"Poliisi on ottanut torstaiaamuna käynnistyneessä operaatiossa kiinni ja pidättänyt kuusi miestä Kirkkonummella yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi, Keskusrikospoliisi tiedottaa.
KRP:n mukaan miehiä epäillään julkisesta kehottamisesta rikokseen. Miehet ovat tänä syksynä Suomeen tulleita Irakin kansalaisia".
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-otti-pidatti-kuusi-irakilaismiesta-epaillaan-julkisesta-kehottamisesta-rikokseen/2204988?pwbi=5d684eb4a4f070f40bddd54e5fbe178f
Poliisi pääsi tapauksen jäljille oman tiedonhankinnan kautta.
KRP painottaa asian tutkinnan olevan vielä alkuvaiheessa. Siksi se ei voi tiedottaa asiasta tässä vaiheessa enempää.
Poliisi pidätti kuusi mamua kirkkonummella
94
380
Vastaukset
- Ryöstöjä_tekemään
Miehet olivat mm: kehoittaneet raiskaaman kaikki kirkkonummen tyttölapset.
- suomalaistensyrjintä
PANDORAN LIPAS AVATTU
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2016/01/05/olisiko-jo-aika-tunnustaa-etta-maahanmuuttajat-saavat-enemman-ja-nopeammin/
- Kaasua_ja_pamppua
" Operaatio Kirkkonummella - poliisi ottanut kiinni kuusi Irakin kansalaista
Keskusrikospoliisi kertoo, että se on torstaina aamulla käynnistyneessä operaatiossa ottanut kiinni ja pidättänyt kuusi miestä Kirkkonummella yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi.
Keskusrikospoliisin mukaan miehiä epäillään julkisesta kehottamisesta rikokseen. Miehet ovat tänä syksynä Suomeen tulleita Irakin kansalaisia.
Poliisi kertoo päässeensä tapauksen jäljille oman tiedonhankinnan kautta. Tiedotteen mukaan asian tutkinta on vasta alkuvaiheessa eikä siitä voida tiedottaa tässä vaiheessa enempää.
Länsi-Uudenmaan poliisin mukaan operaatioon osallistui useita poliisipartioita. Kiinniotot sujuivat rauhallisesti, eikä toiminnasta aiheutunut vaaraa sivullisille".
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/12/31/operaatio-kirkkonummella---poliisi-ottanut-kiinni-kuusi-irakin-kansalaistaTuliko nyt hyysäreille Uudenvuoden " Ullatus " kultamunat yllyttävät rikoksiin ?
Että silleen.- turvattomuudentekijät
Turvallista Uuttavuotta kaikille.
Toivottavasti he eivät saaneet ketään kiihotetuksi rikoksiin.
Vai saivatko?
Onko kiihottajia vielä vapaana jossakin? - NERGNERG
höpöhöpö kirjoitti:
Tuliko nyt hyysäreille Uudenvuoden " Ullatus " kultamunat yllyttävät rikoksiin ?
Että silleen.Näin se alkaa ja Suomen tie on Ruotsin tie, jossa nämä sotaapakenavat tuovat sodan turvapaikanantajien keskuuteen. Kyllä olette suomalaiset yksinkertaisen tyhmää kansaa antamalla noiden sotilaskarkureiden tulla maahan ja alkaa mellastamaan!!!
- konserttia_pukkaa
Toivoa on ja A. Kela laulaa.
- KaikkeaSontaaSitäOnkin
Ja Tino juontaa...MIKSI SINÄ VIHAAT MINUA...
- suvakeille_selitettävää
Mites tämä käännetään taas täysjärkisten tekemäksi
- delta00
Muutama yksittäistapaus, asia ei liene mitenkään pöyristyttävää luokkaa ja monikulttuurisuuttahan täällä kovasti kaivataan.
Sitä on saatu mitä on tilailtu, tosin suomen kansalaisten enemmistön mielipiteen yli kävellen. - röhäyghzick
Suomalaisten rasistien masinoima temppu. Ilman muuta. Kysy vaikka Tervolta.
- mikäpamahtipommiko
Olikohan ne pidätetyt Daesh yllyttäjiä?
- tggtggtgtgtg
Ilmeisesti suunnittelivat someissaan uuden vuoden pommi-iskua muiden maiden isis-heppujen kanssa. Muuallahan noista seuraisi terrorismisyyte mutta ei toki meillä, "pojat vain vähän keppostelivat" tuumaavat SPR:n täti ja setä asiaa heiltä tidusteltaessa.
- LakejammeVoisiKoventaa
Pitäisikös nuokin roistot tuomita sitten oman sharia-lakinsa tavalla - sitähän he kuulemma haluavatkin.
Tosin siinä on se huono puoli, että toivovat sen koskevan meitäkin.... - ähäyghzick
Eihän se meidän lakimme ole. Ei heidän lakinsa meitä koske. Pamppua niin että muistavat, mikä laki koskee niin perkeleesti.
- fghhjhgf
LakejammeVoisiKoventaa kirjoitti:
Pitäisikös nuokin roistot tuomita sitten oman sharia-lakinsa tavalla - sitähän he kuulemma haluavatkin.
Tosin siinä on se huono puoli, että toivovat sen koskevan meitäkin....Näin on, saisivat maistaa omaa lääkettä ala islam.
- tavja
ykfittäiftapauf
Pf. Kaikki lahjoitukfet ovat tevvetulleita monikanfalliffofiaalidemokvaatti puolueellemme tietyin vajoitukfin:
Me EMME ota vaftaan ala-avvoifia lahjoituksia:
-Alle 1000 000€uvoa käteifenä
-Villafukkia
-Köyhien tavavoita, kuten alle 500.000€ lentokoneita tai veneitä tai afvikan matkoja.
Köyhät faa haiftaa anaaliaukon(ihquu) ja mennä töihin- fghhjhgf
f ja s on kaksi eri kirjainta !
- Teloituksiin
Tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Thomas Elfgrenin mukaan heitä epäillään julkisesta kehottamisesta rikokseen, se kuika vakaviin rikoksiin, poliisi ei kerro.
- RaiskauksetVaiTerrorismi
Ei auta kuin odotella vuotoja. Toivottavasti sieltä päin joku isänmaallinen vielä löytyy, joka vuotaisi.
Tuon poliisin nimi kuulostaa tutulta, missähän yhteydessä oikein olen sen kuullut...? - Suomen_jihadistit_ry
Päivän selvää, että he yrittivät käynnistää jihadin Suomessa. Todennäköisesti suunnitelmana oli iskeä uutenavuotena asein tai pommein juhlivan väen keskuuteen. Onneksi poliisi sai tällä kertaa jihadistit kiinni, mutta entäs sitten seuraavalla tai sitä seuraavalla jne. kerralla? Tuollaisia väkivaltaisia hihhuleita on tässäkin maassa nyt enemmän kuin tarpeeksi, ja on vain ajan kysymys, että joku heistä suorittaa onnistuneesti terrori-iskun. Se päivä on väistämätön.
- Rrkki1
RaiskauksetVaiTerrorismi kirjoitti:
Ei auta kuin odotella vuotoja. Toivottavasti sieltä päin joku isänmaallinen vielä löytyy, joka vuotaisi.
Tuon poliisin nimi kuulostaa tutulta, missähän yhteydessä oikein olen sen kuullut...?Ruandan papin tapauksen tutkija.
- mitesmites
Olikos sama henkilö tunnettu afrikkalaisista poikaystävistä, vaiko vain nimi saman tapainen?
- Erkki1
mitesmites kirjoitti:
Olikos sama henkilö tunnettu afrikkalaisista poikaystävistä, vaiko vain nimi saman tapainen?
Tietääkseni afrikkalaisista adoptiopojista.
- jnoo7täälläollaan
elfgren on vihauinen, hywin vihainen; koska ei saanut porautua kysesten henkilöidem
peräaukkoom; kuten niissä afrikasta tuoduista rattopj9ista
- Kirkkonummi_eristetty
Suunnittelivatko terroristi iskua kirkkonummen uudevuoden juhliin ?
- Ei_kerrota_ei
Tai poliisin raiskausta?
- mitäpä_jos
Suomalaismiehet olisivat tehneet saman Irakissa, oliskohan enää mitään kuulusteltavaa?
No ei olisi kuulusteltavia enää. Mitenkähän tämä " Ullatus " käsitellään ja painellaan villasella unohduksiin taas ? Että silleen.
- Tuskinj_sen_kummempaa
höpöhöpö kirjoitti:
No ei olisi kuulusteltavia enää. Mitenkähän tämä " Ullatus " käsitellään ja painellaan villasella unohduksiin taas ? Että silleen.
Saat nähdä. Mun veikkaus on, että äijät suunnitteli villimpää poikamiesiltaa ja joku VOK asukas vasikoi ne. Poliisi kävi sitten noukkimassa ne ennenkuin satuttavat itsensä. Pääsevät vapaaksi ilman syytteitä heti uudenvuoden juhlien jälkeen.
Poliisi on vaan nyt niin varpaisillaan. Ja ihan hyvä, että on. - vaieikummempaa
Tuskinj_sen_kummempaa kirjoitti:
Saat nähdä. Mun veikkaus on, että äijät suunnitteli villimpää poikamiesiltaa ja joku VOK asukas vasikoi ne. Poliisi kävi sitten noukkimassa ne ennenkuin satuttavat itsensä. Pääsevät vapaaksi ilman syytteitä heti uudenvuoden juhlien jälkeen.
Poliisi on vaan nyt niin varpaisillaan. Ja ihan hyvä, että on.Joopa jooo, oletpä sinisilmäinen. Ei arabi tai afrikkalainen ole suomalaisen poikamiehen kaltainen. Selvitä jostain, minkälaisia videoita tekivät kölnin raiskauksista ym ja kehuivat niissä rikkoneensa niin hänet. Voi helvetin helvetti. Ampua ne pitäisi.
- ei-mulla-muuta
"Monikulttuurisuus on rikkaus" Muistetaanko vielä kuka noin määki tviitissään?
- delta00
Tuolla twiittaajalla on suoio romahtanut viimeaikoina kovasti.
Hymykin hyytynyt, se ei sitten loppupeleissä riittänytkään menestyksen takaajaksi, ei mulla muuta. - röhäghzick
Missä ne rahat ovat? Valtio tarvitsee rahaa.
- Tutkivapoliisi
Poliisi : Terroristeja otettiin kiinni 6 henkilöä. ( huumekauppaa, ryöstöjä, raiskauksia, yllytystä, tappeluja jne jne....)
- tgttgttggtttg
Laitetaanpa muistutukseksi:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015121820852359_ul.shtml
Ja kun jo alkaenkin tehtiin se virhe ettei kännyköitä yms. yhteydenpitovälineitä kerätty pois (luulisi olevan jo ihan perusedellytys vastineeksi täysihoidosta) niin kun huomioidaan tuo että avauksen uutisessa pelkästään kirkkonummi kyseessä niin mitähän muita hauskoja suunnitelmia on meneillään muissa vokeissa (joko niitä on satoja?)
Saadaankohan tosiaan jo täksi uudeksi vuodeksi ikimuistoiset surutulitukset? päättäjät, suvakit ja virkamiehet tietysti pesee kätensä kaikesta sitten jälkeenpäin.- 16-14
Sellaiset merkit ovat nyt ilmassa, että tänään uudenvuodenaatosta tulee Suomessa normaalista aatosta poikkeava.
- milloin_iskevät
"Isis suunnittelee yhtäaikaisia iskuja eri puolille Eurooppaa / Isisin saksalainen ex-jäsen väittää terroristijärjestön suunnittelevan samaan aikaan tapahtuvia iskuja eri puolille Eurooppaa."
Tuollaista siinä linkissä. Niinhän ne sotilaat ovat päässeet tänne, oikeiden pakolaisten joukossa, eikä kukaan meillä kiinnitä huomiota siihen, että tulivat ovat nuoria miehiä... (jos naisia ja lapsia oli ollut tulossa, niin he olivat ehkäpä hukkuneet matkalla). Sitten vaan rakentamaan pommeja (saako ilotulitteista koottua mitään isompaa?) ja hankkimaan aseita.
- taidettatulossa
Unelmakonserttia uudenvuodenpäivälle pukkaa.
- leipuribulla
Onko Kirkkonummella voisilmäpullat ja villasukat loppuneet,kun Kultamunien ihan riehumaan pitää ruveta?
Hopihopi suvakit älkää nyt vielä näin nopeasti hylätkäö turvaa hakeneita ipodipartaelintasosurffareita.- mettäläinenimpivaarasta
Onko suvakki-pullavillasukkahalaaja Tuija vaihtanut paikkakuntaa?
- Takki_kääntyy
Ja ha. Taitaa tulla poliisille rasismi syyte vielä tästäkin.
Niin sen voiman käytöttö syytteen lisäksi. Pitäiskö poliisille antaa Superlooni hanskat työkäsineiksi ? Ettei nuo riehujat vahingoitu ja pöyristy kovasta poliisin käsittelystä. Että silleen.
- Poliisi_ei_kerro
"Tutkinnanjohtaja kuuden irakilaisen kiinniotosta: "Terrorismirikoksesta ei ole kysymys".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015123120893584_uu.shtml
Lyhyesti voi sanoa, että terrorismirikoksesta ei ole kysymys. Miehiä epäillään julkisesta kehottamisesta rikoksiin, joita voi kuvata yleistä järjestystä ja turvallisuutta vaarantaviksi teoiksi. Sen enempää en halua täsmentää näitä julkisuuteen, tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Thomas Elfgren keskusrikospoliisista kertoo.
Elfgrenin mukaan kehottaminen rikoksiin tapahtui "siinä yhteisössä missä miehet elävät".
Poliisi pääsi tapauksen jäljille oman tiedonhankinnan kautta.
- Me olemme tehneet tämän jutun vuoksi töitä joitakin päiviä, noin viikon verran. Tietoja on yhdistelty eri osatekijöistä, mutta en pysty avaamaan enempää sitä, miten miesten jäljille päästiin.
Poliisi ei kerro, milloin mahdolliset rikokset oli määrä tehdä. Kiinniotot suunniteltiin Elfgrenin mukaan kuitenkin tarkoituksella niin, että ne tehtiin ennen vuoden vaihtumista.
- Tässä ollaan tietysti erityisen herkillä, kun on uudenvuoden aatosta kysymys, Elfgren muotoili STT:lle.- kukaonkukaei
Miten niin ei ole terroristeja?
Eikö Suomalaisia ihmisiä vastaan suunnattu kiihottaminen olekaan terrorismia.
Rasismia ainakin.
Rasistisia suunnitelmia kuitenkin.
- Virkarikolliset
Rikollisia maahan päästävät virkaloiset pitää pidättää. He ovat yhtä syyllisiä.
No jo Iltalehdessä vakuutellaan, ei ole kyse " Mistään Terrorismistä ", mutta todetaan kiinnioton syyksi " Yleistä järjestystä ja turvallisuutta vaarantavan syyn vuoksi ".
Että silleen.- Nii-in
Yhdysvalloissakin esim. Fort Hoodin armeijatukikohdassa sattunut ammuskelu luokiteltiin "työpaikkaväkivallaksi", vaikka muslimiampujalla oli selvästi terroristiset motiivit: http://townhall.com/tipsheet/cortneyobrien/2015/04/10/fort-hood-purple-hearts-n1983459
- IslamÄhlämBomb
Monikulttuurisuus on rikastettu uraani!
No se Shiiojen ja Sunnien keskinäinen Jihadi on seuraava syy listalla. Sitä vain ei uskalleta vielä tunnustaa todeksi ja mahdolliseksi Suomessakin tapahtuvaksi.
Että silleen.
- Ryyppireisurikos
"MTV Uutisten tietojen mukaan rikokseen kehottaminen ja häiriöiden uhka liittyisi irakilaismiesten suunnittelemaan ryyppyreissuun uudenvuodeniltana. Kiinniotot liittyisivät nimenomaan yleiseen järjestykseen ja turvallisuuteen.
Tätä väitettä Elfgren ei kommentoi.
– Huomenna olemme viisaampia".
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/poliisi-irakilaismiesten-pidatyksesta-haluttiin-estaa-rikos-uudenvuodenaattona/5633062- Joopa__joo
Heh, ryyppyreissun takia iso poliisioperaatio, jossa mukana KRP. Pitävätkö ne meitä täydellisinä idiootteina, vai onko aprillipäivän ajankohta siirretty?
- Näinköhännn
Ovat varmaankin väsänneet kaljapulloista Molotovin cocktaileja.
- jäitähattuun
Ylivieskassa poliisille ilmoitettu kahden erittäin tumman miehen tekemä raiskaus uutisoitiin näyttävästi ja kun koko tarina paljastui sepitetyksi, niin oikaisu julkaistiin vähin äänin. Sattuuhan näitä erehdyksiä, mutta ne erehdykset jäävät tilastoihin poliisille ilmoitettuina raiskausrikoksina ja taas tuli täysin tarpeeton tahra rumentamaan ulkomaalaisten rikostilastoja ns. maahanmuuttokriittisten hekumoitavaksi.
KRP:llä oli varmaan ihan hyvä syy pidättää nuo kuusi ryyppyreissun suunnittelijaa, en minä vastaan pysty väittämään. Toivottavasti poliisin tiedotus tuo jatkossa selvyyttä asiaan. Uutinen heitti kuitenkin epäilyksen varjon poliisin toiminnan puolueettomuuden, priorisoinnin ja valitun strategian ylle.
Yksittäiset poliisit ja poliisipartiot toimivat tietenkin tilanteen mukaan, mutta heidän yläpuolellaan oleva organisaatio valitsee strategian. Sen strategian suunnittelee poliisiylijohto, jonka yläpuolella ovat sisäministeriö ja maan koko hallitus. Jossain siellä näyttää siis päätetyn, että turvapaikanhakijat ovat uhka ja kotimaiset terroristit yksinäisiä susia, jotka ties mistä saavat kännipäissään hassun idean opettaa maahantulijoita maan tavoille polttopullojen avulla.
En tiedä miten ja miksi tällainen kokonaiskuva on hahmoteltu. Kaukana ei ole epäilys, että näin yritetään pönkittää koko ajan kannatustaan menettävää hallitusta. Eivät poliisi, poliisiylijohto tai maan hallitus saa valinnoillaan kuitenkaan mitään sympatioita näiltä todellisuskriittisiltä tulen kanssa tuhraajilta. Rajat kiinni -likkeessä suunnitellaan täyttä kapinaa hallitusta vastaan. - fghhjhgf
jäitähattuun kirjoitti:
Ylivieskassa poliisille ilmoitettu kahden erittäin tumman miehen tekemä raiskaus uutisoitiin näyttävästi ja kun koko tarina paljastui sepitetyksi, niin oikaisu julkaistiin vähin äänin. Sattuuhan näitä erehdyksiä, mutta ne erehdykset jäävät tilastoihin poliisille ilmoitettuina raiskausrikoksina ja taas tuli täysin tarpeeton tahra rumentamaan ulkomaalaisten rikostilastoja ns. maahanmuuttokriittisten hekumoitavaksi.
KRP:llä oli varmaan ihan hyvä syy pidättää nuo kuusi ryyppyreissun suunnittelijaa, en minä vastaan pysty väittämään. Toivottavasti poliisin tiedotus tuo jatkossa selvyyttä asiaan. Uutinen heitti kuitenkin epäilyksen varjon poliisin toiminnan puolueettomuuden, priorisoinnin ja valitun strategian ylle.
Yksittäiset poliisit ja poliisipartiot toimivat tietenkin tilanteen mukaan, mutta heidän yläpuolellaan oleva organisaatio valitsee strategian. Sen strategian suunnittelee poliisiylijohto, jonka yläpuolella ovat sisäministeriö ja maan koko hallitus. Jossain siellä näyttää siis päätetyn, että turvapaikanhakijat ovat uhka ja kotimaiset terroristit yksinäisiä susia, jotka ties mistä saavat kännipäissään hassun idean opettaa maahantulijoita maan tavoille polttopullojen avulla.
En tiedä miten ja miksi tällainen kokonaiskuva on hahmoteltu. Kaukana ei ole epäilys, että näin yritetään pönkittää koko ajan kannatustaan menettävää hallitusta. Eivät poliisi, poliisiylijohto tai maan hallitus saa valinnoillaan kuitenkaan mitään sympatioita näiltä todellisuskriittisiltä tulen kanssa tuhraajilta. Rajat kiinni -likkeessä suunnitellaan täyttä kapinaa hallitusta vastaan.Katsos vain löytyihän tältä palstalta yksi hyysäri/suvakki.
- Starwar
jäitähattuun kirjoitti:
Ylivieskassa poliisille ilmoitettu kahden erittäin tumman miehen tekemä raiskaus uutisoitiin näyttävästi ja kun koko tarina paljastui sepitetyksi, niin oikaisu julkaistiin vähin äänin. Sattuuhan näitä erehdyksiä, mutta ne erehdykset jäävät tilastoihin poliisille ilmoitettuina raiskausrikoksina ja taas tuli täysin tarpeeton tahra rumentamaan ulkomaalaisten rikostilastoja ns. maahanmuuttokriittisten hekumoitavaksi.
KRP:llä oli varmaan ihan hyvä syy pidättää nuo kuusi ryyppyreissun suunnittelijaa, en minä vastaan pysty väittämään. Toivottavasti poliisin tiedotus tuo jatkossa selvyyttä asiaan. Uutinen heitti kuitenkin epäilyksen varjon poliisin toiminnan puolueettomuuden, priorisoinnin ja valitun strategian ylle.
Yksittäiset poliisit ja poliisipartiot toimivat tietenkin tilanteen mukaan, mutta heidän yläpuolellaan oleva organisaatio valitsee strategian. Sen strategian suunnittelee poliisiylijohto, jonka yläpuolella ovat sisäministeriö ja maan koko hallitus. Jossain siellä näyttää siis päätetyn, että turvapaikanhakijat ovat uhka ja kotimaiset terroristit yksinäisiä susia, jotka ties mistä saavat kännipäissään hassun idean opettaa maahantulijoita maan tavoille polttopullojen avulla.
En tiedä miten ja miksi tällainen kokonaiskuva on hahmoteltu. Kaukana ei ole epäilys, että näin yritetään pönkittää koko ajan kannatustaan menettävää hallitusta. Eivät poliisi, poliisiylijohto tai maan hallitus saa valinnoillaan kuitenkaan mitään sympatioita näiltä todellisuskriittisiltä tulen kanssa tuhraajilta. Rajat kiinni -likkeessä suunnitellaan täyttä kapinaa hallitusta vastaan.Etkö ole lukenut Kölnistä? Hampurista?
- SuomalaisetkoHiljaisia
Kuka enää muistaa, kun Pariisin terrori-iskujen jälkeen Sauli Niinistö ja muut poliitikot vuoron perään toitottivat, että näillä terrori-iskuilla ei ole mitään tekemistä Suomeen tulleiden pakolaisten kanssa. Millä tavalla ei ole tai millä tavalla on...?
Siinäpä olisikin paljon aihetta analysoitavaksi, filosofoitavaksi sekä riideltäväksi haukkumisen, huutamisen ja nälvimisen siivittämänä. - kauhujenyö
No, eihän nuoret sotakuntoiset irakilaismiehet mitään tee, hehän vain harjoittelevat suomen kielisiä lastenlauluja, opettelevat virkkaamaan patalappuja, opettelevat laittamaan ruokaa, kuten ohravelliä, mykysoppaa, kropsuja, vatikoita, hernesoppaa, marjamämmiä, leipomaan pullaa ja muita ihania suomalaisherkkuja. Puhumattakaan mustasta makkarasta ja veripaltusta. Kehtaavatkin poliisit käydä häiritsemässä heidän rauhaansa. Kyllä suomalaiset poliisit pitäisi laittaa häpeämään jonnekin syrjäiseen kylään. Päästäkää nyt lapsiraukat takaisin aavarantaan leipomaanl.
- Vitun_suvakit
Tänne Suomeen on tullut kymmeniä tuhansia terroristeja. Kiitos suvakit kiitos nyt pitää pelätä joka paikassa teidän takianne!
Nuo suvakit on laitettava vastaamaan teoistaan " Korpioikeuteen " jonka tuomioista ei ole valitus oikeutta. Että silleen.
- perk.tunarit
höpöhöpö kirjoitti:
Nuo suvakit on laitettava vastaamaan teoistaan " Korpioikeuteen " jonka tuomioista ei ole valitus oikeutta. Että silleen.
juuri niin. suvakit vastuuseen. varsinkin spr.
- ihanaa_matuja
6 pidätetty yli 30000 taistelijaa vapaana rikastuksiin ja kepposiin.muistakaa avainten kilistely.
- muistakaanemyös
No entäs ne 10000 jotka livahti ennenkuin alkoivat rekisteröidä. Sitä ei pidä unohtaa.
- kukasanooviimeisensanan
Sitäpaits mtv3 sivulla sanotaan että kehotus rikokseen oli vain vokin sisällä, ei somessa tms. Mistä suomalaispoliisi yhtäkkiä on oppinut arabian kieliä, taitaa olla sielläkin eri murteita ym joten saattaa olla laajallekin levinnyt rikoksentekomääröys. No pianhan se nähdään. Toivottavasti ei kohdalle osu, täytyy vähän vältellä isoja joukkoja.
Tuo Vokki sakki, ei kunnioita Suomen poliisia ja laki yhtään. Ne ovat oppineet kunnioitamaan vaan voimaa ja kovaa kuria. Näiden Suomen hyysäri lällyköiden ja naispoliisien käskyjä ne ei usko yhtään. Että silleen.
- pää.pulla.pillu.alapää
Åhhåh! Jäikö tyttöjen salibandyjoukkue nyt ilman vahvistuksia?
- missä.puolustelijat
Kyseessä siis ei ole kiihotus kansanryhmää vastaan tai muutenkaan rasisitinen motiivi?
Minkälaisia kirjoituksia ne olivatkaan mistä sellaista löytyi, tuomioon riittävästi? Halla-ahon tuomio ja siihen liittynyt näytösoikeudenkäynti näyttäytyvät tätä porukkaa ja sen vihakirjoituksia vastaan yhä irvokkaammalta.
Ja se aprillilpäivä - ei sitä siirretty ole vaan venytetty molemmista päistä ympärivuotiseksi.Eiköhän syyksi paljastu se Islamistien keskeinen uskonsota ? Sunnit vastaan shiiat.
Sitähän ei nämä hyysärit saa loppumaan ikinä. Että silleen.
- mitätahansa
Muutama kymmenentuhatta vastaanottokeskusten nuortamiestä kun alkaa turhautua voi jotakin alkaa tapahtumaan.
- AjatusHautoja
Mitä ihmeen sakia siellä Lähi-idässä sikiää, kun miehet ei taida muuta tehdä kuin tapella keskenään ja naisraukat, hissukat, on nyrkin ja hellan välissä.
Jos tuo kaikki tappeluun ja naisten alistamiseen käytetty energia laitettaisiin yhteiskunnallisten asioiden kehittämiseen, tieteeseen, talouteen, kulttuuriin, koulutukseen yms. he asuisivat maanpäällisessä paratiisissa. No kun niille, ei ole muuta paratiisia, kun kuolleena muka nussia niitä 72 neitsyttä.
Aika Ajatus-Hautoja ne on. Että silleen.- miksisiistullatänne
Paratiisi sijaitsee muuten irakissa eufratin ja tigrisjoen yhtymäkohdassa.
- jokaiselleomansa
Se oli ennen matupaskoja siellä. Matuille se on nyt Saksassa, Ruotsissa ja Suomessa. Ei tänne saakka ilman rahaa pääse, varakkaimmat tänne on tullu täysihoitoon.
- hyys_hyysss_hyyssss
Edelleen kysyn miksi noihin VOKkeihin perustetaan nopeita 4G tukiasemia. Miksi vitussa nämä suomen idiootit antaa näille sotilaille viestintämahdollisuuden suunnitella mitä hyvänsä terrori-iskua globaalisti.
Ei sotaa pakoon lähtenyt tarvitse ensimmäisenä 100Mb tietoliikenneyhteyttä. JA jos se katsotaan kansalaisoikeudeksi, niin miksi ihmeessä suomen valtio ei tajoa edes toimivia puhelintyhteyksiä oman maan kansalaisilleen joka paikkaan.
Joko muuten on perustettu tukiryhmä hyysäämään järkyttyneitä hyysäreitä kun heidän lemmikkipoikiansa taas on viety säilöön rikoksesta epäiltynä. Varmaan on SPR käyttänyt viimeisetkin veripalvelusta saamansa roposet, että nämä saavat maan parhaat ja kalleimmat asianajajat puollustamaan heitä rasistista poliisia vastaan, joka ei anna Irakilaisterroristien harjoittaa omaan kulttuuriaan ahdasmielisessä suomessa.Juuri tuota se on huippu hyysäys Suomessa ja se maksaa meille veronmaksajille maltaita. Että silleen.
- mjähmhäh
Valtio kustantaa jonkun lakikuikelin, niin pojat ovat vapaita huomispäivänä. Lakikuikeli muistaa laskuttaa pyhätyölisät.
- veetiandvelvet
Matuja puhuteellaan ja päästetään vapaaksi, kun lupaavat olla kiltisti. Krp:n pomo Rasmus ry:n jäsen. Näin tulee käymään.
- Itekö.pitää.alkaa
Sitten poliisi voisi antaa lehdistöön tarkemman tiedon, mistä olikaan kyse. Jos "järjestyspoliisi" ei kerro kunnolla syitä, ensi viikolla voidaan palata taas asiaan. Kyllä sillekin tulee hintaa, vaikka miten menisi.
Ihmiset suojattomina, kun hiipparit vapaina.
- Koskasekoraani
Onko raamatun heittäminen lattialle yleisön edessä valtakunnallisessa televisiolähetyksessä julkista rikokseen kehottamista?
- iPhonemiehet
Tuota tuota... Saksassa Münchenissä suljettiin yöllä kaksi rautatieasemaa terrroriuhan vuoksi ja kehotettiin ihmisiä välttämään suuria joukkotilaisuuksia.
Yllättäen siellä tekijöinä olisi ollut myös 6 irakilaismiestä!
Siellä keskusteluissa puhutaan myös siitä, että WhatsAppia olisi häiritty juuri siksi, että saataisiin laajamittaiset terroriteot ympäri Eurooppaa estetyksi. - Mikä_on_totuus
Ettei nyt vain todellinen syy kiinniottoon olisi globaalisti toteutetun iskun estäminen?
- iPhonemiehet
Sehän se, päivän mittaan tulee lisätietoa, paitsi Suomen mediasta...
- androidman1
Tuo tuli minullekin mieleen.
- hhh443
Ajoitus sama. Mitä muuta yhteistä?
- fghhjhgf
Luulisi ettei heille anneta missään nimessä turvapaikkaa, jo teot puhuvat sen puolesta. Terroristeja.
- ToAbsentFriends
Luulo ei ole tiedon väärtti:
https://www.youtube.com/watch?v=F0w9nK_C86k
Tää taisteluhan ei ole viellä alkanutkaan...
- aqwswawswqas
Ilmeisesti siis samaa järjestelivät tänne , kuin mitä Saksaankin?
- bbfgbhfgf
Joko poliisit ovat lakki kourassa pyydelleet anteeksi?
- novoknovok
Mielestäni intellektuelli ihminen osaa muutoin kuin hyökkäämällä fyysisesti toisen koskemattomuuta vastaan ilmaista tunteitaan. Eikä polttamalla lippuja, riehumalla ja väkivaltaa toistamalla.
Me suomalaiset olemme luoneet kulttuurin, korkeatasoisen koulutuksen, sivistyneen yhteiskunnan.
On tieteellisesti todistettu, että olemme kiinalaisten ja joidenkin muiden kaukoidän kansojen kanssa maailman älykkäimpiä ihmisiä, siis me suomalaiset.
Oheisessa artikkelissa kuvataan, että älykkys on aivojen koosta kiinni.
Ja tuossa alemmassa artikkelissa kerrotaan että jääkausi kasvatt meille pohjoisen pallonpuoliskon ihmisille isommat aivot.
Arktisissa olosuhteissa oli pakko oppia selviämään, ja vain älykkäimmät jäivät henkiin jakamaan geenejä.
http://www.hs.fi/tiede/a13863104a13863104
http://tieku.fi/menneisyys/evoluutio/jaakausi-kasvatti-ihmisen-aivoja
Tiede lehden edellisessä numerossa oli juttu, että on tieteellisesti todistettu, että älykkyys liittyy aivojen pintaosien poimuihin. Mitä enemmän on poimuja, sitä enemmän synapsien välisiä yhteyksiä, ja älykkyyttä. Mitä isompi pää, sen suurempi mahdollisuus, että ihminen on älykäs. Kun taas toisinpäin... Ylöspäin suippeneva pään muoto pienentää aivojen kokoa, ja siksi poimuja ei ole niin paljon.
Neantherdalin ihmisellä oli iso pää, ja siksi neantherdalin ihminen oli kekseliäs, älykäs.
Meillä suomalaisilla on Neantherdalin ihmisen geenejä, mutta kaikilla ihmisillä ei ole neantherdalin geenejä. Voisiko tämä selittää suomalaisten älykkyyden?
Joku voisi väittää, että ajatukseni on rasistinen. Mutta turhaan, älykkyys ei liity mitenkään ihonväriin!
Meillä suomalaisilla ei ole mitään velvollisuutta alistua siihen, että kaikki se kaunis ja älykäs yhteiskunta tuhitaan sekasorron maaksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427085
- 323968
- 493406
- 412978
- 172746
- 372238
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472137- 412090