpeälliset salatiet, niin ettemme vaella kavaluudessa emmekä väärennä Jumalan sanaa, vaan julkituomalla totuuden me suositamme itseämme jokaisen ihmisen omalletunnolle Jumalan edessä. Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat, niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva" (2.Kor.4:1-4).
"Sillä hyvä sanoma on julistettu meille (kreik. UT: esmen euangelismenoi = olemme evankelioituja) niinkuin heillekin (israelilaisille erämaassa Mooseksen päivinä); mutta heidän kuulemansa sana ei heitä hyödyttänyt, koska se ei uskossa sulautunut niihin, jotka sen kuulivat.....Koska siis varmana pysyy, että muutamat pääsevät siihen, ja ne, joille hyvä sanoma ensin julistettiin (kreik. UT: proteron euangelisthentes = ensin evankelioidut), eivät päässeet siihen tottelemattomuuden tähden" (Heb.4:2 ,6).
Monet kuvittelevat, että saatanan eksytykset ovat jotakin niin törkeää ja kamalaa, että ihminen luonnostaan varoo ja välttää niitä. Asia on useinkin juuri päinvastoin. Sielunvihollinen tekeytyy valkeuden enkeliksi ja hänen palvelijansa tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi. He julistavat kyllä Jeesusta, mutta se on toinen Jeesus kuin Jumalan Sanan opettama juutalainen Jeshua (Jeesus), joka oli täynnä armoa ja totuutta (Joh.1:14). He ovat olevinaan hengellisiä, mutta se on toinen henki kuin Jumalan Pyhä henki, joka johtaa kaikkeen Sanan totuuteen (Joh.16:13; 17:17). He kyllä julistavat evankeliumia, mutta se toinen evankeliumi, kuin Raamatun kokonaisvaltainen totuus Mooseksesta Ilmestyskirjaan. Nämä eksyttäjät vääntävät irrallisiin Raamatun jakeisiin perustuen kokonaisvaltaisen totuuden tien kieroon ja pyrkivät näin saamaan kannattajajoukkoja oman valtapiirinsä hallintaan.
Eräs seikka on myös merkillepantavaa länsimaisessa osin rappeutuneessa kristillisyydessä, nimittäin se, että hyvin usein vanhan testamentin kirjoitukset hylätään ja selitetään että niillä ei ole mitään tekemistä uuden armon liiton ja evankeliumin kanssa. Vanha liitto selitetään taakse jääneeksi lakiliitoksi Israelin kanssa, jonka Jumala on pannut pois viralta Israelin paatumuksen tähden ja nyt on aika julistaa vain uuden liiton evankeliumia. Hebrealaiskirjeen kirjoittajan mukaan on kuitenkin niin, että evankeliumi julistettiin Mooseksen kautta ensin erämaavaelluksen ajan israelilaiselle sukupolvelle, josta suuri osa oli epäuskoista ja tottelematonta ja niin he kaatuivat kuolleena erämaahan 40 vuoden aikana (Heb.3:7-4:9). Tämä merkitsee sitä, että kaikki Mooseksenkin kautta julistettu sanoma (Toora = opetus, oppi, laki) on osa kokonaisvaltaista totuuden evankeliumia. Evankeliumin ydinsanoma on tietenkin armosta pelastuminen, ilman omia ansioita, uskon kautta, Messiaan sovitustyön perusteella, mutta kokonaisvaltaiseen totuuden evankeliumiin kuuluvat myös vanhan liiton kirjoitukset Mooseksesta alkaen, eivätkä ne ole vähimmässäkään ristiriidassa uuden testamentin (liiton) kanssa kokonaisvaltaisesti tulkittuina (Room.3:19-31). Meidän tulee tutkia kirjoituksia alkaen Mooseksesta ja kaikista profeetoista, kuten Jeshua ja Paavali tekivät (Luuk.24:27; Ap.t.24:14). - eiks_se_tiedä
Eikö vapaamuurari Mäkinen tunne oman kirkkonsa historiaa?
Kirkkohan oli natsien puolella ja takuulla tiesivät, mitä natsit touhusivat. - hyväksyi
Miten kirkko suhtautui aikanaan myös naapurimaan kommunismiin ?
- tyg80ogh
Jumalan kanta homoseksuaalisuuteen
3 Moos 18: Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus. Älä sekaannu mihinkään eläimeen, ettet siten itseäsi saastuttaisi. Älköönkä nainen tarjoutuko eläimelle pariutuaksensa sen kanssa; se on iljettävyys. Älkää saastuttako itseänne millään näistä, sillä näillä kaikilla ovat itsensä saastuttaneet ne kansat, jotka minä karkoitan teidän tieltänne. Ja maa tuli saastaiseksi, ja minä kostin sille sen pahat teot, niin että maa oksensi ulos asujamensa. Sentähden noudattakaa minun käskyjäni ja säädöksiäni älkääkä mitään näistä kauhistuksista tehkö, älköön maassa syntynyt älköönkä muukalainen, joka asuu teidän keskellänne- sillä kaikkia näitä kauhistuksia ovat tehneet tämän maan asukkaat, jotka olivat ennen teitä, niin että maa tuli saastaiseksi- ettei maa teitäkin oksentaisi, jos te sen saastutatte, niinkuin se on oksentanut ulos sen kansan, joka oli ennen teitä. Sillä jokainen, joka tekee minkä tahansa näistä kauhistuksista, hävitettäköön kansastansa, kaikki, jotka semmoista tekevät.. Sentähden noudattakaa minun määräyksiäni, ettette seuraisi niitä kauhistavia tapoja, joita on seurattu ennen teitä, ettekä saastuttaisi itseänne niillä. Minä olen Herra, teidän Jumalanne."
Raamatunopetus on selvä ettei mies saa harjoittaa homoseksuaalista suhdetta toiseen mieheen. Tekstissä esiintyvä sana kauhistus on hebr. hbewt tovebah, joka merkitsee; inhottava ja saastainen teko tai asia. Herra, Jumala säätää sanaansa ettei Jumalan kansa seuraisi tällaista kauhistuttavaa tapaa, että mies harjoittaa seksiä toisen miehen kanssa sekä myös eläimiin sekaantuminen kielletään. Tällaiset teot ovat syntiä Jumalan edessä ja jokaisen joka niitä harjoittaa on tehtävä parannus, jos haluaa pelastua ja olla Jumalan lapsi.
3 Moos 20:13: Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
Jumalan sanan opetus on vesiselvä suhteessa homoseksuaalisuuteen, joka on synti, josta on tehtävä parannus.
1 Kor 6:9: Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa. Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
Hekumoitsijat sana on kreikaksi malakos, joka tarkoittaa pehmeää, naismaista, miehen ja pojan välistä seksisuhdetta, miestä joka antautuu luonnottomaan irstauteen, sekä miesprostituutiota.
Raamattu opettaa selkeästi, että homoseksuaaliset suhteet kaikella tavalla on syntiä. Tämä tulee todella selkeästi esille Paavalin kirjeestä korinttolaisille.
Tekstissä esiintyvä sana miehimykset on kreik. arsenokoiteen - arsenokoites = homoseksuaali. Arsenokoites tulee sanoista arrhen ja koite. Arrhen tarkoittaa miestä ja koite petiä ja sänkyä.
Jumalan sana opettaa selvästi, että homoseksuaalisuus on synti, jonka harjoittajat eivät peri Jumalan valtakuntaa elleivät tule uskoon ja tee parannusta synnistään eli luopuvat homoseksuaalisuudestaan.- ytyitvivi
Room 1:17-28: Sillä siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: "Vanhurskas on elävä uskosta". Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa, sentähden että se, mikä Jumalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut. Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa, koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa, nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen. Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen; samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti. Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
Homoseksuaalisuus ja lesbous on Jumalan luomisjärjestyksen vastaista seksuaalisuuden harjoittamista, joka on syntiä Jumalan edessä. Raamatun ilmoitus homoseksuaalisuuteen on vesiselvä, se on syntiä, jonka harjoittajat eivät voi periä Jumalan valtakuntaa.
- hyvääjoulua
Suomen kirkon historia ei todellakaan ole natsismista puhdas. Kirkot ovat laajemminkin kunnostautuneet sisällissodissa. Katolilaisten huippusuorite lienee Espanja Francon aikana. Kyllä kristitytkin osaa tappaa. Ei siihen muslimia tarvita, aina.
- ihmeBantu
Pikkujeesukset intoutui, siksi UUSINTA:
Jos uskonnollisten joulutarinat hermostuttaa, tässä vara parempi. Hyvää joulua!
https://www.youtube.com/watch?v=ubETBfYVEKo - miljardialkuun
Onhan se ihan kannatettava asia ottaa kaikki tasaarvoisen sosiaalturvan piiriin ainakin teoriassa. Rahat eivät vaan riitä koko maailman tarpeisiin. Kirkko voi varmaan nyt näyttää esimerkkiä ja luopua varallisuudestaan ja ottaa osaa talkoisiin.
- odotellaan
Jos tällaisia lausuntoja antaa pitää myös ottaa vastuu sanomisistaan.
- pelinhenki
Yt neuvottelut käyntiin kirkossa ja rahat sosiaaliturvaan.
- dlkjhgfd
pelinhenki kirjoitti:
Yt neuvottelut käyntiin kirkossa ja rahat sosiaaliturvaan.
Juuri näin.
- Erotkaa_kirkosta
Erosin jo kirkosta tuon pellen vuoksi. Takaisin voin liittyä jos tyyppi vaihdetaan.
- Psykiatrina
Vaikuttaa huumeveikolta. Puheissa ei ole mitään viitteitä todellisuudentajusta.
- ArkkipaskallePotkut274
Adressi ja Kansalaisaloite ja Lakialoite pystyyn !!!
Suomen kansan Arkkivihollinen Kari Mäkinen Helvettiin Suomen ja suomalaisten kirkosta !!! - KariMäkinenErotettava
Kerro mielipiteesi Kirkosta.
http://www.evl.fi/evl.fi/kerromielipiteesi.shtml
Viesti luetaan Kirkon tiedotuskeskuksessa ja ohjataan tarvittaessa eteenpäin.
Valmis Palautelaatikko
Viesti: - valintojaa
Kirkon kanta sosiaaliturvaan on nyt lukittu. Jokainen voi nyt arvioida onko samaa mieltä.
- AllahinMerkki_Ostooikeus
"Päivän Iltalehdessä arkkipiispa Kari Mäkinen ja imaami Anas Hajjar paiskaa kättä ja sanoo että periksi ei anneta. "
Käännös: EU:n "yksi manner, yksi usko, yksi Allah" -projektia ei pysäytä jonkun maakunnan itsenäisyysharhaisten murina partaansa!- Kauhu.Suomi
Mäkinen, Nerggi, migrin johto, sipilä ja muija, kaikki päin helvettiä tässä maassas!
Korruptiorahaa tainnut tulla EU:n hätärahoituksen mukana.
- liperitHeiluen
Natsikirkkomme aasilla ratsastaa, huhhahhaa, hepo hirnahtaa...
- natsipiispa
Sen virsiä veisaat kenen leipää syöt. Sosialistin on sanottava mitä ylhäältä käsketään. Arkkipiispan puheet alkaa muistuttaa Hitlerin puheita.
Eikös tuo ole vihapuhetta jos nimittelee natseiksi niitä jotka pelkää hallitsemattoman maahanmuuton seurauksia. - määritelmistä
Määritelmällisesti:
"Klassisesti arkkipiispan toimivalta kuvataan lauseella primus inter pares, ensimmäinen vertaistensa joukossa. Tämä tarkoittaa, että arkkipiispalla on ensimmäisenä piispana kunniasija ja siihen liittyviä tehtäviä, mutta ei piispallista toimivaltaa hiippakuntansa ulkopuolella."
On Mäkisen karriäärin kannalta kummallista, että hän pyrkii sekä poliittiseksi, että hengelliseksi johtajaksi. Onko hän mielestään se jeesus tahi jumala? - tässätotuus
Mäkinen on hullu pervertikko, kristikunnan tuho..
- sosdemsetä
Arkkipiispa esittää kauniosti sosialidemokraattien näkemystä kaikkien ihmisten kesken. Siksi varallisuus on jaettava tasan jokaiselle ja kaikille samat sosiaaliedut ympäri maailma. Tässä asiassa Suomi rikkaana voi näyttää esimerkkiä koko maailmalle jakamalla varallisuutensa kaikille, kuten se tekikin esim. Pietarin jätevesipuhdistamon kanssa ja nyt koko Itämeri ja Venäjä kiittää suomalaisten kustantamaa ympäristönsuojelua kunhan Suomi saataisiin vielä suuremmalla rahasummalla mukaan ylläpitokustannuksiin.
Rahat tähän saadaan kiristämällä rikkaiden verotusta sekä ottamalla pankit, tuotantolaitokset, vakuutusyhtiöt, apteekit ja elintarviketuotanto yhteiskunnan haltuun. Sanoihan jo mm. Sdp:n puheenjohtaja Kalevi Sorsa aikoinaan, että sosialismi on älykästä.
Tällaisen älyn liikkeellelähtö voidaan varmistaa vain Sdp:n voitolla. Voiton jälkeen ei uudenkarheiden Skoda Octavioiden omistajat hillu vaan kulkevat kaulukset pystyssä häpeillen ahneuttaan julkisella kulkuvälineellä.- suvaitsevaisuutta
Muuten hyvä, mutta ei se ollut kantokänni Arhinmäki vaan rattijuoppo Pietikäinen, joka stallari Hassin lisäksi auttoi alikehittynyttä Venäjää.
Kaikki noi on tietysti valmiit sosialisoimaan tai valtiokapitalismioimaan veronmaksajien rahoja minne vaan. Siinä ei isänmaa paljon paina.
- heippalappu
Musliminmunanlutkuttajahuora Kari Mäkinen pitäisi ampua !
- natsejaTässä
Mitä on natsismi?
Kansallissosialismi on tyypillisesti luokiteltu äärioikeistolaiseksi politiikaksi. Kansallissosialismi käsittää kuitenkin sekä vasemmistolaisiksi että oikeistolaisiksi miellettyjä elementtejä.
Vasemmistolaisia elementtejä ovat sääntelevä valtiovalta, työnarvon antikapitalistinen korostus ja pyrkimys rajoittaa plutokratiaa sekä koron ja ulkomaanvelan vaikututusta kansallisessa talouselämässä. Suunnitelmatalouden suuntaan Saksan kansallissosialismissa viittasivat nelivuotissuunnitelma samoin kuin se, että vuodesta 1934 alkaen Saksa yritti saada vaihtotaseensa tasapainoon kiintiöimällä maahantuonnin ja suosimalla niitä maita, jotka vastavuoroisesti ostivat myös Saksasta. Filosofisesti työnarvoa korosti kansallissosialismissa keynesiläinen elvyttäminen julkiseen rakentamiseen, kuten maanrakennustöihin.
Jos nyt, edes ihan hetkeksi, pysähdyt miettimään, onko tuossa jotain tuttua? Eli kun rakennetaan pitkän ajan päässä näkyviä eduskuntavaaleja, niin mikä puolue ajaa, jo nyt, julkista rakentamista. Onko mitään muuta tuttua? - funtsivähä
On fasisteja ja "fasisteja":
“Teidän täytyy ymmärtää. Johtavat bolsevikit, jotka ottivat vallan Venäjällä, eivät olleet venäläisiä. He vihasivat venäläisiä. He vihasivat kristittyjä. Etnisen vihan ajamina, he kiduttivat ja teurastivat miljoonia venäläisiä, ilman pienintäkään katumusta.
Lokakuun vallankumous ei ollut, mitä te amerikassa kutsutte, “Venäjän vallankumoukseksi”. Siinä oli kyse oli maahanhyökkäyksestä ja Venäjän kansan kukistamisesta. Useammat maanmieheni kärsivät, hirvittävistä rikoksista heidän verisissä käsissään, kuin minkään muun kansan ihmiset, koko maailmanhistoriassa. Sitä ei voi korostaa liikaa. Bolsevikit suorittivat kaikkien aikojen suurimman ihmisten joukkoteurastuksen.
Fakta, että suurin osa maailmaa on tietämätön, eikä välitä tästä valtavasta rikoksesta, on todiste sille, että että koko maailman tiedotusvälineet ovat rikollisten käsissä.”
– Alexander Solthenitsyn, Nobel-palkittu venäläinen kirjailija - posketontatouhua
Arkkipiispalla, RKP:llä ja Ruotsilla on kaikkia muita mielestään oikeus haukkua muita rasisteiksi - varsinkin suomalaisia. Nyt Ruotsi tuppaisi mielellään maahanmuuttajat muiden riesaksi - vallan viisaista omista neuvoistaan huolimatta. RKP ja ruotsinkielinen mediajohto on aina pitänyt oikeuksinaan haukkua muita rasisteiksi, kun muut keinot ovat loppuneet. Ruotsia ja ruotsinkielisia painaa entinen Ruotsin suurvaltasyndrooma.
- Nostracosax
Natsismihan sai kasvualustan juurikin ajan hengestä, jossa puolella väestöstä menee erittäin huonosti. Kun omalta kansalta kuristetään ja vastaanotetaan kaikenlisäksi meitä AVOIMESTI halveksivia musulmanneja - ja rahaa syydetään heille ovista ja ikkunoista - ei tarvitse olla einstein, että holocaustiaatokset eivät välttämättä ole kaukaa haettuja. Tai vähintään massadeportaatioiden toteutus kansannousun vaatimusten yltyessä väkivaltaisiksi.
Raiskaukset, murhat ja ryöstöt päivttäin mussujen toimesta sekä alituinen vaatiminen ja valittaminen ja jopa vainajimme pilkkaaminen tulee katkaisemaan rauhallisimmankin suomalaisen pinnan massoottain lähitulevaisuudessa. Kansankapina aga sisällissotakaan ei kaukaa haettuja skenaarioita. - eikövanhaamuista
Kovasti oli 30-40luvulla kirkko huutamassa kirkko, uskonto ja isänmaa kun rynnistimme natsi-saksan kanssa suur-suomea luomaan uskonnottomaan neuvostoliittoon mutta kuitenkin ortodoksiseen vääräuskoiseen ja vapauttamaan oikeaan uskontoon ja tämän puolestapuhujat oli papit ja seurakunnat ja nyt tämä on unohdettu mutta nyt ollaan avoimin sylin vastaanottamassa vääräuskoisia islamisteja.
Että niin se mieli muuttuu....- Historianharrastaja
Neuvostoliitto vainosi 30-luvun loppupuolella ei-venäläisiä kansoja. Näissä puhdistuksessa sai surmansa huomattava osa Itä-Karjalaan muuttaneista suomalaisista sekä myös osa alkuperäisistä suomensukuisista. Suomen akateeminen väestö ennen sotia eli siinä harhaluulossa, että Suomi pystyisi tekemään jotakin näiden vainottujen sukulaisten hyväksi. Haaveeksi jäi ja lopputuloksena oli entistä voimakkaampi venäläistäminen. Tosin paljon inkeriläisiä muutti myöhemmin Suomeen.
- arkkipiisoa_joo
Joo! arkkipiispa ???
Tämänkään arkkipiispan en ole huomannut olevan yhtään huolissaan tuhansista
suomalaisista asunnottomista. Mutta sehän ei oliskaan mediaseksikästä heistä puhua.
Tuoki ukko sais joskus pitää turpansa kiinni,kun tuo ymmärryspuolikaan ei ihan terävintä kärkeä ole.
Juuri sosiaaliturva on se,joka vetää maahantunkeutujia. Jos sitä ei näiltä pienennet'ä niin kuin muut maat tekevät, Suomi kyllä täyttyy ja sos turva on leikattava kaikilta. - VoiEttäTyhmätÄijät
Oletteko huomanneet 23.12.2015 Iltalehden digiversiossa on joku "muhmeddi" Mäkisen kanssa kuvassa. Veikkaan, että Mäkinen on luvannut tälle miehelle hankkia 30 000 ylimääräistä sosiaaliturvaa suomalaisesta yhteiskunnasta. Nyt siilöinen on jo saanut EU:lta rahoitusta hätä tarkoitukseen ja nyt se itse on taas vaimoineen kai käväissyt tätä saittia lukemassa, kun jo aamusta on aloituksia Sipilän "Arja-tädin/psykologin" roolista.
Mäkinen ja Hajjar rauhan puolesta: "Me emme anna periksi"
Keskiviikko 23.12.2015 klo 06.21
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122320870938_uu.shtml
"Arkkipiispa Kari Mäkinen ja imaami Anas Hajjar eivät alistu siihen, että uskontoa väärinkäytetään poliittisiin tarkoituksiin."
Mäkinen ja Sipilä alkavat olla hieman liikaa työttömyys-Suomessa. Tulee melkoinen ärsyyntyminen jo pelkästä "avautumisesta". Sipilän tyyli kuin papilla, joka viikonvaihde herran sanaa. - Oksettava.Migri
Maahanmuuttovirasto näköjään keräilee uutisia, ilmankos savolainen "cusipää" sitten kaiken aikaa "avautuu". Suomen viranomaisten heikkolenkki, pitäisivät nyt turpansa kiinni, tälläinen avautuminen on kuin "huoraamista", jätkät ja akat ovat itse 1960-luvulla opiskelleita, juuri niitä, joilla on ollut kaikki Suomen nousukaudet parhaimpina elinkausinaan saatavilla: kaikki pääsivät mm. opiskelemaan yliopistoon, saivat opintolainat edulliseen aikaan, ostivat edullisilla lainoilla omat asunnot, perivät vanhempiensa maatilat ja metsät sekä kaupunkiasunnot, nyt niillä on ns. suuren ikäluokkien eläkkeellejääntivaihe ja kaikki on pelannut heidän osaltaan koko eliniän kuin vauraassa Saksassa.
Sodan jälkeen muilla ikäluokilla tuskin on ollut näin hyvin asiat, nyt ne kuvittelee, että "jakovaraa"arabeille sun muille riittää samalla tavalla kuin heille riitti edullisia lainoja, opiskelupaikkoja, työpaikkoja eläkevirkaan asti. Koko sakki on niin perseestä kuin vain voi olla, kukaan muu ei ole tällainen kultalusikka suussa syntynyt kun tuo Mäkisen ikäluokka ja muut suurten ikäluokkien tyypit, usein pääsuvakit joka firmassa.
Arkkipiispa Kari Mäkinen ryöpyttää hallitusta turvapaikkalinjausten kiristämisestä
23.12.2015 09.08 Yle - Turku
http://www.migri.fi/mediaseuranta/oleskelulupa/1/0?all1/0
Katsokaan nmyt miten s...tanasti migrin sivut tekevät "pakoloisille" tykö kaikkien hyväntekijöiden "paskatoilailuja". Kaikki melkein Suomen yhteiskunnalle kuin "natseja". Miten tämä voi olla mahdollista, että tullaan valtiolle töihin levittelemään vaivalla tienattuja verorahoja? - pitää_ymmärtää
Uskovaiset ovat pelkkiä tekopyhiä hurskastelijoita.
- uskomatonta
Mutta kun kirkkomme on nyt niin homomyönteinen, niin eikö arkkipiispa mäkistä yhtään huoleta se että kun Islamistit pääsevät valtaan joko väkivallan tai vain lisääntymisen kautta, niin onpa nähty videoita kivityksiä, raajojen katkaisuja ja homojen katoilta elävänä pudotuksiakin.
Ja uusin juttu oli se että jos vaikka homo tai kristitty ei käännyt islamiin, niin uuden fatfan mukaan saa elimet repiä irti, eikä ole väliä varmaan puudutuksella eikä sillä lähteekö vääräuskoiselta henki vai ei. Nyt on aika mielestäni erota tuon 5 miljardin omaisuuden keränneestä organisaatiosta, jota arkkipiispa näkyy johtavan siten että Islamin Sharia lait pääsevät valtaan. Tätä menoa häipyy homot(kin) kirkoista! - eroakirkosta.f
Eroamalla vuoden 2015 puolella vältät vuoden 2016 kirkollisveron.
http://www.eroakirkosta.fi/ - hyväksyttävääkö
Arkkipiispan suojeluksessa:
Poliisin arvion mukaan Suomeen on syntynyt terrorismia tukevaa toimintaa, joka pyrkii värväämään erityisesti nuoria miehiä radikaali-islamismin pariin. Supon arvion mukaan toiminta on voimistunut sen jälkeen, kun turvapaikanhakijoiden määrä lähti nousuun kesän jälkeen Suomessa.
Suomeen on palannut erityisesti Syyriasta ja Irakista huomattava määrä taistelijoita. Supo seuraa tällä hetkellä noin 300 henkilöä, joilla on yhteyksiä islamistisiin ääriryhmiin ja taisteluihin. Epäiltyjen joukossa on muutamia kymmeniä Syyrian taisteluihin osallistuneita suomalaisia taistelijoita. - tucrvi
Koko Suomi lukee uutisankkaa tällä hetkellä
Valehtelulla ei ole mitään rajaa Suomi-medialla. Ei mitään häpyä edes jouluna. Valheet vaan muuttuvat törkeämmiksi.
25.12.2015 20:01, 6671 lukukertaa
InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä!
Suomalainen valtamedia jännän äärellä. Se lyö paavillekin sanat suuhun.
Mm. Iltasanomat ja Ilkka kertovat, että Paavi YLISTI pakolaisia auttaneita. Mitään sellaista sanaa emme kuitenkaan löytäneet kun kävimme läpi Paavin virallisen puheen läpi.
Kas kun ei ylistänyt SPR:ää
Ensin Ilkka-lehti:
1451066222358screensave
Ja perässä suuri ja mahtava Iltasanomat:
1451065342546screensave
Ja sitten se virallinen puhe Vatikaanin sivuilta:
1451066191559screensave
Kuvakaappaus: http://www.news.va/en/news/urbi-et-orbi-message-christmas-2015
Paavi tuomitsi erityisesti viimeaikaiset terrori-iskut Beirutissa, Pariisissa, Bamakossa, Tunisissa ja Egyptissä.
Missään siis ei mainittu sitä, että Paavi YLISTÄÄ pakolaisia auttaneita.
Puheessa onkin paheksuttu ihmissalakuljettajia kylläkin.
Näin Suomessa media vie lukijoitaan kuin litran mittaa valheellisilla uutisillaan.
Keksitty uutinen, valehtelua, feikkiuutisointia hyväuskoisten suomalaisten pään menoksi. Törkeää!
Päivitys 21:04 “May God repay all those, both individuals and states, who generously work to provide assistance and welcome to the numerous migrants and refugees….” Tässä puhutaan jumalan takaisin maksusta, ei ylistyksestä. Uutisten otsikossa nimenomaan puhutaan YLISTÄMISESTÄ.
-Ilja J/MV
Lähde: Ilkka, IS ja http://www.news.va/en/news/urbi-et-orbi-message-christmas-2015
http://mvlehti.net/2015/12/25/koko-suomi-lukee-uutisankkaa-talla-hetkella/ - TheFixer
Hitler ratkaisi euroopan juutalaisongelman.
Ilmeisesti tarvitaan jotain vastaavaa islamistiongelman ratkaisuun. - arkkipiispapainukoot
Maksakoot arkkipiispa itse omasta lompakostaan miehittäjien elämisen. Ei me suomalaiset olla mitään orjia, vaikka tosin siihen meitä yritetään jatkuvasti pakottaa kaikin keinoin.
- maallikkoapuri
Kari Mäkinen on globalismin keulakuvan, paavi Franciscuksen, myötäilijä. Vatikaani tukee kehitysmaalaisten ja muslimien massamaahanmuuttoa Eurooppaan, koska se aikoo käyttää hyväkseen syntynyttä kaaosta omien valtapyrkimysten edistämisessä. Paavin on tarkoitus lopulta nousta Euroopan "pelastajaksi" ja yhdistää se paavinavallan alle, kuten keskiajalla.
http://maallikkoapuri.blogspot.fi/2015/04/suomen-luterilainen-kirkko-ja.html
http://maallikkoapuri.blogspot.fi/2015/11/jesuiittojen-pakolaisjarjesto-euroopan.html - halvanlakritsa
https://www.youtube.com/watch?v=VNVFkNx-gD0
Suomen johtajat, tu mitä urpoja :D - ArkkipaskallePotkut46
Arkkipaska helvettiin!
Suomen kansan Arkkivihollinen takaisin helvettiinsä! - orgmummeli
Mikähän ammattikunta oli suurimilta osin natseja? Ketkä olivat Saksassa koulutettavana? (en tarkoita jääkäreitä) Hyvin meni läpi rodunjalostamisoppi silloin.
- detsamma
Samaa porukkaa papistokin oli suurimalta osin.
- taivaskattona
Tästä alkaa evlt.kirkon uskonpuhdistus.Miksi palvotaa tai yleensäkään joku arkkipiispa antaa lausuntoja kirkon edustajana.Voinee riisua liperinsä.Ja lahjoittaa lanttinsa kansalle takaisin.
Minun kirkkoni on taivaan alla.Metsissä niityillä.En tarvitse ketään saarnaamaan omiaan.Hiljentyminen löytyy tuulen huminasta.Eläimistä,kasveista.Kaikesta siitä hinoudesta mitä ei mitata kullalla ja mirhamilla.Jonne voin mennä aivan omana itsenäni ja ajatuksineni.Sisäiset mietteet puhdistuvat ja selkeytyvät kerta toisensa jälkeen.
Olkoon kirkko historiallinen kulttuuri laitos.
Arkkipiispa voisi vetää itse johtopäätöksensä ja erota.
Muistaako kukaan millaisia mietteitä oli kirkomiehellä joka joutu Thaimaan katasrofia todistamaan. - syntisäkitHiljaa
Arkkipiispa edustaa ylväästi valtionkirkkoamme. Jos jollekin ei kelpaa, aina voi erota. Kirkko se vaan porskuttaa...
- vainRehellinnVastaus
Arkkipiispa Kari Mäkinen vatatkoon rehelliseti yhteen suoraan kysymykseen Suomen kansalle; oletko vapaamuurareitten jäsen?
- PyhäJärjestys1
-27.12.2015-
Jopa on syntinen röyhkeys työntänyt itseänsä esille ja kaikkien silmien nähtäväksi. Tehän olette ilmiselvästi sekaantunut pahuuden henkivaltojen ja näiden palvelijoiden juonitteluihin ja aikaansaannoksineen kuten juuri noiden valhejuutalaisten ja valhekristittyjen noitien puuhasteluihin, mistä kyllä rangistuksia saatte kuten jokainen muukin, joka näiden harjoittamiseen ja levittämiseen syyllistyy, ja lienette jo saanutkin. Ja sitten teillä vielä röyhkeyttä kehottaa muita tekemään parannusta.
Älköön kukaan ottako tosissaan täällä "uskovien" kirjoituksia älköönkä sekaantuko niiden esittelemiin noituuksiin ja harhaoppeihin koskaan missään mitenkään älköönkä niitä levitelkö, tulivatpa ne sitten millä nimikkeellä tahansa, vaan pysyköön niistä visusti erossa älköönkä niitä myöskaan rahoittako. Ja hävittäkää tällaiset materiaalit hallustanne, ellette Kaikkivaltiaan Pyhästa Tahdosta käytä niitä todisteina tällaista syntiä harjoittavia vastaan.
Jäljet johtavat jälleen kerran samalla sylttytehtaalle, mikä ei ole mikään ihme. Tokihan tämä tunnetaan, kuka on porttokristillisyyden salassa varjeltu kumppani. Tässähän se tuli jälleen todistetuksi palstalle tuoduissa kirjoituksissa.
Valhejuutalaiset noidat ja muut Kristuksen ja Kaikkivaltiaan viholliset pelkäävät sydänjuuria myöten nimenomaan Koraanin ja profeetta Muhammadin ilmoittamaa oikeata Islamia ja samalla profeetta Muhammadia, sillä nämä tuovat toteutuessaan ehdottoman tuomion näiden päälle ja lopettavat heidän noituutensa ja muun vääryyden harjoittamisensa.
Siksi "uskovat" yrittää vähätellä Koraania ja profeetta Muhammadia, mutta sen sijaan korottaa äärimmäisen tuomittavaa, syntistä riivaajien palvelemista, tätä ns. Mustan Raamatun ja muutakin noituutta, joiden tuntemisella ja harjoittamisella nämä valhejuutalaiset ja valhekristityt ja muutkin noidat yrittävät harjoittaa Kaikkivaltiaan ja Kristuksen edessä laitonta auktoriteettia, estää laillisen auktoriteetin harjoittamista samoin kuin kaapata itselleen varallisuutta, joka ei heille kuulu.
"Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään." (Matt.7:16-20)
"Joko tehkää puu hyväksi ja sen hedelmä hyväksi, tahi tehkää puu huonoksi ja sen hedelmä huonoksi; sillä hedelmästä puu tunnetaan.
Kaikkivaltiaan Pyhien Ilmoitusten ja Kirjoitusten kuten Koraanin sotkeminen pimeyden lasten noituuksiin ja epäjumalien (riivaajien ja näkyvän maailman mahtavien) palvelemiseen ja tähän ohjaaviin materiaaleihin sekä näiden asettaminen tasavertaiseen asemaan on Kaikkivaltiaan, Kristuksen ja Kaikkivaltiaan muiden lähettiläiden kuten profeetta Muhammadin sekä Kaikkivaltiaan Pyhän Hengen, Sanan, Lain ja näiden ilmoittaman Pyhän Järjestyksen halventamista ja väheksymistä samoin kuin pyrkimystä estää Kaikkivaltiaan Pyhän Tahdon ja Kristuksen Opetuslapseuden toteutumista tänä Kristuksen Uuden Liiton aikana. Tällaisesta kapinoinnista on määrätty kuolemantuomio.
Noituus väärien jumalien palvelemisineen on kielletty kuolemanrangaistuksen uhalla
Noituus, etenkin yhdistettynä väärin jumalien (henkivaltojen ja näkyvän maailman mahtavien) palvelemiseen (asettamiseen Kaikkivaltiaan rinnalle ja/tai yläpuolelle) on kuolemanrangaistuksen uhalla kielletty myös Kristuksen Uuden Liiton aikana samoin kuin Koraanin ja profeetta Muhammadin ilmoittaman elämänjärjestelmän, Aabrahamin uskon, sen oikean Islamin keskuudessa, joka vahvistaa Koraanin ja profeetta Muhammadin kautta Kaikkivaltiaan Pyhän Lain (Tooran) noudattamisen sekä muut Kaikkivaltiaan Pyhät Ilmoitukset ja Kirjoitukset.
Profeetta Muhammad myös todistettavasti tuomitsi ja toimi Tooran mukaisesti, vieläpä kirjaimellisesti vedoten sen käskyihin, säädöksiin ja oikeudentuomioihin.
Ja Suomenmaa on Kaikkivaltiaan Pyhän Säätämyksen mukaisesti jo saatettu tämän oikean Islamin alaisuuteen. Ja sillä tiellä nyt edetään.
Noituus, etenkin yhdistettynä väärien jumalien (henkivaltojen ja näkyvän maailman mahtavien) palvelemiseen (asettamiseen Kaikkivaltiaan rinnalle ja/tai yläpuolelle) on siten kielletty kuolemanrangaistuksen uhalla myös Venäjän (Russian) Tsaarikunnan eli Keisarikunnan ja sen Suomenmaan (Suomen) Suuriruhtinaanmaan eli Suuriruhtinaskunnan alueella Kristuksen nimessä ja Kaikkivaltiaan Pyhä Henki eli Totuuden Henki sen apostolisen (apostolien) seurakunnan ja profeetta Muhammadin kautta vahvistakoon.
jatkuu...- PyhäJärjestys1
Arkkienkeli Gabriel tuo
ankaruuden ja verenvuodatuksen
Sitten he (joukko juutalaisia rabbeja) sanoivat: "Kerro meille Hengestä."
Jumalan lähettiläs vastasi: "Minä vannotan teitä Jumalan ja Hänen israelilaisten puolesta tekemiensä tekojen kautta! Tiedättekö te Gabrielin, joka tulee luokseni?"
"Kautta Jumalan", he vastasivat, "kyllä, mutta hän on meidän vihollisemme, Muhammad, sillä hän on enkeli, joka tuo ankaruuden ja verenvuodatuksen. Ellei näin olisi, seuraisimme sinua."
s. 180
Ibn Hisham, Profeetta Muhammadin elämäkerta, arabiankielisestä 800-luvun alkuteoksesta, Sirat Rasul Allah (lyhentäen suomentanut Jaakko Hämeen-Anttila), 1999 Basam Books Oy.
Eiköhän oteta Kaikkivaltiaan Pyhä Sana ja Laki tässäkin elämän perustaksi, etenkin nyt, kun Suomenmaa on siirtynyt jo Koraanin ja profeetta Muhammadin ilmoittaman oikean Islamin alaisuuteen.
Varkaiden nimet ja yhteystiedot otettakoon selville ja laitettakoon julkiseksi niin tiedetään, mistä tavoittaa sitten, kun aletaan käymään ns. islamilaista oikeutta.
Varkaan ja varkauden Jumalan oikeuden mukainen tuomitseminen, rangaistukset ja korvaukset:
Yleislinjaus varastamiseen:
"Älä varasta." (2.Ms.20:15 & 5.Ms.5:19)
"Älä himoitse (tavoittele) lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa." (2.Ms.20:17)
"Älä himoitse (tavoittele) lähimmäisesi vaimoa. Älä halaja lähimmäisesi huonetta, älä hänen peltoansa, älä hänen palvelijaansa, palvelijatartansa, härkäänsä, aasiansa, äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa.' (5.Ms.5:21)
"Varkailta taasen, olkootpa mies- tai naispuolisia, leikatkaa kädet. Se on palkka heidän omista teoistaan ja muita varoittava kuritus Jumalalta. ALJAH (Jumala) on mahtava, viisas.
Mutta ken tekee katumuksen ja parannuksen pahoista teoistaan, häntä kohtaan on ALJAH (Jumala) sääliväinen. ALJAH (Jumala) on totisesti armahtava, laupias."
(Koraani 5:38-39)
"Mutta jos sinun kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; parempi on sinulle, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat kädet tai molemmat jalat tallella, heitetään iankaikkiseen tuleen.
Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen." (Matt.18:8-9 & Mark.9:43-48)
"Joka varastaa Aadamin (ihmisen) ja joko myy hänet tahi pitää häntä hallussansa, se rangaistakoon kuolemalla." (2.Ms.21:16)
"Jos joku tavataan siitä, että hän on varastanut jonkun veljistään, israelilaisista, ja kohdellut häntä tylysti tai myynyt hänet, niin varas kuolkoon. Poista paha keskuudestasi." (5.Ms.24:7)
- KTS--
Hlystien radenije-rituaali
Hlystien hengellisenä päämääränä oli Kristuksen uudelleensyntyminen sielussa vanhan syntisen minän kuolettamisen kautta.
Liike oli askeesimyönteinen, mutta harrasti hurmoksellisia öisiä kokouksia.
Liikkeen teologiassa tavallisesta ihmisestä saattoi tulla Kristus tai Jumalansynnyttäjä, kunhan lihanhimo oli ensin kuoletettu Pyhän Hengen asettuessa ruumiiseen.
Tämä tapahtui ekstaattisen tanssimisen ja seksuaaliorgioitten kautta niin sanotussa radenije-rituaalissa.
Rituaaliin osallistujat lauloivat "itseäni ruoskin, Jeesusta etsin" ja tanssivat villisti ympyrää.
Rukouksenpitäjä ("profeetta") ruoski osanottajia molemmille olkapäille.
Tanssi päättyi ekstaattiseen lattialle taintumiseen, jonka aikana harrastettiin sukupuolista kanssakäymistä.
Tämä nähtiin Pyhän Hengen vaikutuksena sekä synnin katoamisen merkkinä.
Kollektiivisen synninteon nähtiin ikään kuin poistavan synnin rituaalisesti.- osallistuuko
arkkipiispakin tämmösiin kokouksiin?
- hyväteko
Arkkipiispa Kari Mäkinen on oikeassa asettuessaan vastustamaan suomalaisten rasismia ja ulkomaalaisvihaa. Hieno avautuminen arkkipiispalta ja rohkea teko! Arkkipiispa uskalsi rikkoa virkavelvollisuutensa ja esiintyä piispan valtapiirinsä ulkopuolella suojellakseen pakolaisia ja ihmisarvoa.
- Khfs
Onko sotaveteraanitkin rasisteja, kun vastustivat aikoinaan maahanmuuttoa.
- mtveeltä
Sarah Palinin tytär synnytti jälleen aviottoman lapsen – vastustaa esiaviollista seksiä
Ulkomaat Julkaistu 27.12.2015 15:46
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/sarah-palinin-tytar-synnytti-jalleen-aviottoman-lapsen-vastustaa-esiaviollista-seksia/5627164
Sarah Palinin tytär Bristol on synnyttänyt toisen lapsensa juuri ennen joulua.
Bristol Palin on kannattanut julkisesti aviottomasta seksistä pidättäytymistä, hänen äitinsä puolestaan tunnetaan tiukan linjan kristittynä.
Bristol Palin, 25, on jälleen julkisuudessa synnytettyään aviottoman lapsen. Hänen ensimmäinen lapsensa syntyi vuonna 2008, niin ikään avioliiton ulkopuolella. Sen jälkeen Bristol ensin meni naimisiin lapsen isän kanssa ja myöhemmin erosi hänestä.
Bristol kertoi lapsensa syntymästä Twitterissä ja blogissaan.
Bristolin äiti Sarah Palin oli vuonna 2008 republikaanien varapresidenttiehdokkaana Yhdysvalloissa. Sarah Palin tunnetaan tiukan konservatiivisista mielipiteistään. - Seonseonse
Arkkipiispa syyllistyy rasismiin.
- omantunnonpäätös
Kalliiksi käy tuo piispa kirkolle, pitkän harkinnan jälkeen erosin tänään kirkosta.
"menkää ja tehkää kaikki lapset opetuslapsikseni" Eikös se Jeesus jotenkin
tähän suuntaan käskenyt toimia ja Piispa reppana ajaa väen pois kirkosta
toimimalla aivan toisen uskontokunnan hyväksi.No kuhan noita oikeauskoisia on tarpeeksi Suomessa ne työntävät tuon piispan sauvan sen persiiseen torilla. Siinä sitä suvaitsevaisuutta koetellaan ihan pirusti piispalla. Olisko sittenkin pitänyt olla Suomen kansan puolella noissa puheissaan ja teoissaan ?Että silleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354583- 553155
- 302853
- 592779
- 62370
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542165- 151589
- 171564
- 161504
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81488