Belgian ROMUVOIMALA reistailee TAAS

JUUSTOHÖYLÄ_KÄYTTÖÖN

Belgian IKIVANHAT romuydinvoimalat ei toimi vaikka niitä ihan väkipakolla yritetään pitää käynnissä. Lauantaina sammu Doel1, joka käynnistettiin uudestaan vain kolme päivää sitten. SAKSA arvostelee Belgian ydinvoimaloiden turvallisuutta. Täällä on kerrottu kuinka Belgiassa ydinvoimayhtiöt jakaa ihmisille JODITABLETTEJA.

Nukkukaa POMMIIN.

12

202

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LinkkiUnohtu
    • yksi_ulkomaalainen

      Kun nyt kuitnkin kohta siellä pamahtaa, pitää Suomessakin etsiä vaihtoehtoisia energiamuotoja, koska ydinvoimalaitokset pannaan siten nimittäin kiinni. Niinhan kävi Japanissa tshunamin jälkeen, yli 50 reaktoria laitettiin kiinni, eikä siitä ollut sanottava haittaakaan. Näistä vain KAKSI on otettu uudelleen käyttöön.

      • 152

        Japanilaiset ymmärtää nyt että on tyhmää luottaa ydinvoimaan. Belgiassakin paleltiin viime talvena, mutta saivat sähköä naapurimaista, Saksastakin.


    • suojausvaimikä

      Miten se reaktori sammuu itsestään?

    • K.Late

      "Miten se reaktori sammuu itsestään?"

      Joku suojaus siellä laukesi, joko virhetoiminnan seurauksena tai ihan oikeasti. Joskus näiden selvittämiseen menee päiviä ja vaikka selviäsivät sitten lopulta, niin sitä ei jakseta kertoa suurelle yleisölle. Raportin voi ainakin Suomessa lukea yleensä puolen vuoden sisällä Stukin sivuilta, jos silloinkaan.

      Aika jännä juttu, että saimme tätä kautta tietää, että Doel on ylipäätänsä kännistetty (tämä koskee koko Eurooppaa). Vaikka Tihange kännistettiinkin siitä huolimatta, että sieltä oli löytynyt satoja halkeamia reaktorin painesastiasta, niin olisi kuvitellut Doelin jäävään lepäämään. Sieltä löydettiin kuitenkin toista tuhatta halkeamaa paineastiasta.

      Tämä tulee olemaan Euroopan tulevaisuutta vielä pitkään. Ydinvoimariippuvuus , huonot varautumissuunnitelmat ja puttuvat vaihtoehdot johtavat siihen, että pomminvarmat ydinvanhuksetkin käynnistetään ja pidetään käynnissä yli eläkeajan, niin kauan kuin henki vähänkin pihisee. Ydinonnettomuus ei ole koskaan ollut Euroopassa lähempänä ja tilanne vain pahenee. Ei ne saksalaiset turhaan jakele siinä naapurissa jodi-tabletteja.

    • VarmuudenVuoksi
      • sisälukutaitoinentyttö

      • Jodetabletit ydinnsähkön hintaan sisältyväksi

        "VarmuudenVuoksi
        4.1.2016 22:14

        "Ei ne saksalaiset turhaan jakele siinä naapurissa jodi-tabletteja.""
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14043205/belgian-romuvoimala-reistailee-taas#comment-82503781

        Ydinvoimayhtiöt tulisi velvoittaa huolehtimaan lähialueen asukkaille jaettavien joditablettien päivityksistä (n. 5 vuoden välein) omalla kustannuksellaan. Ydinsähkön hinnassa se ei vaikuttaisi juuri mitään, mutta loisi ydinvoimayhtiöstä edes pikkuisen inhimillisemmän mielikuvan.


    • K.Late

      "loisi ydinvoimayhtiöstä edes pikkuisen inhimillisemmän mielikuvan"

      Vai loisiko? Muutaman vuoden välein ydinyhtiöltä tulisi ystävällinen muistutus, että elämä voi olla katoavaista, kuten myös asuinpaikkakuntasi. Veikkaan, että siellä halutaan luoda ihann toisenlaista mielikuvaa - lämpöä ja valoa Joulupöytään, hyvinvointia ja turvallisuutta - siis sitä tavallista.

      Jodi-tabletti on lähinnä plaseboli säteilyä vastaan. Periaatteessa se voi vähän vähentää radioaktiivisen jodin kertymää kilpirauhaseen jos väestö on kärsinyt jodin puutostilasta. Sitten on sen päälle ne sata muuta myrkyllistä puoliintumistuotetta, jotka pyrkivät elimistöösi ja pääsevät sinne helposti aerosoleina.

      Mutta kuten Netstuxkin on kovasti todistellut, että ydinlaskeuman seuraukset ovat propagandan tuotosta ja lähinnä korvien välissä, niin ehkä väestölle vastapainoksi kannattaa tarjota ihmepillereitä ja nauhoitettuja ydinplokin vakuutteluita, niin sairastuvat sitten ainakin hyvässä uskossa.

      • Joissain tutkimuksissa on tulokseksi tullut, että joditableteista olisi jotain apua, mutta se tulos saattaa olla ihan sitä itteään. Viimeinen kappaleesi sai minut nauramaan vedet silmissä :) Hienosti esitetty asia.


      • Netstux

        Kyllä niillä joditableteilla on oikeaan aikaan otettuna kilpirauhasen säteilyannosta pienentävä vaikutus, muillakin kuin puutostilasta kärsivillä. Ne saavat aikaan jodiylijäämän jolloin radiojodista vain vähäinen osa päätyy kilpirauhaseen. Ja ydinvoimalaitoksen lähivyöhykkeen asukkaille on jaettu joditabletit, en tiedä kenen kustannuksella mutta se on joka tapauksessa vähäinen. Mutta on sitä plaseboakin, on ihmisiä jotka ottavat joditabletit vaikka päästö olisi maapallon vastakkaisella puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2348
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      43
      1962
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1678
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      176
      1633
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1560
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      135
      1273
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1273
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1166
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      982
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      969
    Aihe